A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 645
6 355
113
Ezek szerint te meg nem vagy elég öreg koma! :D (no offence)
A boci bevezetése ezek szerint nem volt meg neked. Hidd el nekem, csak röhögni tudok az olyan most bentlévő embereken (igazság szerint nem az embereken, hanem, hogy vannak már ilyen igények), akik panaszkodnak, hogy nincs váltás bakkancs, meg 3. Gyakorló. Hja és az elején még kimenőnek is azt kellett használni, mert más nem volt. Aztán váltottak civil ruhára. Persze a bakkancs nem új volt ám, hanem használt, úgy égettük ki dezodorral...:hadonaszos::D:D:D
Ezzel senki sem több, vagy kevesebb, inkább csak más világ.
Anno meg volt 1500 tankunk, na ? :D anno ha azt mondták hogy reggelre mennie kell mind a 10 harckocsinak akkor ment mind a 10 reggelre , nem kérdezték honnan lett hozzá alkatrész , pedig ha tudták volna hogy azokból a 30-40 kilómétert futott T54M-esekből amiket épp vágtak szét.... igen anno más volt a rendszer , de ma már kicsit más vilàg van , szerintem nem nevetni kell rajtuk hanem elfogadni hogy ma már igenis reális igény a fiúktól hogy legyen már legalább 3 gyakorló/fő + váltás bakkancs pontos mérettel ( nem egyel nagyobb/kisebb)
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 645
6 355
113
Ez mindig is így volt. Én, konkrétan a lövészekre értettem, hogy szerintem kevés a 6 fő, egy rajban.
Most lehet én értem félre de ha pl a kisebb Lynxet nézzük akkor az már 9 fő ( ha a nagyobbat akkor 11) , szerintem inkább a kérdés/probléma az az hogy milyen erős fegyvere kombinációval vannak felszerelve/ellátva
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 107
45 398
113
A különbség annyi akkor és most közt,hogy akkoriban volt ruházati anyag szarásig csak nem adták ki.Surranóból pár éve mindenkinek tudtak volna mérethelyeset adni...
Dehogy volt elég. Esővédő is csak a szerződéseseknek, meg a hivatásos állománynak jutott. Szerinted mennyire volt kívánatos a vezetés szemében, ha a kikönyörgött váltás gyakorlónak, zöldet kaptunk. Nagyon kellett igyekezni, hogy legalább század szinten egyformán nézzünk ki! :) Övből még a használt régi bőrt kaptuk. Pedig a bocinak lett volna sajátja. Abból még a szerződéses állománynak is ritkán jutott...
Málha: hagyományos zöld, 2cm széles pánttal, a pántszélesítő senkinek... Ês ez már ebben az évezredben történt! ;)
Hja és egyáltalán nem panaszkodhattunk, mert a többi alakulatnál csak rosszabb volt a helyzet. Ott csak a fizetett állományon volt boci...
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 107
45 398
113
Ez mindig is így volt. Én, konkrétan a lövészekre értettem, hogy szerintem kevés a 6 fő, egy rajban.
Akkor segítek! A jármű személyzete is lövész. Ők is a lövészrajhoz tartoznak. Nekik ugyan úgy vannak pl. karabélyaik mint a többieknek, csak nekik lehet, hogy bevonuláskor már volt C-s jogsijuk. A 3 fős személyzetből 1 járművezető, 1 fő toronylövész, és 1 fő járműparancsnok. Utóbbi egyben az egész kocsiban ülő 3+6 embernek a rajparancsnoka.
Így OK?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 959
113
Dehogy volt elég. Esővédő is csak a szerződéseseknek, meg a hivatásos állománynak jutott. Szerinted mennyire volt kívánatos a vezetés szemében, ha a kikönyörgött váltás gyakorlónak, zöldet kaptunk. Nagyon kellett igyekezni, hogy legalább század szinten egyformán nézzünk ki! :) Övből még a használt régi bőrt kaptuk. Pedig a bocinak lett volna sajátja. Abból még a szerződéses állománynak is ritkán jutott...
Málha: hagyományos zöld, 2cm széles pánttal, a pántszélesítő senkinek... Ês ez már ebben az évezredben történt! ;)
Hja és egyáltalán nem panaszkodhattunk, mert a többi alakulatnál csak rosszabb volt a helyzet. Ott csak a fizetett állományon volt boci...
Az ellátás 20 éve ugyan olyan szégyen sajnos...
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 277
113
Akkor segítek! A jármű személyzete is lövész. Ők is a lövészrajhoz tartoznak. Nekik ugyan úgy vannak pl. karabélyaik mint a többieknek, csak nekik lehet, hogy bevonuláskor már volt C-s jogsijuk. A 3 fős személyzetből 1 járművezető, 1 fő toronylövész, és 1 fő járműparancsnok. Utóbbi egyben az egész kocsiban ülő 3+6 embernek a rajparancsnoka.
Így OK?

BMP-1 rpk voltam, de köszi hogy leírtad.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 107
45 398
113
igen anno más volt a rendszer , de ma már kicsit más vilàg van , szerintem nem nevetni kell rajtuk hanem elfogadni hogy ma már igenis reális igény a fiúktól hogy legyen már legalább 3 gyakorló/fő + váltás bakkancs pontos mérettel ( nem egyel nagyobb/kisebb)
Írtam is hogy ez nem hencegés/vagy a régi idők felemlegetése, inkább csak arra akartam példát adni, hogy egy-egy ilyen gyakorló rendszeresítés nem úgy megy, hogy egyszer még nincs semmi, aztán meg tokkal vonóval az utolsó felszerelési tárgyig egyszer csak már mindenkinek a rendelkezésére áll, mindenből, és több méretben.
Különösen nem idehaza.
Még annyit a gyártási problémákról, hogy állítólag az anyagbeszállító sem tud folyamatosan elegendő 2015M anyagot szállítani. Azt is szakaszosan kapják. Tehát ha lenne elég varrónő, akkor sem lenne jobb a helyzet. Sőt, olyan cikkeket is olvastam, hogy a 2015M gyakorló elkészül nem ripstop anyagból is, hogy mihamarabb tudjanak mindenkinek váltás ruhát biztosítani.
Fontos, hogy ezek nem elsőkézből jövő infók!
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 190
3 462
113
Hű, jó optimista vagy koma :D. Egyelőre a 2 éve leszerződött mennyiséget sem sikerült leszállítaniuk amit arra az évre ígértek :) Nem úgy megy ez az egész, ahogy ti azt elképzelitek :D Főleg ott a probléma, hogy nincs elég varrónő az országban. Az Ei-nek se nagyon.
Miért...megszüntek a ruhaipari szakiskolák?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 959
113
Írtam is hogy ez nem hencegés/vagy a régi idők felemlegetése, inkább csak arra akartam példát adni, hogy egy-egy ilyen gyakorló rendszeresítés nem úgy megy, hogy egyszer még nincs semmi, aztán meg tokkal vonóval az utolsó felszerelési tárgyig egyszer csak már mindenkinek a rendelkezésére áll, mindenből, és több méretben.
Különösen nem idehaza.
Még annyit a gyártási problémákról, hogy állítólag az anyagbeszállító sem tud folyamatosan elegendő 2015M anyagot szállítani. Azt is szakaszosan kapják. Tehát ha lenne elég varrónő, akkor sem lenne jobb a helyzet. Sőt, olyan cikkeket is olvastam, hogy a 2015M gyakorló elkészül nem ripstop anyagból is, hogy mihamarabb tudjanak mindenkinek váltás ruhát biztosítani.
Fontos, hogy ezek nem elsőkézből jövő infók!

https://combatgear.blog.hu/2019/03/20/15m_kikepzesi_zubbony

Nem a ripstop a lényeg.
A műveleti gyakorló ruházat, lánggálló anyagból készült ami drága is meg sérülékeny is (Mint a magas hőmérsékletű mosásra, mint a mechanikai behatásokra ). A legtöbb hadsereg hasonló szisztémában gyárt egyenruhát (lángálló éles bevetésre- nem lángálló kiképzésre) , mivel a lángálló anyagok fél-egy évet bírnak aztán selejtítik őket.
Csak más hadseregnek ehhez megfelelő az ellátási rendszere, és tudják cserélni.
 
  • Tetszik
Reactions: dudi and Loken

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 645
6 355
113
Akkor segítek! A jármű személyzete is lövész. Ők is a lövészrajhoz tartoznak. Nekik ugyan úgy vannak pl. karabélyaik mint a többieknek, csak nekik lehet, hogy bevonuláskor már volt C-s jogsijuk. A 3 fős személyzetből 1 járművezető, 1 fő toronylövész, és 1 fő járműparancsnok. Utóbbi egyben az egész kocsiban ülő 3+6 embernek a rajparancsnoka.
Így OK?
+bevonulás után a maradék 6 emberből minimum kettő megtanult vezetni meg a tornyot használni de amúgy szerintem én még mindig ennek a 9 ember felfegyverzésében látom a legnagyobb kihívást , pontosabban abban hogy megtalálni a jó kombinációt hogy a lehető legjobban tudjanak harcolni a lehető legtöbb fajta ellenség ellen
Írtam is hogy ez nem hencegés/vagy a régi idők felemlegetése, inkább csak arra akartam példát adni, hogy egy-egy ilyen gyakorló rendszeresítés nem úgy megy, hogy egyszer még nincs semmi, aztán meg tokkal vonóval az utolsó felszerelési tárgyig egyszer csak már mindenkinek a rendelkezésére áll, mindenből, és több méretben.
Különösen nem idehaza.
Még annyit a gyártási problémákról, hogy állítólag az anyagbeszállító sem tud folyamatosan elegendő 2015M anyagot szállítani. Azt is szakaszosan kapják. Tehát ha lenne elég varrónő, akkor sem lenne jobb a helyzet. Sőt, olyan cikkeket is olvastam, hogy a 2015M gyakorló elkészül nem ripstop anyagból is, hogy mihamarabb tudjanak mindenkinek váltás ruhát biztosítani.
Fontos, hogy ezek nem elsőkézből jövő infók!
Jól van értem csak azt akartam mondani ezzel hogy régen se volt jobb a helyzet sok esetben :)
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 277
113
Miért...megszüntek a ruhaipari szakiskolák?

Lényegében a könnyűiparon belül a ruha és cipőgyártásnak elég nagy az élőmunka igénye. Azonban az előállított termékeken kevés a haszon. Így olyan alacsonyak a bérek, amilyen alacsonyak csak lehetnek. Európából ezen termékek előállítása ezért, nagy részt eltávozott a távol keleti régió olyan országaiba, ahol még megfizethető a munkaerő az iparág számára. India, Banglades, stb. Egy pólóban, ha az európai, nagy részt a munkaerőt fizeted meg az árban, nem pedig az alapanyagot és a minőséget, Bár elvileg az jobb mint egy bangladesi gyártmány, ha az nevenincs termék. Márkás termék esetében, a márkanevet is fizeted persze. Egy európai póló a Hervisben, mondjuk 6.000.- HUF. A piacon egy indiai, 1.000.- HUF. Bocs az off beírásért.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 107
45 398
113
https://combatgear.blog.hu/2019/03/20/15m_kikepzesi_zubbony

Nem a ripstop a lényeg.
A műveleti gyakorló ruházat, lánggálló anyagból készült ami drága is meg sérülékeny is (Mint a magas hőmérsékletű mosásra, mint a mechanikai behatásokra ). A legtöbb hadsereg hasonló szisztémában gyárt egyenruhát (lángálló éles bevetésre- nem lángálló kiképzésre) , mivel a lángálló anyagok fél-egy évet bírnak aztán selejtítik őket.
Csak más hadseregnek ehhez megfelelő az ellátási rendszere, és tudják cserélni.
De akkor ezek szerint lesz rá megoldás, nem? (tényleg kérdezem!) Mármint ezzel a kiképzési gyakorlóval.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 959
113
De akkor ezek szerint lesz rá megoldás, nem? (tényleg kérdezem!) Mármint ezzel a kiképzési gyakorlóval.
Léngyegében lesz, csak cserélni nem tudják. Jó ez a kiképzési csak vastag kicsit nyárra, egy ripstop nyco anyagú lenne az ideális (annak a méterára természetesen többszöröse lenne ennek az anyagénak.)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 784
75 808
113
+bevonulás után a maradék 6 emberből minimum kettő megtanult vezetni meg a tornyot használni de amúgy szerintem én még mindig ennek a 9 ember felfegyverzésében látom a legnagyobb kihívást , pontosabban abban hogy megtalálni a jó kombinációt hogy a lehető legjobban tudjanak harcolni a lehető legtöbb fajta ellenség ellen

Jól van értem csak azt akartam mondani ezzel hogy régen se volt jobb a helyzet sok esetben :)

Milyrn problémát okoz a fegyverzetük?
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 277
113
Éljen! :rolleyes: De akkor miért lenne kevés az lövész? Miből, és mennyi hiányzik?

A konkrét lövész, szerintem kevés 6 fő. A harcjármű személyzete harcban nem száll ki, a vezető vezeti a járművet, az irányzó harcol. A raj pk lövészként kint van, ha még ez a rendszer él. Tehát, ami az én szubjektív meglátásom persze és lehet hogy ma már maradi, a harcjármű személyzetén kívül kellene még 9 lövész, a raj parancsnokkal együtt.

Raj pk. - gépkarabély.
Géppuskás 1. PKM.
Géppuskás 2. PKM
Gránátvetős RGP-7 vs CARL GUSTAF
Gépkarabélyos lövész ( segítő a gránátvetősnek + gránátok cipelése )
Gépkarabélyos lövész ( lőszeres, 2/3 lőszer elfogyás után lőszert hoz )
Gépkarabélyos lövész ( szanitéc képzettséggel bíró ember, de harcoló lövész is )
Gépkarabélyos lövész
Gépkarabélyos lövész
 

Pista a hegyről

Well-Known Member
2018. április 4.
896
2 202
93
Lényegében a könnyűiparon belül a ruha és cipőgyártásnak elég nagy az élőmunka igénye. Azonban az előállított termékeken kevés a haszon. Így olyan alacsonyak a bérek, amilyen alacsonyak csak lehetnek. Európából ezen termékek előállítása ezért, nagy részt eltávozott a távol keleti régió olyan országaiba, ahol még megfizethető a munkaerő az iparág számára. India, Banglades, stb. Egy pólóban, ha az európai, nagy részt a munkaerőt fizeted meg az árban, nem pedig az alapanyagot és a minőséget, Bár elvileg az jobb mint egy bangladesi gyártmány, ha az nevenincs termék. Márkás termék esetében, a márkanevet is fizeted persze. Egy európai póló a Hervisben, mondjuk 6.000.- HUF. A piacon egy indiai, 1.000.- HUF. Bocs az off beírásért.

A hazai varrodákba kivétel nélkül minimálbért adtak/adnak. Ha nem egy utolsó zsákfaluban van a varroda akkor mindenki elment jóval több fizetésért pénztárosnak de még árufeltöltőnek is. DE ezelőtt pár éve ismerős középiskolában még volt varrónő képzés, és 15M-et varrni nettó 150-ért kerestek munkaerőt náluk, örültek is akik akkor végeztek. Aztán a képzés megszűnt, nem tudom mi lett az ügyből.
 

Loken

Well-Known Member
2016. november 24.
2 190
3 462
113
Lényegében a könnyűiparon belül a ruha és cipőgyártásnak elég nagy az élőmunka igénye. Azonban az előállított termékeken kevés a haszon. Így olyan alacsonyak a bérek, amilyen alacsonyak csak lehetnek. Európából ezen termékek előállítása ezért, nagy részt eltávozott a távol keleti régió olyan országaiba, ahol még megfizethető a munkaerő az iparág számára. India, Banglades, stb. Egy pólóban, ha az európai, nagy részt a munkaerőt fizeted meg az árban, nem pedig az alapanyagot és a minőséget, Bár elvileg az jobb mint egy bangladesi gyártmány, ha az nevenincs termék. Márkás termék esetében, a márkanevet is fizeted persze. Egy európai póló a Hervisben, mondjuk 6.000.- HUF. A piacon egy indiai, 1.000.- HUF. Bocs az off beírásért.
Ez még mindíg nem válasz arra, hogy tőlünk nyugatra miért tudják öltöztetni a bakát. Itthon meg nem... vagy talán ők külföldön gyártatják le? Most szárnyal a honvédelmi büdzsé ebből az ilyen ellátó rendszerek modernizálására is jutna pénz. Mégha nem is olyan látvány beruházások mint a fegyver vásárlás. Ha meg a szervezéssel van gond menjenek ki tanulmány útra egy nyugati sereghez és kérdezzenek rá, hogy ott miért nincsenek ilyen problémák.