A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 290
113
Amilyen pocsék a névmemóriám... :D
Viccet félretéve. Rám sem a korkedvezményes nyugdíj, sem az önkéntes tartalékos állomány nem vonatkozott. Éltem/lem a nyugodt kis civil életem...
Ugyanakkor azért ez egy elég érdekes eljárás. Mert azt megérteném, hogyha betartják a mi időnkben megszabott +-2 rendfokozat-beosztási viszonyt, és ennek megfelelően osztanak szerencsétleneknek beosztást. Ezt úgy kellett volna megoldani szerintem, hogy ha már kényszerből visszakerülnek a rendszerbe akkor a beosztáshiányra való tekintettel a további szolgálat alól határozatlan időre felmentik őket. PFFF.
Csak lehetett itt valami élvezeti érték is ebben, ha tömegesen elvállalták ezt...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 290
113
Plussz tűzerőnek gondoltam hogy elférne esetleg
Dehát egy 7.62-es géppuska, meg egy 30+mmes gépágyú, meg tipustól függően több opcionális irányított páncéltörő rakéta alatt/mellett csücsülnek. (A raj szintű gyalogsági páncéltörő fegyver is ott kóborol valahol a jármű harcterében) Minek ide még +tűzerő? Egy ilyen rajnak egy egész ország megadja magát! :D
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 174
8 012
113
El is olvastad az egészet?Arra a részre gondolok,hogy ezek bázisvédelmi fegyverek voltak?Vagy te tényleg úgy gondoltad,hogy 15 géppuskával ment a század járőrözni?
Az azt jelentette volna,hogy a géppuskák kiszolgálására elment volna 45 ember...Nem gondoltad ezt át rendesen.
Valóban nem, de azért jól jön néha egy kis rakkenroll
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 834
65 431
113
Szerintem a 8+3 optimalisabb volna. A 3 ugye adott, fix. A masik reszenel viszont kivetelesen a jenki szisztemat partolom. Kint van 8 fo, akik ugye valojaban 2x4 team. A 4 viszont meg tovabb oszthato 2x2-re, igy valojaban jobban ellenorizheted a teruletet, mert vagy 5 poziciobol tuzelhetsz mig a 6+3 eseten 3-nal lejjebb nem tudsz realisan osztani.
1 team
1. fo, PKM, nem volna rossz valami konnyebb fegyver kb 10 kg vagy alatti.
2. fo, AK aki a gpuskas ala dolgozik, a loszert cipeli neki, bar a zome a jarmuvon marad.
3. fo, Ak, szanitec, de o a team "szeme" is, megfigyel, helyesbit, hivja az IFV - t ha talal valamit vagy tamogatas kell.
4. fo, SVD, o osszedolgozik a szaniteccel, neki a jarmuvon lehet egy AK cso alatti granatvetovel, igenytol, helyzettol, tereptol fuggoen viszi, a jarmuben vagy azon meg elfer.

2. team
1. fo, PKM, lasd mint fent.
2. fo, AK, lasd mint fent.
3. fo, RPG+AK
4. fo, AK, RPG kiszolgalo es team "szeme".

IFV.
1. fo, vezeto
2. fo, fegyver kezelo
3. fo pk, aki jon megyha kell, es tarja a kapcsolatot, dont.
Jarmu mozgekony jo terepjaro kepessegu, alacsony felepitesu, kelloen pancelozott a kozepes urmeretu fegyverek ellen. Gyakorlatilag egy celpont igyis ugyis, 30-35 mm fo fegyverrel+1geppuska.

Szakasz pk jarmu.
3 fo "bent" adott. A jarmu pk a szakasz pk elso helyettese.

1. Team
1. fo, Ak, szakasz pk
2. fo, Ak, szakasz pk keze ala dolgozik
3. fo, a dedikalt mesterlovesz
4. fo, Ak, a mesterlovesszel osszedolgozik, megfigyelo.

2. Team az alabbi tamogatokbol valaszthato, reszemrol passz hogy melyik jobb kozvetlen a szakasz melle, talan az aknavetos nem.

a, valtozat inkabb ez.
Itt a team egy kozeli legelharito/dron elharito csapat. A jarmun elfer a manpad, dronok ellen passz hogy mi az optimalis 4-600m magasan. Valami elektronikai zavaro, vagy lezer, vagy valami granatveto beallitott magassagban robbano vagy passz.

b, valtozat pct raketas egyseg.

c, valtozat AGS, vagy aknavetos egyseg, talan az AGS jobb volna kozvetlen a szakasz melle mig az aknavetos a szazad tamogato szakaszba.
Valami ilyesmi most igy hirtelen munka kozben.
 
  • Tetszik
Reactions: Centurio

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Amúgy nem mindehol, szombathelyen hivatásosok vannak pl ezekben a pozíciókban, de van ahol ÖMT-is van
Most beszéltem egy volt illetékessel, megváltozott a helyzet. Alap felállás: szdpk ÖMT tiszt, szdpkh ÖTT tiszt, szd törzs: 2fő ÖMT tts, 6fő ÖTT tts. 3 szakasz: 3fő ÖTT tiszt szpk, 3x29fő ÖTT tts és legénység. Összesen: 3fő ÖMT és 97fő ÖTT. Állítólag a nten is fenn van valahol.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
Amúgy nem mindehol, szombathelyen hivatásosok vannak pl ezekben a pozíciókban, de van ahol ÖMT-is van

Szombathelyt meg tudom erősíteni, mert egyik ismerősöm, aki Győrben volt szerződéses, most ott kiképző is. Meg gépkocsivezető a megyei toborzóirodán, ha jól mondta a beosztását, vagy előtte volt gépkocsivezető oot.. A megye többi járása passz. Bár nálunk, Körmenden is volt egy hírtdetés a városi honalpon, hogy alakulnak, lehet jelentkezni. Én bevallom, 52 évesen már nem vágok bele. Viszont fiatalokat bíztattam rá.
 
  • Tetszik
Reactions: mészi

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 985
113
Szerintem a 8+3 optimalisabb volna. A 3 ugye adott, fix. A masik reszenel viszont kivetelesen a jenki szisztemat partolom. Kint van 8 fo, akik ugye valojaban 2x4 team. A 4 viszont meg tovabb oszthato 2x2-re, igy valojaban jobban ellenorizheted a teruletet, mert vagy 5 poziciobol tuzelhetsz mig a 6+3 eseten 3-nal lejjebb nem tudsz realisan osztani.
1 team
1. fo, PKM, nem volna rossz valami konnyebb fegyver kb 10 kg vagy alatti.
2. fo, AK aki a gpuskas ala dolgozik, a loszert cipeli neki, bar a zome a jarmuvon marad.
3. fo, Ak, szanitec, de o a team "szeme" is, megfigyel, helyesbit, hivja az IFV - t ha talal valamit vagy tamogatas kell.
4. fo, SVD, o osszedolgozik a szaniteccel, neki a jarmuvon lehet egy AK cso alatti granatvetovel, igenytol, helyzettol, tereptol fuggoen viszi, a jarmuben vagy azon meg elfer.

2. team
1. fo, PKM, lasd mint fent.
2. fo, AK, lasd mint fent.
3. fo, RPG+AK
4. fo, AK, RPG kiszolgalo es team "szeme".

IFV.
1. fo, vezeto
2. fo, fegyver kezelo
3. fo pk, aki jon megyha kell, es tarja a kapcsolatot, dont.
Jarmu mozgekony jo terepjaro kepessegu, alacsony felepitesu, kelloen pancelozott a kozepes urmeretu fegyverek ellen. Gyakorlatilag egy celpont igyis ugyis, 30-35 mm fo fegyverrel+1geppuska.

Szakasz pk jarmu.
3 fo "bent" adott. A jarmu pk a szakasz pk elso helyettese.

1. Team
1. fo, Ak, szakasz pk
2. fo, Ak, szakasz pk keze ala dolgozik
3. fo, a dedikalt mesterlovesz
4. fo, Ak, a mesterlovesszel osszedolgozik, megfigyelo.

2. Team az alabbi tamogatokbol valaszthato, reszemrol passz hogy melyik jobb kozvetlen a szakasz melle, talan az aknavetos nem.

a, valtozat inkabb ez.
Itt a team egy kozeli legelharito/dron elharito csapat. A jarmun elfer a manpad, dronok ellen passz hogy mi az optimalis 4-600m magasan. Valami elektronikai zavaro, vagy lezer, vagy valami granatveto beallitott magassagban robbano vagy passz.

b, valtozat pct raketas egyseg.

c, valtozat AGS, vagy aknavetos egyseg, talan az AGS jobb volna kozvetlen a szakasz melle mig az aknavetos a szazad tamogato szakaszba.
Valami ilyesmi most igy hirtelen munka kozben.

Nem pakolhatod szét a rajt annál amit 1 fő (raj pk)át tud átlátni.Szóval ilyen 50méternél szélesebb vonalat egy raj nem tud felvenni.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Magyar beszerzésre 2004-ben a Wiki 530000USD árat hozott.
Valami 40 Amraam és gyakorló rakéták beszerzése volt a csomagban cca 25millió USD értékben.

"AIM-120 AMRAAM: A magyar gépekhez 2004-ben 40 darab AIM–120C–5-ös éles rakétát (ezek darabára 530 004 USD volt) és 10 darab gyakoroló CATM–120-ast (ára 32 328 USD) vásároltak, a szerződés összértéke 25 389 904 USD volt." Hozza az Amraamnál és a Jas 39 Gripennél is a 2004-es beszerzést."
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 550
4 704
113
Ez így van, ugyanakkor át lehetne venni a National Guard rendszerét is.
Ott elvileg nagyon sok kedvezmény jár annak aki jelentkezik, és állományba veszik. "Sajnos" ezek egy részet a magyar állam mindenképpen biztosítja (ingyenes 1. diploma, stb), de pl. egy komolyabb aláírási díjjat meg lehetne próbálni bevezetni. Amerikában ez 20000dollár. Itthon valahol 1-1,5M forint lehetne. Ez járhatna a szerződéseseknek is!
Az amerikai rendszerben a kiképzés 10 hetes, majd havonta max. egy hétre, de évente pedig max. 2 hétre hívhatóak be továbbképzésekre. Ezek jelentős része hétvégére esik, így akár a rendes éves szabadság rovására is kezelhető a helyzet. Ha meg a belépési pénzt is hozzávesszük, ami egy életkezdési támogatásnak is felfogható, akkor ez egy rohadt jó lehetőség a fiataloknak. Persze a szolgálat ideje alatt védett munkavállalónak minősül, és a szolgálati időre ott is kötelezően el kell engednie a munkaadónak. Ezen felül további kedvezmények is vannak, de ezt most nem részletezném...
Szerintem ezzel így pillanatok alatt fel lehetne tölteni egy akár 60-70ezres keretet is. Ez aláírási pénz címen 60-70Milliárd forint. A kiképzés, felszerelés megdobná, szerintem még úgy 150-200 Milliárddal, de ezek csak egyszeri tételek, és az éves juttatásuk kb. 12-15Milliárdból kihozható. Szerintem akkora túljelentkezés lenne, hogy nem győznének a hadkiegen vállogatni.... Ha azt vesszük, hogy haderőreformra most kb. 3000Milliárdot fogunk eltapsolni, akkor szerintem ennek simán bele kell férnie. Pláne, hogy ténylegesen a juttatások közvetve a GDP növekedéshez is hozzájárulnak.
A munkáltató kártalanítása, mivel itt folyamatosan a magasan képzett, ezért felteszem jól kereső réteget célzod meg biztos hogy megéri? Folyamatosan ezen törpölök...
Pl én is gondolkodok az ÖTT-n erősen? Viszont ha átvállalják a havi béremet (munkáltató kártalanítása) a 4x5 nap szolgálatomért, lehet hogy hatékonyabb egy hivatásost foglalkoztatni lényegesen hosszabb időre. Pl példálózhatunk itt Svájccal, meg hasonlókkal, de ott az UBS Bank vezetői ugyanúgy katonáskodnak szolidáris elven (szerintem helyesen), de nem biztos, hogy megéri anyagilag az államnak.
Mivel itt magasabb keresetű embereket céloznak meg (te is a diplomával, meg hasonlókkal), ezekből 3-4 szolgálatából kijön egy hivatásos éves illetménye (lényegesen nagyobb harcértékkel). És akkor nem beszéltünk vállalatvezetőkről, meg hasonlókról... Pl, ha az Audi magyar vezetői vállalnának ilyen szolgálatot, az tutira jó PR lenne, viszont nagyon nem érné meg anyagilag.
Korábban valaki a vadászatot is felhozta példának. Oké, de a vadászat szintén egy viszonylag drága sportág, amihez feltehetően átlag feletti jövedelem és így kompenzáció tartozna... :oops:
Tényleg érdekel a véleményetek...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 985
113
A munkáltató kártalanítása, mivel itt folyamatosan a magasan képzett, ezért felteszem jól kereső réteget célzod meg biztos hogy megéri? Folyamatosan ezen törpölök...
Pl én is gondolkodok az ÖTT-n erősen? Viszont ha átvállalják a havi béremet (munkáltató kártalanítása) a 4x5 nap szolgálatomért, lehet hogy hatékonyabb egy hivatásost foglalkoztatni lényegesen hosszabb időre. Pl példálózhatunk itt Svájccal, meg hasonlókkal, de ott az UBS Bank vezetői ugyanúgy katonáskodnak szolidáris elven (szerintem helyesen), de nem biztos, hogy megéri anyagilag az államnak.
Mivel itt magasabb keresetű embereket céloznak meg (te is a diplomával, meg hasonlókkal), ezekből 3-4 szolgálatából kijön egy hivatásos éves illetménye (lényegesen nagyobb harcértékkel). És akkor nem beszéltünk vállalatvezetőkről, meg hasonlókról... Pl, ha az Audi magyar vezetői vállalnának ilyen szolgálatot, az tutira jó PR lenne, viszont nagyon nem érné meg anyagilag.
Korábban valaki a vadászatot is felhozta példának. Oké, de a vadászat szintén egy viszonylag drága sportág, amihez feltehetően átlag feletti jövedelem és így kompenzáció tartozna... :oops:
Tényleg érdekel a véleményetek...

Svájccal ne példálózzunk mert ha ott nem voltál katona már középvezető sem lehetsz mert szinte mindenhova feltétel.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 290
113
A munkáltató kártalanítása, mivel itt folyamatosan a magasan képzett, ezért felteszem jól kereső réteget célzod meg biztos hogy megéri? Folyamatosan ezen törpölök...
Pl én is gondolkodok az ÖTT-n erősen? Viszont ha átvállalják a havi béremet (munkáltató kártalanítása) a 4x5 nap szolgálatomért, lehet hogy hatékonyabb egy hivatásost foglalkoztatni lényegesen hosszabb időre. Pl példálózhatunk itt Svájccal, meg hasonlókkal, de ott az UBS Bank vezetői ugyanúgy katonáskodnak szolidáris elven (szerintem helyesen), de nem biztos, hogy megéri anyagilag az államnak.
Mivel itt magasabb keresetű embereket céloznak meg (te is a diplomával, meg hasonlókkal), ezekből 3-4 szolgálatából kijön egy hivatásos éves illetménye (lényegesen nagyobb harcértékkel). És akkor nem beszéltünk vállalatvezetőkről, meg hasonlókról... Pl, ha az Audi magyar vezetői vállalnának ilyen szolgálatot, az tutira jó PR lenne, viszont nagyon nem érné meg anyagilag.
Korábban valaki a vadászatot is felhozta példának. Oké, de a vadászat szintén egy viszonylag drága sportág, amihez feltehetően átlag feletti jövedelem és így kompenzáció tartozna... :oops:
Tényleg érdekel a véleményetek...
Én mióta egy picit utánanéztem ennek a magyar tartalékos rendszernek, sírva röhögök. Inkább sírok, és közben kínomban röhögök. Kimondottan a pénzbeli juttatásokon.
Régen az önkéntes tartalékosoknál úgy volt, hogy rendfokozatának és a beosztásának megfelelő 2 hónapnyi összeget lehetett megkeresni egy éves tartalékos jogviszonnyal, és ha jól emlékszem ezért összesen max. 3 v. 4 hetet kellett bent töltened.
Ezzel együtt is alig jelentkeztek. Én ennek tudatában írtam ezt az 1M-ós aláírási pénzt. MUHAHAAAHAA:confused:
Na mindegy....Akkor lesz érdekes helyzet, amikor a most visszarendelt korkedvezményes nyugdíjjasok ténylegesen nyugdíjba mehetnek... Na addigra kell valami normális rendszer!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Én mióta egy picit utánanéztem ennek a magyar tartalékos rendszernek, sírva röhögök. Inkább sírok, és közben kínomban röhögök. Kimondottan a pénzbeli juttatásokon.
Régen az önkéntes tartalékosoknál úgy volt, hogy rendfokozatának és a beosztásának megfelelő 2 hónapnyi összeget lehetett megkeresni egy éves tartalékos jogviszonnyal, és ha jól emlékszem ezért összesen max. 3 v. 4 hetet kellett bent töltened.
Ezzel együtt is alig jelentkeztek. Én ennek tudatában írtam ezt az 1M-ós aláírási pénzt. MUHAHAAAHAA:confused:
Na mindegy....Akkor lesz érdekes helyzet, amikor a most visszarendelt korkedvezményes nyugdíjjasok ténylegesen nyugdíjba mehetnek... Na addigra kell valami normális rendszer!
Most visszarendelt? nagyjából 10 éve él ez a rendszer.
 

mészi

Well-Known Member
2018. október 11.
257
315
63
Én mióta egy picit utánanéztem ennek a magyar tartalékos rendszernek, sírva röhögök. Inkább sírok, és közben kínomban röhögök. Kimondottan a pénzbeli juttatásokon.
Régen az önkéntes tartalékosoknál úgy volt, hogy rendfokozatának és a beosztásának megfelelő 2 hónapnyi összeget lehetett megkeresni egy éves tartalékos jogviszonnyal, és ha jól emlékszem ezért összesen max. 3 v. 4 hetet kellett bent töltened.
Ezzel együtt is alig jelentkeztek. Én ennek tudatában írtam ezt az 1M-ós aláírási pénzt. MUHAHAAAHAA:confused:
Na mindegy....Akkor lesz érdekes helyzet, amikor a most visszarendelt korkedvezményes nyugdíjjasok ténylegesen nyugdíjba mehetnek... Na addigra kell valami normális rendszer!
A juttatási rendszer röhej! Az ÖMT-sek nagy része szolgálati nyugdíjas katona, rendőr és egyéb volt fegyveres testületi tag, 90%-uk 5 éven belül kifut (betölti a 60 évet)!
 
  • Tetszik
Reactions: dudi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 290
113
Magyar beszerzésre 2004-ben a Wiki 530000USD árat hozott.
Valami 40 Amraam és gyakorló rakéták beszerzése volt a csomagban cca 25millió USD értékben.

"AIM-120 AMRAAM: A magyar gépekhez 2004-ben 40 darab AIM–120C–5-ös éles rakétát (ezek darabára 530 004 USD volt) és 10 darab gyakoroló CATM–120-ast (ára 32 328 USD) vásároltak, a szerződés összértéke 25 389 904 USD volt." Hozza az Amraamnál és a Jas 39 Gripennél is a 2004-es beszerzést."
Akkor pár frissebb beszerzés:
Ausztrália 108db AMRAAM AIM-120-C 240M dodo, 2,2M dollár/db
forrás
Japán egymás után 2 beszerzést bonyolított mostanában kb.: 2M dodo/darab áron.
forrás
Kanada viszont egészen horror áron kapta: 32db + a gyakorláshoz szükséges egyéb dolgok 140M dodo azaz 4,3M/darab
forrás

Nagyon nagy a szórás, de látható, hogy azért ezek elképesztően nagy összegek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 290
113
Most visszarendelt? nagyjából 10 éve él ez a rendszer.
a 10 év nekem soknak tűnik, de legyen... Viszont ami a hozzászólás tényleges lényegét illeti:
Befolyásolja az, hogy mióta nincs korkedvezményes nyugdíj, azt, hogy amikor a tényleges nyugdíjra jogosulttá vált emberek otthagyják a rendszert, nem lesz utánpótlás, ha marad ez a rendszer?