A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
De akkor minek a CG? Mi a baj az RPG-vel, pláne hogy a bulgároktól remélsz hozzá ezt azt? Tényleg,mi a baj az rpg-vel? Már rég nem hk ellen kell mint 68-ban. Nincs rajt a Nato kereszt?
Elavult, 3-4 fej van hozzá aztán kifújt. A CG-hez 12. köztük van top attackos páncéltörő jelenleg fejlesztés alatt. A hatótávolsága nagyjából kétszerese egy RPG-nek, könnyebb és rövidebb mint egy RPG. Ennyi az egész, az RPG elavult eszköz, csak viszonylag szépen öregedett.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Kb. egy éve vettek 10 ezer db. PG-7VR-t. Vagy csak kiírták a közbeszerzési eljárást, de nem lett eredménye?
Fekete lőporos indítótöltetet vettek. Mivel annak lejár a szabatossága, de ugyanúgy azzal működik a gipszfejes kiképzési is. És tekintve, hogy egy RPG lövészeten egy ember 6-ot lő el, egy alkalommal (szakkiképzésen ezt többször) ha utána számolsz 10000 azért nem tart sokáig.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Hol a torony a 30mm-es gá-val?
Az majd egy láncos IFVn (talán)
Ez egy APC
Szerény véleményem az hogy én kihagynám a kerekes IFV ket...
Az soha nem lehet olyan mozgékony terepen mint egy láncos és felpáncélozni sem lehet kellő mértékben (ha meg megpróbálod, akkor a terep képesség még rosszabb lesz)
Ráadásul adott klts.vetésből egy $2.5m os APC vől kétszer annyit vehetsz mint egy $5m os IFV ből
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Az majd egy láncos IFVn (talán)
Ez egy APC
Szerény véleményem az hogy én kihagynám a kerekes IFV ket...
Az soha nem lehet olyan mozgékony terepen mint egy láncos és felpáncélozni sem lehet kellő mértékben (ha meg megpróbálod, akkor a terep képesség még rosszabb lesz)
Ráadásul adott klts.vetésből egy $2.5m os APC vől kétszer annyit vehetsz mint egy $5m os IFV ből
Egy modern APC-n is alap a 30 mili manapság. Nem véletlen kezdték el az amerikaiak is sovány malac vágtában átfegyverezni a styker flottát a Dragoon verzióra, 30-as gépágyúval. (az IFV fegyverzete 35-40-50-57 mm-re hízik az APC pedig 30-ra)
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 978
113
Elavult, 3-4 fej van hozzá aztán kifújt. A CG-hez 12. köztük van top attackos páncéltörő jelenleg fejlesztés alatt. A hatótávolsága nagyjából kétszerese egy RPG-nek, könnyebb és rövidebb mint egy RPG. Ennyi az egész, az RPG elavult eszköz, csak viszonylag szépen öregedett.
Csak azt ne mondd hogy mind a 12 fejet el cipeled hozzá a hátadon.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Egy modern APC-n is alap a 30 mili manapság. Nem véletlen kezdték el az amerikaiak is sovány malac vágtában átfegyverezni a styker flottát a Dragoon verzióra, 30-as gépágyúval. (az IFV fegyverzete 35-40-50-57 mm-re hízik az APC pedig 30-ra)
Szerintem.a Fucsh 2 egy alap jármű.
Elég sok variációt (parancsnoki, hiradós, mentő, stb..) ebből célszerű kialakítani.
Egyik variáció az APC amire célszerű valami csöves fegyvert is aplikálni.
Ha nem elég egy 12.7 es akkor tenni kell rá egy 30 at
Pl egy ilyet:
Turret-1024x576.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
Szerintem.a Fucsh 2 egy alap jármű.
Elég sok variációt (parancsnoki, hiradós, mentő, stb..) ebből célszerű kialakítani.
Egyik variáció az APC amire célszerű valami csöves fegyvert is aplikálni.
Ha nem elég egy 12.7 es akkor tenni kell rá egy 30 at
Pl egy ilyet:
Turret-1024x576.jpg
Vagy kialakítom egy 8x8-ból ami mindenben többet tud ennél. A rosomak is APC-ként van használva a lengyeleknél. Én APC-re 30 milinél és 8x8-nál alább nem adok, minden más 1 lépés előre 2 hátra.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Vagy kialakítom egy 8x8-ból ami mindenben többet tud ennél
...és ezért kétszer többe kerül mint egy Fusch 2, és ezért pontosan fele annyit tudsz belőle venni..
A legtöbb feladathoz felesleges a járműnek többet tudnia mint amit egy 6x6 tud
Ráadásul egy 8x8 soha nem helyettesíthet egy láncos IFV t
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 991
113
...és ezért kétszer többe kerül mint egy Fusch 2, és ezért pontosan fele annyit tudsz belőle venni..
A legtöbb feladathoz felesleges a járműnek többet tudnia mint amit egy 6x6 tud
Ráadásul egy 8x8 soha nem helyettesíthet egy láncos IFV t
Nem is cél, hogy helyettesítse, csak 30 évre nem szabad félmegoldást venni. Láncosról és kerekesről is volt szó, de akkor a kerekes olyan kerekes legyen amiben nem hal meg mindenki egy aknától (direkt nem ied-t írtam)
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
Egy esetleges USA embargónál , két török járgányon kívül milyen nyugati típus jöhet szóba és esetleg mennyiért?


Ha részben G-Merci pótló "könnyű" és jó terepjáró képességű MRAP kell, akkor Thales Hawkei :hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos: Vagy JLTV. És úgy 400000-500000 dollárba kerülnek elvileg.

Amúgy a Yalcin árát tudjuk? Mert ha nem, akkor azt sem, hogy olcsó, vagy sem.

pl az usa-ban elég nagyot bukott elvileg a M-ATV


Szerintem a JLTV-re gondoltál. De lóf.szt bukott! Csak valami kamu lejárató cikkben írogattak róla mindenféle marhaságot. Amikor pl. azt a részt olvastam, hogy arra panaszkodtak, hogy "rossz belőle a kilátás", na akkor kapott el a röhögés.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem is cél, hogy helyettesítse, csak 30 évre nem szabad félmegoldást venni. Láncosról és kerekesről is volt szó, de akkor a kerekes olyan kerekes legyen amiben nem hal meg mindenki egy aknától (direkt nem ied-t írtam)
Fuchs 2 egy fejlesztett jármű,van aknavédelme és ied ellen is véd,ha nem is mrap szinten.És nem lehet,de nem is kell mindenhova méregdrága csúcsjárművet rendszeresiteni.Azt egy ország költségvetése sem birja.
Nem lenne rossz a Fuchs 2 pszh feladatokra.Rengeteg feladatkört betölthet.BTRt simán leválthatja apc szerepben
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 706
113
Fuchs 2 egy fejlesztett jármű,van aknavédelme és ied ellen is véd,ha nem is mrap szinten.És nem lehet,de nem is kell mindenhova méregdrága csúcsjárművet rendszeresiteni.Azt egy ország költségvetése sem birja.
Nem lenne rossz a Fuchs 2 pszh feladatokra.Rengeteg feladatkört betölthet.BTRt simán leválthatja apc szerepben


Egy olyan seregben ahol elvileg van,lessz 3dd ott az apcnek nem "másodvonalbelinek" kellene lennie.

Még akkor sem ha olcsó. Nem véletlen.

Egy pici de ütőképes sereget akarnak elvileg.
Ez a jármű szerintem ebbe a koncepcióba nem nagyon passzol.

Bár a jelcin sem. Hozzátéve azt sem tudjuk abból mennyi lessz, és hova.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Egy olyan seregben ahol elvileg van,lessz 3dd ott az apcnek nem "másodvonalbelinek" kellene lennie.

Még akkor sem ha olcsó. Nem véletlen.

Egy pici de ütőképes sereget akarnak elvileg.
Ez a jármű szerintem ebbe a koncepcióba nem nagyon passzol.

Bár a jelcin sem. Hozzátéve azt sem tudjuk abból mennyi lessz, és hova.
Lehet az Úz-völgyi provokáció után már újra gondolták az egészet és nem is lesz az olyan kicsi, de ütőképes az biztos.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Egy olyan seregben ahol elvileg van,lessz 3dd ott az apcnek nem "másodvonalbelinek" kellene lennie.

Még akkor sem ha olcsó. Nem véletlen.

Egy pici de ütőképes sereget akarnak elvileg.
Ez a jármű szerintem ebbe a koncepcióba nem nagyon passzol.

Bár a jelcin sem. Hozzátéve azt sem tudjuk abból mennyi lessz, és hova.
Nem nevezném a Fuchs 2t másodvonalas apc-nek.Apc,de van hozzá 30milis+ATGM torony,sőt 105milis AGS,120milis aknavetős opció is.Páncélzat is moduláris rendszerű.a felszerelhető kiegészitő elemekkel szemböl 30,oldalrol 14,5milis ap lőszerekig védett.Mondjuk úgy,hogy a Fuchs egy pszh,mig a Patria inkább egy kerekes gyhj.Mindkét kategóriának meg van a helye és szerepe.
 
  • Tetszik
Reactions: Shadow

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Szerintem a JLTV-re gondoltál. De lóf.szt bukott! Csak valami kamu lejárató cikkben írogattak róla mindenféle marhaságot. Amikor pl. azt a részt olvastam, hogy arra panaszkodtak, hogy "rossz belőle a kilátás", na akkor kapott el a röhögés
bocsánat igen arra gondoltam, lehet igazad van de nem csak egy cikkben olvastam hogy nem lett nagy siker
Fuchs 2 egy fejlesztett jármű,van aknavédelme és ied ellen is véd,ha nem is mrap szinten.És nem lehet,de nem is kell mindenhova méregdrága csúcsjárművet rendszeresiteni.Azt egy ország költségvetése sem birja.
Nem lenne rossz a Fuchs 2 pszh feladatokra.Rengeteg feladatkört betölthet.BTRt simán leválthatja apc szerepben
Isten látja lelkem tökre egyetértenék Veled HA nem tetves 3 dandárról beszélnénk , ezt ugatom már mióta itt ,3 rohadt dandárt kéne a lehető legfaszábban felfegyverezni , nem értelek ilyenkor, nem voltál ktanona anno vagy én vagyok öreg hogy tökre más véleményem van a haderőnk leendő méreteiről??? 3 dandár az majdhogynem semmi , picsafüst :D ezért mondom hogy ennek a kevésnek , tényleg kevésnek , miért nem lehet TÉNYLEG a lehető legjobbat adni?
Jó a Fuchs kettő , még kényelmes is amúgy , de 79-es fejlesztés , oké hogy kapott update-eket de akkor is régéebbi mint mondjuk a Patrian alapuló Rosomak .
Jönnek itt sokszor azzal hogy nem kell mindenhova első osztályú cuccot küldeni ami igaz is , meg hogy "amúgy 1 hadosztályt állítunk ki itthon " (ez volt a kedvencem , utána azt hiszem 2 hétig fel se néztem a fórumra annyira kiégetett)
Ha valaki úgy gondolja hogy ez a 3 dandár már akkora méret hogy "nem kell mindenhova első osztályú vas" az nincs tisztában azzal hogy mennyi is az a 3 dandár valójában...
Fogjuk már fel könyörgöm , legalább annak a kevésnek adjunk meg mindent (!!!) de mindent amit csak lehet és NEM másodvonalbeli szarokat hanem igen is a lehető legjobb cuccokat (majd a tarcsisok kapják meg szépen a másodvonalbeli cuccokat) mert ha valami gebasz van akkor már kapálózhatunk cuccokért hogy a túlerőt legalább technikai fölénnyel kikompenzáljuk de akkor már rohadt késő lesz és nincs random 5-6 dandárunk amit lehet hirtelen mozgósítani ....
Nem nevezném a Fuchs 2t másodvonalas apc-nek.Apc,de van hozzá 30milis+ATGM torony,sőt 105milis AGS,120milis aknavetős opció is.Páncélzat is moduláris rendszerű.a felszerelhető kiegészitő elemekkel szemböl 30,oldalrol 14,5milis ap lőszerekig védett.Mondjuk úgy,hogy a Fuchs egy pszh,mig a Patria inkább egy kerekes gyhj.Mindkét kategóriának meg van a helye és szerepe.
írtam már fentebb mi a gondom de akkor itt még azzal kiegészíteném még egyszer , igazad van , jó cucc a Fuchs és még kényelmes is (190 centi vagyok...) , abban is igazad van hogy leválthatná a BTR-t , a védettsége is jó ( mint írtad , szemből 30 oldalakról 14,5) , sokoldalú , megbízható de a problémámat vele már leírtam fent , ettől függetlenül Fuchs-t inkább adnék a tarcsisoknak mint a BTR-t.