A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Fuchs 2 egy fejlesztett jármű,van aknavédelme és ied ellen is véd,ha nem is mrap szinten.És nem lehet,de nem is kell mindenhova méregdrága csúcsjárművet rendszeresiteni.Azt egy ország költségvetése sem birja.
Nem lenne rossz a Fuchs 2 pszh feladatokra.Rengeteg feladatkört betölthet.BTRt simán leválthatja apc szerepben

Kérdés az, hogy nyersz-e annyit a vételáron (főleg, hogy minél nagyobb mennyiségben vásárolsz, annál kedvezőbb ajánlatot kaphatsz), hogy megérje 2 különböző -akár más gyártótól- kerekes járműhöz megteremteni az üzemeltetés feltételét. Tegyük fel: veszünk ebből 100-at, veszünk másból 100-at. Biztos hogy jobban jönnénk ki hosszú távon mindennel együtt, mintha egy típusból rendelünk 200-at? Mert a közepes dandárba is kell valami jobban védett és felfegyverzett kerekes ifv. Tanuljunk az amcsik hibájából a Strykerekkel.

Egy 8x8-as terepjáró képességben és terhelhetőségben is jobb. Utóbbi meg a jövőbeni fejlesztéseknél fog jól jönni, meg mikor mindenféle kiegészítő páncélzattal próbálod ellátni, esetleg új fegyverrendszerrel. 30 évre előre kell tervezni, ki tudja mi lesz arra, kell az a plusz növekedési potenciál.

Hozom megint a lengyelek 2015-ös baráti ajánlatát a szlovákoknak: 30 rosomák alapjármű 32 millió USD-ért. Ezzel a Fuchs se nagyon tud versenyezni. Mi is kaphatnánk hasonlóan olcsó ajánlatot a lengyelektől? Na ná!

Nem nevezném a Fuchs 2t másodvonalas apc-nek.Apc,de van hozzá 30milis+ATGM torony,sőt 105milis AGS,120milis aknavetős opció is.Páncélzat is moduláris rendszerű.a felszerelhető kiegészitő elemekkel szemböl 30,oldalrol 14,5milis ap lőszerekig védett.

És a végén ott tartunk már, hogy majd annyiba kerül mint egy AMV, vagy bármilyen modern kerekes. Csak rosszabb mobilitással, meg kevesebb hellyel a jövőbeli fejlesztésekhez. Bármit is fogunk venni, nem az alapjármű kerül sokba majd, hanem a (fegyver)rendszerek!
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
A

Amíg nemzetállamokban gondolkozunk, nincs akkora különbség. Tudom, sötét van nálam, de szerintem, ha egy hatáton túli magyar megélhetné nyugodtan a magyarságát a mindennapokban a nyelvhasználattól kezdve a szabad iskolaválasztáson át bármeddig (az állampolgársága már megvan, a szavazati joga is), akkor egy normális Európában másodlagos kérdésnek kellene lennie, hogy melyik állam területén él. Ez lenne a cél, tudom, nem rajtuk - rajtatok, ha megengeded - múlik.
Így van, csak ennek szemmel láthatóan nincs realitása...
Az állampolgárság s vele a szavazati jog nem feltétel,...én sem vagyok kettős állampolgár, szavazni sem tudok,...nem is tartom fontosnak...
 
  • Tetszik
Reactions: migfun and Anti

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 076
13 706
113
Nem nevezném a Fuchs 2t másodvonalas apc-nek.Apc,de van hozzá 30milis+ATGM torony,sőt 105milis AGS,120milis aknavetős opció is.Páncélzat is moduláris rendszerű.a felszerelhető kiegészitő elemekkel szemböl 30,oldalrol 14,5milis ap lőszerekig védett.Mondjuk úgy,hogy a Fuchs egy pszh,mig a Patria inkább egy kerekes gyhj.Mindkét kategóriának meg van a helye és szerepe.


Akkor inkább úgy fogalmazok, egy ilyen pici seregnek mint a miénk nem biztos, hogy rendszeresítenék pszh/apc szintű járművet.
Legalábbis nem a harcolóknak.
Bár ha választanom kellene a jelcin és a fuchs 2 között, a német vasat választanám.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
bocsánat igen arra gondoltam, lehet igazad van de nem csak egy cikkben olvastam hogy nem lett nagy siker

Isten látja lelkem tökre egyetértenék Veled HA nem tetves 3 dandárról beszélnénk , ezt ugatom már mióta itt ,3 rohadt dandárt kéne a lehető legfaszábban felfegyverezni , nem értelek ilyenkor, nem voltál ktanona anno vagy én vagyok öreg hogy tökre más véleményem van a haderőnk leendő méreteiről??? 3 dandár az majdhogynem semmi , picsafüst :D ezért mondom hogy ennek a kevésnek , tényleg kevésnek , miért nem lehet TÉNYLEG a lehető legjobbat adni?
Jó a Fuchs kettő , még kényelmes is amúgy , de 79-es fejlesztés , oké hogy kapott update-eket de akkor is régéebbi mint mondjuk a Patrian alapuló Rosomak .
Jönnek itt sokszor azzal hogy nem kell mindenhova első osztályú cuccot küldeni ami igaz is , meg hogy "amúgy 1 hadosztályt állítunk ki itthon " (ez volt a kedvencem , utána azt hiszem 2 hétig fel se néztem a fórumra annyira kiégetett)
Ha valaki úgy gondolja hogy ez a 3 dandár már akkora méret hogy "nem kell mindenhova első osztályú vas" az nincs tisztában azzal hogy mennyi is az a 3 dandár valójában...
Fogjuk már fel könyörgöm , legalább annak a kevésnek adjunk meg mindent (!!!) de mindent amit csak lehet és NEM másodvonalbeli szarokat hanem igen is a lehető legjobb cuccokat (majd a tarcsisok kapják meg szépen a másodvonalbeli cuccokat) mert ha valami gebasz van akkor már kapálózhatunk cuccokért hogy a túlerőt legalább technikai fölénnyel kikompenzáljuk de akkor már rohadt késő lesz és nincs random 5-6 dandárunk amit lehet hirtelen mozgósítani ....

írtam már fentebb mi a gondom de akkor itt még azzal kiegészíteném még egyszer , igazad van , jó cucc a Fuchs és még kényelmes is (190 centi vagyok...) , abban is igazad van hogy leválthatná a BTR-t , a védettsége is jó ( mint írtad , szemből 30 oldalakról 14,5) , sokoldalú , megbízható de a problémámat vele már leírtam fent , ettől függetlenül Fuchs-t inkább adnék a tarcsisoknak mint a BTR-t.
Kérdés az, hogy nyersz-e annyit a vételáron (főleg, hogy minél nagyobb mennyiségben vásárolsz, annál kedvezőbb ajánlatot kaphatsz), hogy megérje 2 különböző -akár más gyártótól- kerekes járműhöz megteremteni az üzemeltetés feltételét. Tegyük fel: veszünk ebből 100-at, veszünk másból 100-at. Biztos hogy jobban jönnénk ki hosszú távon mindennel együtt, mintha egy típusból rendelünk 200-at? Mert a közepes dandárba is kell valami jobban védett és felfegyverzett kerekes ifv. Tanuljunk az amcsik hibájából a Strykerekkel.

Egy 8x8-as terepjáró képességben és terhelhetőségben is jobb. Utóbbi meg a jövőbeni fejlesztéseknél fog jól jönni, meg mikor mindenféle kiegészítő páncélzattal próbálod ellátni, esetleg új fegyverrendszerrel. 30 évre előre kell tervezni, ki tudja mi lesz arra, kell az a plusz növekedési potenciál.

Hozom megint a lengyelek 2015-ös baráti ajánlatát a szlovákoknak: 30 rosomák alapjármű 32 millió USD-ért. Ezzel a Fuchs se nagyon tud versenyezni. Mi is kaphatnánk hasonlóan olcsó ajánlatot a lengyelektől? Na ná!



És a végén ott tartunk már, hogy majd annyiba kerül mint egy AMV, vagy bármilyen modern kerekes. Csak rosszabb mobilitással, meg kevesebb hellyel a jövőbeli fejlesztésekhez. Bármit is fogunk venni, nem az alapjármű kerül sokba majd, hanem a (fegyver)rendszerek!
Erre való a versenytárgyalás.Összehasonlitó próbák,pénzügyhatékonysági számitások.És nem csak gyhj-ként kell gondolni páncélozott járműre.Sebesültszállitótol az aknatelepitő hordozóig,harcvonali utánpótlásszállitótol a REH járműig kismillió feladat van.A Rozsomák egy kerekes ifv,a Fuchs meg egy klasszikus mindenes apc.Ahogy a BMP kiegészitője volt az MT-LB,épen úgy viszonyul a kettő egymáshoz.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Ilyen provokáció kb 2 évente a románok részéről, szóval nem sokat fog osztani meg szorozni a dologban.
A gazdasági és az elvándorlási-születésiráta még csak ezután fogják kifejteni hatásukat és amikor már érezhetővé vállik számukra akkor fog eldurvulni a helyzet. Hiszen majd arrol is a magyarok és a székelyek tehetnek persze.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113
Ilyen provokáció kb 2 évente a románok részéről, szóval nem sokat fog osztani meg szorozni a dologban.

Én ezzel nem értek egyet. Most legalább ország-világ előtt kimutatták a foguk fehérjét és mindenki láthatta hogy milyenek is a románok. Nekem azt ne mondja senki hogy egy civilizált nép ilyet csinál, erre jött a nagykövetük performansza. Szép szóból ezek nem értenek, ha azt akarjuk hogy komolyan vegyenek akkor nincs mese, olyan hadsereg kell ami oda tud b.szni. Más megoldást én erre nem látok.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 372
113
En amondo vahyok hogy a jovobe kell nezni. Ergo apc nek az aktiv allomanynak 8x8 as kell. A btr ek mehetnek a tarcsosoknak... Persze ez csak atmeneti akarhonnan is nezzuk 2026 ba mar erosen el kell gondolkozni azon is hogy oda se lessz okes... Addig kikepzesre okoe kihajtani a beluket elloni a loszert felelni a tartalekalkatreszeket stb... 2028 ba mar kellene hogy jojjon valami ujy a tartalekosoknak...

Ergo a legjobb dontes ha tipuscsaladokba gondolkozunk. Ahol nagyfoku az azonossag... Pl a patria /ami parti vagyok.../ ugy kellene szerzodest kotni hogy x db 8x8 as nagymenmyiseg +opcio + egy kisseb mennyiseg 6x6 os /csak ismerkedos mennyiseg./de nagy opcioval./
A masik variacio hogy egy azon gyarto nem egy tipuscsaladja de szamos kozos alkatresszel.

3 valasztasi lehetoseget latok nyotva elottunk.
Az elso a Patria a masodik FNss Pars es a harmadik /ami a fentiekben a masodik / az az iveco.

A patria nem a legolcsobb joszagok koze tarzozik de minoseg.

Az FNSS gyartasa itthon is megoldhato lenne a torokok teljes tech transzferrel is ajanljak... /de ha csak osszeszeres es fo alkatresz gyartas az is okes lenne./ bar nem igen van vele tapasztalat az ar barati ami azt eredmenyezi hogy tobb gyarthato azpnos osszegbol vagy epp szerezheto be.

A harmadik az iveco a ketto kozul egy gyartasat biztos atadna vagy maga az iveco huzna gyarat magyarorszagon... Viszonylag olcso es viszomylag jo minosegu termekeik vannak...

Iveco olasz sokaknak fel all a szor a hatan tolluk az fnss torok sokan lenezik oket /mikozbe haborus tapasztalattal rendelkeznek./ a patria finn sokan szeretik es kedvelik de igazabol szonte 0 a harcteri tapasztalat. /a misszios taliban es papucsos szandalos akas robantgatos tema teljesen mas./annyi bizonyos hogy mert gazdag orszag valoszonusitjik hogy a technikaja jobb mint egy kevesbe gazdage./

Ettol fugetlenul patria fele hajlok en is de erdemes korulnezelodni a piacon mert pont az apc az amibol temerdek van...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 076
13 706
113
Erre való a versenytárgyalás.Összehasonlitó próbák,pénzügyhatékonysági számitások.És nem csak gyhj-ként kell gondolni páncélozott járműre.Sebesültszállitótol az aknatelepitő hordozóig,harcvonali utánpótlásszállitótol a REH járműig kismillió feladat van.A Rozsomák egy kerekes ifv,a Fuchs meg egy klasszikus mindenes apc.Ahogy a BMP kiegészitője volt az MT-LB,épen úgy viszonyul a kettő egymáshoz.

Versenytárgyalások?

Na azokról fingunk nincs.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
A rosomak, egy APC amit fel tudsz páncélozni kerekes IFV szintre. De az alpkialakításban APC és a lengyelek a stryker felépítésű dandárjaikban APC-ként használják, APC felépítésben. Ne keverjük a szezon a fazonnal ha nem értünk hozzá. Ennyiből a horvátok .50-el szerelt Patriái is IFV-k , mert az alváz ugyanaz.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Én ezzel nem értek egyet. Most legalább ország-világ előtt kimutatták a foguk fehérjét és mindenki láthatta hogy milyenek is a románok. Nekem azt ne mondja senki hogy egy civilizált nép ilyet csinál, erre jött a nagykövetük performansza. Szép szóból ezek nem értenek, ha azt akarjuk hogy komolyan vegyenek akkor nincs mese, olyan hadsereg kell ami oda tud b.szni. Más megoldást én erre nem látok.
Kismillió hasonló szintű provokáció volt az utóbbi 15 évben. csak ezt jobban felkapta a kormányzati média. Ne hidd, hogy ez annyira ritka sajnos ott.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 460
113
Köszi a választ. Megnéztem a Fuchs 2-ről a videót, amit Algériában gyártanak, hát ezeket szerintem mi is bőven össze tudnánk szerelni. Idáig megvoltam győződve, hogy ha veszünk 6x6-ból, az is török lesz, de ez a német cucc kifejezetten jó lenne, ha akarunk ilyen kategóriát, mivel akkor több 8x8-ast tudnánk venni, és az már lehetne Patria. Mondjuk Patriaból is van ilyen 6x6-os, hát szerintem ez a német cucc jobb lehet. Lett írva a fórumban, hogy BTR-ek helyett jó volna, hát azt nem tudom elképzelni, hogy 8x8-ast ne vegyünk. Szerintem ha veszünk is ilyen 6x6-ost, csak azért, hogy több 8x8-ast tudjunk venni.
Az a gond, hogy a Patria 6x6 nem az AMV családhoz tartozik, hanem a Pasi családhoz. Ez tényleg nagyon hasonlít a Fuchs2-re de ez tényleg csak APC. Semmi több. Ez a konstrukció bár lehet, hogy rendelkezik pozitív tulajdonságokkal, de egy elavult konstrukció.
Sokkal kisebb védettséget jelent a főirányból érkező találatok ellen, mint azok a járművek, ahol az orrban elhelyezett motor jelentős többletvédelmet jelent az élőerőnek.
Ezen túl a 3 tengely ugyan csökkent a méreteken, a vételáron, a súlyon, és ezzel együtt a fogyasztáson és a karbantartási ígényen is, de veszít a terepképességeken, valamint belső méreteken, illetve a túlélőképességen, mivel egyel lecsökkenti oldalanként a kerék számát.
Az AMVnek is van elvileg 6x6 os verziója, de a finnek nem erőltették, mivel a 8x8 annyival többet ad.
Érdekes, hogy a lengyelek viszont tervezik az AMV 6x6 hadrendbe állítását.
Ha jól tudom ATGM platform, meg Recce verziók készülnek.
A Fuchs különben majdnem teljesen ki lesz vonva a Bundeswehrből. Ha jól tudom, a Boxer váltja. Csak a felderítőknek marad pár, a Fennek mellé. De pl. az ausztral felderítő jármű tenderen is a Boxer indult - és nyert is - nem a Fuchs, pedig annak is van felderítő verziója.
Ugyanezen sorminta miatt cserélik le a franciák a VAB-ot, de az összes modern kerekes APC/IFV ezen az elöl motor, és hagyományos szélvédő-mentes kialakításban készülnek.
Az mondjuk kemény, hogy a BTR-eknél még a Fuchs is hasznosabb lenne....
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Az a gond, hogy a Patria 6x6 nem az AMV családhoz tartozik, hanem a Pasi családhoz. Ez tényleg nagyon hasonlít a Fuchs2-re de ez tényleg csak APC. Semmi több. Ez a konstrukció bár lehet, hogy rendelkezik pozitív tulajdonságokkal, de egy elavult konstrukció.
Sokkal kisebb védettséget jelent a főirányból érkező találatok ellen, mint azok a járművek, ahol az orrban elhelyezett motor jelentős többletvédelmet jelent az élőerőnek.
Ezen túl a 3 tengely ugyan csökkenti a méreteken, a vételáron, a súlyon, és ezzel együtt a fogyasztáson és a karbantartási ígényen is, de veszít a terepképességeken, valamint belső méreteken, illetve a túlélőképességen, mivel egyel lecsökkenti oldalanként a kerék számát.
Az AMVnek is van elvileg 6x6 os verziója, de a finnek nem erőltették, mivel a 8x8 annyival többet ad.
Érdekes, hogy a lengyelek viszont tervezik az AMV 6x6 hadrendbe állítását.
Ha jól tudom ATGM platform, meg Recce verziók készülnek.
A Fuchs különben majdnem teljesen ki lesz vonva a Bundeswehrből. Ha jól tudom, a Boxer váltja. Csak a felderítőknek marad pár, a Fennek mellé. De pl. az ausztral felderítő jármű tenderen is a Boxer indult - és nyert is - nem a Fuchs, pedig annak is van felderítő verziója.
Ugyanezen sorminta miatt cserélik le a franciák a VAB-ot, de az összes modern kerekes APC/IFV ezen az elöl motor, és hagyományos szélvédő-mentes kialakításban készülnek.
Az mondjuk kemény, hogy a BTR-eknél még a Fuchs is hasznosabb lenne....
A rosomakból van 6x6.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 372
113
A romam pofatlan a papanal is kihuztak a gyufat... Nem tisztelnek senkit... Krisssnek igaza van ez sajnos rendszeres... Ez a bucsura volt idozitve reszukrol... Bar mocskosan fog hangzani de minel jobban gyulolik a magyart annal kissebb a magyarok asszimilacioja mar csak azert is mert ok annal kevsebbet fogadnak be.../ persze nem csak ezert./
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 460
113
A rosomakból van 6x6.
A finnek fejlesztették eredetileg, de annyira nem volt rá igény hogy nem gyártották. A lengyelek meg a platformmal együtt megvették azt is, és kőszönik használják. Különben nekik is csak nemrég készült el az első példány, és most kezdik majd a sorozatgyártását.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Akkor inkább úgy fogalmazok, egy ilyen pici seregnek mint a miénk nem biztos, hogy rendszeresítenék pszh/apc szintű járművet.
Legalábbis nem a harcolóknak.
Bár ha választanom kellene a jelcin és a fuchs 2 között, a német vasat választanám.
A nehéz és a közepes dandárt kellene a lehető legjobban felszerelni. Ezzel szerintem mindenki egyetértene. A leendő könnyű dandárba meg tartalékosoknak a Fuchs 2 jó választás lenne e. Egyébkent ahogy latom lassan eljutunk odáig hogy a btr től minden jobb választas lehet.
Nem tudom hogy hülyeség lenne e egy aktív és egy tartalekos dandárt felszerelni ezzel? Mert oda egy ilyen jármű jó lehet.
Még egy elmélkedés? Vajon érdemes e létrehozni egy aktív/tartalékos könnyű dandár keveréket? És erre rá pluszba egy aktív könnyű dandárt. Így a tartalékosoknál is lenne egy áthidalás pl ha jönne egy gebasz akkor jobban lehetne valamihez nyúlni. Viszont ebben az esetben a felkeszítes, kiképzés jóval több időt vehetne el mint az évi 20 nap. Mert minimális,alap harcászati ismeretekkel rendelkezniük kellene. Legalább a 3,4 x ért az alap 20 napnak. Pl a fiataloknak ideális is lenne. Azoknak úgy is ott van a nyári szünet plusz az évközbenni szünetek.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
A finnek fejlesztették eredetileg, de annyira nem volt rá igény hogy nem gyártották. A lengyelek meg a platformmal együtt megvették azt is, és kőszönik használják. Különben nekik is csak nemrég készült el az első példány, és most kezdik majd a sorozatgyártását.
A felderítő verziót akarják a 6x6-osnak.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
A rosomak, egy APC amit fel tudsz páncélozni kerekes IFV szintre. De az alpkialakításban APC és a lengyelek a stryker felépítésű dandárjaikban APC-ként használják, APC felépítésben. Ne keverjük a szezon a fazonnal ha nem értünk hozzá. Ennyiből a horvátok .50-el szerelt Patriái is IFV-k , mert az alváz ugyanaz.
Ez eléggé képlékeny.BMP-1/2 ifv,miközben páncélzata,és fegyverzete is gyengébb mint egy jol fegyverzett Patriának.Ugyanakkor a BMP-1 apc változata az AMB,de általános használatban az MT-LB volt.És most,hogy az MT-LB gyártósort elvesztették,a muszka is a BMP-3 alvázbol csinált apc eszköz(fegyver)hordozót,amit viszont nem csinált addig,mig megvolt a jóval olcsóbb,de a célnak jol megfelelő MT-LB gyártóbázisa
Versenytárgyalások?

Na azokról fingunk nincs.
:(:mad::hadonaszos:
.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 693
32 372
113
A nehéz és a közepes dandárt kellene a lehető legjobban felszerelni. Ezzel szerintem mindenki egyetértene. A leendő könnyű dandárba meg tartalékosoknak a Fuchs 2 jó választás lenne e. Egyébkent ahogy latom lassan eljutunk odáig hogy a btr től minden jobb választas lehet.
Nem tudom hogy hülyeség lenne e egy aktív és egy tartalekos dandárt felszerelni ezzel? Mert oda egy ilyen jármű jó lehet.
Még egy elmélkedés? Vajon érdemes e létrehozni egy aktív/tartalékos könnyű dandár keveréket? És erre rá pluszba egy aktív könnyű dandárt. Így a tartalékosoknál is lenne egy áthidalás pl ha jönne egy gebasz akkor jobban lehetne valamihez nyúlni. Viszont ebben az esetben a felkeszítes, kiképzés jóval több időt vehetne el mint az évi 20 nap. Mert minimális,alap harcászati ismeretekkel rendelkezniük kellene. Legalább a 3,4 x ért az alap 20 napnak. Pl a fiataloknak ideális is lenne. Azoknak úgy is ott van a nyári szünet plusz az évközbenni szünetek.

A tartalekosok omt t en leszerelteknek tartanam fenn es ojan ott seknek akik valallnak egy intenzivebb kikepzes sorozatot /felzarkoztatot./ omt nek en nehez technikat is adnak... /72 d20 brdm es minden ami kifuto /jelenleg legalabbis aki volt aktiv ezt a techmikat ismeri./

Az ott t viszont ahogy irod is egyertelmuen konnyu lovesz modularis kikepzesnek vetnem ala... /de bevezetnek egy sport edzeshez hasonlo kikepzesi strukturat is het par delutan es egy egy hetvege.../modul szeruen.../ azert a konnyu loveszt mert bar tudas teren sokat kivan technika teren megis kevesebbet...

A vegyes dd t en inkabb ugy kepzelem el hogy minden megyebe legyen egy helyorseg szazad szintu aktiv allomanmyal /akik a 20 napos kikepzeseket is levezenylik./ es ezek kiegeszitesere lennenek a tartalekosok megyei egy ezred ami tervbe van. /amit zaszloaljjal szamolva mar nem lenne rosz aranyba egs konfliktis eseten./ mert mindenhova jutna legalabb egy aktiv katona rajpk es raj pk h i poziciora plussz a torzs... Szerintem a tarcsisok is jobban fogadnak ha a pk es apkh is aktiv allomanyu lenne... Tudom most monhatjak hogy sok az a szazad szint megsenkent... /de a toborzokba is nemeikbe szakaszinten vannak jelenleg is megyeszekhelyeken./van ahol tultoltott raj./ de a toborzoirodakat ebben az esetben meg is lehetne szuntetni es a feladatukat az aktiv szazadot befogado helyorseg lathatna el.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 819
117 992
113
Ez eléggé képlékeny.BMP-1/2 ifv,miközben páncélzata,és fegyverzete is gyengébb mint egy jol fegyverzett Patriának.Ugyanakkor a BMP-1 apc változata az AMB,de általános használatban az MT-LB volt.És most,hogy az MT-LB gyártósort elvesztették,a muszka is a BMP-3 alvázbol csinált apc eszköz(fegyver)hordozót,amit viszont nem csinált addig,mig megvolt a jóval olcsóbb,de a célnak jol megfelelő MT-LB gyártóbázisa

:(:mad::hadonaszos:
.
Hát az oroszoknál hihetelen (és amúgy teljesen értelmetlen) típuskavalkád van azonos felhasználási területeken.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Az a gond, hogy a Patria 6x6 nem az AMV családhoz tartozik, hanem a Pasi családhoz. Ez tényleg nagyon hasonlít a Fuchs2-re de ez tényleg csak APC. Semmi több. Ez a konstrukció bár lehet, hogy rendelkezik pozitív tulajdonságokkal, de egy elavult konstrukció.
Sokkal kisebb védettséget jelent a főirányból érkező találatok ellen, mint azok a járművek, ahol az orrban elhelyezett motor jelentős többletvédelmet jelent az élőerőnek.
Ezen túl a 3 tengely ugyan csökkent a méreteken, a vételáron, a súlyon, és ezzel együtt a fogyasztáson és a karbantartási ígényen is, de veszít a terepképességeken, valamint belső méreteken, illetve a túlélőképességen, mivel egyel lecsökkenti oldalanként a kerék számát.
Az AMVnek is van elvileg 6x6 os verziója, de a finnek nem erőltették, mivel a 8x8 annyival többet ad.
Érdekes, hogy a lengyelek viszont tervezik az AMV 6x6 hadrendbe állítását.
Ha jól tudom ATGM platform, meg Recce verziók készülnek.
A Fuchs különben majdnem teljesen ki lesz vonva a Bundeswehrből. Ha jól tudom, a Boxer váltja. Csak a felderítőknek marad pár, a Fennek mellé. De pl. az ausztral felderítő jármű tenderen is a Boxer indult - és nyert is - nem a Fuchs, pedig annak is van felderítő verziója.
Ugyanezen sorminta miatt cserélik le a franciák a VAB-ot, de az összes modern kerekes APC/IFV ezen az elöl motor, és hagyományos szélvédő-mentes kialakításban készülnek.
Az mondjuk kemény, hogy a BTR-eknél még a Fuchs is hasznosabb lenne....
Nem is tudom. Attol függ hogy milyen konfliktusokra kellene számítanni itt. Ha olyan Szíria jelegű ami itt europában is könnyebben el tudok képzelni, akkor ha azt nézzem egy ilyen és ehhez hasonló pszh szerű járműveknek lehet létjogultsága. Pl egy dzsihád 4x4 mobiltol biztos jobb lenne. Ellenérve lehet a Boxer de azt pl egy elhúzodó polgárháborús/hidbrid konflitusban nem biztos hogy 100% on ki lehetne használni. Mert a fronvonalak elmosódhatnak továbbá mindenhol nem lehet jelenlenni modern technikával. Továbbá az is kérdéses lenne hogy legyen elég harcolni akaró katona is.
Viszont egy milicia jelegű vagy tartalékosokhoz részben harcoló csapatokhoz meg jó választás lehetne.