A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 411
46 246
113
a kettőnek semmi köze egymáshoz
Annyiban van köze, hogy nálunk a tervezett török MRAP-ok miatt mindkettő kizárt.
A Fennek alacsony profilja miatt szerintem verhetetlen felderítő jármű lenne, de szerintem ha maradnak a török gépek, akkor a felderítő verzió elsőként fog jönni.

semmilyen téren nem lenne értelme a Wieselnek
A Wiesel pedig jelenleg is a német gyorsreagálásúak egyik alap járműve a Mungo mellett. A sokoldalú platformért /felderítő,apc, atgm hordozó, aknavetős, mentő/ pedig szerintem összetennék itthon a kezüket a légimozgékony zászlóaljban. Egy NMS-t max. szállítóból tudsz dobni, míg a Wieselből 2 megy egy Chinookba, de szerintem a H225M is elboldogulna vele külső függesztményként.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 138
33 439
113
Lengyel Honvédelmi Minisztérium: A Gepard program hirtelen véget ér
https://www.defence24.com/polish-ministry-of-defence-gepard-programme-comes-to-an-abrupt-end
Valami könnyű tüztámogató tank nekünk is kéne a Cockerilnek vannak ilyen tornyai 90 mm s és 105mm es vátozatban azt rá lehetne pakolni az eljövendő IFV kre.
Az oroszoknál már tervbe van véve az IFV ik átfegyverzése egy 57mm es ágyúra ezt még a BTR ekre is rá tudják rakni.
A 30 mm es ágyú már nem nagyon rúg labdába a modernebb cuccok ellen a románoknak már Piranha V van lesz.
A prihana 5 meg belefer a 30 mm be /csak okoskodom kicsit./ de ifv re mindenfelekepp nagyobb cucv kell 35 vagy 40 mm /en csoves legvedelem parti vagyok legalabbbis abba a tekintetbe hogy szulseg van ra abbol meg a 35 mm oerlikon a kiraly igy en a 35 mm re tennem a voksomat. A 40 mm el az a bajom hogy lassabb kevesebb a municio igy eloero ellen kevesbe hatekony egy hosszabb tuzharcba.../amihez mar 40 mm vagy a feletti kell arra biztos ami biztos mennyen egy atgm vagy 2 ma mar nem olyan egetveroen nagy osszeg mimt haajdanan amikor dragabb volt mind maga a jarmu.../ ha egy ifv egy masik ifvt kipattint egy konfliktusba az mar boven eleg... Tehat tudjon egyszerre ket atgm et celravezetni nemileg eltero iranybol csapjon le a ket cucc es teljesen okesok vagyunk.../
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 411
46 246
113
Lengyel Honvédelmi Minisztérium: A Gepard program hirtelen véget ér
https://www.defence24.com/polish-ministry-of-defence-gepard-programme-comes-to-an-abrupt-end
Valami könnyű tüztámogató tank nekünk is kéne a Cockerilnek vannak ilyen tornyai 90 mm s és 105mm es vátozatban azt rá lehetne pakolni az eljövendő IFV kre.
Az oroszoknál már tervbe van véve az IFV ik átfegyverzése egy 57mm es ágyúra ezt még a BTR ekre is rá tudják rakni.
A 30 mm es ágyú már nem nagyon rúg labdába a modernebb cuccok ellen a románoknak már Piranha V van lesz.
A Wolf a Cockerill tornyos Rosomak.
Nem is kell ezt már feltalálni.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 138
33 439
113
A wiesel meg az nms ossze se hasonlithato... Nem ugyan arra a celra keszult. /egyebkent minek dobnank barmeiket is./ chinokunk nincs nem is lessz...

Jo a wieselt szallithatnank egy nemletezo belsoterbe.., az mns el meg jrorozol pl cserebe... A wieselel tamogadsz de embert nem igen szallitasz...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 411
46 246
113
Legalább felújítani kellene akkor a T-72 harckocsikat, hogy legalább 1 zlj támogató harckocsink is legyen. Mert az lesz még kéznél, ha számít még, mert amilyen állapotban vannak....
Az a gond, hogy ahhoz, hogy a T-72-ből a modern C4 rendszerekbe illeszthető eszköz legyen, rohadt sokat kellene rájuk költeni. Ezért nincs értelme belekezdeni.
Mert ha modern járművet akarsz, akkor teljesen ki kell belezni.
Sokkal tőbb értelme lenne kipofozni őket, és olyan országnak eladni ami a mostani technikai szinvonalon használja őket. Az értük kapott pénzből meg lehet modern gépeket venni, amik már eredetileg is úgy voltak tervezve.
Sokat gondolkodtam ezen, de a T-72 jövőjét csak akkor látom Magyar Honvédségnél, ha kizárólag a tartalékosoknak tartjuk meg őket. Akkor is csak azon tartalékosok számára, akik a sorkatonai szolgálatukat ilyen járműveken töltötték. Mert ha arra kerül a sor, akkor ezen emberkéknek nem tudnánk mi mást adni.
Ha viszont ezt a vonalat dobjuk, akkor értelmetlen. Ha már haderőreform, akkor az ellenértéküket hasznosan tudnánk felhasználni. Ha harckocsik formájában, akkor úgy, ha tűztámogató jármű formájában akkor meg úgy.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 138
33 439
113
Annyiban van köze, hogy nálunk a tervezett török MRAP-ok miatt mindkettő kizárt.
A Fennek alacsony profilja miatt szerintem verhetetlen felderítő jármű lenne, de szerintem ha maradnak a török gépek, akkor a felderítő verzió elsőként fog jönni.


A Wiesel pedig jelenleg is a német gyorsreagálásúak egyik alap járműve a Mungo mellett. A sokoldalú platformért /felderítő,apc, atgm hordozó, aknavetős, mentő/ pedig szerintem összetennék itthon a kezüket a légimozgékony zászlóaljban. Egy NMS-t max. szállítóból tudsz dobni, míg a Wieselből 2 megy egy Chinookba, de szerintem a H225M is elboldogulna vele külső függesztményként.
A fennek nekem is tetszik de egyebkent csak 30 cm el magasabb az nms. Jo valasztas lenne a fennek a felderitoknek es a panceltoroknek. De ha azt vesszuk hogy masnak nem igen okes max mistralt rapakolni... Kicsi a db szam tehat melle meg kellene valami jarorozni a konnyueknek a rendeszeknek a szakcsapatoknak. Tehat 2 fele jarmu kellene... Igy meg kompromisszummal 1 felevel megoldhato minden feladat.../mar ha igy lessz./ jo a komnyuloveszeknek pancelozott terepjarokent. Jo a tobbi alegyegnek pancelozott terepjarokent. Jo a panceltoroknek jo lenne mistralt rapakolni es jo lenne a felderitoknek is...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 138
33 439
113
Az a gond, hogy ahhoz, hogy a T-72-ből a modern C4 rendszerekbe illeszthető eszköz legyen, rohadt sokat kellene rájuk költeni. Ezért nincs értelme belekezdeni.
Mert ha modern járművet akarsz, akkor teljesen ki kell belezni.
Sokkal tőbb értelme lenne kipofozni őket, és olyan országnak eladni ami a mostani technikai szinvonalon használja őket. Az értük kapott pénzből meg lehet modern gépeket venni, amik már eredetileg is úgy voltak tervezve.
Sokat gondolkodtam ezen, de a T-72 jövőjét csak akkor látom Magyar Honvédségnél, ha kizárólag a tartalékosoknak tartjuk meg őket. Akkor is csak azon tartalékosok számára, akik a sorkatonai szolgálatukat ilyen járműveken töltötték. Mert ha arra kerül a sor, akkor ezen emberkéknek nem tudnánk mi mást adni.
Ha viszont ezt a vonalat dobjuk, akkor értelmetlen. Ha már haderőreform, akkor az ellenértéküket hasznosan tudnánk felhasználni. Ha harckocsik formájában, akkor úgy, ha tűztámogató jármű formájában akkor meg úgy.
72 csakis a tartalekosoknak de oda mindenfelekepp kell ha nem is hk kent tamogatojarmukent mindenkepp... Kidobni eladni orultseg lenne... /72 est eladni max modernizaltat lehet egyszeruen anmyi van a piacon.../
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 138
33 439
113
A torok mrap. Kell. Hogy hova? Elsosorba missziozni... A balkanra sem art a mai vilagba ha nem pancelozattlan hmmwv vel jarkalnak hanem egy mrapal...
A rendeszeknek pl nem art ha van... Egy haboruba a rendeszek lakott telepuleseken es lakott telepulesek kozott tevekenykednenek zomeben... Nem mezei loveszkent. Eapokon jarorbe es varosi harcba vennenek reszt... Aknarafutasi lehetoseguk tehat adott... Szerintem legalabbis inkabb legyen nekik mimt ne...
Egy bizonyos szamu mrap nem art ha rendelkezesre all bizonyos sze!elyek szallitasara egy konfliktusba... Pl ujsagirok akiket ha tetszik ha nem szallitani kell ha nemzetkozileg jo prt akarunk. Es nem art ha aknavedett jarmuben utaznak... Es minden helyorsegbe el fer egy ket db hogy ismerjek ne miszios felkeszitesen keljen mimdent elmondani a geprol...lussz kell vezetesoktato jarmu legalabbis nem art ha van... Ez azert nem olyan keves es szerintem szukseges.

Nmst mar emlitettem jo par plt hova kellene szerintem ebbol joval tobb kellene mint mrapbol es szerintem joval tobb is lessz es ezt en egyaltalan nem sajnalom... Marha az ara tenyleg olyan mimt ahogy rebesgetik..,
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Pénz,pénz és pénz.Azért gyártják még mindig az M113t,azér tervezték meg az utódját a németek a Puma mellé.Mert rengeteg feladatra nem kell a legdrágább járgány,sokmindent lehet olcsóbb platformra tenni.Fuchs egy ilyen olcsóbb platform.Nem a Patria/Rozsomák helyett,hanem annak kiegészitésére való.Szegényebb haderőknek,a gazdagabbaknak meg kiegészitő jelleggel használják lövészjárműként.Különben a finnek is továbbvitték a Pátria AMV mellet az XA sorozatot is
Ezt az utcáról bejött civilt hétvégi harcos szinten manővererőkhöz kiképezni dolgot nagyon nem pártolom.A szerződéses állomány leszerelt,polgári életbe visszatért tagjai lennének alkalmasak ilyen tartalékosnak.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Annyiban van köze, hogy nálunk a tervezett török MRAP-ok miatt mindkettő kizárt.
aztán ez mire lett alapozva ??? egy MRAP miért zárná ki a fennek-et pl?
A Fennek alacsony profilja miatt szerintem verhetetlen felderítő jármű lenne, de szerintem ha maradnak a török gépek, akkor a felderítő verzió elsőként fog jönni.
a Fennek verhetetlen lenne nem egy verzióban, MRAP-ot vettünk a törököktől , pont , még mindig nem értem hogy függ össze a kettő
A Wiesel pedig jelenleg is a német gyorsreagálásúak egyik alap járműve a Mungo mellett
tény, de régi és kicsi, van nála már jobb erre a célra + nem vagyunk németország hogy ilyeneket majd dobáljunk helikből , ezért mondtam hogy felesleges mert ilyen képesség nálunk mint olyan egyszerűen nincs kapacitás
de szerintem a H225M is elboldogulna vele külső függesztményként.
a 225-ös sok mindennel elboldogul , a wiessel pont az a méret ami a "minek ha van jobb ami még szállítható" kategória
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 138
33 439
113
aztán ez mire lett alapozva ??? egy MRAP miért zárná ki a fennek-et pl?

a Fennek verhetetlen lenne nem egy verzióban, MRAP-ot vettünk a törököktől , pont , még mindig nem értem hogy függ össze a kettő

tény, de régi és kicsi, van nála már jobb erre a célra + nem vagyunk németország hogy ilyeneket majd dobáljunk helikből , ezért mondtam hogy felesleges mert ilyen képesség nálunk mint olyan egyszerűen nincs kapacitás

a 225-ös sok mindennel elboldogul , a wiessel pont az a méret ami a "minek ha van jobb ami még szállítható" kategória
Nem csak mrapet vettink a torokoktol az nms nem mrap. Ha a torok cuccok kozul valami kap fenneknek is alkalmas szerepkort az az nms lessz es nem az mrap. /az mrap bol is elofordulhat hogy lessz valami hirados valtozat vagy valami komolyabb felderito technikaval felszerelt valtozat. De ha lessz is ilyen azt a fennek nem birna magaba foglalni valoszinuleg./
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Nem csak mrapet vettink a torokoktol az nms nem mrap. Ha a torok cuccok kozul valami kap fenneknek is alkalmas szerepkort az az nms lessz es nem az mrap. /az mrap bol is elofordulhat hogy lessz valami hirados valtozat vagy valami komolyabb felderito technikaval felszerelt valtozat. De ha lessz is ilyen azt a fennek nem birna magaba foglalni valoszinuleg./
és vajon biztos hogy ennyit vettünk a törököktől? hogy mindenre legyen egy vas ? A Fenneknek van 7 vagy 8 változata amik elég jó felszereltséggel érkezhetnének , gondolok itt Javelin ( esetleg SPIKE ha szépen kérjük) , Stinger integrációkra , felderítő jármű körben verhetetlen stb stb stb , biztos hogy ennyire beakartunk nyalni a törököknek hogy mindenre vettünk elég vasat ?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 138
33 439
113
és vajon biztos hogy ennyit vettünk a törököktől? hogy mindenre legyen egy vas ? A Fenneknek van 7 vagy 8 változata amik elég jó felszereltséggel érkezhetnének , gondolok itt Javelin ( esetleg SPIKE ha szépen kérjük) , Stinger integrációkra , felderítő jármű körben verhetetlen stb stb stb , biztos hogy ennyire beakartunk nyalni a törököknek hogy mindenre vettünk elég vasat ?
Nem de ugyan ugy jatek mint a fennek. Nms hez is van stinger van felderito torony van atgm integralva stb stb stb...

De a fennekkel nem lehet jarorozni pl nem tudsz loveszeket szallitani. Nem igazanntudsz kis hirados kocsit kesziteni belolle nem tudsz mondjuk uavt szallitani es eregetni belolle nem tudod aknavetosoknek adni es meg sorolhatnam...

Miert benyalas az hogy ha veszunk valamit azt ugy vegyuk hogy minel nagyobb spektrumot lefedjukn vele igy konnyitve a logisztikat az atjarhatosagot...

Ez nem benyalas ez a jozan esz.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 824
113
Annyiban van köze, hogy nálunk a tervezett török MRAP-ok miatt mindkettő kizárt.
A Fennek alacsony profilja miatt szerintem verhetetlen felderítő jármű lenne, de szerintem ha maradnak a török gépek, akkor a felderítő verzió elsőként fog jönni.


A Wiesel pedig jelenleg is a német gyorsreagálásúak egyik alap járműve a Mungo mellett. A sokoldalú platformért /felderítő,apc, atgm hordozó, aknavetős, mentő/ pedig szerintem összetennék itthon a kezüket a légimozgékony zászlóaljban. Egy NMS-t max. szállítóból tudsz dobni, míg a Wieselből 2 megy egy Chinookba, de szerintem a H225M is elboldogulna vele külső függesztményként.
Nincs légimozgékony zászlóaljunk nagyjából 10 éve :D
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 206
119 824
113
Lengyel Honvédelmi Minisztérium: A Gepard program hirtelen véget ér
https://www.defence24.com/polish-ministry-of-defence-gepard-programme-comes-to-an-abrupt-end
Valami könnyű tüztámogató tank nekünk is kéne a Cockerilnek vannak ilyen tornyai 90 mm s és 105mm es vátozatban azt rá lehetne pakolni az eljövendő IFV kre.
Az oroszoknál már tervbe van véve az IFV ik átfegyverzése egy 57mm es ágyúra ezt még a BTR ekre is rá tudják rakni.
A 30 mm es ágyú már nem nagyon rúg labdába a modernebb cuccok ellen a románoknak már Piranha V van lesz.
A Gepard programot januárban indították újra.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Nem de ugyan ugy jatek mint a fennek. Nms hez is van stinger van felderito torony van atgm integralva stb stb stb...

De a fennekkel nem lehet jarorozni pl nem tudsz loveszeket szallitani. Nem igazanntudsz kis hirados kocsit kesziteni belolle nem tudsz mondjuk uavt szallitani es eregetni belolle nem tudod aknavetosoknek adni es meg sorolhatnam...

Miert benyalas az hogy ha veszunk valamit azt ugy vegyuk hogy minel nagyobb spektrumot lefedjukn vele igy konnyitve a logisztikat az atjarhatosagot...

Ez nem benyalas ez a jozan esz.
ha a józan ész diktálna nem a törököktől vettünk volna ilyen cuccot ,a többivel kapcsolatban oké , legyen igazad bár én nem is akartam a Fennekkel lövészeket szállítani ,felderítőnek, ATGM, C&C és légvédelmi platformként gondoltam volna rá
Nincs légimozgékony zászlóaljunk nagyjából 10 éve :D
na és kéne vajon ? :rolleyes::D:D:p
 
  • Tetszik
Reactions: therob

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 138
33 439
113
Irok egy plt. 81 mm aknavetok. Ki van irva a tendender.

Mivel legyenek szallitva?
Dudi most irna biztosan hat a zaszloalj redszeresitett alap jarmuvevel. /apc/ifv./

Ergo csesszunk el egy apc t ifvt arra hogy a harcoktol tavol dekkol es aknavetosoket furikazik?

Mert szerintem nem allunk annyira faszan anyagilag...

Tegyuk teherautora egy ponyvasra? Hogy szerencsetlenek meg menekulni se tudjanak ha ugy adodik? Vagy ha lesbefutnak kenmyek ki verrel a ponyvat? Mert azert nem csoves tuzerseg annyira messze azert nincsenek/nem lessznek...

Na nekik pl a tork "csodakbol" jol jonne ha lenne... Es ha oket kerdezned hogy platon utazna e inkabb vagy a torok vasba biztos lehetsz benne hogy nem a plato mellett foglal allast...

Ez csak egy gsors pl volt /van helye./ es ezt a fennekel nem tudnad megoldani.../ es nem csak ezt hanem nagyon sok minden madt se tehat a fennek melle igyis ugyis kellene ugyan ugy meg ket valami egy nagyobb es egy kissebb... De ennyi erivel a kissebb megkapja az altalad feneknek szant feladatkort /amit el tud latni mert letezik olyan valtozata./ megsporoltal egy csomo kulonbozo alkatreszt es egy szersza!ot es egy csomo orat a karbantarzoknak.