A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Amúgy fogjátok már fel, hogy a logarléchez meg a számításokhoz kurvára nem kell löveg.... Kibaszott teknőspáncél amiben benne van a papír meg a logarléc. Meg a 3 lábú optikai állvány. A legénységi tüzér meg konrétan a tekerésen meg a löveg leásásán kívül nem sokat szagol hozzá az üzemeteltetéshez. Aki meg a számolást csinálja metszet lövegen gyakorol. Annyira segg fogalmatok nincs az egészről, hogy hihetetlen...
 

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
Amúgy fogjátok már fel, hogy a logarléchez meg a számításokhoz kurvára nem kell löveg.... Kibaszott teknőspáncél amiben benne van a papír meg a logarléc. Meg a 3 lábú optikai állvány. A legénységi tüzér meg konrétan a tekerésen meg a löveg leásásán kívül nem sokat szagol hozzá az üzemeteltetéshez. Aki meg a számolást csinálja metszet lövegen gyakorol. Annyira segg fogalmatok nincs az egészről, hogy hihetetlen...
Ne húzd fel magas krisss, annyit nem ér az egész hogy felidegeld magad rajta. Ebben a hülxeségben alig/semennyre se tájékozódva főleg celebra viszi a zászlót akinek még a sz.. se elég büdös - csak azért mert nem ő maga sz...a azt. Sok mindent lehetne köpködni a MH "felszereltsége" okán, de pont azokkal nemigen foglalkozik senki ...
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Amúgy fogjátok már fel, hogy a logarléchez meg a számításokhoz kurvára nem kell löveg.... Kibaszott teknőspáncél amiben benne van a papír meg a logarléc. Meg a 3 lábú optikai állvány. A legénységi tüzér meg konrétan a tekerésen meg a löveg leásásán kívül nem sokat szagol hozzá az üzemeteltetéshez. Aki meg a számolást csinálja metszet lövegen gyakorol. Annyira segg fogalmatok nincs az egészről, hogy hihetetlen...
Pontosabban az a hihetetlen, hogy az okoskodás megy...
 
  • Tetszik
Reactions: honved

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Amúgy , csak hamár ez a téma bár lehet ismét köze nincs a dologhoz , ha ennyire akarja valaki akkor a KMW-nek tuti a PzH-hoz is van valami szimulátora gyakorolni/tanulni/felkészülni ha nagyon szeretnénk , szerintem a D20-at már inkább a vastelepre kéne végre vinni
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 360
113
Az örökéletű tártáska ami sohase fog elkopni :D Igazi magyar korrozium.
https://honvedelem.hu/cikk/116546_az_elso_lepesek

Miért nem lehetne már lecserélni egy alap málhamellényre?
most őszintén , mennyibe kerül egy normálisabb málhamellény ?? nem emlékszem már nekünk mi volt de tuti nem volt nagy összeg , bocskai meg az a tártáska.... ohhh jaj , ránéztem a képekre és megint 99-ben éreztem magam :D , amúgy ami szintén a képen van bakancs , arról valaki esetleg valami vélemény? jó?nem jó? szar?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Inkább vegyünk 2 darabbal több azonos eszközt, amin lehet képezni.
Nem véletlen szoktam mondani, hogy az eszközöket ki kell osztani, használni, gyakorolni vele. Ha tönkremegy meg kell javítani, ha elhasználódik ki kell cserélni. A katona szokja, tanulja, ismerje, szeresse meg. Igaz ez a mellénytől a karabélyon át a harckocsiig. Az nem megoldás, hogy valamit megveszünk, aztán eldugjuk egy raktárban, hogy ne menjen tönkre. Ahogy az sem megoldás, hogy a régi szarokat használjuk gyakorlatozásra, hogy ne az új kopjon. Egy normális MOLLE mellény beállítása, összerakása, kitapasztalása annak, hogy neked milyen zseb hol a legkényelmesebb, praktikusabb az is egy hosszabb folyamat. Jobb az ilyeneket nem élesben, hanem gyakorlaton megtenni. Szóval felejtsük el ezt az Ak-val meg műbőr tártáskával gyakorlást, hogy a Bren meg a mellény ne kopjon.
Félreértés fenforgása van.Nem a csapatoknak hagynák pár darabot lövldözni,mig a löszerkészlet tart.A 0km-s kopaszt gyakoroltatnám elösszőr a levedlett régi technikával,hogy a kezdeti ballépéseit ne az új technikával csinálja.Minden kezdő csinál hibát,minden kezdőnek kell egy alap gyakorlat.Amig van hozzá a raktárba lőszer.Azt úgyis meg kéne semmisiteni.És inkább lövöldözzék el a kopaszok,mint valami fantomcégen keresztűl eladják,és megfújják az árát.Gyakorlatilag a kispuska tüzérségi megfelelőjének használnám fel,mert kéznél van,és arra megfelel.És ha elsajátitotta az alap fegyverkezelést rajta,mehet a PzH oktató-gyakorló eszközre,utána meg az éles fegyverre.Aztán már gyakoroljon azzal,sürún és szorgalmasan.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
most őszintén , mennyibe kerül egy normálisabb málhamellény ?? nem emlékszem már nekünk mi volt de tuti nem volt nagy összeg , bocskai meg az a tártáska.... ohhh jaj , ránéztem a képekre és megint 99-ben éreztem magam :D , amúgy ami szintén a képen van bakancs , arról valaki esetleg valami vélemény? jó?nem jó? szar?

Egy normális mellény zsebekkel ilyesmikkel kb 70-80 rugó közt van. Na egy modern plate carriee mellény zsebekkel 200 ezer a lövedékálló betétekkel együtt meg fél milla.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Félreértés fenforgása van.Nem a csapatoknak hagynák pár darabot lövldözni,mig a löszerkészlet tart.A 0km-s kopaszt gyakoroltatnám elösszőr a levedlett régi technikával,hogy a kezdeti ballépéseit ne az új technikával csinálja.Minden kezdő csinál hibát,minden kezdőnek kell egy alap gyakorlat.Amig van hozzá a raktárba lőszer.Azt úgyis meg kéne semmisiteni.És inkább lövöldözzék el a kopaszok,mint valami fantomcégen keresztűl eladják,és megfújják az árát.Gyakorlatilag a kispuska tüzérségi megfelelőjének használnám fel,mert kéznél van,és arra megfelel.És ha elsajátitotta az alap fegyverkezelést rajta,mehet a PzH oktató-gyakorló eszközre,utána meg az éles fegyverre.Aztán már gyakoroljon azzal,sürún és szorgalmasan.
De nem érted hogy nem tudsz vele pzhra képezni mert teljesen máshogy működik? Va
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
amúgy ami szintén a képen van bakancs , arról valaki esetleg valami vélemény? jó?nem jó? szar?


A bakancs elvileg frankó, bár személyes tapasztalatom nincs vele. Állítólag arra panaszkodtak, hogy kissé nehéz és hogy meleg nyáron. Télen meg egy áldás lehet ebből kiindulva. Nos, ha négy évszakos bakancsot akarunk, az nem fog menni kompromisszumok nélkül.

Mármint nem az a bakancs, ami azon a linken lévő képeken van, hanem a Haix Nepal Pro.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Körmenden jártam középiskolába és itt a határőrség minden honvédelmi oktatást vitt. Elméletben a suliban, gyakorlatban a gyak terükön és a városi MHSZ lőtéren. Na ott volt kispuska lövészet nekem, mint iskolásnak. Ott tanultam meg a célzott lövés leadását, egyes lövésekkel. Katonaként Szombathely volt a helyszín az életemben. Ott még alapkiképzésen sem volt kispuska, szerintem, ha jól emlékezem. AMD-65 volt a fegyver.
Nálunk pár MHSZ lövészklubos volt csak,velük nem is volt baj a lövészeten.
Többieknek nagyon is kellet az a kispuska.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Egy normális mellény zsebekkel ilyesmikkel kb 70-80 rugó közt van. Na egy modern plate carriee mellény zsebekkel 200 ezer a lövedékálló betétekkel együtt meg fél milla.
Egy alap szintű kiképzéshez/felkészítéshez szerintem bőven elegendő lenne egy normális viszonylag olcsóbb mellény is. Ha megcsinálta és úgy dönt hogy marad akkor jöhet a papi féle verzió, normálisabb felszereléssel. Azt a tártáskát már odaadhatnák a műgyűjtőknek il a hagyományőrzöknek.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 970
113
Ugy látszik én vagyok itt a legkonzervativabb.Én bizony a jol bevált régi módon.fokozatosan,a legegyszerűbb eszköztöl a legbonyorultabb felé haladva,jó sok gyakorlattal oktatnám a manusokat.És bár jónak tartom a szimulátorokat,és üdvösnek a használatukat,kitartok a gyakorlatot igazán csak valódi eszközzel lehet jol megszerezni,gyakorolva elv mellet.8évig voltam lövészklubi lőkiképző.
Ugyanilyen konzervatizmusban képezném a tüzéreket.És megtanittatnám velük az alapoktol,a modern számitógépes technika nélkül.Mert a logarléc soha nem fog lefagyni.És a gyakorlatban,hogy izzadjanak vele,szagolják,és lássák a hatását.Különben a PzHban is megvan még a hagyományos tüzér célzóműszer,és lehet kézzel is tölteni.Ahogy az M1 Abramson is ott van még mindig a sima monokuláris célzótávcső.Mert ami elromolhat,az el is romlik.
Azoinkivűl állitólag lesz másfajta löveg is a PzHn kivűl.Remélem nem vontatott,inkább valamelyik jobb platós.
D20at arra használnám,hogy a tüzéraspiránsok megtanulják rajta,mi az,ágyúval lőni.Nem szinulálva, élesben.Had tegyenek szert némi rutinra.Amig van hozzá lőszer.Azt a lőszert úgyis el kell liminálni valahogy.Maga a löveg másra ugysem nagyon jó.Nem kerül plusz pénzbe.Hát akkor mi a fenéért ne használhatnánk el oktatás-gyakorlás céljára?
Vajon hogy csinaljak ezt a fejlett nyugaton? Ok minenben elottunk jarnak, pl britek, svedek, finnek, fansziak? Mondjuk jelelenleg van 6 tarackunk, amibol 5-hoz van szemelyzet, es kell melle egy amerikai alakulat hogy el tudjon menni gyakorolni. :) Ez a valo vilag. Hm, ha ezt oregapam latna aki tuzer volt Hajmaskeren a haboru alatt, hat megegyszer meghalna szegeny a rohogestol.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and honved

tomsinner

Well-Known Member
2015. június 13.
1 468
1 872
113
Egy alap szintű kiképzéshez/felkészítéshez szerintem bőven elegendő lenne egy normális viszonylag olcsóbb mellény is. Ha megcsinálta és úgy dönt hogy marad akkor jöhet a papi féle verzió, normálisabb felszereléssel. Azt a tártáskát már odaadhatnák a műgyűjtőknek il a hagyományőrzöknek.
A horvát taktikai mellények nagyon népszerűek voltak egy időben, és olcsóak is. Nekem volt több darabom, nyilván használtan vettem őket 4-5 ezer ft-ért.
https://combatgear.blog.hu/2011/02/06/horvat_malhamelleny
Nem hiszem, hogy ha a horvátok megtudták oldani, mi ne tudnánk ilyet gyártani a kopaszoknak, misszióba meg menjenek a drágább lövedékálló-mollés mellényekben.
Vagy vegyenek inkurrens mellényeket. Ha sikerült brit gyakorlókat kapni, talán menne az Osprey mk4-is. De egyébként a honvédségnél reneszánszukat élik a fo$ airsoftos mellények. Ha az a cél, hogy pár gyakorlatra kivigyék őket, meg kellőképpen gírdónak érezzék magukat bennük a srácok a nagyszovjet, pardon nagyamerikás testvérek mellett arra pont megteszik, fillérekért kapni ilyeneket még itthon is, kínából nagy tételben meg még olcsóbban.
Nekem az alábbi mellényeim vannak:
https://combatgear.blog.hu/2014/03/28/osprey_mk
https://combatgear.blog.hu/2018/10/24/cqc_warbelt_plce_vallhevederrel
https://combatgear.blog.hu/2013/03/22/rabintex_a10
https://combatgear.blog.hu/2011/05/09/87m_malhamelleny - csak bociban
+ egy másolat(?) orosz V95.
Egyik sem került többe mint 25 ezer ft. A cég nyilván olcsóbban is betudná őket szerezni.
Ez is ugyanaz a téma, mint ami napi szinten felmerül itt, hogy ha lenne szándék, akkor relatíve olcsón le lehetne cserélni a tártáskákat, mert pénz az van. Szándék nincs. De míg úgy vannak vele, hogy lövészetre jó a tártáska, másra meg úgy sem kell, addig úgyis marad ez, és csak a missziósok meg a gyakorlaton lévők kapnak mellényt. Esetleg mutatóba a határra még talán kijut pár gagyi BW málha.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 970
113
Amúgy fogjátok már fel, hogy a logarléchez meg a számításokhoz kurvára nem kell löveg.... Kibaszott teknőspáncél amiben benne van a papír meg a logarléc. Meg a 3 lábú optikai állvány. A legénységi tüzér meg konrétan a tekerésen meg a löveg leásásán kívül nem sokat szagol hozzá az üzemeteltetéshez. Aki meg a számolást csinálja metszet lövegen gyakorol. Annyira segg fogalmatok nincs az egészről, hogy hihetetlen...
Nem irtam hogy kell hozza. Azt irtam hogy oktatasi segedlet, hogy ilyen is van. Lassak. De attol meg a kepzes az adott rendszeresitett lovegre szoljon. Amugy is vagy 4 ev egy tisztisuli, meg 2 egytiszthelyettesi, ne mondd mar hogy nem ernek ra egy hetig a D 20-at tekergetni annyi ido alatt. Ahogy hallom ti sem csak a rendszeresitett kezifegyverekre lettetek kioktatva, meg ha esetleg nem is lottetek veluk. Minek mutatnak meg nektek olyat amit ugysem hasznaltok.
 
M

molnibalage

Guest
Elárulok egy titkot:a tüzér a legisebb tudású katona.
És ez a veretes mondatot mi alapján írod le?

Az tüzér tiszt!Ne keverjük a dolgokat.Egy D-20 kiszolgálásához 9 ember kell abból 1 altiszt a többi legénység akiknek kb a kiképzése legrosszabb esetben is 2 hét.
2 hét alatt te semelyik más fegyvernem katonáját nem képzed ki combat readyre.
Ezek szerint akkor a tiszt az nem is tüzér...?
A 2 héten is azért pislogok egy sort...

Ugy látszik én vagyok itt a legkonzervativabb.Én bizony a jol bevált régi módon.fokozatosan,a legegyszerűbb eszköztöl a legbonyorultabb felé haladva,jó sok gyakorlattal oktatnám a manusokat.És bár jónak tartom a szimulátorokat,és üdvösnek a használatukat,kitartok a gyakorlatot igazán csak valódi eszközzel lehet jol megszerezni,gyakorolva elv mellet.8évig voltam lövészklubi lőkiképző.
Ugyanilyen konzervatizmusban képezném a tüzéreket.És megtanittatnám velük az alapoktol,a modern számitógépes technika nélkül.Mert a logarléc soha nem fog lefagyni.És a gyakorlatban,hogy izzadjanak vele,szagolják,és lássák a hatását.Különben a PzHban is megvan még a hagyományos tüzér célzóműszer,és lehet kézzel is tölteni.Ahogy az M1 Abramson is ott van még mindig a sima monokuláris célzótávcső.Mert ami elromolhat,az el is romlik.
Azoinkivűl állitólag lesz másfajta löveg is a PzHn kivűl.Remélem nem vontatott,inkább valamelyik jobb platós.
D20at arra használnám,hogy a tüzéraspiránsok megtanulják rajta,mi az,ágyúval lőni.Nem szinulálva, élesben.Had tegyenek szert némi rutinra.Amig van hozzá lőszer.Azt a lőszert úgyis el kell liminálni valahogy.Maga a löveg másra ugysem nagyon jó.Nem kerül plusz pénzbe.Hát akkor mi a fenéért ne használhatnánk el oktatás-gyakorlás céljára?
Logarléc. Miért nem mindjárt abakusz...?
Mi a francnak izzadjanak feleslegesen...?
Ma a tartalék megoldások is sokkal magasabb szinten vannak. Pl. mi a fasznak izzadjon logarléccel, amikor megbízható terepen is használható zsebszámológépek csak 40 éve léteznek?
Ma katonai laptokok, okostelók és tabletek vannak. Az okostelódban akkora számítási kapacitás van, hogy erőlködés nélkül rábaszhatsz bármiféle ballisztikai számítást.

Erre te logarléceznél.
Eszemfaszom megáll rajtad. De tényeg.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 585
63 970
113
20 eve nekunk akkor osztottak ki a zsir uj boci mintast mikor a nato bombazta Belgradot. Na az egy kenyelmetlen xar volt, olyan szoros patentokkal hogy eszmeletlen. Megis urtechnikanak tunt a zold hasznalhatatlan tartaska helyett. Kesobb vettem egy uj "horvat" mellenyt, az sokkal kenyelmesebb volt a bocis mellenynel.
Egy alap szintű kiképzéshez/felkészítéshez szerintem bőven elegendő lenne egy normális viszonylag olcsóbb mellény is. Ha megcsinálta és úgy dönt hogy marad akkor jöhet a papi féle verzió, normálisabb felszereléssel. Azt a tártáskát már odaadhatnák a műgyűjtőknek il a hagyományőrzöknek.