A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
És ez a veretes mondatot mi alapján írod le?


Ezek szerint akkor a tiszt az nem is tüzér...?
A 2 héten is azért pislogok egy sort...


Logarléc. Miért nem mindjárt abakusz...?
Mi a francnak izzadjanak feleslegesen...?
Ma a tartalék megoldások is sokkal magasabb szinten vannak. Pl. mi a fasznak izzadjon logarléccel, amikor megbízható terepen is használható zsebszámológépek csak 40 éve léteznek?
Ma katonai laptokok, okostelók és tabletek vannak. Az okostelódban akkora számítási kapacitás van, hogy erőlködés nélkül rábaszhatsz bármiféle ballisztikai számítást.

Erre te logarléceznél.
Eszemfaszom megáll rajtad. De tényeg.

Leírták már előttem,hogy a tüzér legénységi katona semmit nem tud csak tudja hol kell betekerni azt amit mondanak neki meg le tudja talpalni a löveget.
De a tüzér tüzér tiszt és tüzér altiszt is tüzér épp csak kb 10 az egyhez az arányuk a legénységhez képest jóesetben!Szóval ezért bátorkodtam általánosítani.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 787
75 825
113
És ez a veretes mondatot mi alapján írod le?


Ezek szerint akkor a tiszt az nem is tüzér...?
A 2 héten is azért pislogok egy sort...


Logarléc. Miért nem mindjárt abakusz...?
Mi a francnak izzadjanak feleslegesen...?
Ma a tartalék megoldások is sokkal magasabb szinten vannak. Pl. mi a fasznak izzadjon logarléccel, amikor megbízható terepen is használható zsebszámológépek csak 40 éve léteznek?
Ma katonai laptokok, okostelók és tabletek vannak. Az okostelódban akkora számítási kapacitás van, hogy erőlködés nélkül rábaszhatsz bármiféle ballisztikai számítást.

Erre te logarléceznél.
Eszemfaszom megáll rajtad. De tényeg.


A 2 hét pedig kettő hét ha legénység kiképzéséről beszélünk.Vagy 6-8 éve amikor még 25/88 voltunk elvittek tőlünk Tatára vagy 10-20 embert a tüzérosztályhoz mert nem volt elég emberük üzemeltetnia csöveket és kéthetes kiképzés után minden olyan feladatot amit meg kellett tudniuk csinálni meg tudtak csinálni kiválóra(persze az altisztek* és a tisztek tataiak voltak).

*volt egy két szolnoki tüzér altiszt de ez csak részletkérdés
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 584
63 954
113
Leírták már előttem,hogy a tüzér legénységi katona semmit nem tud csak tudja hol kell betekerni azt amit mondanak neki meg le tudja talpalni a löveget.
De a tüzér tüzér tiszt és tüzér altiszt is tüzér épp csak kb 10 az egyhez az arányuk a legénységhez képest jóesetben!Szóval ezért bátorkodtam általánosítani.
Mint a tolto a Leopard 2 - ben?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
De nem érted hogy nem tudsz vele pzhra képezni mert teljesen máshogy működik? Va
Nem érted,hogy nem is arra akarom képezni?Elötte,egy alapkézést adnák vele,hogy ne a PzHn kelljen az abszorut alapokat megtanulnia.Eto kés,eto villa,eto tapéta.Ez a cső,ez a lövegzár,ez a lövedék,ez a töltet.Egy 17éves gyereket sem a Ferrárin kell megtanitani vezetni.Arra használnám,hogy ne a PzHt szétgányolva derüljön ki a manusrol,hogy alkalmatlan tüzérnek.És egy hivatásos/szerződéses katonát jobban kiképeznék,többet várnák el mint egy berángatott sorkötelestöl.Egy hk személyzetének minden tagjátol elvárnám,hogy alapszinten tudja vezetni a járgányt.a soförtöl meghogy alapszinten tudja kezelni az irányzó müszereit.Hogy ez tüzér szinten mennyire elképzelhető,azt Ijász tudná megmondani.Valamilyen szinten biztosan.
Lőkiképzőként,de kamionsoförként is az a tapasztalatom,hogy nem jó,ha valaki a nulláról röktön a bonyorúlt,legerősebb kategoriára kerül.Mert senki sem születik se puskával,se ágyúval,se kormánykerékkel a kezébe.És minden kezdő valami hülyeséget csinálni fog.Elkerülhetetlen,akármilyen tehetséges.Simán csak azért,mert nincs gyakorlata,tapasztalata.És hasznos,szükséges és jó dolognak tartom a szimulátort-de kevésnek.Mert nincs az a szimulátor,ami visszaadja a valódi,éles eszköz gyakorlati viselkedését tökéletesen.Mert már 30 éve is volt lézeres sörétes gyakorló patron,de az más,ha egy 12/76 sörétes hangját,rugását ténylegesen érzed.
Különben baromi nagy marhaságnak tartom az MHSZ megszüntetését.Baromira könnyebb volt azt a kopaszt kiképezni az AMD kezelésére,akinek volt már fegyverkezelési gyakorlata az MHSZ lövészklubbol.És most,hogy megszünt(szünetel) a sorozás,még mindig lenne értelme szerintem a szervezetnek.Egy jol műkdő MHSZ többet érne,mint 20tonna toborzóplakát,és értelmes szabadidős elfoglaltságot is adna az ifjaknak.Nem csak lvészklubbol állt az.Én a modellező szakkörének is tagja voltam,Marci barátom meg a rádiós szakkörnek
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and ravenlord

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 358
113
Nem érted,hogy nem is arra akarom képezni?Elötte,egy alapkézést adnák vele,hogy ne a PzHn kelljen az abszorut alapokat megtanulnia.Eto kés,eto villa,eto tapéta.Ez a cső,ez a lövegzár,ez a lövedék,ez a töltet.Egy 17éves gyereket sem a Ferrárin kell megtanitani vezetni.Arra használnám,hogy ne a PzHt szétgányolva derüljön ki a manusrol,hogy alkalmatlan tüzérnek.És egy hivatásos/szerződéses katonát jobban kiképeznék,többet várnák el mint egy berángatott sorkötelestöl.Egy hk személyzetének minden tagjátol elvárnám,hogy alapszinten tudja vezetni a járgányt.a soförtöl meghogy alapszinten tudja kezelni az irányzó müszereit.Hogy ez tüzér szinten mennyire elképzelhető,azt Ijász tudná megmondani.Valamilyen szinten biztosan.
Lőkiképzőként,de kamionsoförként is az a tapasztalatom,hogy nem jó,ha valaki a nulláról röktön a bonyorúlt,legerősebb kategoriára kerül.Mert senki sem születik se puskával,se ágyúval,se kormánykerékkel a kezébe.És minden kezdő valami hülyeséget csinálni fog.Elkerülhetetlen,akármilyen tehetséges.Simán csak azért,mert nincs gyakorlata,tapasztalata.És hasznos,szükséges és jó dolognak tartom a szimulátort-de kevésnek.Mert nincs az a szimulátor,ami visszaadja a valódi,éles eszköz gyakorlati viselkedését tökéletesen.Mert már 30 éve is volt lézeres sörétes gyakorló patron,de az más,ha egy 12/76 sörétes hangját,rugását ténylegesen érzed.
Különben baromi nagy marhaságnak tartom az MHSZ megszüntetését.Baromira könnyebb volt azt a kopaszt kiképezni az AMD kezelésére,akinek volt már fegyverkezelési gyakorlata az MHSZ lövészklubbol.És most,hogy megszünt(szünetel) a sorozás,még mindig lenne értelme szerintem a szervezetnek.Egy jol műkdő MHSZ többet érne,mint 20tonna toborzóplakát,és értelmes szabadidős elfoglaltságot is adna az ifjaknak.Nem csak lvészklubbol állt az.Én a modellező szakkörének is tagja voltam,Marci barátom meg a rádiós szakkörnek
az hogy valaki alkalmas e tüzérnek vagy sem már hamarabb kibukik minthogy akármilyen technika közelébe is kerüljön , legalább is ideális esetben , kriss és én azt mondjuk hogy teljesen felesleges bármilyen képzést is adni vele mert van más megoldás vagy éppen semmi haszna ha a régi szar D20-al bármilyen képzést is kap az újonc
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Vajon hogy csinaljak ezt a fejlett nyugaton? Ok minenben elottunk jarnak, pl britek, svedek, finnek, fansziak? Mondjuk jelelenleg van 6 tarackunk, amibol 5-hoz van szemelyzet, es kell melle egy amerikai alakulat hogy el tudjon menni gyakorolni. :) Ez a valo vilag. Hm, ha ezt oregapam latna aki tuzer volt Hajmaskeren a haboru alatt, hat megegyszer meghalna szegeny a rohogestol.
Seciel a nyugatit nem tudom,de az NDKét igen.Ott kispuskával kezték a sorkatona lökikézését,majd náluk volt az AKnak is egy 0.22 gyakorló változata.Mármint lövészeknél,mert egy volt kollégám a Folksarmy főhadnagya volt,PSZH(!)val felszerelt gépesitett lövészeknél.Ijász talán tudja,hogy megy ez máshol a tüzéreknél.
5tarackhoz felesleges külön tüzériskola.Az még egy üteg sincs.De most jön egy osztálynyi Pzh,és beszélnek még plusz valamiröl.2osztálynyi embert már azért nem illik adhoc módra kiképezni.Mondjuk,hogy lesz e kit kiképezni,az már jó kérdés.Tulajdonképpen könnyen lehet,hogy a semmin vitázunk,mert nem lesz kit kiképezni
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Logarléc. Miért nem mindjárt abakusz...?
Gözöm sincs,hogy a tüzérek használnak e logarlécet.Szerintem ők lőtáblázatot használnak.Viszont a pilótaórák még mindig használhatók logarlécként.Úgy látszik a pilótaóra gyártók is konzervativak.Na nem általam.Bár tanultam a logarléc használatát,de alapvetően számológépet használtunk mi is.A logarléc a rég elfelejtettem amit meg se tanultam igazán kategóriába tartozik,
A logarléc itt csak egy jelkép,hogy tanuljon meg az ipse úgy is ténykedni,hogy nem mükszik a csúcstechnika.Mert ami elromolhat,az el is romlik.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Félreértés fenforgása van.Nem a csapatoknak hagynák pár darabot lövldözni,mig a löszerkészlet tart.A 0km-s kopaszt gyakoroltatnám elösszőr a levedlett régi technikával,hogy a kezdeti ballépéseit ne az új technikával csinálja.Minden kezdő csinál hibát,minden kezdőnek kell egy alap gyakorlat.Amig van hozzá a raktárba lőszer.Azt úgyis meg kéne semmisiteni.És inkább lövöldözzék el a kopaszok,mint valami fantomcégen keresztűl eladják,és megfújják az árát.Gyakorlatilag a kispuska tüzérségi megfelelőjének használnám fel,mert kéznél van,és arra megfelel.És ha elsajátitotta az alap fegyverkezelést rajta,mehet a PzH oktató-gyakorló eszközre,utána meg az éles fegyverre.Aztán már gyakoroljon azzal,sürún és szorgalmasan.

Érzed az ellentmondást. Megtanítod, hogy egy D20 esetén hova nyúljon, honnan közelítsen, hogy tartsa tisztán, ezután adsz neki egy teljesen más ágyút.
Látod a kispuskás egymásra épülő rendszernek se volt komolyabb értelme, sok helyen nem is foglalkoztak vele. Megjegyzésként, a kispuska már a második lépcsőfok volt. Az elsőnek a légpuskának kellett volna lennie. A szockóban elméletileg az volt a lövészet alapja. Azzal tanultad meg, hogy nem fogod rá a kis pajtásodra, mikor teszed a mutatóujjad a sátorvason belülre stb..
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 976
113
Nem érted,hogy nem is arra akarom képezni?Elötte,egy alapkézést adnák vele,hogy ne a PzHn kelljen az abszorut alapokat megtanulnia.Eto kés,eto villa,eto tapéta.Ez a cső,ez a lövegzár,ez a lövedék,ez a töltet.Egy 17éves gyereket sem a Ferrárin kell megtanitani vezetni.Arra használnám,hogy ne a PzHt szétgányolva derüljön ki a manusrol,hogy alkalmatlan tüzérnek.És egy hivatásos/szerződéses katonát jobban kiképeznék,többet várnák el mint egy berángatott sorkötelestöl.Egy hk személyzetének minden tagjátol elvárnám,hogy alapszinten tudja vezetni a járgányt.a soförtöl meghogy alapszinten tudja kezelni az irányzó müszereit.Hogy ez tüzér szinten mennyire elképzelhető,azt Ijász tudná megmondani.Valamilyen szinten biztosan.
Lőkiképzőként,de kamionsoförként is az a tapasztalatom,hogy nem jó,ha valaki a nulláról röktön a bonyorúlt,legerősebb kategoriára kerül.Mert senki sem születik se puskával,se ágyúval,se kormánykerékkel a kezébe.És minden kezdő valami hülyeséget csinálni fog.Elkerülhetetlen,akármilyen tehetséges.Simán csak azért,mert nincs gyakorlata,tapasztalata.És hasznos,szükséges és jó dolognak tartom a szimulátort-de kevésnek.Mert nincs az a szimulátor,ami visszaadja a valódi,éles eszköz gyakorlati viselkedését tökéletesen.Mert már 30 éve is volt lézeres sörétes gyakorló patron,de az más,ha egy 12/76 sörétes hangját,rugását ténylegesen érzed.
Különben baromi nagy marhaságnak tartom az MHSZ megszüntetését.Baromira könnyebb volt azt a kopaszt kiképezni az AMD kezelésére,akinek volt már fegyverkezelési gyakorlata az MHSZ lövészklubbol.És most,hogy megszünt(szünetel) a sorozás,még mindig lenne értelme szerintem a szervezetnek.Egy jol műkdő MHSZ többet érne,mint 20tonna toborzóplakát,és értelmes szabadidős elfoglaltságot is adna az ifjaknak.Nem csak lvészklubbol állt az.Én a modellező szakkörének is tagja voltam,Marci barátom meg a rádiós szakkörnek
abszorut
röktön
bonyorúlt
Szittyát reggeliztél? :)
 
  • Tetszik
Reactions: Loken and borisz

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Érzed az ellentmondást. Megtanítod, hogy egy D20 esetén hova nyúljon, honnan közelítsen, hogy tartsa tisztán, ezután adsz neki egy teljesen más ágyút.
Látod a kispuskás egymásra épülő rendszernek se volt komolyabb értelme, sok helyen nem is foglalkoztak vele. Megjegyzésként, a kispuska már a második lépcsőfok volt. Az elsőnek a légpuskának kellett volna lennie. A szockóban elméletileg az volt a lövészet alapja. Azzal tanultad meg, hogy nem fogod rá a kis pajtásodra, mikor teszed a mutatóujjad a sátorvason belülre stb..
Igen,ellentmondásos,ha úgy veszed,hogy D20ra képezed ki.És nem,ha úgy veszed,hogy a tüzérkedésröl semmit nem tudó valakit egy egyszerű eszközzel megtanitasz a szakma alapjaira,mielött egy igen bonyorult,nagy értékű és hatású eszközre ráereszted.
És gyakorlati tapasztalat alaján mondom azt,hogy van értelme a kispuskás "bohockodásnak".Honvéd szaktárs is azért tudta olyan jol venni a kiképzést a seregben a z AMD,SVD stb-re,mert elötte már szerzett egy alapot iskolásaként a kispuskával.Valószinű elsőlépcsős alakulatként oda igyekeztek olyanokat berántani,akiknek már van valami kis alapjuk.Én RT században szolgáltam,ott a 90% max a vursliban látott még légpuskát is.Nekik nagyon is kellett az a kispuska.Magam részéről nem 5db,hanem 5 doboz lőszert lövettem volna el velük.Mert a kiképzés végére úgy-ahogy ugyan megtanultak bánni az AMDvel,de a hatékonyságot inkább ne firtassuk.Mondjuk a lőkiképző hadnagy mondogatta is,Nem mesterlövészeket képzünk Vadász,elég ha nem lövik tökön magukat vagy a társukat.Műszerkezelők lesznek.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Igen,ellentmondásos,ha úgy veszed,hogy D20ra képezed ki.És nem,ha úgy veszed,hogy a tüzérkedésröl semmit nem tudó valakit egy egyszerű eszközzel megtanitasz a szakma alapjaira,mielött egy igen bonyorult,nagy értékű és hatású eszközre ráereszted.
És gyakorlati tapasztalat alaján mondom azt,hogy van értelme a kispuskás "bohockodásnak".Honvéd szaktárs is azért tudta olyan jol venni a kiképzést a seregben a z AMD,SVD stb-re,mert elötte már szerzett egy alapot iskolásaként a kispuskával.Valószinű elsőlépcsős alakulatként oda igyekeztek olyanokat berántani,akiknek már van valami kis alapjuk.Én RT században szolgáltam,ott a 90% max a vursliban látott még légpuskát is.Nekik nagyon is kellett az a kispuska.Magam részéről nem 5db,hanem 5 doboz lőszert lövettem volna el velük.Mert a kiképzés végére úgy-ahogy ugyan megtanultak bánni az AMDvel,de a hatékonyságot inkább ne firtassuk.Mondjuk a lőkiképző hadnagy mondogatta is,Nem mesterlövészeket képzünk Vadász,elég ha nem lövik tökön magukat vagy a társukat.Műszerkezelők lesznek.

Az alapokat nem az ágyú mellett állva tanulja meg, hanem egy tanteremben, könyvet lapozgatva, kivetítőt bámulva, miközben egy felkészült, jól kommunikáló, a témában otthon lévő szakember egy érdekes előadást tart neki. Elméletben megismerkedik az eszközzel, bizonyos fontosabb alkatrészeket bevisznek neki, megtapizza, belekukkant, megérti működését.
Ha valakit pörkölt főzésre akarsz megtanítani, azt magyarázd el neki, azt mutasd meg neki, ne a palacsintasütést.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 507
72 494
113
Igen,ellentmondásos,ha úgy veszed,hogy D20ra képezed ki.És nem,ha úgy veszed,hogy a tüzérkedésröl semmit nem tudó valakit egy egyszerű eszközzel megtanitasz a szakma alapjaira,mielött egy igen bonyorult,nagy értékű és hatású eszközre ráereszted.

A PZH2000 mennyire digitalizált? Van még rajta "teljesen kézi" üzemmód? Azaz ha az elektronika nem működik, akkor attól még lehet valamire használni?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 976
113
És ez a veretes mondatot mi alapján írod le?


Ezek szerint akkor a tiszt az nem is tüzér...?
A 2 héten is azért pislogok egy sort...


Logarléc. Miért nem mindjárt abakusz...?
Mi a francnak izzadjanak feleslegesen...?
Ma a tartalék megoldások is sokkal magasabb szinten vannak. Pl. mi a fasznak izzadjon logarléccel, amikor megbízható terepen is használható zsebszámológépek csak 40 éve léteznek?
Ma katonai laptokok, okostelók és tabletek vannak. Az okostelódban akkora számítási kapacitás van, hogy erőlködés nélkül rábaszhatsz bármiféle ballisztikai számítást.

Erre te logarléceznél.
Eszemfaszom megáll rajtad. De tényeg.
Pisloghatsz, mert aki csak malacot pakol meg ássa a löveget az több képzést nemigen kap.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Honvéd szaktárs is azért tudta olyan jol venni a kiképzést a seregben a z AMD,SVD stb-re,mert elötte már szerzett egy alapot iskolásaként a kispuskával.

Annyit tudtam, hogy kell célzott lövést leadni egy mechanikus irányzékkal ellátott fegyverrel, de semmi több. A kispuska nem gépkarabély. Egyébként alapkiképzésen is ismét elmagyarázták, oktatták, a célzást. Tehát sok értelme nem volt a kispuskának, azon kívül, hogy gyerekként élveztük, hogy lőhetünk.