A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 866
113
Hova a pérába tüntették el őket?Honvédelmi alapfokú lőkiképzésen kivűl semmire nem voltak jók azok a vacak TOZok.Arra viszont nagyon is,filléres költséggel.Bezzeg a műbőr tártáska megvan.
Airsoft lövészet nemtudom mennyit ér lőkiképzés szempontjábol,sose csináltam.Mekkora a hatótáva?Közelharc,épületharcászat kiképzésben jó lehet.Visszarugása mindenesetre annak se lehet valami nagy


Egy reszuket hivatalosan hatastalanitottak... muhahaha. Masikat eladtak stb.

Airsoft=jatekpuska
0.5 J-os muanyag vackot lo ki, ez barmifele kikepzesre eleg vicces

A kispuska is...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 782
65 141
113
Pisloghatsz, mert aki csak malacot pakol meg ássa a löveget az több képzést nemigen kap.
Ott azért vannak karbantartási feladatok is(a D-20-nál is)amik azért bonyolultabbak mint a D-20nál meg a harckocsiban érdemes a keresztképzéseket megcsinálni mert anélkül nem nagyon menne a folyamatos harc.
Ott nem érdemes keresztképzést csinálni?
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
Honvédelmi alapfokú lőkiképzésen kivűl semmire nem voltak jók
Márpedig arra találták ki őket, meg a német társát is. Magyarán a kiskatona élete első akárhány lövését egy ilyen fegyverrel adta le. Miután ez megvolt, áttért a gépkarabélyre és onnan már csak a gépkarabélyát használta.
Semmi mást nem tanítottak meg vele mint a fegyver elsütését és a helyes célzási kép felvételét. Ennyi!!!
Hát mivel volt szerencsém már egypár embert lövetni alapkiképzésen szerintem a kispuska felesleges.
Kispuska nélkül lőttem én is igazi fegyverrel először, viszont örültem, hogy előtte volt alkalmam 4,5 majd 5,5 milliméteres légpuskával lövöldözni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Márpedig arra találták ki őket, meg a német társát is. Magyarán a kiskatona élete első akárhány lövését egy ilyen fegyverrel adta le. Miután ez megvolt, áttért a gépkarabélyre és onnan már csak a gépkarabélyát használta.
Semmi mást nem tanítottak meg vele mint a fegyver elsütését és a helyes célzási kép felvételét. Ennyi!!!

Kispuska nélkül lőttem én is igazi fegyverrel először, viszont örültem, hogy előtte volt alkalmam 4,5 majd 5,5 milliméteres légpuskával lövöldözni.
Hát nekem is volt gyerekkoromban, de nem éreztem különösebb előnynek. Max fél órával korábban jön rá vele az ember a csínjára.
 
  • Tetszik
Reactions: Mackensen

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 146
10 861
113
Egy airsoft fegyverrel kb 40-60 méterig lőssz el! Egy jobb fajtával! Az airsoft az kiképzés szempontjából azért jó mert ott betudsz gyakorolni épület harcászatot plusz csapat mozgást! De célba lőni vele nem jó! Rengeteg tényező játszik közre! Bb minőség súlya fegyver belseje hopup gumi kamra stb milyen állapotban van hopup gumi fajtája szélerősség páratartalom stb... 8 éve airsoftozom!

Én azért földön állva egy három emeletes épület ereszét megsorozom gond nélkül :)
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 268
13 651
113
Ha egy emeletet átlag 3 méternek számolunk akkor földszinttel együtt kb. 12 méterről beszélünk. De airsoftnál lehet csalni. Nézed, hova repülnek a golyók és úgy célzol. Bele se nézel az irányzékba. Akkor már inkább egy légpuska.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 866
113
Ott nem érdemes keresztképzést csinálni?

De persze csak azon nincs mit keresztképezni olyan nagyon,hogy hogy ásd le a bal oldali lábat vagy azt,hogy hogyan cipeld a lőszert.Mert egy D-20 mellett ilyen feladatai vannak a legénységi állománynak.Azért kell 2 hét mert mindenkinek mindent készségszinten kell tudnia.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 782
65 141
113
Nem. Teljes átképzés, a régi 122-est se tanulják mostani tüzérek.
Semmit sem tanulnak csak D-20-at? Csak azért kérdezem mert ugye pl BM-21 nincs már vagy 20 éve lassan. Na 20 év alatt rengeteg ember kirostálódik a tisztek közül is. Pár év és eljutunk oda hogy elmegy a Jóska a Kossuthra hogy hadnagy legyen , beikszeli a tüzér szakot, aztán oktatják neki hogy van ez az 1 fajta aknavető, meg ez az 1 fajta tarack, aztán a rakéta tüzérségről meg még mesélni se tudnak mert nincs már hírmondó sem aki tényleges tapasztalattal oktathatna róla. Mondják neki hogy nem érdemes vele foglalkozni Jóska mert nekünk olyan nincs már régóta, meg nem is divat már, de ha érdekel nézz utána a neten. Aztán rá 10 évre meg mégis keveredik valahonnét ilyen holmi aztán mehet Jóska Skandináviába évekre mert még az alapokról sincs fogalma az ilyen holmikkal,nemhogy "benfentes"trükkökről. Mert ugye mindent nem lehet megtanulni a könyvekből ha vannak egyáltalán. Most akkor érted, önjáró lesz, még talán van pár 60-as ex tiszt aki a 90-es években lőtt Gvozgyikával, ok hogy az nem PZH 2000 meg az teljesen más,de nem mindig az a szentírás amit nyugaton mondanak mert lehet hogy az a 60 tata tud olyan trükköket az eltérő oroszos oktatás,vagy más miatt amit Hans az íróasztal mögül nem. Ok, nem lesz vontatott, D-20 kuka, aztán ha 20-25 év múlva lesz vontatott valami okból kifolyólag ott áll a sok oktató akinek fogalma nem lesz mit oktasson,csak amit a neten összekapart innen onnan. Jó az M 30 meg a D 20 nem nagy különbség, rendben hogy nem oktatják de ha nem az előző tudásra,tapasztalatra építenek valamit az szerintem tudásvesztést okoz.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Veszett fejsze nyele.Mindenesetre én jobbnak tartom a fokozatos kiképzést,nem csak a sereg,hanem lövészklubi tapasztalat alapján is.Mondhatjátok,hogy öregszem,és túl óvatos vagyok.És nem vagyok tüzér,sosem lőttem ágyúval,De máshol szerzett tapasztalataim alapján jobb ha egy kezdő nem a legbonyorultabb eszközzel teszi az első gyakorlati próbáit.D20 kéznél van,amig a raktári lőszerkészlet tart mégcsak költséget se nagyon jelent.Éppen olyan epizódszerepet kaphatna mint a TOZ anno a lövészkiképzésen.
Különben nemtudom,hogy mennyi D20 van még raktáron,de anno volt vagy 2-300db.Ha van belőle elegendő jó állapotú cső,el lehetne gondolkodni ukrán/kubai mintára egy platós löveg kialakitásárol,1-2 tartalékos tüzérosztálynak.Izraeliek gyártanak hozzá modern lőszert is,meg olyan gyújtót,amivel a 40éves sima HE gránát végfázis irányithatóvá tehető egyszerű gyújtócserével.
Technikailag nemtudom milyen felépitésű,de pl ha betétcsöves,betétcsőcserével át lehet alakitani 155milisre.
Pénzügyi hatékonysági kérdés,hogy érdemes e ilyeneket csinálni.

Hát mivel volt szerencsém már egypár embert lövetni alapkiképzésen szerintem a kispuska felesleges.

(mondjuk hozzátenném, hogy nektek nehezebb elmagyarázni pár dolgot közben mint a friss bakáknak borsodból...)
Naná,nekünk van egy élettapasztalatunk,ami kezd világlátássá csontosodni-öregszünk:(
Nem. Teljes átképzés, a régi 122-est se tanulják mostani tüzérek.
Viszont annak látnám értelmét,hogy a kezelők legyenek keresztbe képezve.Ugyanannál az eszköznél értem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 866
113
Semmit sem tanulnak csak D-20-at? Csak azért kérdezem mert ugye pl BM-21 nincs már vagy 20 éve lassan. Na 20 év alatt rengeteg ember kirostálódik a tisztek közül is. Pár év és eljutunk oda hogy elmegy a Jóska a Kossuthra hogy hadnagy legyen , beikszeli a tüzér szakot, aztán oktatják neki hogy van ez az 1 fajta aknavető, meg ez az 1 fajta tarack, aztán a rakéta tüzérségről meg még mesélni se tudnak mert nincs már hírmondó sem aki tényleges tapasztalattal oktathatna róla. Mondják neki hogy nem érdemes vele foglalkozni Jóska mert nekünk olyan nincs már régóta, meg nem is divat már, de ha érdekel nézz utána a neten. Aztán rá 10 évre meg mégis keveredik valahonnét ilyen holmi aztán mehet Jóska Skandináviába évekre mert még az alapokról sincs fogalma az ilyen holmikkal,nemhogy "benfentes"trükkökről. Mert ugye mindent nem lehet megtanulni a könyvekből ha vannak egyáltalán. Most akkor érted, önjáró lesz, még talán van pár 60-as ex tiszt aki a 90-es években lőtt Gvozgyikával, ok hogy az nem PZH 2000 meg az teljesen más,de nem mindig az a szentírás amit nyugaton mondanak mert lehet hogy az a 60 tata tud olyan trükköket az eltérő oroszos oktatás,vagy más miatt amit Hans az íróasztal mögül nem. Ok, nem lesz vontatott, D-20 kuka, aztán ha 20-25 év múlva lesz vontatott valami okból kifolyólag ott áll a sok oktató akinek fogalma nem lesz mit oktasson,csak amit a neten összekapart innen onnan. Jó az M 30 meg a D 20 nem nagy különbség, rendben hogy nem oktatják de ha nem az előző tudásra,tapasztalatra építenek valamit az szerintem tudásvesztést okoz.

Benkő nem véletlen mondta,hogy nem csak fegyvert hanem doktrinát is veszünk...
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 782
65 141
113
De persze csak azon nincs mit keresztképezni olyan nagyon,hogy hogy ásd le a bal oldali lábat vagy azt,hogy hogyan cipeld a lőszert.Mert egy D-20 mellett ilyen feladatai vannak a legénységi állománynak.Azért kell 2 hét mert mindenkinek mindent készségszinten kell tudnia.
Aha, szóval a tekergetést nem a mezei legénység csinálja a D-20-on, hanem a vizsgázott tiszthelyettes.
 

alba

Active Member
2016. augusztus 15.
136
90
28
Én azért földön állva egy három emeletes épület ereszét megsorozom gond nélkül :)


Próbálj meg 45-50 méterről egyes lövéssel mellalakot eltalálni 10 lövésből 70%-ban! Én azt írtam hogy egy airsoft fegyverrel miért nem lehet célzást tanítani! Rengeteg tényező játszik közre a pontos találatokhoz! Legyen bármilyen csúcs szuper fegyvered! Még mesterlövész puskával is nagy mázli kell hogy eltalálj valakit!