A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Shadow

Well-Known Member
2018. október 29.
1 323
4 506
113
Nem biztos ide való majd @Mackensen eldönti de szerintem érdekes hir:
https://kitekinto.hu/2019/06/19/europai-ugyek/2020-ra-csodbe-mehet-az-osztrak-hadsereg/172560/

"Óriási pénzügyi nehézségekkel küszködik az osztrák hadsereg, és ha nem javul a helyzet, 2020-ban csődöt jelenthet – közölte kedden Thomas Starlinger osztrák védelmi miniszter."

Bevallom azt hittem osztrákok ennél egy picit jobban tolják, mégiscsak sorkatonaság van meg még csak nem is NATO tagok... Az ember azt hinné költenek a hadseregre, igaz elég kulturált a szomszédság. Na mindegy ha csődbe mennek gyorsan vegyük meg legalább a Leókat :D
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113

1:49-nél az az új zsák? Ha igen, akkor mégsem 2015m lett. Tudja valaki milyen kütyük vannak a katonán?



Pár éve amikor leszereltem a felszerelésembe magam vettem

Bakancs
Zokni
Térdvédő
Öv
Málhamellény
Zsebek a mellényre
Fegyverszíj
Kesztyű
Kevlársisak
Hálózsák
Poncsó
Hátizsák
Goretex kabát
Sál
Maszk
Polifoam
Álcafesték
Camelback
Kés

Na most ennyi jut eszembe. Azóta mi változott?
 

yangwenli

Well-Known Member
2015. június 19.
1 203
2 673
113
Nem biztos ide való majd @Mackensen eldönti de szerintem érdekes hir:
https://kitekinto.hu/2019/06/19/europai-ugyek/2020-ra-csodbe-mehet-az-osztrak-hadsereg/172560/

"Óriási pénzügyi nehézségekkel küszködik az osztrák hadsereg, és ha nem javul a helyzet, 2020-ban csődöt jelenthet – közölte kedden Thomas Starlinger osztrák védelmi miniszter."

Bevallom azt hittem osztrákok ennél egy picit jobban tolják, mégiscsak sorkatonaság van meg még csak nem is NATO tagok... Az ember azt hinné költenek a hadseregre, igaz elég kulturált a szomszédság. Na mindegy ha csődbe mennek gyorsan vegyük meg legalább a Leókat :D

Enis olvastam a cikket. Ott meg sorkatonasag is aktiv (ilyen szempontbol erdekes lehet ott is milyen kikepzest kapnak jelenleg...), de inkabb az volt az erdekes, hogy 2,2 rol 3,3 mlrd-ra szeretnek emelni. Bar gondolom inkabb tobbet kernek, mert ugyis faragni fognak belole...
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Pár éve amikor leszereltem a felszerelésembe magam vettem

Bakancs
Zokni
Térdvédő
Öv
Málhamellény
Zsebek a mellényre
Fegyverszíj
Kesztyű
Kevlársisak
Hálózsák
Poncsó
Hátizsák
Goretex kabát
Sál
Maszk
Polifoam
Álcafesték
Camelback
Kés

Na most ennyi jut eszembe. Azóta mi változott?

:(
Már a zoknit is? A valóban jó fehér pamutzokniból is kifogytunk?
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
:(
Már a zoknit is? A valóban jó fehér pamutzokniból is kifogytunk?

Hát én azt soros után már nem kaptam.
A fekete meg amit adtak annyira rossz volt én nem használtam max a laktanyában.

Bakancsot adtak, és amikor a haix rendszeresítve lett én nem is tartottam rossznak.
De pl az 511 hrt-m 1000 szer kényelmesebb volt.
A belleville strapabíróbb, ráadásul az sosem ázott be.
Lowa bakim mindent űberelt. Stb.

Hogy adnak 1 bakancsot az nem nagyon elég. Főleg egy gyakorlatra,árvízre,külszolgálatra.

Az meg, hogy most minden időjárási és terep viszonyt 1 fajta haixal akarnak megoldani, ez megint agyrém.

Mellényt először kaptam magyart.
Ha a gepárdra a múltkor azt írtam szar, erre nem találok szavakat. Ráadásúl a tervezők csak a karabélyosra gondoltak.
Ezután vett a dandár használt!!! horvátokat.
Volt, hogy egy nap 2 tárat hagytam el mozzanat közben.
Ezt megunta az egyik katonatársam és elkezdett varrni.
Először a horvátokat javítgatta.
Utánna molle rendszerűeket.
Vett boci anyagot,cordura anyagot,varrógépet, spec csatokat,cérnát(kézzel nem tudtuk elszakítani).

K jó mellényeket vart. Volt amikor egész omlt tőle vett. Persze saját pénzből.

Tatán még fényképen múltkor is láttam mellényét, bár már pesten rendész jópár éve.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 785
75 817
113
Hát én azt soros után már nem kaptam.
A fekete meg amit adtak annyira rossz volt én nem használtam max a laktanyában.

Bakancsot adtak, és amikor a haix rendszeresítve lett én nem is tartottam rossznak.
De pl az 511 hrt-m 1000 szer kényelmesebb volt.
A belleville strapabíróbb, ráadásul az sosem ázott be.
Lowa bakim mindent űberelt. Stb.

Hogy adnak 1 bakancsot az nem nagyon elég. Főleg egy gyakorlatra,árvízre,külszolgálatra.

Az meg, hogy most minden időjárási és terep viszonyt 1 fajta haixal akarnak megoldani, ez megint agyrém.

Mellényt először kaptam magyart.
Ha a gepárdra a múltkor azt írtam szar, erre nem találok szavakat. Ráadásúl a tervezők csak a karabélyosra gondoltak.
Ezután vett a dandár használt!!! horvátokat.
Volt, hogy egy nap 2 tárat hagytam el mozzanat közben.
Ezt megunta az egyik katonatársam és elkezdett varrni.
Először a horvátokat javítgatta.
Utánna molle rendszerűeket.
Vett boci anyagot,cordura anyagot,varrógépet, spec csatokat,cérnát(kézzel nem tudtuk elszakítani).

K jó mellényeket vart. Volt amikor egész omlt tőle vett. Persze saját pénzből.

Tatán még fényképen múltkor is láttam mellényét, bár már pesten rendész jópár éve.

Nem egy bakancsot adnak.
Zokni meg van.
 
  • Tetszik
Reactions: therob

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Nem egy bakancsot adnak.
Zokni meg van.

No annak örülök ha több bakit adnak.
Abból ami ha jól emlékszem szerinted nem túl jó. Mert nehéz meg meleg. ;)

Asszem egy kérdésemre ezt írtad.

A nyári és a téli zokni is szerintem rohadt szar nejlonos érzésű.
Én rühelltem. Nem tudom azon változtattak e.

Mint írtam adtak mást is. Pl acélsisakot. Szar. Hátizsákot. Szar. Hálózsákot. Szar. Kesztyűt. Szar. Stb

Nem azért vettem helyettük mást mert nem tudtam mire költeni a pénzem.;)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Na jó, de egy sorozatvető azért nem génsebészet.
Kell egy csupasz Rába H-25. Egy mozgatható állvány a vetőcsöveknek, maguk a vetőcsövek,meg valami kompjúter a célzáshoz. Annyira nem érzem egetrengetőnek ebből 40-80 db-ot bevásárlni. Rakétából kell ezrével, mert egy-egy csapásnál simán elszállhat száz rakéta is. Meg, gondolom én, tartalék vetőcsövek is, mert azok is használódnak.
lehet Mack pont azt a posztomat törölte de leírtam már hogy direkt nem sorozatvetőkre gondoltam hanem ATACMS-ra , ami képes precíziós csapásra nem pedig kilő 20-40 rakétát aztán majd eltalál valamit ( oké hogy területet szórni vele könnyebb) , nem mondom hogy nem hasznos csak azt hogy pl egy MLRS-t szívesebben látnék mint mondjuk valami felturbózott Grad féleséget
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Nem biztos ide való majd @Mackensen eldönti de szerintem érdekes hir:
https://kitekinto.hu/2019/06/19/europai-ugyek/2020-ra-csodbe-mehet-az-osztrak-hadsereg/172560/

"Óriási pénzügyi nehézségekkel küszködik az osztrák hadsereg, és ha nem javul a helyzet, 2020-ban csődöt jelenthet – közölte kedden Thomas Starlinger osztrák védelmi miniszter."

Bevallom azt hittem osztrákok ennél egy picit jobban tolják, mégiscsak sorkatonaság van meg még csak nem is NATO tagok... Az ember azt hinné költenek a hadseregre, igaz elég kulturált a szomszédság. Na mindegy ha csődbe mennek gyorsan vegyük meg legalább a Leókat :D
hááát azért szerintem kicsit túl van tolva ez a dolog és csak nagyobb a füstje mint a lángja , meglepő volt számomra hogy az osztrák büdzsé csak 2.2 milliárd és mennyi eszközük van erre de azért ez kb egy német hadsereg szindróma , ott sincs elég pénz mégis mindig valahogy kihozzák az évet , ami meg azt illeti mit lehetne elhozni , 24 Leo nem ártana tőlük de előbb én a BvS 10-re, Pilatus PC6-ra , Mistralokra esetleg a 120-as aknavetőkre meg rakétákra mennék rá
 

Star Trek86

Well-Known Member
2017. október 23.
203
398
63
lehet Mack pont azt a posztomat törölte de leírtam már hogy direkt nem sorozatvetőkre gondoltam hanem ATACMS-ra , ami képes precíziós csapásra nem pedig kilő 20-40 rakétát aztán majd eltalál valamit ( oké hogy területet szórni vele könnyebb) , nem mondom hogy nem hasznos csak azt hogy pl egy MLRS-t szívesebben látnék mint mondjuk valami felturbózott Grad féleséget

Emlékesztek mikor Braziliában járt Benkő Lehet ,hogy nem csak a KC-390 nézte meg .

https://en.wikipedia.org/wiki/Astros_II_MLRS

ennek az ára jóval 5 m$ alatt van. 20-300km max lőtáv
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
lehet Mack pont azt a posztomat törölte de leírtam már hogy direkt nem sorozatvetőkre gondoltam hanem ATACMS-ra , ami képes precíziós csapásra nem pedig kilő 20-40 rakétát aztán majd eltalál valamit ( oké hogy területet szórni vele könnyebb) , nem mondom hogy nem hasznos csak azt hogy pl egy MLRS-t szívesebben látnék mint mondjuk valami felturbózott Grad féleséget

Értelek. Én támogatom. :D
Ha jól látom a dolgokat, az a különbség, hogy precíziós rakéta kell, illetve kifinomultabb vezérlés, hogy tudj egyesével is indítani.
Én legalábbis úgy gondolkodom, hogy az irányított rakétát is úgyis "nagyjából pont arra" kell lőni, mintha pl. egy BM-21-el lőnél, csak a végfázisban korrigálja magát. Mondjuk előretolt irányító lézerrel mutat, vagy GPS alapján.
Én speciel egy pimpelt graddal is megelégednék első körben, aztán lehetne finomítani a dolgot. Momentán szerintem a klasszik BM-21 is előrelépés lenne. Visszalépés ugyan, de előre.
 

Kishuszár

Active Member
2019. június 19.
108
242
43
Ha jól számoltam, akkor azt az eredményt kaptam, hogy 2024-re ugye meg lesz a 2% GDP a hadseregre és ennek a 20%-át kell fejlesztésre költeni, tehát évi mintegy legalább 16 040 654 066,8 HUF keret lesz meghatározva fejlesztésre alsó hangon. Abba azért belefér egy s más (egy Gripen 14 milliárd pl. viszonyítás alapként).
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Emlékesztek mikor Braziliában járt Benkő Lehet ,hogy nem csak a KC-390 nézte meg .

https://en.wikipedia.org/wiki/Astros_II_MLRS

ennek az ára jóval 5 m$ alatt van. 20-300km max lőtáv

Ezeket is elbírnám nálunk képzelni. Úgy látom elég széles a rakéta palettájuk. Gondolom a rakétát is ők gyártják hozzájuk. Ideális esetben mennyi ilyenre lenne szükségünk? Ahogy írtad, viszonylagosan jó árban van, csak ennek az etetése, mennyibe kerülhet? Úgy tudom, a Himars sem drága, csak a hozzávaló rakéták. A lengyelek 24 db-ot, a románok 16 db Himarsot szereznek be, azért nálunk is elférne ilyen cucc mindenféle rakétával. Azt kötve hiszem, hogy a braziloktól egyszerre ennyit szerezzünk be. Példa: KC-390-es meg ez a rakéta tüzérség. Sajnos szerintem ez lesz az utolsó dolog, amit be fogunk szerezni.
 
M

molnibalage

Guest
Ha jól számoltam, akkor azt az eredményt kaptam, hogy 2024-re ugye meg lesz a 2% GDP a hadseregre és ennek a 20%-át kell fejlesztésre költeni, tehát évi mintegy legalább 16 040 654 066,8 HUF keret lesz meghatározva fejlesztésre alsó hangon. Abba azért belefér egy s más (egy Gripen 14 milliárd pl. viszonyítás alapként).
Kicsit furcsán írtad ki a s számot.
2017
GPD 140 mrd USD
Védelmi kiadás 2% = 2,8 mrd USD
Ennek 20%-a = 560M USD = 162 mrd HUF

A Gripen árát nem világos, hogy honnan veszed, mert mindig csomagként és vagy lízingként adták el, tehát hogy mennyiért adnának 2024-ben C/D Gripen-t EBS HU-ra alakítva azt most meg nem mondja senki. Az elveszett kétüléses gép pótlása volt asszem 9 mrd, ami 31M USD tája. 5 év múlva még kevesebbet ér egy C/D gép De akkor C/D-ket venni kb. értelmetlen.

Az E/F Gripen meg tutira nem jön ki ennyiből. Egész egyszerűen a gép avionikai rendszerei kb. többe kerülnek ennyinél. A sokkal nagyobb sorozatban gyártott jenki AESA radarok is 10 misis tételek alsó hangon. És akkor van még n+1 rendszere a Griffnek..
 
  • Tetszik
Reactions: Halfdan

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Emlékesztek mikor Braziliában járt Benkő Lehet ,hogy nem csak a KC-390 nézte meg .

https://en.wikipedia.org/wiki/Astros_II_MLRS

ennek az ára jóval 5 m$ alatt van. 20-300km max lőtáv
kíváncsi voltam mikor fogja valaki bedobni az Astrost :D , eltudnám amúgy képzelni itthon de csak mint utolsó lehetőség , előbb vennék HIMARS-t vagy valami Izraeli csodát ha van rá lehetőség
Értelek. Én támogatom. :D
Ha jól látom a dolgokat, az a különbség, hogy precíziós rakéta kell, illetve kifinomultabb vezérlés, hogy tudj egyesével is indítani.
Én legalábbis úgy gondolkodom, hogy az irányított rakétát is úgyis "nagyjából pont arra" kell lőni, mintha pl. egy BM-21-el lőnél, csak a végfázisban korrigálja magát. Mondjuk előretolt irányító lézerrel mutat, vagy GPS alapján.
Én speciel egy pimpelt graddal is megelégednék első körben, aztán lehetne finomítani a dolgot. Momentán szerintem a klasszik BM-21 is előrelépés lenne. Visszalépés ugyan, de előre.
nyilván a semminél kb minden jobb :D
Ha jól számoltam, akkor azt az eredményt kaptam, hogy 2024-re ugye meg lesz a 2% GDP a hadseregre és ennek a 20%-át kell fejlesztésre költeni, tehát évi mintegy legalább 16 040 654 066,8 HUF keret lesz meghatározva fejlesztésre alsó hangon. Abba azért belefér egy s más (egy Gripen 14 milliárd pl. viszonyítás alapként).
nem számolhattál ilyeneket mert se a 2024-es GDP-t nem tudjuk pontosan se pedig egy Grif árát, csomag függő ezek max durva becslések (és kicsit furán írtad ki de az 160 milliárd HUF ami ahhoz képest kevés hogy a német vasak kb ennyiért jönnek és akkor másra nem szántál semmit az ég világon pedig hajaj mennyi minden kéne még mindig ugye)