A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 592
113
Nem. Arra készülünk, hogy Putyin ne akarjon vendégségbe jönni. A fegyverre költött pénz akkor volt felesleges, ha használni kell a fegyvereket. Akkor valamit nem jól csináltak. Akkor költött egy állam jól a fegyverekre, ha használat nélkül váltja le azokat 25-30 év után.


Lehet itt röhörészni, de egyfelől nem velem, hanem a politikai és katonai felsővezetés szavaival állsz szembe, én csak idéztem. Másfelől ha van anakronisztikusság, akkor az az itteni zavart fejekben élő, Szlovákia által bekebelezendő, a saját népességénél kétszer nagyobb számú tízmilliós magyarság, egy zászlóaljnyi bevethető kombatáns erővel, a NATO-n belül, aminek nem csak Magyarország és Szlovákia a tagja.

Ide írom a többit is, mivel az illetékes topic zárva van, majd Mack átteszi.

"az oroszok fenyegetésére válaszul fegyverkezünk- Alkalom adtán nézz meg pár védelmi költségvetést is... Oo. nincs pariban."

Igen, gazdaságilag sehol nincs, ellenben úgy tesz, mintha lenne, mert Putyin számára a választóknak meg kell felelni, és arra az agresszív külpolitikára, amit mutat, válaszolni kell. A pénz nem véd meg. Ahogyan az sem, hogy az óceánon túl az Egyesült Államok mennyit költ haderőre. Itt, Európában csak pártízezer fővel van jelen.
Ezért mondta Orbán Viktor, hogy Európának magát is meg kell tudnia védeni az orosz veszéllyel szemben - ami nyilván nem független Trump ilyen irányú elvárásaitól, amivel a választások alatt pánikot keltett.

"Naiv gondolat a romkocsmában 444-et olvasó nemzedék egy tagjától."

Mellé ment, kocsmákba sosem jártam, nem tartozok a 444 olvasótáborába sem, polgári konzervatív, jobbközép politikai felfogású vagyok, aki az itt írók többségével vélhetőleg ellentétben, határszolgálatban töltöttem el a születésnapomat, és a karácsonyt is, önként, a családomtól távol, mínuszrekordokban.

"Romániában megszüntetnek egy magyar nyelvű egyetemi képzést.
Úzvölgy.
Az ún. Szlovákiában betiltják az idegen himnuszok éneklését, tudjuk, hogy a magyarral volt gond. (Az most irreleváns, hogy ezt nem vitték végig).
A csatlakozni akaró Ukrajnában betiltják a magyar és más idegen nyelvek használatát. És oldalakon keresztül lehetne sorolni
."

Nem szerelsz le ezzel, mindegyiük ellen felszólaltam, ha valaki nem szimpatizál az orosz külpolitikával, az nem válik közönyössé a hatérontúli magyarok ügyéért. Éppen az ő helyzetük világít rá az orosz mocsokra, hiszen ugyanúgy kerültek oroszok Kelet-Ukrajnába és a Krímbe, ahogyan a tervszerű betelepítések lezajlottak a románok által - keleti szokás szerint itt még egy milliós népirtással is megtoldva. Ukrajnában pedig Putyin háborújában magyar állampolgárok halnak meg. Ezért is érdekünk a régió stabilitása.
Ez a lista pedig semmiben nem kapcsolódik ahhoz, amit én írtam. Nukleáris csapásokkal fenyegetni meg országokat, egyszerűen elvenni egy szuverén állam területét - ez más horderejű dolog.

"És hidd el, a környező népek alig várják, hogy betegyék a bocskorukat az országba."
Illetve:
"A tortenelem tankonyvek talan viccnek vannak? Leci lapozz mar bele egybe!"

Továbbra is áll az - elegánsan levágott, és válasz nékül hagyott - kérdésem:
>>Ezen elgondolkodott már valaki? Mit kezd Szlovákia kétszer annyi magyarral, mint saját maga lakossága? Hogy kell-e 10 millió plusz magyar anyanyelvű Romániának?
Értem én, hogy bennünk van a korábbi országcsonkítás traumája, okkal, és nem is szívlelem a kisebbségüldöző politikáját a szomszédos államoknak. De a realista, józan eszünket tartsuk meg. Ennek sem gyakorlati értelme, sem eleve már kivitelezhetősége nem lenne.<<

"Ja, most allhatunk neki atomot gyartani... vagy mi csak az agyaggalamb szerepere keszulunk?"

Szerintem közérthetően és részletezően elmagyaráztam, hogy ami egy országnak egy kis haderőt jelent, az összesítve már számottevő egy kollektív védelmi rendszer egy szervezeti elemeként (és ez nem "don-kanyari feláldozás", mert nem egy valaki alá berendelés, előretolás, hanem többtucat hasonló szintű ország koalíciós műveleteiről van szó, ez teherelosztás). Ugyanakkor egyetlen közép-kelet-európai országnak sincs hadműveleti potenciájú önálló hadereje.

"Annak nincs ertelme, hogy oroszorszag ellen fegyverkezunk konvencionalis fegyverekkel."

Hogy mi, annak nincs. Hogy a NATO, benne mi egy tagként, annak van.

"Oke, nyilvan ezt mondja minden politikus es katonai vezeto, de csak azert, mert mast nem is mondhat."

Vágyak által irányított önbecsapás ez, amire a gyakorlati valóság cáfol rá. A vezérkari főnök, mint mondtam, vélhetően nem a nem létező román ICBM-ekről beszélt, és nem is a messze földön híres szlovák hekkerekről, amikor az elhárítandó veszélyekre adott honvédségi képességfejlesztésekről beszélt. És ez a valóságban is zajlik. Amik történnek, azok összesimíthatóak a kiadott közleményekkel.
Én magam is biztosítottam az ÖHP-n egy minden NATO-tag, és NATO-partnerország küldöttségének szereplése által lefolytatott NATO-megbeszélést Magyarországon, ami után következtek a Magyar Honvédségről (és a környékbeli országok haderejéről is szállingózó) haderőfejlesztési bejelentések. Maga a nehézdandár is, mint mondtam, a walesi vállalásban megfogalmazott kitételek szerint áll fel.

Bocsánat a kellemtlenségért és a plusz munkáért, Mackensen, más módom nem volt írni. Ha újranyit a magyar biztpol, és BiancoGasto hozzájárul ehhez, a kettőnk közötti privát levelezést is bemásolom majd oda, szerintem mások számára is érdekes lehet.

Igazából csak azt tudod amit a katonai vezetés a sajtóban lenyilatkozott, de az a kötelező duma ami közel sem fedi a valóságot azzal, amik a nem nyilvános biztonságpolitikai elemzésekben készülnek, igazából a NATO vállalások és a saját határok védelme (bármilyen agggresztól) illetve a magyar politikai súly emelése az erősebb hadsereggel a cél.
Meg pl az ukránok eddigi vezetése csak az erőből értett és a diplomáciai feszültségekre, csapatok Kárpátaljára helyezésével válaszolt és ment a kaffogás is, hogy 2 óra alatt elérnék a balatont az ukrán csapatok.

A kedves szomszédok nem tartanak igényt az egész területre, elég ha csak a szokásos Románia a Tiszáig tart szöveg az ami jobb ha eszedbe jut ilyenkor. De pl a jelenlegi alegységek elhelyezkedése is a fő fenyegetettségi irányok szerint lett kialakítva.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 592
113
Te írtad le,(teljesen jogosan)hogy mindenre jobban kellene a pénz mint díszegyenruhára.

Szóval amíg nincs min 2-3 lángállód(hamár rendszeresítették) és ugyanennyi olcsóbb, hogy ne koptasd, addig szerintem szarul vagy felszerelve.

A köznapi sokkal olcsóbban legyártható lenne mint az olcsóbb gyakorló. Irodában pedig megfelelő.

Díszegyenruha bőven több mint 100000. Ugye te is érzed a korrupció ízét a szádban. :(
Érzem de már megszoktam. De pl egy kiképzési nem lángálló olcsóbb mint egy köznapi. A beszállítói láncot egyszerűsíti, a raktározást egyszerűsíti, nem aprózod el a forrásokat. Ha kevesebb féle ruházati cikked van az maga a spórolás. Inkább legyen végre egységes sportruházat (azt sem gyártják 20 éve) mint köznapi.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 592
113
Te írtad le,(teljesen jogosan)hogy mindenre jobban kellene a pénz mint díszegyenruhára.

Szóval amíg nincs min 2-3 lángállód(hamár rendszeresítették) és ugyanennyi olcsóbb, hogy ne koptasd, addig szerintem szarul vagy felszerelve.

A köznapi sokkal olcsóbban legyártható lenne mint az olcsóbb gyakorló. Irodában pedig megfelelő.

Díszegyenruha bőven több mint 100000. Ugye te is érzed a korrupció ízét a szádban. :(
Most gondolj bele, hogy egy bőrcipő, egy rád szabott öltöny, meg hozzá egy több ing és nyakkendő, illetve mandzsetták, egy őszi és egy téli kabát, egy sál, illetve 2 féle sapka az hol jön ki százezer forintból ?
 
  • Tetszik
Reactions: blogen

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
Érzem de már megszoktam. De pl egy kiképzési nem lángálló olcsóbb mint egy köznapi. A beszállítói láncot egyszerűsíti, a raktározást egyszerűsíti, nem aprózod el a forrásokat. Ha kevesebb féle ruházati cikked van az maga a spórolás. Inkább legyen végre egységes sportruházat (azt sem gyártják 20 éve) mint köznapi.


Egységes sportruházatot ha felkeresnének egy decathlont kb fillérekért tudnának venni nagytételben.

Megjegyzem nem mindenkinek jó ugyanaz a cipő(futásra gondolok). De igazad van inkább sportruha mint köznapi.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
Most gondolj bele, hogy egy bőrcipő, egy rád szabott öltöny, meg hozzá egy több ing és nyakkendő, illetve mandzsetták, egy őszi és egy téli kabát, egy sál, illetve 2 féle sapka az hol jön ki százezer forintból ?


Kínában.
Kb ez az egy dolog amit a seregnek gyártatnék ott.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 592
113
Kínában.
Kb ez az egy dolog amit a seregnek gyártatnék ott.
Konkrétan az angolok minden göncüket kínában gyártatják. Tud kína jó minőséget csak az nem "kínai" áron van, meg mennyiséget is kell rendelni, csak az angolok kb fél évente cserélik az egyenruháikat meg baromi sok felesleget értékesítenek, hogy pörgessék a folyamatos gyártást és így a beszállítóknak mindig legyen megrendelése.
 

ProPatria

Active Member
2019. június 30.
116
68
28
Igazából csak azt tudod amit a katonai vezetés a sajtóban lenyilatkozott, de az a kötelező duma ami közel sem fedi a valóságot azzal, amik a nem nyilvános biztonságpolitikai elemzésekben készülnek
Mennyi ilyenhez férsz hozzá? Feltételezem, a magabiztos kiállás mögött konkrét tárgyi ismeret van.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 592
113
Mennyi ilyenhez férsz hozzá? Feltételezem, a magabiztos kiállás mögött konkrét tárgyi ismeret van.
Hát a főiskolán a biztonságpolitika oktató főtiszt urak nem kevéshez fértek hozzá ;) Eleve ők írták az elemzéseket :rolleyes: A kedvenc mondatom : Magyarországnak jelenleg nincs ellenségképe de...
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

ProPatria

Active Member
2019. június 30.
116
68
28
Hát a főiskolán a biztonságpolitika oktató főtiszt urak nem kevéshez fértek hozzá ;) Eleve ők írták az elemzéseket :rolleyes: A kedvenc mondatom : Magyarországnak jelenleg nincs ellenségképe de...
Ez nem válasz. Ez csak homályos kitérés.
Nincs ellenségképe, de készenlétet kell fokozni - nincs ebben semmi utalgatás. A katonai terminolgiában ugye nincs békeállapot. Felkészülési, és hadi állapotot különböztetünk meg.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 592
113
Ez nem válasz. Ez csak homályos kitérés.
Nincs ellenségképe, de készenlétet kell fokozni - nincs ebben semmi utalgatás. A katonai terminolgiában ugye nincs békeállapot. Felkészülési, és hadi állapotot különböztetünk meg.
Eleve nem mondhatok meg én sem baromi sok dolgot ezért nem adhatok nyílt választ, remélem megérted hogy nem akarom kirugatni magam se mást.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 592
113
Ez nem válasz. Ez csak homályos kitérés.
Nincs ellenségképe, de készenlétet kell fokozni - nincs ebben semmi utalgatás. A katonai terminolgiában ugye nincs békeállapot. Felkészülési, és hadi állapotot különböztetünk meg.
Illetve nem felyeztem be a mondatot. Az oktató befejezte.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
Csak egy adat a vízfejről: A honvédkórház, és intézményi is a "vízfejbe" számítanak ám! Kb. 3-4000 fő.

Hát ők mind annyira katonák mint a szomszédomban az ovónéni.

Nem tudom miért hívják honvéd kórháznak még mindíg. Sok köze nincs a honvédséghez.
Én egyszer voltam ott cls képzésen ott szúrtunk vénát, egy fogorvos felügyelete alatt.:D
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 360
113
https://honvedelem.hu/cikk/116785_keszenletbe_lep_a_v4_eu_harccsoport

"Másodjára kezdi meg készenléti szolgálatát a V4 EU Harccsoport július 1-jén, amelyet a tagországok politikai és katonai előkészítéssel, valamint gyakorlati felkészüléssel alapoztak meg. Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia féléves időszakra helyezi készenlétbe katonai képességeit, annak érdekében, hogy egy esetlegesen jelentkező válsághelyzet kezelését segíteni tudják."

Azon kívül hogy lettek bombák a Gripenekhez és már alkalmazni is tudják őket, milyen más területen történt előrelépés?
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 360
113
https://honvedelem.hu/cikk/116785_keszenletbe_lep_a_v4_eu_harccsoport

"Másodjára kezdi meg készenléti szolgálatát a V4 EU Harccsoport július 1-jén, amelyet a tagországok politikai és katonai előkészítéssel, valamint gyakorlati felkészüléssel alapoztak meg. Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia féléves időszakra helyezi készenlétbe katonai képességeit, annak érdekében, hogy egy esetlegesen jelentkező válsághelyzet kezelését segíteni tudják."

Azon kívül hogy lettek bombák a Gripenekhez és már alkalmazni is tudják őket, milyen más területen történt előrelépés?

2016 első feléhez viszonyítva... mert azóta eltelt 3 év.
 

fenntartható fejlövés

Well-Known Member
2019. május 31.
305
648
93
https://honvedelem.hu/cikk/116785_keszenletbe_lep_a_v4_eu_harccsoport

"Másodjára kezdi meg készenléti szolgálatát a V4 EU Harccsoport július 1-jén, amelyet a tagországok politikai és katonai előkészítéssel, valamint gyakorlati felkészüléssel alapoztak meg. Lengyelország, Magyarország, Csehország és Szlovákia féléves időszakra helyezi készenlétbe katonai képességeit, annak érdekében, hogy egy esetlegesen jelentkező válsághelyzet kezelését segíteni tudják."

Azon kívül hogy lettek bombák a Gripenekhez és már alkalmazni is tudják őket, milyen más területen történt előrelépés?
MS20 szoftver. A hardver része (fegyver) nálunk valóban akadozik.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 360
113
MS20 szoftver. A hardver része (fegyver) nálunk valóban akadozik.

Nem a Gripenekre gondoltam. A légierővel viszonylag képben vagyok. A szárazföldiekre...

"A Magyar Honvédség Visegrádi Négyek Európai Unió Harccsoportban, 2019 második félévében készenléti szolgálatot ellátó szervezeti elemei a következők lesznek:

– Nem Kinetikus Modul magyar vezetéssel,
– Műszaki Modul magyar vezetéssel,
– a Felderítő Modulban egy kombinált felderítő képesség,
– a Katonai Rendész Modulban egy magyar szakaszerő,
– a hadszíntéri és műveleti parancsnokságon törzs kiegészítő és összekötő tisztek,
– logisztikai elemek,
– egészségügyi elemek,
– Nemzeti Támogató Elem."


A Gripenek most fel sem lettek ajánlva, mert épp a Baltikumban vannak.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 092
33 370
113
Nem a Gripenekre gondoltam. A légierővel viszonylag képben vagyok. A szárazföldiekre...

"A Magyar Honvédség Visegrádi Négyek Európai Unió Harccsoportban, 2019 második félévében készenléti szolgálatot ellátó szervezeti elemei a következők lesznek:

– Nem Kinetikus Modul magyar vezetéssel,
– Műszaki Modul magyar vezetéssel,
– a Felderítő Modulban egy kombinált felderítő képesség,
– a Katonai Rendész Modulban egy magyar szakaszerő,
– a hadszíntéri és műveleti parancsnokságon törzs kiegészítő és összekötő tisztek,
– logisztikai elemek,
– egészségügyi elemek,
– Nemzeti Támogató Elem."


A Gripenek most fel sem lettek ajánlva, mert épp a Baltikumban vannak.
Vegulis v4 szempontjabol szinte minden a felsoroltakbol elorrelepes. Ugyanis amikor en voltam egy szimpla lovesz zaszloaljnyi ero voltunk.