A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 283
13 699
113
Igen, viszont elég keveset tudok róluk. Ha jól értem az egy távirányításos torony, ami nem lóg be a kűzdőtérbe. Ha ez igaz, akkor az ágyú pozitív szögtartományban jó ha eléri a 30 fokos emelkedést.
????
Ha mégis belóg a kűzdőtérbe az ágyú fara, akkot minimum két lövésztől meg kell szabadúlni.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Igen, viszont elég keveset tudok róluk. Ha jól értem az egy távirányításos torony, ami nem lóg be a kűzdőtérbe. Ha ez igaz, akkor az ágyú pozitív szögtartományban jó ha eléri a 30 fokos emelkedést.
????
Ha mégis belóg a kűzdőtérbe az ágyú fara, akkot minimum két lövésztől meg kell szabadúlni.
Tudja a 60 fokot a konsberg szerint.
 

tacticool

Well-Known Member
2015. január 12.
1 221
3 565
113
Igen, viszont elég keveset tudok róluk. Ha jól értem az egy távirányításos torony, ami nem lóg be a kűzdőtérbe. Ha ez igaz, akkor az ágyú pozitív szögtartományban jó ha eléri a 30 fokos emelkedést.
????
Ha mégis belóg a kűzdőtérbe az ágyú fara, akkot minimum két lövésztől meg kell szabadúlni.

MCT-30, UT-30 mk2, Samson mk2 ezek biztosan mind el vannak szeparálva a küzdőtértől, nem vesznek el belőle helyet. MCT-30 (Stryker Dragoon) 45 fokot tud, opcionálisan kérhető 70-el. Samson-nál 70-et ad meg a gyártó.
 
  • Tetszik
Reactions: krisss

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 288
113
Nem biztos, mivel a kiszerelt torony helyébe további lővészeknek csinélhatsz helyet. Egy lövészraj, hogy normálosan működni tudjon 10 fő körülinek kéne lennie. IFV-k esetében a desszant 6-7-8 fő körüli, ami messze nem ideális. Az M113 esetében, ami mondjuk egy elég jó mércét képez, 2 fő a kezelőszemélyzet és 11 fő a desszant. A Strykernek sincs tornya de 9 fő a desszant.
Hogy egy raj hány fő az inkább csak elhatározás kérdése. Meg hogy milyen rendszert használsz.
Mert szerintem annak is van előnye, ha járművenként csak 9 fő van (3+6). Ekkora lesz egy önálló raj.
És mondjuk úgy dönt a vezetés, hogy egy szakaszt nem 4 raj alkot, hanem 5.
Ugyebár 5x9=45. Ha meg 4db 11 fős rajt veszel egy szakaszba, akkor az meg 44 fő.
Ugyankkor ha ezek a katonák egy IFVben ülnek, akkor az egyik esetben csak 4 járműved van, míg a másikban 5. Hogy miért jó ez?
Az egyik esetben a szakasz eggyel több nehézggépágyúval és jó esetben +1 irányított rakéta indítóval rendelkezik. De egy találat esetén is, nem a szakasz 1/4-e érintett, hanem csak az 1/5-e.
Szerintem ez egy átalakítás alatt álló hadseregnél nem jelent problémát.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 983
113
Hogy egy raj hány fő az inkább csak elhatározás kérdése. Meg hogy milyen rendszert használsz.
Mert szerintem annak is van előnye, ha járművenként csak 9 fő van (3+6). Ekkora lesz egy önálló raj.
És mondjuk úgy dönt a vezetés, hogy egy szakaszt nem 4 raj alkot, hanem 5.
Ugyebár 5x9=45. Ha meg 4db 11 fős rajt veszel egy szakaszba, akkor az meg 44 fő.
Ugyankkor ha ezek a katonák egy IFVben ülnek, akkor az egyik esetben csak 4 járműved van, míg a másikban 5. Hogy miért jó ez?
Az egyik esetben a szakasz eggyel több nehézggépágyúval és jó esetben +1 irányított rakéta indítóval rendelkezik. De egy találat esetén is, nem a szakasz 1/4-e érintett, hanem csak az 1/5-e.
Szerintem ez egy átalakítás alatt álló hadseregnél nem jelent problémát.

Ez nem elhatározád kérdése!Egy szakaszparancsnoknak tudnia kell irányítani a szakaszát így nem emelheted a járművek meg az emberek számát ész nélkül.A 40 fő az már sok vagy éppen határeset az 5 jármű meg rengeteg.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 983
113
Igen, viszont elég keveset tudok róluk. Ha jól értem az egy távirányításos torony, ami nem lóg be a kűzdőtérbe. Ha ez igaz, akkor az ágyú pozitív szögtartományban jó ha eléri a 30 fokos emelkedést.
????
Ha mégis belóg a kűzdőtérbe az ágyú fara, akkot minimum két lövésztől meg kell szabadúlni.

Magas az a torony.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 161
10 900
113
Hogy egy raj hány fő az inkább csak elhatározás kérdése. Meg hogy milyen rendszert használsz.
Mert szerintem annak is van előnye, ha járművenként csak 9 fő van (3+6). Ekkora lesz egy önálló raj.
És mondjuk úgy dönt a vezetés, hogy egy szakaszt nem 4 raj alkot, hanem 5.
Ugyebár 5x9=45. Ha meg 4db 11 fős rajt veszel egy szakaszba, akkor az meg 44 fő.
Ugyankkor ha ezek a katonák egy IFVben ülnek, akkor az egyik esetben csak 4 járműved van, míg a másikban 5. Hogy miért jó ez?
Az egyik esetben a szakasz eggyel több nehézggépágyúval és jó esetben +1 irányított rakéta indítóval rendelkezik. De egy találat esetén is, nem a szakasz 1/4-e érintett, hanem csak az 1/5-e.
Szerintem ez egy átalakítás alatt álló hadseregnél nem jelent problémát.
Nem, annyival több lesz a század az én olvasatomban.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 288
113
Ez nem elhatározád kérdése!Egy szakaszparancsnoknak tudnia kell irányítani a szakaszát így nem emelheted a járművek meg az emberek számát ész nélkül.A 40 fő az már sok vagy éppen határeset az 5 jármű meg rengeteg.
Nem értek veled egyet, de akkor vegyük a te általad elmondottakat.
Ebben esetben a 11 fős rajokkal már túlléped a szerinted irányítható emberek mennyiségét, amennyiben 4 jármű/szakasz alapon gondolkozol, mert ugye az 44 fő. Ha csak 3 jármű van, akkor meg ugye csak 33 főből állna egy lövészraj, ez meg nekem igencsak káárcsúúnak tűnik nekem.
Ezek szerint a 9 fős raj sokkal rugalmasabb, mert ugyebár a 4raj/szakasz felállásban 36 főre jön ki a matek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 983
113
Nem értek veled egyet, de akkor vegyük a te általad elmondottakat.
Ebben esetben a 11 fős rajokkal már túlléped a szerinted irányítható emberek mennyiségét, amennyiben 4 jármű/szakasz alapon gondolkozol, mert ugye az 44 fő. Ha csak 3 jármű van, akkor meg ugye csak 33 főből állna egy lövészraj, ez meg nekem igencsak káárcsúúnak tűnik nekem.
Ezek szerint a 9 fős raj sokkal rugalmasabb, mert ugyebár a 4raj/szakasz felállásban 36 főre jön ki a matek.

Miért lenne 4db 11 fős raj?3db 11 fős,na olyan van.Esetleg az amerikai módi ahol van egy negyedik raj de az csak 7 fős nem 11 és nem kell nekik egy 5. gép mert a parancsnoki gépben van elhelyezve a támogató raj.A 4db 9 fős rajú szakasz már 5 gép az rengeteg.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Nem értek veled egyet, de akkor vegyük a te általad elmondottakat.
Ebben esetben a 11 fős rajokkal már túlléped a szerinted irányítható emberek mennyiségét, amennyiben 4 jármű/szakasz alapon gondolkozol, mert ugye az 44 fő. Ha csak 3 jármű van, akkor meg ugye csak 33 főből állna egy lövészraj, ez meg nekem igencsak káárcsúúnak tűnik nekem.
Ezek szerint a 9 fős raj sokkal rugalmasabb, mert ugyebár a 4raj/szakasz felállásban 36 főre jön ki a matek.
A járműszemélyzetet is a deszantrajhoz számolod.9fő úgy már kevés,az cccsak egy 6 fős gyalogos raj,Bradly új változata ont azért lesz hosszabb,hogy legalább 8fős legyen a deszant.De a magyar csapattisztek is legalább 8fős deszantot hordozni képes járgányt szeretnének.És ami rendszerű 4járműves szakaszt
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 983
113
A járműszemélyzetet is a deszantrajhoz számolod.9fő úgy már kevés,az cccsak egy 6 fős gyalogos raj,Bradly új változata ont azért lesz hosszabb,hogy legalább 8fős legyen a deszant.De a magyar csapattisztek is legalább 8fős deszantot hordozni képes járgányt szeretnének.És ami rendszerű 4járműves szakaszt

Most is 4 gép egy szakasz.
 
  • Tetszik
Reactions: Celebra

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Nem értek veled egyet, de akkor vegyük a te általad elmondottakat.
Ebben esetben a 11 fős rajokkal már túlléped a szerinted irányítható emberek mennyiségét, amennyiben 4 jármű/szakasz alapon gondolkozol, mert ugye az 44 fő. Ha csak 3 jármű van, akkor meg ugye csak 33 főből állna egy lövészraj, ez meg nekem igencsak káárcsúúnak tűnik nekem.
Ezek szerint a 9 fős raj sokkal rugalmasabb, mert ugyebár a 4raj/szakasz felállásban 36 főre jön ki a matek.
Most is annyi :)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
A Magyar Honvédségben 3 raj alkotja a lövész szakaszt, 1 rajban megtalálható 2 géppuskás, 2 lövész, rajparancsnok és helyettese, valamint a harcjárművezető és a harcjárműirányzó, azaz 1 raj 8 embert számlál. A szakasztörzsben van a parancsnokon felül a helyettese (főtörzsőrmester), egy rádiós, egy harcjárművezető és egy irányzó, azaz 6 ember. A szakasz létszáma 29-30 fő. A lövészszázadok állományába tartozik egy tűztámogató szakasz, melynek 4 jól elkülöníthető része van: 5 raj és egy részleg. Van egy tűztámogató részleg, melynek a parancsnoka a szakaszparancsnok (tüzér hadnagy), 2 aknavetőraj, 2 páncéltörőrakéta-raj és egy mesterlövész raj, emellett hozzá tartozik két lőszerszállító tehergépkocsi, így összesen 42 főből áll. A szakasz parancsnoka hadnagy vagy főhadnagy. A szakaszok jelölése sorszámozással történik, a tűztámogató szakaszt nem számozzák, mert abból csak 1 van századonként (például: „.1. század, 1. szakasz”).

Raj a harcszabályzatból

A raj A raj a legkisebb harcászati alegység, általában 6–12 főből áll, rendszerint valamilyen szakasz állományába tartozik.
A raj felépítése (változat):
– rajparancsnok;
– rajparancsnok-helyettes;
– harcjármű irányzó (ha harcjárművel van a raj felszerelve);
– harcjármű-vezető (ha harcjárművel van a raj felszerelve);
– 2-4 fő lövész (1-3 fő gépkarabélyos, 1 fő páncéltörő gránátvetős);
– 1-2 fő géppuskás.
 
  • Tetszik
Reactions: honved

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 288
113
A Magyar Honvédségben 3 raj alkotja a lövész szakaszt, 1 rajban megtalálható 2 géppuskás, 2 lövész, rajparancsnok és helyettese, valamint a harcjárművezető és a harcjárműirányzó, azaz 1 raj 8 embert számlál. A szakasztörzsben van a parancsnokon felül a helyettese (főtörzsőrmester), egy rádiós, egy harcjárművezető és egy irányzó, azaz 6 ember. A szakasz létszáma 29-30 fő. A lövészszázadok állományába tartozik egy tűztámogató szakasz, melynek 4 jól elkülöníthető része van: 5 raj és egy részleg. Van egy tűztámogató részleg, melynek a parancsnoka a szakaszparancsnok (tüzér hadnagy), 2 aknavetőraj, 2 páncéltörőrakéta-raj és egy mesterlövész raj, emellett hozzá tartozik két lőszerszállító tehergépkocsi, így összesen 42 főből áll. A szakasz parancsnoka hadnagy vagy főhadnagy. A szakaszok jelölése sorszámozással történik, a tűztámogató szakaszt nem számozzák, mert abból csak 1 van századonként (például: „.1. század, 1. szakasz”).

Raj a harcszabályzatból

A raj A raj a legkisebb harcászati alegység, általában 6–12 főből áll, rendszerint valamilyen szakasz állományába tartozik.
A raj felépítése (változat):
– rajparancsnok;
– rajparancsnok-helyettes;
– harcjármű irányzó (ha harcjárművel van a raj felszerelve);
– harcjármű-vezető (ha harcjárművel van a raj felszerelve);
– 2-4 fő lövész (1-3 fő gépkarabélyos, 1 fő páncéltörő gránátvetős);
– 1-2 fő géppuskás.
Magyarán egy 3+6-os Pumához semmit sem kellene változtatni... ;)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 288
113

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 174
8 012
113
Jó lenne a táborkísérő mint a régi szép időkben.:D
Ahogy a kiképző zászlósom szokta mondani:
" A katonák és a kurvák közt különleges szimbiotikus kapcsolat áll fenn."
Markotányosnők voltak, akik az étel, ital és egyéb holmik mellett időnként más szolgáltatásokat is elláttak
Hát ők mind annyira katonák mint a szomszédomban az ovónéni.

Nem tudom miért hívják honvéd kórháznak még mindíg. Sok köze nincs a honvédséghez.
Én egyszer voltam ott cls képzésen ott szúrtunk vénát, egy fogorvos felügyelete alatt.:D
Nemtom miért, de barátnőim (nő barátaim), akik ht. állományban ott dolgoznak, voltak az Öböl-háborúban, meg Afganisztánban is (egyikük többször is).