A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Dolgoznak rajta.De szerintem nekünk nem kéne annyit költeni rájuk.Az izraeliek kidolgoztak rá egy "tesco-gazdaságos upgradet az indiaiaknak.Elég lenne az is-de annyi minimum kéne.Előnye,hogy megtartja az orosz fegyverzet bevethetőségét,miközben párhuzamosan a nyugati eszközök integrációjának lehetőségével.Spike-t meg alapbol integrálják hozzá
Én nem tudom, hogy hogyan van ez, de nem biztos, hogy mi pl. megtehettük volna-e a modernizációt másokkal, mint az oroszokkal.
Elvileg a Bulgárok még 2005-ben megpróbálták tenderezni a dolgot, és az Elbit el is nyerte, azonban az oroszok nem engedélyezték.
Nem tudom, hogy ilyenkor meg lehet-e kerülni az oroszokat, de a bulgárok visszakoztak. forrás
meg ez is
Szóval szerintem erre - talán - csak akkor van lehetőség, ha a tulajdonos ország komplett meg tudja oldani a gépek üzemben tartását, felújítását, nagyjavításait, mert lehet, hogy onnantól az oroszokhoz nem viheti. De fegyverekről lévén szó, lehet, hogy még ez sem engedélyezett.
India helyzete kicsit más ügy, mivel Ő nem NATO tagállam, és még közvetetten sem jelent fenyegetést az oroszokra.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Amúgy van valami eus támogatás ha európai haditechnikát veszel, ehhez lehet köze az EVAnak, plusz V4 együttműködés. "Not great, not terrible".
Persze! Ezt pénzzel is támogatja az EU. Ugyanakkor ha integrálásra kapunk engedélyt, akkor még jó dolog is kijöhet belőle esetleg, mert finomíthatunk rajta picit.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Egyetértési nyilatkozat Kazahsztánnal

"A katonai-technikai együttműködésről írt alá egyetértési nyilatkozatot július 5-én, pénteken a kazahsztáni Nur-Szultanban Maróth Gáspár nemzeti fegyverzeti igazgató, védelmi fejlesztésekért felelős kormánybiztos Talgat Zhazhumenov kazah ipar- és infrastruktúra-fejlesztési miniszterhelyettessel.

A kétoldalú együttműködés kereteinek lefektetése mellett konkrét megállapodás született arról, hogy Magyarország és Kazahsztán közös erőfeszítéseket tesz az elektronikai hadviselési szakterületen.

A találkozó során szó esett arról is, hogy a közeljövőben további fegyverzeti kategóriák tekintetében is konkretizálják az együttműködést a két ország védelmi szektora között, ezzel is hozzájárulva a nemzeti haderő- és hadiipar-fejlesztési programok, hazánk esetében a Zrínyi 2026 céljainak megvalósulásához."

Kicsit orosz gyanús a dolog. Hiszen kazahoknál mi van ami nagyobb durranás? Lehet van de én nem tudok róla, viszont orosz cuccok közvetítőjeként simán el tudom képzelni.
 
  • Tetszik
Reactions: zeal

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 107
33 379
113
Kicsit orosz gyanús a dolog. Hiszen kazahoknál mi van ami nagyobb durranás? Lehet van de én nem tudok róla, viszont orosz cuccok közvetítőjeként simán el tudom képzelni.
Nem csak az oros fegyverek kozvetitoi hanem mindenfele nemzet technikajanak adatainak gyartastechnologiaknak a szallitoi is az oroszoknak. /Kazahsztan erdekes orszag. Engem nem zavarna ha mi lennenk az eu kazahsztanja :) atvitt ertelemben.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Én nem tudom, hogy hogyan van ez, de nem biztos, hogy mi pl. megtehettük volna-e a modernizációt másokkal, mint az oroszokkal.
Elvileg a Bulgárok még 2005-ben megpróbálták tenderezni a dolgot, és az Elbit el is nyerte, azonban az oroszok nem engedélyezték.
Nem tudom, hogy ilyenkor meg lehet-e kerülni az oroszokat, de a bulgárok visszakoztak. forrás
meg ez is
Szóval szerintem erre - talán - csak akkor van lehetőség, ha a tulajdonos ország komplett meg tudja oldani a gépek üzemben tartását, felújítását, nagyjavításait, mert lehet, hogy onnantól az oroszokhoz nem viheti. De fegyverekről lévén szó, lehet, hogy még ez sem engedélyezett.
India helyzete kicsit más ügy, mivel Ő nem NATO tagállam, és még közvetetten sem jelent fenyegetést az oroszokra.
Az izraeli modernizáció magát a gépet nem érinti.Azt nyugottan restaurálhatták volna az izraeli harcrendszerek beépitése elött az oroszok.Tulajdonképen akár most is meg lehetne csinálni az upgradet.Sárkányt meg hordani a lengyelekhez nagyjavitani.És az algirok dél afrikai modernizációja sem okozott problémát.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 163
113
Az izraeli modernizáció magát a gépet nem érinti.Azt nyugottan restaurálhatták volna az izraeli harcrendszerek beépitése elött az oroszok.Tulajdonképen akár most is meg lehetne csinálni az upgradet.Sárkányt meg hordani a lengyelekhez nagyjavitani.És az algirok dél afrikai modernizációja sem okozott problémát.
Miért, Algéria NATO tagállam?
De arra szerettem volna utalni, hogy a gyártó országnak akkor is maradhat utánnyúlási joga, ha esetleg a vevő fél függetleníteni akarja magát.
Fegyvereknél a továbbértékesítéshez a licence tulajdonosának mindenképpen hozzá kell járulni az üzlethez.
Lehet, hogy meg lehet oldani a dolgot úgy, ahogy írtad, azonban lehet, hogy akkor az oroszok ezekre a gépekre visszavonhatják a típusengedélyt. Akkor annyit érünk el vele, hogy vagy mindenhol újra engedélyeztetjük az "új típust" vagy csak idehaza használjuk őket. Ebben az esetben onnantól csak a felújító céggel lehet később szerződni.
Nem vagyok tisztában a fegyverek licencelési jogaival, de biztos vagyok benne, hogy oka volt annak, hogy az oroszokkal csináltattuk a felújítást, még akkor is, ha az embargó keresztbe tett az ügynek, és nem ez volt a legolcsóbb megoldás...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Szóval nem tartom valószínűnek pedig most itt lenne a nagy lehetőség, és a megmaradt használható dél-afrikai szakembereket ide lehetne csábítani, akár honosítással.
Az a helyzet a T5-52-ben legkevésbé a d.afrikai szakemberek tudását dicséri.
Sokkal inkább ennek az úriembernek a zsenije kellett hozzá..
Gerald Bull
360px-Gerald_Bull_1964_cropped.jpg

Ausztrián át Kínán keresztül D.Afrikáig mindenhol az általa kifejlesztett GC-45-ös modell újabb és újabb változatait gyártják a mai napig és még nem igazán találtak ki ennél jobb konstrukciót.
gc_45_l17.jpg

Nem mellesleg Ő volt az aki megreformálta a tüzérségi lőszereket is amik ő előtte kb. így néztek ki:
M107+shell.jpg


Ő meg megalkotta ezt a formát:
efrb+shell.jpg

Ez a váltás a gránát alakjában egymagában 20%-os hatótáv növekedést jelentett! Mindehhez még hozzátette a Svédek által kitalált gázgenerátoros (Base bleed) megoldást ami további 30%-ot hozott.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Kicsit orosz gyanús a dolog. Hiszen kazahoknál mi van ami nagyobb durranás? Lehet van de én nem tudok róla, viszont orosz cképzelni.
Dél afrikai a Mbombe család,a tüzérségük meg izraeli technológiával felújitva.ont hogy inkább minnél inkább függetlenedni akarnak az oroszoktol.
Miért, Algéria NATO tagállam?
De arra szerettem volna utalni, hogy a gyártó országnak akkor is maradhat utánnyúlási joga, ha esetleg a vevő fél függetleníteni akarja magát.
Fegyvereknél a továbbértékesítéshez a licence tulajdonosának mindenképpen hozzá kell járulni az üzlethez.
Lehet, hogy meg lehet oldani a dolgot úgy, ahogy írtad, azonban lehet, hogy akkor az oroszok ezekre a gépekre visszavonhatják a típusengedélyt. Akkor annyit érünk el vele, hogy vagy mindenhol újra engedélyeztetjük az "új típust" vagy csak idehaza használjuk őket. Ebben az esetben onnantól csak a felújító céggel lehet később szerződni.
Nem vagyok tisztában a fegyverek licencelési jogaival, de biztos vagyok benne, hogy oka volt annak, hogy az oroszokkal csináltattuk a felújítást, még akkor is, ha az embargó keresztbe tett az ügynek, és nem ez volt a legolcsóbb megoldás...
Miért,az nem abszurd,hogy egy NATO tagállam oroszokkal restauráltatja 30évvel ezelötti állaotra a rohadó szovjet helikoptereit?
Bulesz inkább a pénz miatt viszakozott.És a lengyeleket sem zavarja az orosz engedély hiánya.Mint ahogy az etióokat sem,mikor a MiG21eiket izraellel ugradelték.Vietek a T55öket szintén a zsidókkal,egyiptomiak angolokkal javitatták fel az öreg ötvenöcsit.Stb.Érdekes mód ez csak nálunk probléma-vagy csak kifogás.
Az a helyzet a T5-52-ben legkevésbé a d.afrikai szakemberek tudását dicséri.
Sokkal inkább ennek az úriembernek a zsenije kellett hozzá..
Gerald Bull
360px-Gerald_Bull_1964_cropped.jpg

Ausztrián át Kínán keresztül D.Afrikáig mindenhol az általa kifejlesztett GC-45-ös modell újabb és újabb változatait gyártják a mai napig és még nem igazán találtak ki ennél jobb konstrukciót.
gc_45_l17.jpg

Nem mellesleg Ő volt az aki megreformálta a tüzérségi lőszereket is amik ő előtte kb. így néztek ki:
M107+shell.jpg


Ő meg megalkotta ezt a formát:
efrb+shell.jpg

Ez a váltás a gránát alakjában egymagában 20%-os hatótáv növekedést jelentett! Mindehhez még hozzátette a Svédek által kitalált gázgenerátoros (Base bleed) megoldást ami további 30%-ot hozott.
G5 volt a Bull alkotása.Ez azért már annak egy alaposan fejlesztett utóda.
És elég jól sikerült ráfejlesztésnek tűnik.
Azért én kötöm az ebet a karóhoz.Gyakorlati próbán hasonlitanám össze a szóba jöhető lövegeket.Még akkor is,ha én folyton azt emlegetem,hogy a búrok fegyvereit és harci tapasztalatát igencsak komolyan kéne venni.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az első kettőre tuti, ezenfelül harckocsira oldalról/hátulról.
Svéd 3P lövedékkel gyakorlatilag mindenre.Oroszok most fejlesztik a másolatát.Meg egy APFSDSt hozzá.(dél koreaiak 200mm átütést értek el 40milis AFSDS löszerrel 2km.en)De az AHEAD technológiát is lehet illeszteni hozzá