A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Csak azt árulná el nekem valaki,hogy hogy a búbánaban lehet valaki azonnal törzszászlós vagy főhadnagy?Ha orvosként vonul be az oké automatikusan tiszt de valahogy nem tudom elképzelni,hogy ennyi orvos vagy jogász vonuljon be tartalékosnak(ez alatt azt értem,hogy ennyi tartalékos orvosi és jogi tiszti beosztás lenne.
Ne foglalkozz vele.Ez az egész egy kirakat pótcselekvés.Bár az elgondolás alapbol nem rossz,a megvalositás.......
Akkor gondold végig:
Mozgékonyságban? Ahhoz is vontató kellene, hogy a gyakorlótérre kimenjen. Ennek még nem gumibetétes a lánctalpa! Szerintem a közútkezelő nem biztos, hogy rajongana az ötletért, ha egy zászlóalj megindulna valamelyik toldozott-foltozott "2számjegyűn". A BTR-t legalább lábon lehet hajtani a lőtérre.
A páncélzata: Múltkor olvastam itt egy frappánsat. Már a 20mm-es is "lazán keresztülhugyozza" :p:D, ebből a szemponból lényegtelen, hogy BTR-ben, vagy BMP-ben ülsz! A 20mm-es APFSDS nem válogat! De szerintem még a 14,5-esnek sem jelentene problémát. Max 2-3 lövedék kell hozzá.
ATGM képességhez meg ugye rakéta is kéne! De szerintem az RPG-n kívül jelenleg nem hinném, hogy bármi másunk lenne. Mi-24-re sincs, pedig azokat futtatjuk/ták
73ban és 82ben Browning50 AP simán átvitte.Grom löveg bukás,a Maljutka kézi vezérléses.Csak jó látási viszonyok között,és nagyon gyakorlott kezelővel.Az is lehetne mondani,hogy a BMP-1 egy forradalmi elgondolás koránt sem olyan sikeres gyakorlati megvalósulása.Ma meg már eredeti formájában ccsak egy elavult konzervdoboz.Modernizálási alapnak az alváz még ma is jó lenne.Sajna OV 98ban leállitotta a modernizálási programot,később meg már nem volt rá pénz.Inkább kidobták.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
Ne foglalkozz vele.Ez az egész egy kirakat pótcselekvés.Bár az elgondolás alapbol nem rossz,a megvalositás.......

73ban és 82ben Browning50 AP simán átvitte.Grom löveg bukás,a Maljutka kézi vezérléses.Csak jó látási viszonyok között,és nagyon gyakorlott kezelővel.Az is lehetne mondani,hogy a BMP-1 egy forradalmi elgondolás koránt sem olyan sikeres gyakorlati megvalósulása.Ma meg már eredeti formájában ccsak egy elavult konzervdoboz.Modernizálási alapnak az alváz még ma is jó lenne.Sajna OV 98ban leállitotta a modernizálási programot,később meg már nem volt rá pénz.Inkább kidobták.

Írtam, elméleti az egész dolog. Viszont nekünk is volt 500 db. Kidobtuk. Más NATO tagállamnak is van, logikus hogy ők is kicserélik majd, de nem kidobják. Nem váltják egy még rosszabbal.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
A BMP esetén nem maga az eszköz hanem a fegyvernem teljes eltűnése a tragédia.
Most lenne 100 elavult régi vackunk, de meglenne a struktúra és lenne láncoson tapasztalatot szerző kezelőszemélyzet, gyalogság. Nem a nulláról kellene kezdeni mindent, "csak" eszközöket váltanánk.
Gyanítom a PZH 2000 is nehézkesebben fog rendszerbe állni mint a Leo.
 

Shed

Well-Known Member
2016. október 7.
826
4 199
93
Nem hiszem,hogy voltak katonák.

Eh, csak a rendőrségből kiindulva, nem lehet hogy van egy állománytábla ott is, és akinek van főiskolai végzettsége az hadnagy, akinek egyetemi, az meg ment főhadnagynak? Esetleg aki meg sorkatona volt, de nincs felsőfokú végzettsége, az meg ment zászlósnak? Tehát a beosztásokat fel kell tölteni, aki mondjuk civilben vezető beosztásban dolgozik és van főiksolája, azok lettek a tisztek.

Nem lehet mindenki őrvezető, hiába nem voltak katonák, mert a szervezeti egységet valahogy létre kell hozni.

Nálunk pl. már az megy, hogy a beosztási idő alapján ugrálunk át rendfokozatokat, ha épp új beosztásba kerülünk, vagy olyan beosztásba amihez iskola kell és az megvan.

Mondjuk valaki törzsörmester és járőr, ami elég alacsony beosztás, de eltölt benne mondjuk 15 évet, aztán átmegy ÜTI-nek, KMB-nek, ott meg rögtön megkapja az évei miatt a zászlósi rendfokozatot.
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 286
13 702
113
A BMP esetén nem maga az eszköz hanem a fegyvernem teljes eltűnése a tragédia.
Most lenne 100 elavult régi vackunk, de meglenne a struktúra és lenne láncoson tapasztalatot szerző kezelőszemélyzet, gyalogság. Nem a nulláról kellene kezdeni mindent, "csak" eszközöket váltanánk.
Gyanítom a PZH 2000 is nehézkesebben fog rendszerbe állni mint a Leo.
Mint egy nagyon jó terepjáróképességgel rendelkező platformot tovább lehetett volna éltetni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 337
76 986
113
Eh, csak a rendőrségből kiindulva, nem lehet hogy van egy állománytábla ott is, és akinek van főiskolai végzettsége az hadnagy, akinek egyetemi, az meg ment főhadnagynak? Esetleg aki meg sorkatona volt, de nincs felsőfokú végzettsége, az meg ment zászlósnak? Tehát a beosztásokat fel kell tölteni, aki mondjuk civilben vezető beosztásban dolgozik és van főiksolája, azok lettek a tisztek.

Nem lehet mindenki őrvezető, hiába nem voltak katonák, mert a szervezeti egységet valahogy létre kell hozni.

Nálunk pl. már az megy, hogy a beosztási idő alapján ugrálunk át rendfokozatokat, ha épp új beosztásba kerülünk, vagy olyan beosztásba amihez iskola kell és az megvan.

Mondjuk valaki törzsörmester és járőr, ami elég alacsony beosztás, de eltölt benne mondjuk 15 évet, aztán átmegy ÜTI-nek, KMB-nek, ott meg rögtön megkapja az évei miatt a zászlósi rendfokozatot.

De ez a helyzet csak attól,hogy ven egy civil diplomád még nem tudsz elvezetni egy szakaszt hadnagyként.Akinek olyan diplomája van amilyen a beosztása az legyen tiszt(erre írtam példaként az orvost és a jogászt)de szinte kizárt hogy a területvédelmiseknél ennyi ilyen beosztás legyen.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 320
8 079
113
De ez a helyzet csak attól,hogy ven egy civil diplomád még nem tudsz elvezetni egy szakaszt hadnagyként.Akinek olyan diplomája van amilyen a beosztása az legyen tiszt(erre írtam példaként az orvost és a jogászt)de szinte kizárt hogy a területvédelmiseknél ennyi ilyen beosztás legyen.
Mert a jogász, vagy orvos tud vezetni egy szakaszt? De egy mérnök nem?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 337
76 986
113
Mert a jogász, vagy orvos tud vezetni egy szakaszt? De egy mérnök nem?

Nem nem tud ezért írtam azt,hogy jogitiszt vagy orvos beosztás.Egy jogi tisztnek vagy orvosnak nem kell szakaszt vezetnie mert a beosztása nem követeli meg.Mind a kettőre van szükség a Honvédségben mind a kettő tiszt de nem kell tudniuk harcolni az alapoknál jobban,főleg nem kell tudniuk alegységet vezetni.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 320
8 079
113
Nem nem tud ezért írtam azt,hogy jogitiszt vagy orvos beosztás.Egy jogi tisztnek vagy orvosnak nem kell szakaszt vezetnie mert a beosztása nem követeli meg.Mind a kettőre van szükség a Honvédségben mind a kettő tiszt de nem kell tudniuk harcolni az alapoknál jobban,főleg nem kell tudniuk alegységet vezetni.
Szerintem még egy csomó ilyen felsőfokú szakma megfér a honvédségnél, pl építészmérnök, programozó, informatikus stb.... Remélhetőleg azért szert tesznek némi vezetési tudásra is...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 429
46 312
113
A felvetés elméleti, mivel nincs ilyen eszközünk már .
Páncélzata, ma tényleg nem lenne megfelelő, de erősebb mint a BTR páncélvédelme. A BMP-1 legvastagabb páncélzata, 33 mm. A BTR-80 esetében ez 9 mm.
ATGM, ameddig rendszerben volt a BMP-1, rakéta is volt hozzá, a BTR-80-hoz nincs, pedig rendszerben van.
Mozgékonysága kiváló volt a BMP.-1-nek. A 300 lóerős dízelmotor vitte, mint kutya a csontot a 13 tonnás harcjárművet. Másfél éves katonaságom alatt, egy esetben láttam vontatni, amikor egy bakonyi gyakorlaton az egyik jármű motortere kigyulladt. Pedig kiképzés és gyakorlatok alatt, napi szinten dolgoztam szinte velük.

Írtam, elméleti az egész dolog. Viszont nekünk is volt 500 db. Kidobtuk. Más NATO tagállamnak is van, logikus hogy ők is kicserélik majd, de nem kidobják. Nem váltják egy még rosszabbal.

Hogyne dobnák ki? Minek tartogatnák? Most sem használják őket.
Mi már túl későn próbáltunk tőlük megszabadulni. Egyedül a cseheknél, szlovákoknál, és a románoknál van rendszerben még pár szarrá pimpelve. De már egyik sem BMP1
Náluk is csak azért maradtak meg, mert nekik volt hozzá licence gyártásuk. Nekünk meg nem. A wiki szerint '73 és '78 között szállították le őket. 2002ben vonták ki őket. Azaz 30-35 évesen.
És mi még elég jól bántunk velük. 2 példa:
Svédország BMP-1: 12 ordered from Germany in 1993 and delivered between 1995 and 1997 for trials. 360 ordered from Germany in 1994 and delivered between 1998 and 2001 (the vehicles were modernized in Poland before being delivered).[2] All upgraded to Pbv 501A standard. 340 in service in 2006. In the same year they were withdrawn from service and later were sold.[58]
Azaz újonan rendeltek 360db-ot, amit '98 és 2001 között szállítottak le. Majd a lengyelekkel modernizáltatták őket még használat előtt. 2006-ig voltak rendszerben náluk, miközben még maguk is próbáltak rajta modernizálni. Szerintem csak azért modernizálták, hogy el tudják adni! :p
A BMP-2 lengyel sorsa:
62 BMP-2s and BMP-2Ds (all of which were designed as BWP-2) ordered in 1988 and delivered in 1989. Sold in 1994 to Angola and delivered between 1994 and 1995.[7][8]
A lengyelek rendeltek újonan 62db BMP-2-est '88ban. '89ben megkapták. Majd nagy hirtelen '94-ben eladták Angolának, de olyan sebességgel, hogy már abban az évben elkezdték a szállítást, ami '95-re be is fejeződött... (gondolom, hogy meg ne gondolják magukat!) :D
 

Mackensen

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
Moderátor
2010. május 3.
21 286
13 702
113
Egyedül a cseheknél, szlovákoknál, és a románoknál van rendszerben még pár szarrá pimpelve. De már egyik sem BMP1
Viszont a románoknál úgy tűnik, hogy a pimpelt változat után is van élet, méghozzá fegyvertelenül, magasított felépítménnyel, mint másodvonalas jármű.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 429
46 312
113
De ez a helyzet csak attól,hogy ven egy civil diplomád még nem tudsz elvezetni egy szakaszt hadnagyként.Akinek olyan diplomája van amilyen a beosztása az legyen tiszt(erre írtam példaként az orvost és a jogászt)de szinte kizárt hogy a területvédelmiseknél ennyi ilyen beosztás legyen.
Ez nem ÖMT?