A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 277
76 849
113
Tavaly májusban rendszeresítette a 6.8- at az US Army. Ezzel egyidőben Norma Magnum űrméretre kért be géppuska prototípusokat. A GD és a Sig Sauer már elkészítette ezeket. A Sig Sauer 10 kiló alatt tartotta a tömeget. Ez kevesebb, mint az FN MAG vagy MG3.

Igen az SF-nek kísérleti jellegel és csak az M249 leváltására.

A PKM valódi puskalőszerrel 7,5 kiló(üresen).Semmi extra nincs a 10kg alatti géppuskában,az csak nyugaton megy csodaszámba...
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 019
11 850
113
Igen az SF-nek kísérleti jellegel és csak az M249 leváltására.

A PKM valódi puskalőszerrel 7,5 kiló(üresen).Semmi extra nincs a 10kg alatti géppuskában,az csak nyugaton megy csodaszámba...
Tudom. Éppen ezért kellene a PKM-PKT párost inkább NM-ra átállítani. Fél- egy kiló tömegnövekedéssel még mindig a nyugatiak alatt marad.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az már kiderült,hogy a .308 is túl erős.
Igen is,meg nem is.Törökök továbbra is maradnak a 308nál.A védőmellények mi felénk is igényelnék az erősebb kalibert.És én ugyan nem lőttem vele,de videók és leirások szerint az új 308as önműködő puskák már jól uralhatók.Kaliber magazin fegyvervideóján is kiemelik,hogy mennyire jol uralható a SCAR-H.Mintha egy átlagos AK-val lőnének.M14el,G3mal és FAL-el lőttem,szerintem nem olyan vészesek azok sem.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 277
76 849
113
Igen is,meg nem is.Törökök továbbra is maradnak a 308nál.A védőmellények mi felénk is igényelnék az erősebb kalibert.És én ugyan nem lőttem vele,de videók és leirások szerint az új 308as önműködő puskák már jól uralhatók.Kaliber magazin fegyvervideóján is kiemelik,hogy mennyire jol uralható a SCAR-H.Mintha egy átlagos AK-val lőnének.M14el,G3mal és FAL-el lőttem,szerintem nem olyan vészesek azok sem.

Az egész világ vs törökök...Ez most nem egy komoly érv volt ugye?A mai mellényeket .308-assal sem lövöd át.A legjobb annyira uraható mint egy 7,62-es AK?Ahhoz képest a modern 5.56-os fegyverek egy lapon sem emlegethetőek.Mit gondolsz arról,hogy .308-as lőszerből azonos tömeg mellett kb 60%-al kevesebb lőszer tudsz magaddal vinni mint 5,56-osból és kb 30%-al kevesebbet mint a 7,62x43-as lőszerből?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Az egész világ vs törökök...Ez most nem egy komoly érv volt ugye?A mai mellényeket .308-assal sem lövöd át.A legjobb annyira uraható mint egy 7,62-es AK?Ahhoz képest a modern 5.56-os fegyvereke gy lapon sem emlegethetők.Mit gondolsz arról,hogy .308-as lőszerből azonos tömeg mellett kb 60%-al kevesebb lőszer tudsz magaddal vinni mint 5,56-osból és kb 30%-al kevesebbet mint a 7,62x43-as lőszerből?
Hogy semmi sem tökéletes.Nincs olyan lőszer,ami minden szemontbol jó.Mindegyik kompromisszum.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 019
11 850
113
Az egész világ vs törökök...Ez most nem egy komoly érv volt ugye?A mai mellényeket .308-assal sem lövöd át.A legjobb annyira uraható mint egy 7,62-es AK?Ahhoz képest a modern 5.56-os fegyverek egy lapon sem emlegethetőek.Mit gondolsz arról,hogy .308-as lőszerből azonos tömeg mellett kb 60%-al kevesebb lőszer tudsz magaddal vinni mint 5,56-osból és kb 30%-al kevesebbet mint a 7,62x43-as lőszerből?
A gőrögök és a perzsák is...
A ratnyik 3-t a 7.61 NATO ellen fejlesztik...
Továbbá nem csak a testpáncépra kell gondolni, hanem a többazáz darabban rendszeresítendô páncélozptt tetepjárókkra, amely ellen szintén kevés lesz a 7.62 NATO..., de a NM már jó lesz arra is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 148
119 580
113
A gőrögök és a perzsák is...
A ratnyik 3-t a 7.61 NATO ellen fejlesztik...
Továbbá nem csak a testpáncépra kell gondolni, hanem a többazáz darabban rendszeresítendô páncélozptt tetepjárókkra, amely ellen szintén kevés lesz a 7.62 NATO..., de a NM már jó lesz arra is.
Mert ez a NATO alapvető géppuskalőszere és a legtöbb járművön az van :)
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba and dudi

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 019
11 850
113
Igen is,meg nem is.Törökök továbbra is maradnak a 308nál.A védőmellények mi felénk is igényelnék az erősebb kalibert.És én ugyan nem lőttem vele,de videók és leirások szerint az új 308as önműködő puskák már jól uralhatók.Kaliber magazin fegyvervideóján is kiemelik,hogy mennyire jol uralható a SCAR-H.Mintha egy átlagos AK-val lőnének.M14el,G3mal és FAL-el lőttem,szerintem nem olyan vészesek azok sem.
Akkor az már régen szar...
Láttam erről a scar-h-ról videót, abszolút nem győzött meg, még 5.56-ban sem.
Inkább nézd meg az AR-10-es gyári videóját, az már sokkal inkább kontrollálhatóbb sorozatlövés esetén is.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 148
119 580
113
Akkor az már régen szar...
Láttam erről a scar-h-ról videót, abszolút nem győzött meg, még 5.56-ban sem.
Inkább nézd meg az AR-10-es gyári videóját, az már sokkal inkább kontrollálhatóbb sorozatlövés esetén is.
Aranyos hogy videók alapján akartok fegyvert megítélni.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 158
113
Az egész világ vs törökök...Ez most nem egy komoly érv volt ugye?A mai mellényeket .308-assal sem lövöd át.A legjobb annyira uraható mint egy 7,62-es AK?Ahhoz képest a modern 5.56-os fegyverek egy lapon sem emlegethetőek.Mit gondolsz arról,hogy .308-as lőszerből azonos tömeg mellett kb 60%-al kevesebb lőszer tudsz magaddal vinni mint 5,56-osból és kb 30%-al kevesebbet mint a 7,62x43-as lőszerből?
Szerintem a jövő irányvonala az lehet, hogy elkezdik elvékonyítani a lövedékeket azonos lőportöltet mellett,
Gyakorlatilag már minden reguláris hadseregnél alapfelszerelés a védőmellény. Ezzel viszont fegyver oldalról kezdeni kell valamit.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 148
119 580
113
Am

Amíg le nem váltják... :)
Mint az 5.56-ot :)
Szerintem bőven van az 5.56-nak alsó hangon 20 éve. Amerikán kívül senki sem fog pénzt kiadni (de egyelőre az AR lobbi erősebb még mindig) a kaliberváltásra, ha ők egyáltalán kiadják rá végül. Úgy hogy az alapjában véve eléggé beteges AR platformot sem sikerült lecserélni majdnem 30 év próbálkozás után.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 353
46 158
113
A gőrögök és a perzsák is...
A ratnyik 3-t a 7.61 NATO ellen fejlesztik...
Továbbá nem csak a testpáncépra kell gondolni, hanem a többazáz darabban rendszeresítendô páncélozptt tetepjárókkra, amely ellen szintén kevés lesz a 7.62 NATO..., de a NM már jó lesz arra is.
Meg lennék lepve, ha egy STANAG 4-re felpáncélozható MRAP-ot átlőnél bármilyen kézifegyverrel. Az NMS/Jelcin is tudni fogja ezt a szintet nálunk.
 

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 853
4 139
113
De ott van a lynx kf41, szerintem az is van olyan jó mint a puma, sőt lehet jobb a 35mm meg a 8+3 fő miatt.
A motorja is hasonló kf41 1140le puma 1100le

Na igen. Nézzük csak. Az oroszok a Bumerang, a Kurganyec-25 és az Armata T-15 esetén is 8+3 főt akarnak. Az amcsik, tudomásom szerint, az NGCV/OMFV programban szintén (ezért is nem vett-vehetett részt a Puma), az ausztrálok a LAND 400 Phase 3-ban szintén, amennyire tudom (így onnan is kapásból kiesett a Puma). Tehát, ha ők mindhárman így látják, akkor talán lehet abban valami, hogy a 6+3 fő kevés.

Felejtsük már el az 5.56-ot!
A jövő a 6.8 és a 8.6 Norma Msgnum.

Jelenleg sajna még nem lehet elfelejteni, vagyis itthon (vagy épp a CZ-nél) még biztosan nem eléggé bevállalósak ehhez, de amúgy igazad van szerintem.

338 túl erős egyéni fegyverbe.223 szerintem is gyenge,de a nyugati világ egy darabig még biztos ezt használja.Különben én egy 308as bullpupp fegyvert tartanák jónak egyéni lövészfegyvernek a legjobbnak.Kezelőszemélyzetnek,ahova csak inkább önvédelmi célra kell,MP7.De engem befolyásol a vadászias múltam.

A .338 csak mesterlövészpuskákhoz és a mostani könnyűgéppuskákhoz (mint a PKM, M240, tehát nem a karabélylőszert tüzelő golyószórók!) érkezhet.

Az már kiderült,hogy a .308 is túl erős.

Szerintem nem a legszerencsésebb úgy mondani, hogy túl erős. Mert a lövedékenergiával nem lenne baj. Hanem inkább túl nagy a visszarúgása és túl nagy a lőszer mérete/tömege így együtt. :)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 277
76 849
113
Na igen. Nézzük csak. Az oroszok a Bumerang, a Kurganyec-25 és az Armata T-15 esetén is 8+3 főt akarnak. Az amcsik, tudomásom szerint, az NGCV/OMFV programban szintén (ezért is nem vett-vehetett részt a Puma), az ausztrálok a LAND 400 Phase 3-ban szintén, amennyire tudom (így onnan is kapásból kiesett a Puma). Tehát, ha ők mindhárman így látják, akkor talán lehet abban valami, hogy a 6+3 fő kevés.



Jelenleg sajna még nem lehet elfelejteni, vagyis itthon (vagy épp a CZ-nél) még biztosan nem eléggé bevállalósak ehhez, de amúgy igazad van szerintem.



A .338 csak mesterlövészpuskákhoz és a mostani könnyűgéppuskákhoz (mint a PKM, M240, tehát nem a karabélylőszert tüzelő golyószórók!) érkezhet.



Szerintem nem a legszerencsésebb úgy mondani, hogy túl erős. Mert a lövedékenergiával nem lenne baj. Hanem inkább túl nagy a visszarúgása és túl nagy a lőszer mérete/tömege így együtt. :)

Könnyű géppuskába .338?Az még a normál puskalőszernél is majd kétszer erősebb!

A lövedéktömegből és az energiaból lesz a visszarúgás így helyénvaló a túl erős kifejezés.
 
  • Tetszik
Reactions: Nagy Csaba