A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 981
113
Nincs tapasztalatom a gumibetétes lánctalppal felszerelt Leopard 2 vagy Pzh2000 közúti alkalmazhatóságáról, ezért kérdeztem egy korábbi hozzászólásomban, hogy van-e valakinek pontos információja, mennyivel haladhatnak anélkül, hogy feltépnék az aszfaltot. Amikor még én voltam katona, akkor még csak T-72M1 volt, és azt nem lehetet számottevő sebességgel közútra engedni, ha utána akartuk küldeni az üzemanyagszállító Ural-t is. Mivel Németországban láttam rendszámtáblás Leopard 2-t közúton (igaz, csak állt), így meggyőzhető vagyok, ha valaki tud mondani pontos adatot.
Nézd olyan szánt a harckocsi, hogy az utána jövő már nem tud átmenni az első barázdáin.... ja nem (komolyan ezen rugózni mikor csak annyit írtam be youtube-ra: leopard 2 on road)

Ui: bocs, sorba haladok hátulról előre látom már hoztak videókat..
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 172
8 006
113
1 századdal???
Különben szerintem elkerülhetetlen, hogy a KMW kapacitást bővítsen.
Várhatóan mostanában elég komolyan meg fognak ugrani a megrendeléseik ez a 4-5 éves szállítás pedig már szerintem az elfogadható határt súrolja.
Ha végeznek a Leo utódjának fejlesztésével, akkor azt elég komoly mennyiségben kell elkezdeni gyártani. De a Bundeswehr most rendelte meg a Leopardjainak az egységesítését, ami több száz darab upgradejét jelenti. emellett ugyebár fut a Puma program is. Arra meg lesznek még jelentkezők.... ;)
A többszáz az 100-120 emlékeim szerint. De lesz még 84 új "hochmodern" Leo a 2017-es 244 darabhoz 2023-ra. Mondjuk a hadrafoghatóság elég szomorú - 60%.(Bericht zur materiellen Einsatzbereitschaft der Hauptwaffensysteme der Bundeswehr 2017.)
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
A többszáz az 100-120 emlékeim szerint. De lesz még 84 új "hochmodern" Leo a 2017-es 244 darabhoz 2023-ra. Mondjuk a hadrafoghatóság elég szomorú - 60%.(Bericht zur materiellen Einsatzbereitschaft der Hauptwaffensysteme der Bundeswehr 2017.)
Akkor csak áll a többszáz darabos program, nem? :rolleyes:
És akkor még!
Ezen kívül a csehek, a horvátok, meg a bulgárok is érdeklődnek. A skandináv országok meg még szóba sem kerültek.
A hadrafoghatósággal nem lesz gond, hidd el! Először pontosan erre fog rámenni a new mistress!
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 042
73 525
113
A többszáz az 100-120 emlékeim szerint. De lesz még 84 új "hochmodern" Leo a 2017-es 244 darabhoz 2023-ra. Mondjuk a hadrafoghatóság elég szomorú - 60%.(Bericht zur materiellen Einsatzbereitschaft der Hauptwaffensysteme der Bundeswehr 2017.)

(Ha jól emlékszem a valamelyik Leopard topikban már összegyűjtöttük a KMW jelenlegi rendelésállományát, amikor azt számoltuk, hogy mennyi idő alatt szállíthatják le a magyar rendelést...)
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 172
8 006
113
Akkor csak áll a többszáz darabos program, nem? :rolleyes:
És akkor még!
Ezen kívül a csehek, a horvátok, meg a bulgárok is érdeklődnek. A skandináv országok meg még szóba sem kerültek.
A hadrafoghatósággal nem lesz gond, hidd el! Először pontosan erre fog rámenni a new mistress!
Annyiban igen, hogy most 101 Leot fognak felhozni A7V-re, és kaphatnak 84-et. "101 Kampfpanzert Leopard 2 der Varianten A6M A2 und A6 sollen auf einen ähnlichen Konstruktionsstand wie der der neuesten Version Leopard 2 A7V gebracht werden." Tehát, amennyiben még vannak 2A6-osok szolgálatban, azokat is modernizálni kell.
"Mit dem Projekt „Fähigkeitsaufwuchs gepanzerter Kampf“ wird durch den vereinbarten Konstruktionsstand KPz LEOPARD 2A7V vor allem in die Zukunft der
Panzertruppe investiert. Bis 2023 erhält die Panzertruppe weitere 84 hochmoderne Systeme."
Nem lesz gyors.... "Die Modernisierung der Kampfpanzer soll bis 2026 abgeschlossen sein. Unter anderem erhalten die Leopard 2 ein neues Zielsystem, neue Funkgeräte sowie modifizierte Feuerleitrechner."
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Annyiban igen, hogy most 101 Leot fognak felhozni A7V-re, és kaphatnak 84-et. "101 Kampfpanzert Leopard 2 der Varianten A6M A2 und A6 sollen auf einen ähnlichen Konstruktionsstand wie der der neuesten Version Leopard 2 A7V gebracht werden." Tehát, amennyiben még vannak 2A6-osok szolgálatban, azokat is modernizálni kell.
"Mit dem Projekt „Fähigkeitsaufwuchs gepanzerter Kampf“ wird durch den vereinbarten Konstruktionsstand KPz LEOPARD 2A7V vor allem in die Zukunft der
Panzertruppe investiert. Bis 2023 erhält die Panzertruppe weitere 84 hochmoderne Systeme."
Nem lesz gyors.... "Die Modernisierung der Kampfpanzer soll bis 2026 abgeschlossen sein. Unter anderem erhalten die Leopard 2 ein neues Zielsystem, neue Funkgeräte sowie modifizierte Feuerleitrechner."
Igen, a terv az, hogy minden szolgálatban lévő Leo 2 A7V szintre kerüljön. Ez tulajdonképpen az az ekvivalens program, amit a lengyelek most elkezdtek a T-72-eseikkel. Nem véletlen a párhuzamosság szerintem.
Szerintem a Leo3 (hívjuk így?) nagyjából 3-4 éven belül tesztverzióban el fog készülni. Szinte biztos vagyok benne, hogy a test részt újjá fogják tervezni a Pumával szerzett tapasztalatok alapján. Ott azért elég komoly fejlődést értek el a Marderhez képest. Tartottak egy demót nemrég a Leclerc toronnyal a Leo testén, de szerintem nem lesz ez ilyen egyszerű...;)
Még azt is el tudom képzelni, hogy készülni fog belőle ember nélküli toronnyal IS, a rendes mellett...:)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 218
119 866
113
Igen, a terv az, hogy minden szolgálatban lévő Leo 2 A7V szintre kerüljön. Ez tulajdonképpen az az ekvivalens program, amit a lengyelek most elkezdtek a T-72-eseikkel. Nem véletlen a párhuzamosság szerintem.
Szerintem a Leo3 (hívjuk így?) nagyjából 3-4 éven belül tesztverzióban el fog készülni. Szinte biztos vagyok benne, hogy a test részt újjá fogják tervezni a Pumával szerzett tapasztalatok alapján. Ott azért elég komoly fejlődést értek el a Marderhez képest. Tartottak egy demót nemrég a Leclerc toronnyal a Leo testén, de szerintem nem lesz ez ilyen egyszerű...;)
Még azt is el tudom képzelni, hogy készülni fog belőle ember nélküli toronnyal IS, a rendes mellett...:)
Azt nyilatkozták, hogy a prototípus a közös projektből 2030-as évek elejére várható...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
De ha mindenki bevásárol A7-ből akkor a Leo 3 mikorra várható? 2035 után?
2 külön projekt. De pont ezért írtam, hogy elkerülhetetlen a kapacitásbővítés. A Leo3-ak meg szépen fokozatosan kerülnek legyártásra. Ugyanakkor szerintem a franciáknak és a lengyeleknek sokkal sürgősebb lesz az ügy, mint a németeknek.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Azt nyilatkozták, hogy a prototípus a közös projektből 2030-as évek elejére várható...
OOOhh dehogy! :D:D
Akkor a projektet most azonnal lehúzhatnák a budin. A lengyelek szerinted kivárnák a T-72 alapú cuccokkal azt az időt??? :rolleyes:o_O
2015-ben hozták létre a közös céget. 2018-ig vizsgálták a fejlesztési lehetőségeket. Szerintem ennek az eredménye a hibrid demo tank. a lengyeleknek pedig már nyár elején terveket kellett mutatniuk, mert különben nem mentek volna bele ebbe a gáz T-72-es "modernizációba", hanem belecsapnak a koreaiak mancsába.
Különben itt vannak az eredeti tervek.
2030-ra kellene kivezetni a Leo2-ket. Addigra már rendszerben kellene lennie a váltótípusnak. Előtte meg egy számottevő mennyiséget legyártani. Ez mind idő.
 

Robur

Well-Known Member
2018. április 9.
3 259
5 303
113
Bármelyik japán vagy dél-koreai modern tank(nem feltétlen védettebbek de modernebb a páncéljuk).Vagy akár a Leclerc páncélja vagy a Puma.Persze a Puma nem páncélozottabb mint egy tank de a páncélja attól még modernebb.Egyébként a Merkava páncélja is modernebb koncepció mint az Abrams vagy a Leopard 2 páncélja.
Azért itt némi ellentmondást érzek. Ha mindegyiknek modernebb a páncélja, hogyhogy egyik sem védettebb?
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 170
33 536
113
A nemetek biztos nem fognak az amerikaiak elott olyan sokkal egy teljesen uj hk t tervezni.... Az azt jelentene hogy az amik az abramszot huzzak ameddig lehet majd fejlesztenek egyet ami mar sokkal fejlettebb hk lenne mint a nemet...

A francia tornyos leo csak a leo kimaxolasa amivel talan talan belelehet kenyszeriteni az usat egy uj hk kifejlesztesere... Hk teren a nemet usaval versenyzik nem az oroszokkal.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 964
113
Azért itt némi ellentmondást érzek. Ha mindegyiknek modernebb a páncélja, hogyhogy egyik sem védettebb?

Mert nagyon fontos az adott páncél mennyisége.A Leopard 2 torony homlokpáncélja majd 90cm.A páncél helyigényes dolog.Nincs olyan hogy kis térfogatú de erős.

A másik meg a koncepció:a két öregnél fixen be van építve a páncél a modern koncepció 0edig az,hogy van egy kereted és arra aggatod rá a páncélt.
 
  • Tetszik
Reactions: Szittya and Ocses

independence

Active Member
2012. december 28.
385
62
28
A nemetek biztos nem fognak az amerikaiak elott olyan sokkal egy teljesen uj hk t tervezni.... Az azt jelentene hogy az amik az abramszot huzzak ameddig lehet majd fejlesztenek egyet ami mar sokkal fejlettebb hk lenne mint a nemet...

A francia tornyos leo csak a leo kimaxolasa amivel talan talan belelehet kenyszeriteni az usat egy uj hk kifejlesztesere... Hk teren a nemet usaval versenyzik nem az oroszokkal.
Az az igazság , hogy a Németet másolja mindenki (kivéve Orosz O. és Kína) ... Szóval a Német nem versenyez senkivel , csak futnak utána , még az Usa is! Lásd Abrams fejlesztése.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Kurfürst

Well-Known Member
2017. szeptember 14.
4 857
15 243
113
Attól hogy moduláris egy páncél, én még nem látom modernebbnek. Ez amúgy is egy ilyen megfoghatatlan marketing bullishit - ‘modern’, ‘innovatív’, ‘előremutató’ stb. Légüres kifejezések.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Azért itt némi ellentmondást érzek. Ha mindegyiknek modernebb a páncélja, hogyhogy egyik sem védettebb?
Merkava IV valószinüleg védettebb.Japán Type10 megintcsak valószinüleg legalábbis főiránybol ugyanolyan jol védett,miközben még 50tonna sincs.Puma meg ifv,nemcsak knnyebb,de más elvek szerint is van kialakitva a páncéltest
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 042
73 525
113
Ez volt már?

„Hogyan tovább Magyarország?" - Védelem és Biztonság konferencia

A konferencia időpontja: 2019. május 22.
Helyszín: Magyar Tudományos Akadémia

Előadó: DR. BENKŐ TIBOR honvédelmi miniszter


(Semmi új nincs benne, de ismétlésnek jó.)
 
  • Tetszik
Reactions: fip7 and blogen

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Attól hogy moduláris egy páncél, én még nem látom modernebbnek. Ez amúgy is egy ilyen megfoghatatlan marketing bullishit - ‘modern’, ‘innovatív’, ‘előremutató’ stb. Légüres kifejezések.
Modularitásnak a harci sérülések javitásakor van jelentősége.Vagyishogy a csapatszinten nem javitják a sérült páncélt,hanem cserélik a sérült modult