A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Forditva ulsz a lovon! Nem azert adjak a tamogatast hogy nallunk vegyunk fegyvert hanem mi azert vasarolunk nalluk fegyvert hogy ne vonjak meg a tamogatast es legyenek elnezobbek a magyar politika "ujszeru" megoldasai lattan.

Hát,azért már vásároltunk jóindulatot szerintem, de úgy látszik, minden csoda csak 3 napig tart. Azért a végtelenségig nem lehet jóindulatot vásárolni, mert ők osztják az észt. Eleget szívunk így is az orosz embargó végett.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Hát,azért már vásároltunk jóindulatot szerintem, de úgy látszik, minden csoda csak 3 napig tart. Azért a végtelenségig nem lehet jóindulatot vásárolni, mert ők osztják az észt. Eleget szívunk így is az orosz embargó végett.

A gond az hogy joindulatot nekunk vasarolni kell es nem kierdemeltuk megszolgaltuk. Olyan ez mint a penzert vet "szerelem" Kurvalkodas a neve de nem igy hivjuk.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Forditva ulsz a lovon! Nem azert adjak a tamogatast hogy nallunk vegyunk fegyvert hanem mi azert vasarolunk nalluk fegyvert hogy ne vonjak meg a tamogatast es legyenek elnezobbek a magyar politika "ujszeru" megoldasai lattan.
Sztem ez kölcsönös. Fegyvert ígyis úgyis kellene vennünk, mert Trump seggberúg. A német iparnak is jól jön egy megbízható partner, főleg hogy a sötétzöld német politika ki akarja véreztetni, csak ne legyen morci a kicsi Gréta.
A magyar politika már legitimálva lett német és francia mainstream politikusok által. A többiek röfögése csak gőzleeresztés. Figyeld Ursula vdL és látod a jövőt. Csak ezért nem kell Puma.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Nem kell reagálni az agymenéseire és abbahagyja. Továbbáll!

Nem fog. Nem az a fajta. Neki "kuldetese" van. O tudja az "igazsagot" es azt meg kell osztania. Engem nem a velemenye zavar mert ahoz joga van hanem a stilusa ahogy leugat masokat olyan temaban amihez nulla a tudasa a leugatott meg napi szinten azt csinalja. Arrol nem is beszelve hogy nyomja itt a magyargyulolo hazaarulo belyegeket olyanokra akik mint katonak eppen az orszagot szolgaljak. Hanyinger + AFA
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Sztem ez kölcsönös. Fegyvert ígyis úgyis kellene vennünk, mert Trump seggberúg. A német iparnak is jól jön egy megbízható partner, főleg hogy a sötétzöld német politika ki akarja véreztetni, csak ne legyen morci a kicsi Gréta.
A magyar politika már legitimálva lett német és francia mainstream politikusok által. A többiek röfögése csak gőzleeresztés. Figyeld Ursula vdL és látod a jövőt. Csak ezért nem kell Puma.


Szerintem a penzunkert nem bizonyitvanyt vettunk hanem csak berletet. Az az nem vegleges az EU/ Nemet o halgatasa hanem csak idoleges. Raadasul ugye meg ez az uzlet sem realizalodott az az meg barmi lehet.

Szerintem most visszakerultunk az alapvonalra es ujra elkezdik a no nono nonono.... mergesvagyok fokozatot ha megint lesz valami unortodo dolog.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Az fog szamitani ki mivel es mennyit tetelez ellen. Vagyis a nemzetgazdasagi szempont. Beruhaz vajon az RM, vagy az Otokar, vagy a KMW es milyen ajanlatot ad.
Ezt tutira veszem. Pragmatikus gazdasági szempontokat, mind külpolitikai, mind hadiipari beszerzéseknél figyelembe vettük. Nem véletlenül Szíjjártónál van a külgazdasági kapcsolatok és nem a gazdasági minisztériumnál. Ez a külpolitikánk egyik alapja. A beruházási lehetőségeket én nem szűkíteném le a hadiiparra. Bár tény azt is újjá akarták éleszteni és még nagy villantás nem volt, csak az alapok.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 786
75 823
113
Es szerinted meddig?

Azt látom,hogy most viszonylaóg sok pénz áll a Honvédség rendelkezésére amiből érdemi változások történnek*.Emiatt úgy gondolom,hogy amíg a pénz kitart addig ez nem fog változni sőt az új technika remélhetőleg vonzóbb is lesz mint a mostani.

*Nem imádom a vajdát de biztos vagyok benne,hogy a megtörtént személyi változások(és ha igaz az a lista amit ide is bemásoltak akkor az is) annak szólnak,hogy ha már kénytelen ennyi pénz költeni(ez biztosan külső kényszer nem pedig hirtelen fontos lett neki a Honvédség) a Honvédségre akkor az ne follyon el nyomtalanul.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Szerintem a penzunkert nem bizonyitvanyt vettunk hanem csak berletet. Az az nem vegleges az EU/ Nemet o halgatasa hanem csak idoleges. Raadasul ugye meg ez az uzlet sem realizalodott az az meg barmi lehet.

Szerintem most visszakerultunk az alapvonalra es ujra elkezdik a no nono nonono.... mergesvagyok fokozatot ha megint lesz valami unortodo dolog.
Nem csak a pénz számít, nem örömükben törődtek bele.
Ezt a Doktor Miniszterelnök Úr :cool: kiharcolta és nem egyedül. (V4) De ezek már túlmutatnak a magyar haderőfejlesztésnél.

Amit hiányolok még a haderőfejlesztésből, hogy V4-en belül közösen is villantsunk vmit.
 
  • Tetszik
Reactions: borisz

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Azt látom,hogy most viszonylaóg sok pénz áll a Honvédség rendelkezésére amiből érdemi változások történnek*.Emiatt úgy gondolom,hogy amíg a pénz kitart addig ez nem fog változni sőt az új technika remélhetőleg vonzóbb is lesz mint a mostani.

*Nem imádom a vajdát de biztos vagyok benne,hogy a megtörtént személyi változások(és ha igaz az a lista amit ide is bemásoltak akkor az is) annak szólnak,hogy ha már kénytelen ennyi pénz költeni(ez biztosan külső kényszer nem pedig hirtelen fontos lett neki a Honvédség) a Honvédségre akkor az ne follyon el nyomtalanul.

Neked legyen igazad. Ettol fuggetlenul amikor egy gazszerelo egyik pillanatrol a masikra az orszag legnagyobb foldbirtokosa es leggadagabb embere lesz csak ugy hat ilyenkor az alsobb szinteken is elnezobbek onmagukkal ( masokkal nem ) az emberek.
De neked legyen igazad. Mindenesetre en meg nem latom a szervezeti szemelyi valtozast ami ezt lehetove tenne.Persze innen nem nehez nem latni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 116
45 424
113
Na, azért álljon meg a nászmenet. Miközben sorra ágaskodnak velünk , az országok ahonnan fegyvereket szerezhetünk be, lásd: a 3 skandináv állam és most már digók is fenyegetőznek forrásmegvonással, de azért gondolom elvárják tőlünk, hogy onnan szerezzünk be. Én titokban reméltem, hogy a műszaki határzár legalább a felét kicsengeti, mivel az több száz milla, amit sok jó dologra vissza tudtunk volna fordítani. Ha ezek a török 4x4-ek beválnak, én máshonnan nem is szereznék be, esetleg az USA-ból. Személy szerint, most már el nem bírom képzelni, hogy milyen 8x8-ast fogunk beszerezni. Ha az IFV-ket a németektől szerezzük be, már így is túl lesznek fizetve. A franciáktól meg az angoloktól esetleg el nem bírom képzelni, miket lehetne venni, de gondolom, nekik is van sok jó dolguk. Az összeszerelő üzemekről meg annyit, azért nem ártana- lásd: Cz fegyverek, amiből hasznot is tudunk csinálni. Kisebb 4x4-est vagy valami 6x6-ost tudnék elképzelni vagy akármilyen kézifegyvert, pl: gránátvető, rakéta-sorozatvető.
Látom, fogalmad sincs a rendszerben gondolkodásról.
Komoly fegyverrendszereket nem vehetsz már meg pillanatnyi politikai állapotok alapján.
Nagyjából minden mindennel összefügg.
Vannak olyan eszközök (pl. CZ fegyverek, vagy a CG4, , vagy egy szállítóheli, esetleg egy szállítórepülő) amelyeket mindentől fuggetlenül tudsz üzemeltetni, de ott is a beszerzésnél figyelemmel kell lenned más rendszerbe lévő, vagy várható eszközre.
Pl. várhatóan át lesz alakítva a lövészraj mérete. Ennek megfelelő járművet kell beszerezni, de az sem baj, ha mondjuk lemaradók nélkül tudsz rajt, rajokat helikopteren szállítani. De az sem mindegy, hogy mekkira teherbírású helikoptereket, és szállítójárművet veszel, mert manapság 10t alatt nem nagyon van páncélozott jármű. Az ilyen Ancsa méretű gépek emiatt nem játszhatnak a típusváltásnál.
Ami viszont sokkal fontosabb:
A németek - bár tragikusan menedzselik - egy kurv@ logikus és jól megtervezett rendszert hoztak létre szerintem a BWben. Erre mi lemásoljuk a rendszerük gerincét, majd melléjük cseszunk török IFVket?
Ezeknek a járműveknek egymás mellett kell majd dolgozni. Ha a vezetési rendszereik nem kompatibilisek, akkor cseszhetjük. Ha minden igaz saját C4ISR rendszert tervezünk, fejlesztünk. Hogy ez mennyiben lesz új, vagy csak a németek fordítása, azt nem tudom, de el kell hogy menjen a járművek számítógépein. Most gondolj bele. Megveszünk 200 török IFV-t, azokra hogyan fogsz új rendszert fejleszteni? Ezek minden alrendszere biztosan kompatibilis lesz a német hardverekkel? Ha nem, akkor melyiket dobod ki, és melyiket egységesíted?
Mivel mi sajnos egyik szárazföldi fegyverrendszerben sem fejlesztünk alapjárművet, így nincs mihez igazodi. Ha viszont már kiválasztottuk a németet alapnak, akkor sokkal olcsóbb és problémamentesebb az ő rendszereiket átvenni, mint hogy egymáshoz henkölni az innen onnan összelapátolt fegyverrendszereket.
Csak egy alap dolgot mondok. Ha az egyik járműnek a taktikai kijelzője x*y felbontású, a másiknak meg x*z, akkor nagy valószínűséggel szétesik a kép, vagy bizonyos funkciók nem fognak látszani.
Ilyenkor vagy egységesíted a kijelzőt, vagy átszabod az UI-t. Mindkettő komoly idő és pénz. Arról nem is beszélve, hogy ezeket a rendszereket valakinek be is kell tanítania a katonáknak. Ha idejön egy német, meg egy török mérnök, olyan szinten fog elkezdődni az egymásra mutogatás, hogy közben a magyar katona megoldja máshogy, vagy rendes rendszer nélkül analóg módon fogjuk üzemeltetni a Leopardokat meg a Tulpároka. (Mielőtt bárki is felháborodik: az első török katonai típust benyögtem)
Nem kell mindent átvenni a németektől, de ha a gerinc megvan, akkor az alrendszereket tökéletesíthetjük...
Másik példa: ha egy NLOS atgm-et rendszeresítünk, akkor azt vagy LOS távolságban használjuk, vagy a járműveinket (és a gyalogságot) alkalmassá tesszük arra, hogy egymás eszközeit céladatokkal lássák el.
Hálózatos hadviselésnél nem fér bele, hogy csak a csapataink egy része férjen hozzá a létfontosságú intel-hez.
A modern rendszerek már úgy működnek, hogy amit kijelöl a felderítő a célmegjelölőjével, az a többieknek akkor is felkerül a térképre, kijelzőre, ha neki NLOS.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113

Kizart. Technikailag csak akkor lehetseges ha nem mozgatjak a kocsikat es csak kedvesen szeiden pillantanak rajuk. Semmi csnya nezes vagy negativ biohullamo mert akkor kesz. Eloregedett elavultleharcolt karbantartashianyos technika. Kar minden beleolt forintert. Egy menjen a kapu melle disznak. Egy menjen a HIM nek a tobbi irany a kohoz netarts lepest indulj.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Azt látom,hogy most viszonylaóg sok pénz áll a Honvédség rendelkezésére amiből érdemi változások történnek*.Emiatt úgy gondolom,hogy amíg a pénz kitart addig ez nem fog változni sőt az új technika remélhetőleg vonzóbb is lesz mint a mostani.

*Nem imádom a vajdát de biztos vagyok benne,hogy a megtörtént személyi változások(és ha igaz az a lista amit ide is bemásoltak akkor az is) annak szólnak,hogy ha már kénytelen ennyi pénz költeni(ez biztosan külső kényszer nem pedig hirtelen fontos lett neki a Honvédség) a Honvédségre akkor az ne follyon el nyomtalanul.
Az még érdekes lenne mi volt a külső kényszer....
Sztem is tutira volt és most nagyon beleálltak a dologba!
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
"Ha minden igaz saját C4ISR rendszert tervezünk, fejlesztünk. Hogy ez mennyiben lesz új, vagy csak a németek fordítása, azt nem tudom, de el kell hogy menjen a járművek számítógépein."

Szent kaka !!! "ARPAD" ujratoltve !!!??? Megint felakarjuk talalni a melegvizet.