A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 008
113
Magának az okos eszköznek nem kell kommunikációt bonyolítania. Azt csinálja helyette a L3Harris rádió, ami katonai titkosítást biztosít.
Én azt gondolom soknak, hogy mennyi pénz és felesleges anyag kerül bele egy katonai eszközbe.
Már múltkor is írtam, hogy szerintem az IdZ-nek csak a kábelezése a baszott nagy bajonettzáras csatlakozókkal is több mint 2-3 kiló lehet. Annyiból majdnem a fegyver kijön!

Az lenne a lényeg,hogy ne kelljen külön rádió meg okos eszköz.El is kell vinni ezt a sok szart....Hiába nem nehéz helyet foglal és helyet kell neki találni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 433
46 328
113
CAT-em volt már de a katonai elektronikának az ip védelme leheletnyit magasabb. Pl egy gagyib panasonic toughbook munkalaptop 300 rugó na a katonai szintű verziója ugyan azzal a hardverrel 500 feletti. Aztán még az ehv cuccok függvényében még feljebb is kúszhat.

De mondjuk az idz pont kb 10 éves cucc, szóval mai cuccokkal valszeg könnyebb lenne meg kisebb.
Hidd el nekem, hogy nem az árcédula befojásolja
egy katonai cucc képességeit!
Jelenleg egy IP68 már még talán különlegesnek sem számít smartphone területen. Azmeg, hogy milyen robosztus házba kerül, nem indokolja a csillagászati beszerzési árat egy katonai cuccnál.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 433
46 328
113
Az lenne a lényeg,hogy ne kelljen külön rádió meg okos eszköz.El is kell vinni ezt a sok szart....Hiába nem nehéz helyet foglal és helyet kell neki találni.
A rádiót sajnos nem tudod megspórolni.
Ahogy láttam az IdZ 3 nagy modulból áll a hátizsákban. 1 akku, 1 rádió, és egy processzor egység, ami tulajdonképpen egy PC. Miközben szerintem az iPhone X-ben is több kraft van, mint abban a hátizsákban. Ha megnézed, hogy egy 4000 Ft-os 10000mAh-s powerbank meg egy iPhone X mekkora, akkor megdöbbensz az IdZ-n. Nah meg az ára.:eek::oops::D
Most különben írhattam volna akár a Huawei hasonló kategóriás telefonját is. A márka lényegtelen.
Szerintem itt sokkal inkább kellene a kereskedelmi megoldásokat használni! Mert a technológia olyan gyorsan változik, hogy még mindig a 10 évvel ezelőtti IdZ-t szállítják, miközben az izraeli megoldás sokkal rugalmasabb.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 008
113
A rádiót sajnos nem tudod megspórolni.
Ahogy láttam az IdZ 3 nagy modulból áll a hátizsákban. 1 akku, 1 rádió, és egy processzor egység, ami tulajdonképpen egy PC. Miközben szerintem az iPhone X-ben is több kraft van, mint abban a hátizsákban. Ha megnézed, hogy egy 4000 Ft-os 10000mAh-s powerbank meg egy iPhone X mekkora, akkor megdöbbensz az IdZ-n. Nah meg az ára.:eek::oops::D
Most különben írhattam volna akár a Huawei hasonló kategóriás telefonját is. A márka lényegtelen.
Szerintem itt sokkal inkább kellene a kereskedelmi megoldásokat használni! Mert a technológia olyan gyorsan változik, hogy még mindig a 10 évvel ezelőtti IdZ-t szállítják, miközben az izraeli megoldás sokkal rugalmasabb.

Nem a rádiót kell megspórolni.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 433
46 328
113
Tudom,hogy lesz de ennek ellenére nem változott a véleményem.Raj szinten ez nem ad annyit a felderítéshez.Ezen kívül ha ezt észre veszik akkor azt is tudják,hogy ott a raj nagyon közel.
Ez teljesen elfogadom. Ez inkább szimpátia kérdése.
Ahogy én viszolygok a arckönyv használatától. Mások meg használják, mint ha nem lenne holnap.
Szerintem ezt olyan helyzetekben érdemes használni, amikor nem meglepetés akcióra készül a szakasz, hanem amikor a mögötted álló PUMA :)p:D) motordübörgésétől ordítanod kéne, ha ki kell adnod a parancsot. :rolleyes: De mindenképpen biztosnak kell lenned, hogy a mögötted hagyott tanya "tiszta". Tehát mindenképpen be kell küldened embert, csak nem mindegy, hogy milyen kockázattal.
 

antigonosz

Well-Known Member
2013. június 30.
28 840
65 477
113
Ezt tutira veszem. Pragmatikus gazdasági szempontokat, mind külpolitikai, mind hadiipari beszerzéseknél figyelembe vettük. Nem véletlenül Szíjjártónál van a külgazdasági kapcsolatok és nem a gazdasági minisztériumnál. Ez a külpolitikánk egyik alapja. A beruházási lehetőségeket én nem szűkíteném le a hadiiparra. Bár tény azt is újjá akarták éleszteni és még nagy villantás nem volt, csak az alapok.
En sem a katonai ellentetelezesre gondoltam. Ki tud meg itthon boviteni? A torokok nem tudom mivel viszonoznak a megrendelest, ha csak ok is meg nem rendelnek tolunk valami nagy tetel civil cokmokot. Ez meg esetleges. A valoszinu viszont hogy vagy valamelyik nemet ceg bovit meg, vagy nagyon szorosan osszefonodunk meg ettol is jobban. Plane hogy a sereg fovitezei is nemet holmikat partolnak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 433
46 328
113
Nem a rádiót kell megspórolni.
Azért jobb, ha külön eszköz mert külön külön tudod cserélni. A rádiók nem fognak olyan tempóban fejlődni, mint a mobil eszközök. Szerintem mindenképpen fontos a rendszer modularitása.
De pl. a Google Glassnál sem a megjelenítéssel vagy a teljesítménnyel volt a gond, hanem a szükséges akku méretével. (Tulajdonképpen senki nem tudja miért hagytak fel vele. Én biztos nem!)
A Google Glassba bele volt építve az akkuja, és kompromisszumokkal, de hordható volt.
Ha most ugyan ezt a sisakon lévő éjjellátó akkukról tudod üzemeltetni....egy rövidebb háborúban a békét aláírják, mire lemerül! :p:D
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Meg ez a rengetg drón sem olyan jó szerintem.A rajnak harcolnia kell nem drónnal buziskodnia.


Nallunk nem csak a fokas fiuk hanem a MARINE is alapszinten hasznalja a dronokat. Szakaszszinten tuti de sokszor mar rajszinten jelenvan. A kisebbeket kolibri es tarsai inkabb varosi harcban de mar a kozepes kis meretueket is a napi harcaszat szintjen hasznaljak.Nem roptetik oket sokat. Elorekuldi az operator felderitve a terepen cca 500-1000 meterre elore majd ott "leulteti " egy megfelelo pontos ahonnan belatja a terepet. A raj szakasz ugymegy elore hogy folyamatosan tudja mi van elotte es erre tud reagalni. Van a dronokon martrack alarm az az nem kell folyamatosan nezni a kepernyt hanem az jelez az operatornak ha uj altalaban infra vagy normal kep alapu tracket talalt.

Rohadt fuggove tud valni tole az ember de egyben rohadt hasznos is. Te talalkozoharcot fogsz ellenuk vivni de hamar radobbensz hogy ez egy csabda mert nekik volt 5-10-15 perc hogy megszervezzek magukat.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 433
46 328
113
Nallunk nem csak a fokas fiuk hanem a MARINE is alapszinten hasznalja a dronokat. Szakaszszinten tuti de sokszor mar rajszinten jelenvan. A kisebbeket kolibri es tarsai inkabb varosi harcban de mar a kozepes kis meretueket is a napi harcaszat szintjen hasznaljak.Nem roptetik oket sokat. Elorekuldi az operator felderitve a terepen cca 500-1000 meterre elore majd ott "leulteti " egy megfelelo pontos ahonnan belatja a terepet. A raj szakasz ugymegy elore hogy folyamatosan tudja mi van elotte es erre tud reagalni. Van a dronokon martrack alarm az az nem kell folyamatosan nezni a kepernyt hanem az jelez az operatornak ha uj altalaban infra vagy normal kep alapu tracket talalt.

Rohadt fuggove tud valni tole az ember de egyben rohadt hasznos is. Te talalkozoharcot fogsz ellenuk vivni de hamar radobbensz hogy ez egy csabda mert nekik volt 5-10-15 perc hogy megszervezzek magukat.
Ez a riasztási rendszer meg valószínüleg ugyan az, mint a sima IP kamerákban (10-15.000Ft) is már jelen van, hogy matrixos rendszerben figyeli a változásokat.
Ezekbe a kis szarokba (IP kamera) azt is be lehet állítani hogy mekkora, és milyen jellegű mozgásra riasszon/indítsa a felvételt.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 433
46 328
113
8 készletet (az 16 drónocska meg 8 irányító készlet) vettek CZK 19 millióért (~ $1 milló)
Kipróbálják a technikát de azt azért lárni kell hogy egy szelesebb napon leamortizálják az egész készletet...
Maga kopter is moduláris. Ha bármi megsérül rajta, cserélhető. De ez megkönnyíti a későbbi fejlesztésüket is. A tengelyek, propellerek szerintem fillérekért cserélhetők.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ez a riasztási rendszer meg valószínüleg ugyan az, mint a sima IP kamerákban (10-15.000Ft) is már jelen van, hogy matrixos rendszerben figyeli a változásokat.
Ezekbe a kis szarokba (IP kamera) azt is be lehet állítani hogy mekkora, és milyen jellegű mozgásra riasszon/indítsa a felvételt.


pontosan . De szinte valamennyi EOD igy muxik
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
xxxxxxxx
Black Hornet drón árak...
Egy teljes szett (2 db drón + irányítás) ára $195.000
1 db drónocska $40.000 (!!)
Jó drága játékszer...:confused:


Es azmennyibe kerulamikor leradirozzak a teljesrajt szakaszt mert csak a fulukre szemukretamaszkodhatnak? KB akkora adronos csapat elonye minta vadaszgepeknel a radarral es anelkul repulo gepe kkozott.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 346
77 008
113
Nallunk nem csak a fokas fiuk hanem a MARINE is alapszinten hasznalja a dronokat. Szakaszszinten tuti de sokszor mar rajszinten jelenvan. A kisebbeket kolibri es tarsai inkabb varosi harcban de mar a kozepes kis meretueket is a napi harcaszat szintjen hasznaljak.Nem roptetik oket sokat. Elorekuldi az operator felderitve a terepen cca 500-1000 meterre elore majd ott "leulteti " egy megfelelo pontos ahonnan belatja a terepet. A raj szakasz ugymegy elore hogy folyamatosan tudja mi van elotte es erre tud reagalni. Van a dronokon martrack alarm az az nem kell folyamatosan nezni a kepernyt hanem az jelez az operatornak ha uj altalaban infra vagy normal kep alapu tracket talalt.

Rohadt fuggove tud valni tole az ember de egyben rohadt hasznos is. Te talalkozoharcot fogsz ellenuk vivni de hamar radobbensz hogy ez egy csabda mert nekik volt 5-10-15 perc hogy megszervezzek magukat.

Persze amíg kecskebaszókkal harcolsz.De már a Honvédség is képes bemérni a drónt irányító adó helyét vagy a drónt ha jelet sugároz.A modern harctéren egy ilyen drón az ide lőjetek jel!
 
T

Törölt tag 1586

Guest
xxxxxxxx
Es azmennyibe kerulamikor leradirozzak a teljesrajt szakaszt mert csak a fulukre szemukretamaszkodhatnak? KB akkora adronos csapat elonye minta vadaszgepeknel a radarral es anelkul repulo gepe kkozott.
Bizonyára hasznossak lehetnek ezek a mikró drónok egyes speciális helyzetekben, de a világnak ezen a felén, az áruk miatt, még egyhamar nem fognak tömegesen elterjedni.
Talán a nagyon különlegesek kapnak játszani néhány készletet, de a hadsereg közönséges bokorugrói még jó sokáig nem.