A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 479
113
Én olyan 45-50 gépes flotta környékén húznám meg a vonalat, amitől már felmerülhet az ötlet...
háát nézd , lehet igazad van , a polgári repülésben pl a low-cost légitársaságok nem véletlen hogy pl egy típuscsaládba tartozó géppel , gépekkel szeretnek üzemelni , nem véletlen , macerát és pénzt spórolnak vele (nyilván máshogy is spórolnak de az üzemelési költségeket így lehet kb a legjobban leszorítani)
de anno amikor még repültek a 21-esek a su22-esekkel együtt akkor állandóan ment a sírás hogy már nem azok az idők járnak és minek nekünk két típus meg egyáltalán ilyen típus , én ebből indulok ki , de lehet változott annyit a világ hogy egy ilyen méretű országnak ha lenne 40-50 gépe akkor utána lehet beszélni más típusról , nem tudom
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 703
6 479
113
Feleslegesen győzködsz. Roszul használtál egy fogalmat. Én soha nem állítottam,hogy az usákoknak nincs befolyása,vagy nem a legnagyobb játékosok a közel-keleten! Az valaki más lehetett.
jó , elbeszélünk egymás mellett akkor ahogy látom :D hagyjuk
ON
nem biztos hogy ha a törököket védjük akkor tőlük veszünk valamit , lásd Trumpék is szépen kivonultak a területről mielőtt jött a támadás+utána még el is mondta hogy mennyire jogos a dolog
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
sokszor példálóztunk a lengyelekkel ,sőt , a politikai vezetés is példálózott velük , mindig azt mondtuk itt hogy Lengyelország osztva 4 az a minimum ami idehaza kéne , na ha ezt most is előhozzuk akkor biza az a 12 milliárd ehhez képest .... igaz ezt ők 35-ig gondolják elverni , mi meg 26-ig a Z2026 keretét ugye , ki tudja , lehet 26 után jön egy még nagyobb hazai program :D :D
Meg az is fura,higy a szinte mindent gyártó (főleg szárazföldi haderő tekintetében), a politikailag is egyik legfontosabb szövetségesünktől nem vásároltunk semmi érdemlegeset.
Amikor meghírdették a haderőreformot azt gondoltam,hogy Lengyelo. lesz az egyik legnagyobb beszállítónk. Eddig úgy tűnik tévedtem.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
értem mit mondasz , Isten ments hogy ebből sértődés legyen csak azt mondom gondold át végig ( nézz utána térképeken pl ) hány ami bázis van Irán körül (tessék)
a közel-keleten , világhatalom igen , de a közel-keleten nincs nagyobb játékos az amiknál, de erről legyen elég ennyi itt

hááát igen , mondjuk ez elég jól hangzó cikk , igaz nekik kell is költeni rendesen , Trump bácsi még a végén megharagszik :rolleyes:
viccet félretéve , kíváncsian várom hogy ez miben , hogy és mikor fog megvalósulni mert azért annyi pénzből már elég jó vasakat lehet venni

érdekes , eddig ebben a topikban nagyon sokszor példálóztunk a lengyelekkel ,sőt , a politikai vezetés is példálózott velük , mindig azt mondtuk itt hogy Lengyelország osztva 4 az a minimum ami idehaza kéne , na ha ezt most is előhozzuk akkor biza az a 12 milliárd ehhez képest .... igaz ezt ők 35-ig gondolják elverni , mi meg 26-ig a Z2026 keretét ugye , ki tudja , lehet 26 után jön egy még nagyobb hazai program :D :D

a kétgépes üzemelés itthon amúgy sem érné meg még ha picivel nagyobb számokban is gondolkodnánk ( pl 3-4 században) , egyszerűen akármilyen modern típus az üzemeltetés/karbantartás és a logisztikai rémálom és több pénzt visz el mintha lenne egy + század azonos gépből
Én olyan 45-50 gépes flotta környékén húznám meg a vonalat, amitől már felmerülhet az ötlet...
Ez inkább attol függ,hogy milyenek a beszerzési és üzemeltetési költségvonzatok.A kiszolgáló eszközök meg nem jelentenek különösebb problémát,azok lehetnek szabványosak.
Különben szolgált egyideüleg 4tipus idehaza is.Ráadásul a MiG21 alváltozatai jelentősen különböztek egymástol.Sőt,a bis-böl is 2féle változatunk volt-vagyis még az alváltozatnak is voltak alváltozatai
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
jó , elbeszélünk egymás mellett akkor ahogy látom :D hagyjuk
ON
nem biztos hogy ha a törököket védjük akkor tőlük veszünk valamit , lásd Trumpék is szépen kivonultak a területről mielőtt jött a támadás+utána még el is mondta hogy mennyire jogos a dolog
Ja de azok a jenkik, megtehetik,itt meg mi mentünk( vagy a V4-ek) szembe a helyi nagykutyákkal,szóval ez ellég rizikós tett a törökökkel való jóviszony fentartása érdekében. Gyűjtjük az újabb roszpontokat Brüsszelben, valószínű,hogy nem a semmiért.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 338
113
háát nézd , lehet igazad van , a polgári repülésben pl a low-cost légitársaságok nem véletlen hogy pl egy típuscsaládba tartozó géppel , gépekkel szeretnek üzemelni , nem véletlen , macerát és pénzt spórolnak vele (nyilván máshogy is spórolnak de az üzemelési költségeket így lehet kb a legjobban leszorítani)
de anno amikor még repültek a 21-esek a su22-esekkel együtt akkor állandóan ment a sírás hogy már nem azok az idők járnak és minek nekünk két típus meg egyáltalán ilyen típus , én ebből indulok ki , de lehet változott annyit a világ hogy egy ilyen méretű országnak ha lenne 40-50 gépe akkor utána lehet beszélni más típusról , nem tudom
Hja, természetesen a 2 típusos üzemeltetésnek akkor van számottevő megtakarítása, ha a 2 típus között nagyok az üzemeltetési költségbeli és a képességbeli különbségek (tényleg csak a példa kedvéért Gripen/F35, F16/F35, négybetűs tejtermék/F35 :p:D). A 40-50 gépet, azt én inkább elméleti határnak gondolnám.
A németek szerintem pont ezelőtt a dilemma előtt állnak az EF2000/Tornádó párossal. Ezt kitárgyaltuk is az EF2000 topicban. (Nekem az a tippem, hogy áttérnek majd az 1 típusos üzemeltetésre)
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Hja, természetesen a 2 típusos üzemeltetésnek akkor van számottevő megtakarítása, ha a 2 típus között nagyok az üzemeltetési költségbeli és a képességbeli különbségek (tényleg csak a példa kedvéért Gripen/F35, F16/F35, négybetűs tejtermék/F35 :p:D). A 40-50 gépet, azt én inkább elméleti határnak gondolnám.
A németek szerintem pont ezelőtt a dilemma előtt állnak az EF2000/Tornádó párossal. Ezt kitárgyaltuk is az EF2000 topicban. (Nekem az a tippem, hogy áttérnek majd az 1 típusos üzemeltetésre)
Azért,ha bármely szomszédunk észrevenné a radarján ,hogy 2 ezrednyi réges rég lejárt szavidejű tejtermék repül feléjük,tutti befosnának!!! :p
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 338
113
Meg az is fura,higy a szinte mindent gyártó (főleg szárazföldi haderő tekintetében), a politikailag is egyik legfontosabb szövetségesünktől nem vásároltunk semmi érdemlegeset.
Amikor meghírdették a haderőreformot azt gondoltam,hogy Lengyelo. lesz az egyik legnagyobb beszállítónk. Eddig úgy tűnik tévedtem.
ÓÓÓ, még nagyon messze vagyunk a végétől! ;) A lengyelektől venni elég bajos, különösen, ha gyártás is akarunk mellé. Nekik jelenleg pont az a céljuk, hogy a saját iparukat felpörgessék, mint gép.
De alapvetően nagyon kevés a közös halmaz a 2 ország között.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
ÓÓÓ, még nagyon messze vagyunk a végétől! ;) A lengyelektől venni elég bajos, különösen, ha gyártás is akarunk mellé. Nekik jelenleg pont az a céljuk, hogy a saját iparukat felpörgessék, mint gép.
De alapvetően nagyon kevés a közös halmaz a 2 ország között.
Azért kis menyiségben szükséges dolgokat amiknek hazai gyártása nem lenne rentábilis (120mm-es Rakot nagyon adom) vehetünk gyártótol is.
Remélem igazad van a jövőbeni beszezésekkel kapcsolatban.
A közös halmaz hiánya mire értendő?Számunkra szükséges katonai felszerelés,ill. általuk gyártot dolgok?
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Hja, természetesen a 2 típusos üzemeltetésnek akkor van számottevő megtakarítása, ha a 2 típus között nagyok az üzemeltetési költségbeli és a képességbeli különbségek (tényleg csak a példa kedvéért Gripen/F35, F16/F35, négybetűs tejtermék/F35 :p:D). A 40-50 gépet, azt én inkább elméleti határnak gondolnám.
A németek szerintem pont ezelőtt a dilemma előtt állnak az EF2000/Tornádó párossal. Ezt kitárgyaltuk is az EF2000 topicban. (Nekem az a tippem, hogy áttérnek majd az 1 típusos üzemeltetésre)
A gond az,hogy sem a Gripen E,sem az F16V nem olcsóbb jelentősen az F35nél-inkább drágábbak.A kinaiak tudnak ilyen párost ajánlani,a lassan elkészülő J31+JF17 kombóval.A Nyugat viszont nem tud.Illetve az F16/F35 az "olcsó" tagja a palettának.Az F5 család kihalásával egyszerüen nincs új gyártású gép a JF17 kategóriájában.
Azért,ha bármely szomszédunk észrevenné a radarján ,hogy 2 ezrednyi réges rég lejárt szavidejű tejtermék repül feléjük,tutti befosnának!!! :p
Mivel a 4betüs tejterméket olyan harcelektronikával kinálják,amihez hasonló a Gripen családban csak a legújabb E változatban van,nem vennék félvállrol.Főleg nem a Derby-ER 100km hatótávú légiharc rakétáit,Spice250 SDB kategóriás bombáit,SEAD képességét,és 6tonnányi fegyverterhelését.Mint ahogy a modernizált Tu95/B52/Su24 gépeket sem szabad félvállról venni.Maga a vas,csak a platform,ami hordozza a harcrendszert.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 338
113
Azért kis menyiségben szükséges dolgokat amiknek hazai gyártása nem lenne rentábilis (120mm-es Rakot nagyon adom) vehetünk gyártótol is.
Remélem igazad van a jövőbeni beszezésekkel kapcsolatban.
A közös halmaz hiánya mire értendő?Számunkra szükséges katonai felszerelés,ill. általuk gyártot dolgok?
Azzal, hogy mi elindultunk a "német vonalon", eléggé determinált egy csomó lépés. Nekik is vannak Leojaik, de náluk elsősorban nem a beszerzés, ami megy jelenleg, hanem a felujjítás/modernizálás. Ők a K9-et gyártják howitzerként saját néven. Helikopter és úgy általában légierős fronton gyakorlatilag minden csak amerikai, vagy felújítás.
Ami "közös halmaz" lehet, az a Rosomak, de abban az esetben sem hinném, hogy tőlük rendelnénk a legyártást.
Kézifegyverek esetén teljesen saját típusokat fejlesztenek. Az UKM -2000 esetén nem biztos hogy van értelme feláldoznunk a meglévő PKM-eket.
Ami érdekes lehet még a Piorun manpad család, illetve a nagyon fontos, de nem nagy szériás kiegészítő elemek.
 
  • Tetszik
Reactions: BiancoGasto

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Azzal, hogy mi elindultunk a "német vonalon", eléggé determinált egy csomó lépés. Nekik is vannak Leojaik, de náluk elsősorban nem a beszerzés, ami megy jelenleg, hanem a felujjítás/modernizálás. Ők a K9-et gyártják howitzerként saját néven. Helikopter és úgy általában légierős fronton gyakorlatilag minden csak amerikai, vagy felújítás.
Ami "közös halmaz" lehet, az a Rosomak, de abban az esetben sem hinném, hogy tőlük rendelnénk a legyártást.
Kézifegyverek esetén teljesen saját típusokat fejlesztenek. Az UKM -2000 esetén nem biztos hogy van értelme feláldoznunk a meglévő PKM-eket.
Ami érdekes lehet még a Piorun manpad család, illetve a nagyon fontos, de nem nagy szériás kiegészítő elemek.
Kénytelenek leszünk feláldozni a PKMet,ha igazodni akarunk a NATO standardhoz puskalőszerben is.UKM meg lényegében egy NATOsitott PKM
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 877
12 405
113
Meg az is fura,higy a szinte mindent gyártó (főleg szárazföldi haderő tekintetében), a politikailag is egyik legfontosabb szövetségesünktől nem vásároltunk semmi érdemlegeset.
Amikor meghírdették a haderőreformot azt gondoltam,hogy Lengyelo. lesz az egyik legnagyobb beszállítónk. Eddig úgy tűnik tévedtem.

Ha már úgyis bele kell verni a milliárdokat akkor biztosra mennek és nem STANAG 3-as papírtankot vesznek a lengyelektől.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 441
46 338
113
Kénytelenek leszünk feláldozni a PKMet,ha igazodni akarunk a NATO standardhoz puskalőszerben is.UKM meg lényegében egy NATOsitott PKM
Dehogy kell feláldozni!
Szépen le kell zsírozni a PKM-eket kismillió lőszerrel, tartalék csövekkel. Helyette meg szépen megvenni a vadi új egyéb rajtámogató fegyvereket. Rohadt sokba kerül az UKM átalakítás, amit olvastam róla.
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Dehogy kell feláldozni!
Szépen le kell zsírozni a PKM-eket kismillió lőszerrel, tartalék csövekkel. Helyette meg szépen megvenni a vadi új egyéb rajtámogató fegyvereket. Rohadt sokba kerül az UKM átalakítás, amit olvastam róla.
Én úgy tudtam,azok új gyártásuak,nem átépitettek.Különben az oláhok és a bulgárok is megcsinálták a NATO szabványú PKMet.A jelenlegiek meg mehetnek tartós tárolásba.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Piorun manpad család
Inkább Grom ak írnám. Akkor mindenki tudni fogja hogy miről is van szó.
ÓÓÓ, még nagyon messze vagyunk a végétől! ;) A lengyelektől venni elég bajos, különösen, ha gyártás is akarunk mellé
Részedről a Made in Germany a lényeg :D :D
Én olyan 45-50 gépes flotta környékén húznám meg a vonalat, amitől már felmerülhet az ötlet...
Ja. Közben talán osztódással lesz meg a szükséges pilóta,műszaki állomány és háttér hozzá
UKM meg lényegében egy NATOsitott PKM
Egyébként legalább több natosítot verziójú PKM is létezik már. Lőszer terén.
Dehogy kell feláldozni!
Szépen le kell zsírozni a PKM-eket kismillió lőszerrel, tartalék csövekkel. Helyette meg szépen megvenni a vadi új egyéb rajtámogató fegyvereket. Rohadt sokba kerül az UKM átalakítás, amit olvastam róla.
Ezzel egyetértenék
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 254
119 980
113
Na a németek nekiálltak szankciózni a németeket, a török hadiipar nagyon sok német részegységet használ. Szóval ez lehet fájni fog nekik.