A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Nem hozta a versenytársak által kínált szintet semmilyen tekintetében. A török cuccoknak annyi az előnye, hogy viszonylag modern és viszonylag olcsó. És nagyjából ennyi. Afrikában nagyon fasza de amúgy inkább bármi mást helyette.
Na ezt nem tudtam. Köszi az infót. Eddig se gondoltam,hogy az ő katonai termékeik lennének a legmegfelelőbbek számunkra,de nem hittem,hogy ennyire nem ütnek meg egy bizonyos szintet.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 790
12 120
113
- ha lenne SIGINT gépünk, a gyakorlat kiváló lehetőség lett volna a tanulmányozni a határainkhoz közeli S400-at. A Pantsyrt úgy tűnik lesz időnk később is megfigyelni...

Hát ha S-400-re is megy a képzés akkor később gondolom azt is fognak venni. EW upgradet javasolsz vagy váltsunk rögtön F-35-re? :)
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Hát ha S-400-re is megy a képzés akkor később gondolom azt is fognak venni. EW upgradet javasolsz vagy váltsunk rögtön F-35-re? :)
Nem látom értelmét az F-35 ek így. Kicsi távolságok stb..... inkább valami modern rakétás cucc. Lehetőleg sok sok fejel. Lásd az izraeli példát szíriában. Jóval hatékonyabb lenne mint az F-35 ös. Az F-35 ös inkább lengyel, balti, ukrán terepre való a térségben. Én legalábbis így látom.
A szerbeket ívánék rendessen fel fogják tunningolni így. Pancir s és valószínűleg S-400 as "export" stb...... szerintem ha így haladnak még az M84 et is fel upgadelik T-72 b 2,3.... szintre.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár
T

Törölt tag 1586

Guest
Hát ha S-400-re is megy a képzés akkor később gondolom azt is fognak venni. EW upgradet javasolsz vagy váltsunk rögtön F-35-re? :)
Tudom hogy vannak más vélemények de én személy szerint úgy gondolom hogy nem kéne F-35-re váltanunk.
Szerintem több Gripen C/D kéne, amiket korszerűsíteni kéne (beleértve az EW rendszert is)
Precíziós fegyverek kellenének hozzá (SDB) és persze kellene elektronikai felderítő kapacitás is (értsd: SIGINT gép és drónok)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Nem látom értelmét az F-35 ek így. Kicsi távolságok stb..... inkább valami modern rakétás cucc. Lehetőleg sok sok fejel. Lásd az izraeli példát szíriában. Jóval hatékonyabb lenne mint az F-35 ös. Az F-35 ös inkább lengyel, balti, ukrán terepre való a térségben. Én legalábbis így látom.
A szerbeket ívánék rendessen fel fogják tunningolni így. Pancir s és valószínűleg S-400 as "export" stb...... szerintem ha így haladnak még az M84 et is fel upgadelik T-72 b 2,3.... szintre.
Kaptak a szerbek 30 T-72 B1MS-t a nyáron.
https://www.armyrecognition.com/rus...mbt_main_battle_tank_data_pictures_video.html

Amúgy a Pancir elég gyatra teljesítményt nyújtott szíriában a zsidókkal szemben, szóval nem tudom mennyire jó is valójában.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A magyar H145 topikban a legujabb fotot az elso magyar geprol megnezted? En ugy latom hogy csillog az orra, mar nem szurke takarolemez van ott, mint az elso repulesnel. Es a zavarotoltet kivetok is rajta vannak.
Igen, igen, ezek a cuccok rajta vannak, ahogy kell, ahogyan azt korábban magyaráztuk is neki...
Nem fogja elhinni úgyse... De majd megkérjük Tindalost, nézzen alá a szoknyájuknak ha meghozták ;)
T. Urak,
Kérlek nézzetek utána mi is a különbség egy MWS és egy RWR között!

Ha megvagytok vele, térjünk vissza erre a kérdésre. Addig nincs értelme...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Tudom, hogy nem vettünk török technikát. Az érdekelt volna, -de mér feladtam, csak leírom, ha félreérthető voltam-, hogy mi a baj a török technikával általánosságban? Tűzvez. rendszerek, irányított, nem ir. rakéták, helikopterek, UAV-k stb. Megbízhatatlanok, rövid élettartam, nem azt kapják, amit vártak? Derült ki vmelyik országgal kötött üzletből hasonló vagy simán az a baj, hogy török?

A török katonai gondolkodásban az emberélet kevésbé meghatározó egy harcjármű, vagy fegyverzet létrehozáskor, mint tervezői filozófia. Másképpen fogalmazva a követelményrendszerben kevésbé számít a védelem, használhatóság, hatékonyság. Az ő gondolkodásukat meghatározza a történelmi tapasztalat, a nagy létszámú, de kevés érdekérvényesítő képességgel rendelkező lakosságuk, mint olcsó erőforrás. Így kevésbé vannak rászorulva az igazán hatékony, minőségi eszközökre, persze ezt hivatalosan nem mondják ki. Ezekből következően a doktrínájukban kevés hangsúly van a veszteségek csökkentésén, az emberáldozat kevésbé befolyásolja a politikai és katonai vezetők döntéseit, mint egy nyugati kultúrkörbe tartozó Európai állam esetében. Ilyen gondolkodásban a minőséget gyakran mennyiséggel lehet pótolni, ergó nem is annyira a fegyverek minősége, mint inkább mennyisége fogja eldönteni a fegyveres küzdelem végkimenetelét. Tőlünk keletre ez bizony mindenhol így van.
A fenti okok miatt nemcsak a páncélvédelem területén lehet kifogásolni valója egy európai polgárnak, hanem a mindennapi használat során is (helyszűke, ergonómia, stb.) Kicsit "oroszosan" durvább minden, kevesebb hely, rosszabb működés, alacsonyabb hatékonyság. A kulturális különbségekben rejtőző igénytelenség kihat minden területre, lásd a török építőipari szakik remekműveit, a török munkamorálról készült mémeket a neten (SOTP felirat STOP helyett, stb.). Egy török jármű vagy fegyver nekünk ezen okok miatt nagyon sok kockázatot rejt, minden európai idegenkedik tőlük, akkor is ha valaki látott már jól működő Ranault Tháliát.
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
T. Urak,
Kérlek nézzetek utána mi is a különbség egy MWS és egy RWR között!

Ha megvagytok vele, térjünk vissza erre a kérdésre. Addig nincs értelme...
Nézz utána mire is gondoltunk, mert ezt már átbeszéltük (tudod, 'ülések sem voltak benne' ...).
Ha megvagy vele, térjünk vissza erre a kérdésre. ;)
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Tudom, hogy nem vettünk török technikát. Az érdekelt volna, -de mér feladtam, csak leírom, ha félreérthető voltam-, hogy mi a baj a török technikával általánosságban? Tűzvez. rendszerek, irányított, nem ir. rakéták, helikopterek, UAV-k stb. Megbízhatatlanok, rövid élettartam, nem azt kapják, amit vártak? Derült ki vmelyik országgal kötött üzletből hasonló vagy simán az a baj, hogy török?

Nem kell ennyire túlértékelni a helyzetet, koma!
Te folyamatosan a Yalcinról beszélsz, én meg általánosságban, a török haditechnikáról. Arról, hogy voltak-e rossz tapasztalatok korábbi üzletek során, esetleg nyilvános teszteredmények (nem csak a nálunk szóba jöhető típusokról), stb. vagy mire alapozzák itt sokan a fikázást? Erre kaptam azt a választ, hogy a Yalcin kicsi = török hadiipar szar. Rendben. Akkor részemről lezártam a témát.
U.i.: Ebből az egyszerű kérdésből nyugodtan kihagyhattad volna a KNBSZ-t.
nézd, ha félreérthető voltam elnézésedet kérem , minden tisztelettel és nyugalommal szántam írni/mondani mindent és habár kriss tökéletesen leírta azért én is alátámasztanám/tisztáznám a dolgot
1.) igen , annyit diplomatikusan el lehet mondani hogy SEHOL nem hozták a tesztelt török vasak a minimum szintet , egy előnye van , viszonylag modern de olcsó (pont azért olcsó mert a normálisabb helyeken normálisabb vasat raknak a katona alá) de mint mondtam (és szerintem ez kb mindegyik tesztelt technikára kb igaz volt és nagyon elmond mindent) , egyszerűen nem felhasználó/ember barát
2.) ha félreérthető voltam akkor igazán sajnálom , mégegyszer akkor, NEM kizárólag a yalcinról beszélek , a yalcint én csak példának szerettem volna felhozni
3.) mint ahogy a legelső válaszomban is írtam , ahhoz hogy normális választ kapj ( ami adatokkal van alátámasztva ergó könnyebb vele meggyőzni bárkit) minősített adat, minden esetben , legyen az sikeres beszerzés vagy sikertelen , kriss nagyon diplomatikusan jól válaszolta azt hogy sajnos nem hozták a szintet
4.) azért , értem hogy adatokkal és tényekkel sokkal könnyebb meggyőzni egy embert de ha nem is egy olyan ember mondja aki használta/tesztelte/foglalkozott a dologgal , hogy szar , akkor azért picivel máshogy kezelném a dolgot és én pl már nem mondanám azt hogy divatfikázásról beszélünk
5.) röviden , a KNBSZ már kevesebbért is rúgott ki .... ,bocsánat nem ez a jó szó, szerelt le embereket az állományból , nem véletlen , senki nem fog azért olyan infókat közölni amiért a KNBSZ rászáll a nyakára mert Téged csak azért is megszeretne győzni ( hidd el nem


És azt lehet tudni, hogy milyen másik eszközök voltak tesztelésen, amik végül is nem váltak be?
Nem futó projektekre gondolok, hanem mondjuk kézifegyverekre, CG4 alternatívákra, helikopterekre, nehéztechnikára? Szóval olyanokra amelyeknek már megvan az egyértelmű nyertese. És ha nem ők lettek a befutók, akkor miért nem?
kriss tökéletesen megválaszolta , nem hozta a szintet , a többit meg borisz válaszolta meg jól röviden : titok
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 838
113
Kaptak a szerbek 30 T-72 B1MS-t a nyáron.
https://www.armyrecognition.com/rus...mbt_main_battle_tank_data_pictures_video.html

Amúgy a Pancir elég gyatra teljesítményt nyújtott szíriában a zsidókkal szemben, szóval nem tudom mennyire jó is valójában.
Az az optika úgy néz ki a torony hátulján mint egy nagy darabb kályha. Semmi értelmét nem látom így. Ettől még a lengyel,belarus,kazah "modernizációk" is jobbak lehetnek.
Ez pont oda való ahová szánták. Dél amerika és afrika megtűzdelve szegényebb távol keleti országokkal.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Az az optika úgy néz ki a torony hátulján mint egy nagy darabb kályha. Semmi értelmét nem látom így. Ettől még a lengyel,belarus,kazah "modernizációk" is jobbak lehetnek.
Ez pont oda való ahová szánták. Dél amerika és afrika megtűzdelve szegényebb távol keleti országokkal.
Ponthogynem mivel az egy forgatható parancsnoki, panoráma periszkóp/hőkamera amit a b3M-re se raktak fel a ruszkik mert drága. (Nem tudom a szerbekén van-e)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 974
113
Az az optika úgy néz ki a torony hátulján mint egy nagy darabb kályha. Semmi értelmét nem látom így. Ettől még a lengyel,belarus,kazah "modernizációk" is jobbak lehetnek.
Ez pont oda való ahová szánták. Dél amerika és afrika megtűzdelve szegényebb távol keleti országokkal.
z20636416Q.jpg


A PT-16-nak is van.
21368682_1721303691507051_5092376846768729356_o-1068x711.jpg

Meg a 17-nek.