A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

R

rejsz felügyelő

Guest
Fejlesztették a Lynx-et?mintha az ujabb változat már az MLRS kazettákat is tudná kezelni
Ha minden igaz 122mm-es Grad (millió-féle gyártó és változat, akár 40km-es hatótáv), 160mm-es LAR-160(45km hatótáv), ezeknek a precíziós változata(ACCULAR-122 és 160), EXTRA(150km hatótáv), Delilah-GL(250km hatótáv) és Predator Hawk(300km hatótáv) indítható a Lynxről. De talán a LORA is, ami kb Iszkander/ATACMS kategória.
 

Celebra

Well-Known Member
2017. április 7.
5 514
2 544
113
Ha minden igaz 122mm-es Grad (millió-féle gyártó és változat, akár 40km-es hatótáv), 160mm-es LAR-160(45km hatótáv), ezeknek a precíziós változata(ACCULAR-122 és 160), EXTRA(150km hatótáv), Delilah-GL(250km hatótáv) és Predator Hawk(300km hatótáv) indítható a Lynxről. De talán a LORA is, ami kb Iszkander/ATACMS kategória.
Egy képen láttam,hogy ki volt téve mellé a 6db-s MLRS kazetta,és a Sice250+227milis rakéta kombó is.A Boeing-Saab SDB+227milis MLRS rakéta kombó zsidó változata.Ha tényleg befogadja az MLRS blockot,akkor az ATACMSt is tudja kezelni.LORA szerintem túl hosszú hozzá.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 315
46 041
113
Ez a Morava akkor lenne érdekes ha mi fejlesztettünk volna egy hasonlót. Szerintem sokkal jobb választás a Lynx, az is multikaliberes és többféle irányított rakétája van, akár 250-300 kilométer hatótávval.

Kifelejtetted a leginkább figyelemre méltó szerb fejlesztést, az ALAS rakétát.
Van valami irányított siklóbombájuk is, meg itt van ez: https://www.yugoimport.com/en/proizvodi/multirole-fast-combat-boat De ilyet azért máshonnét is be lehet szerezni.
Mást is kifelejtettem:
MLRS Tamnava. Ez is idei bejelentésű:
A videón van még mellette a Shumadia is.
 
  • Tetszik
Reactions: Nemerson

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 315
46 041
113
https://en.wikipedia.org/wiki/Jobaria_Defense_Systems_Multiple_Cradle_Launcher

Ez egyébként haborús körülmények között életképes lehet vagy csak jól mutat a kiállításokon?
Melyik? Az arab csoda? Szerintem egyetlen kiállításra sem fér be! :D
Erre pont az araboknak lehet csak szüksége.
Kevés személyzetet kell csak kiképezni, de legalább "pénz nem számít". Értem, hogy a sivatagi - aszfaltos - utakon rendben van, de kíváncsi lennék arra, ahogy Taktabertehelénynél beveszi a falu végén a nagykanyart? :p:D
Végülis, ha esetleg nem válik be a műszakiak viszonylag kevés munkával tudnak belőle önjáró hidat készíteni belőle! :rolleyes:
 
  • Tetszik
Reactions: enzo and Anti

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 841
12 339
113
A Lynx egyik előfeltétele szerintem hogy a törökökkel ne nagyon közösködjünk - legalábbis katonailag. Nehezen tudom elképzelni hogy mondjuk jól bevásárolunk a török vasból és ezután Izrael eladna valami komolyabb fegyvert nekünk.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Abból a nagyságrendből amennyibe az MRZR-ek kerültek, mindenki kaphatott volna legalább 1 de inkább 2 gyakorló rövidgatyát.
A mi növénytakarónkhoz nyáron sem ideális a rövidnadrág. A kökény tüske a lábat szaggatja, a bogáncs a bőrbe kapaszkodik, a hosszabb füvek a térdhajlatba vágnak. Arról nem is beszélve, hogy a kullancsok egyenesen az ember tökéig másznak.
Sokkal inkább egy jól szellőző, laza anyagú hasszúnadrág terepre, mint egy rövidnadrág.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 854
113
https://en.wikipedia.org/wiki/Jobaria_Defense_Systems_Multiple_Cradle_Launcher

Ez egyébként haborús körülmények között életképes lehet vagy csak jól mutat a kiállításokon?
Hát nem is tudom. Szerintem ezzel az alvázzal nekem vannak kételyeim? Főleg terepen. Biztos gyűrődne meg szenvedne egy alföldi dagonyában. Nem beszélve hogy mennyire stabil a közúton. Pl kanyarban.
Viszont simma normál 122mm es blokkokat én szívesen látnék rába alvázzon itthon is. A gradokat annak idején nem kellett volna kukázni. Na mindegy elmúlt igaz se vót.
 

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Valami ilyesmi sorozatvető vagy rakétatüzérség nálunk is elmenne azért, mert gondolom az ára nem csillagászati, még ha szerb is,azért csak nem lehet gagyi. Tudom, hogy vannak sokkal jobbak, legalább jelképesen visszaállítanánk ezt a fegyvernemet. A másik fórumon olvastam, a 8x8-as Nexter-ről , hogy 3 milla darabja, el nem bírom képzelni, miért ilyen olcsó, mert szerintem a török vasakkal van egy árban. Én véleményt egyikről sem tudok alkotni. A BTR-ek helyett lehet, nem volna rossz választás,mert az a bizonyos Közel-Keleti ország rendesen bevásárolt belőle (490 db). Ha jól tudom, egy dologban még a Patriat is maga mögé utasította. Várom esetleges véleményeteket.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 841
12 339
113

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 452
10 532
113
Valami ilyesmi sorozatvető vagy rakétatüzérség nálunk is elmenne azért, mert gondolom az ára nem csillagászati, még ha szerb is,azért csak nem lehet gagyi. Tudom, hogy vannak sokkal jobbak, legalább jelképesen visszaállítanánk ezt a fegyvernemet. A másik fórumon olvastam, a 8x8-as Nexter-ről , hogy 3 milla darabja, el nem bírom képzelni, miért ilyen olcsó, mert szerintem a török vasakkal van egy árban. Én véleményt egyikről sem tudok alkotni. A BTR-ek helyett lehet, nem volna rossz választás,mert az a bizonyos Közel-Keleti ország rendesen bevásárolt belőle (490 db). Ha jól tudom, egy dologban még a Patriat is maga mögé utasította. Várom esetleges véleményeteket.
A Vbci ben egyébként van még fejlesztési lehetőség, a Vbci 2 pl. 40 mm és gépágyúval rendelkezik, de igény szerint akár 120mm és löveg is rakható rá mint ahogy MMP is. A franciák akár egész gyártósort is eladnak, ez sem rossz dolog. Általában a hadsereg elégedett vele, bizonyított már néhány kisebb konfliktusban. Az ára szerintem változó attól függőben hogy kinek megy, hány db, milyen csomag részeként.
Szerintem simán jó ár/érték arányban. Ha a Németeknél már megvan a jó pont a Leokkal meg a pzh kkal akkor akár Macron tól is lehet jó pontot szerezni.
 

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Bujom most egy ideje a netet az ügyben, hogy mégis miben segíthetett nekünk olyannyira a szerb hadsereg.
5 fő dolgot találtam:
- elvileg integrátorként tudnak a HForce rendszerhez saját fegyverzetet csatolni. Erről túl sok minden még nincs kint. Valószínűleg jóval olcsóbb megoldások, mint a nyugati versenytársai. Mondjuk ezzel komolyan segíthet a Z2026-on! Elvileg irányítottjuk is van meg nem irányított is.
- nem ugyanezekkel, de a Mi-24-ekhez is tudnak rakétát adni. Ha más nem, akkor licenceben oroszt "gyártva". Ugyebár rájuk nem vonatkozik az embargó.;)
Ez is nagy segítség lehet. De ez valahol azt is jelzi, hogy nem csak 7 évre tervezünk a Hindekkel.
- nem túl rég mutatták be a fejlesztett LRSVM Morava-t, ami egy multikaliber, moduláris rakétatüzérségi rendszer. Lehet Rábára tenni.
- a legfrissebb: idén nyáron a Partner 2019-en hozta ki a Zastava a saját NATOsított PKM klónját.
Elvileg már a tesztelésen is túl van, de még nem gyártják sorozatban.
És amik kevéssé valószínűek:
- a BOV M16 Milos, ami gyakorlatilag Jelcinnek a szerb megfelelője. (HÁÁÁt nagyon nem tudom o_O, pont annyira nincs benne hely, mint a Jelcinbe, és még a kezelőszerveinek is olyan az ergonómiája, mintha egy 90-es évekbeli kínai termék lenne)
- Esetleg a Textron TAPV mérsékelten sikerült koppintásának tűnő BOV M11? :eek:

Nagyon reménykedem benne, hogy a Lazar fel sem merült senkiben! :rolleyes::)
A 155-ös önjáró kerekes megoldásokat meg azért nem tartom valószínűnek, mivel a szlovákokkal együtt vagyunk az EVA programban.
Több ötletem nincs... :oops::)
Az EVA programban mi benne vagyunk? Erről lehet valamit tudni?
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 209
76 697
113
A Vbci ben egyébként van még fejlesztési lehetőség, a Vbci 2 pl. 40 mm és gépágyúval rendelkezik, de igény szerint akár 120mm és löveg is rakható rá mint ahogy MMP is. A franciák akár egész gyártósort is eladnak, ez sem rossz dolog. Általában a hadsereg elégedett vele, bizonyított már néhány kisebb konfliktusban. Az ára szerintem változó attól függőben hogy kinek megy, hány db, milyen csomag részeként.
Szerintem simán jó ár/érték arányban. Ha a Németeknél már megvan a jó pont a Leokkal meg a pzh kkal akkor akár Macron tól is lehet jó pontot szerezni.

Ki a fene akar jó pontot a franciáktól?Meg minek is?egyértelműen másodhegedűsek a németek mögött az európai politikában.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 841
12 339
113
Ki a fene akar jó pontot a franciáktól?Meg minek is?egyértelműen másodhegedűsek a németek mögött az európai politikában.

Nem a jó pont miatt de egy MMP/MLP, Meteor stb. az azért elég jó cucc nem? Mondjuk 8x8-ast nem a franciáktól vennék az is igaz.
 

Lator

Well-Known Member
2017. március 7.
2 452
10 532
113
Ki a fene akar jó pontot a franciáktól?Meg minek is?egyértelműen másodhegedűsek a németek mögött az európai politikában.
Nem az én dolgom megmondani hogy ki kitől szerezzen jó pontot, majd a nagyfejek megpolitizálják egymás közt. Semmiféle szempontból nem lenne rossz vâlasztás csak erre utaltam.
 
  • Tetszik
Reactions: vilmoci

K.Atti63

Active Member
2019. február 4.
254
104
43
Hát franciáktól én inkább valami MBDA terméket látnék szívesebben - ATGM, Meteor, ha a norvégok sokat p.csáznának még akkor CAMMER/Aster.

APC-nél maradnék a Boxernél ha az MBDA már úgyis fejleszt hozzá ezt-azt:

https://www.armadninoviny.cz/boxer-88-raketomet-a-protivzdusna-obrana-nove-generace.html

A Boxer létjogosultságát nálunk nem hiszem, hogy valaki megkérdőjelezné. Számomra number 1. Egy Leo, Puma , Boxer felállást szerintem mindenki el tudna viselni. Nekem ez a király kategória. A Nexter-t csak azért vetettem fel,mert gondolom egy jó pár száz BTR-t kellene lecserélni 2026-ig én már megelégednék azzal,ha a fele meglenne, persze nincs is tervben gondolom, nem is úgy van ütemezve. Gondolom , nem kell mindenhova 8x8-as, a Fuchs szerintem tökéletes lenne. Mivel nem vagyok hozzáértő, ezért kérdezném: a könnyű dandárba milyen járművek kellenének? 4x4? 6x6-os? Mivel 2023-ig ezt is meg a közepes dandárt is fel szeretnék állítani.
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 854
113
Hát franciáktól én inkább valami MBDA terméket látnék szívesebben - ATGM, Meteor, ha a norvégok sokat p.csáznának még akkor CAMMER/Aster.

APC-nél maradnék a Boxernél ha az MBDA már úgyis fejleszt hozzá ezt-azt:

https://www.armadninoviny.cz/boxer-88-raketomet-a-protivzdusna-obrana-nove-generace.html
Az a baj vele hogy drága. Sajnos a jónak árra van. Több száz db cseréjénél a gatyánk is rámenne. Jó lenne ha figyelembe venni azokat a tényezőket hogy minden is kell. Mert milyen széppen mutatna pl egy agyon mosott gyakorlóban mellette egy lövész mert kevés van neki ..........
Nexter meg szerintem olyan szar nem lehet. Attól hogy francia. Látam már olyan francia terméket amit máshol gyártottak. Ráadásul a vevőnek az eredeti gyártású francia termék nem is kellett csak az amit a lengyeleknél gyártottak le :) mi meg néztünk hogy mi van :)
Egyébként meg jó lenne hogy ezt a hülye begyepesedést elfelejtenni már. Hogy francia, olasz, spanyol szar. Mert hülyeség úgy ahogy van. Esetleg 25-30 éve talán még elment. Mindenhol ahol lehet robotizáció van. A melos meg szinte mindenhol ugyan azt a folyamatott csinálja. Szerinted az airbus hány helyen gyártják le és a végterméket hol szerelik össze?
 
  • Tetszik
Reactions: alfa74