A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
Lehetséges. A franciák egyebkent is nagy barataink a jelenben, mint ahogy a múltban is voltak. Vasaroljunk tőlük. Bocs, igen ki nem allhatom a franciákat.
Ha az alapján vásárolnánk hogy kik a nagy barátaink, mi nem igen tudnánk mást venni mint saját és maximum lengyel fegyvereket. Sok sikert! Franciaország pedig ahogy írtam, jelenleg a legerősebb EU haderő, és az egyetlen ami még önállóan tud értelmes dolgokat gyártani, s van/volt rá igénye hogy ne ész nélkül nyalja az amerikai segget feltételek nélkül. Ez utóbbi két dolog szépen olvad, egyre kevesebb maradt meg belőle napjainkra, viszont rajtuk kívül senki nincs aki pl. rendelkezik atom ütőerővel és ne kifelé tartana innen úgy, hogy angol az anyanyelve. HA MAJD egyszer Európa végre tököt növeszt, és szembenéz a realitásokkal, az számomra egyértelmű hogy a Német-Francia tandem gazdasági és katonai alapjaira KELL hogy legyen helyezve. Ebben pedig a fő gazdasági erőt Németország, a katonait pedig Franciaország fogja adni legalább az elején.
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
Ez érdekes vélemény mert a Franciáknál a Tigerek bevethetőségi aránya 25% körül mozog (2017-es adat)
Ezért is indult az Mk3 program - ki akarják javítani a konstrukciós problémákat és egy strababíró helikopter akarnak.
Fegyverek terén a Német PARS 3 LR (TRIGAT LR) legalább olyan fejlett Fire & Forget rakéta mint a Spike. Talán a Spike legújabb 2-es sorozata már egy fokkal jobb..
Mindenesetre a Francia gépekhez rendszeresített Hellfire-hez képest a Német rakéta egy FF fegyver ami komoly előny lehet ha indítás után gyorsan pucolni kell.
Na tehát akkor azért azt deklarálhatjuk, hogy a franciák viszik tovább a TIGRE vonalat, raknak bele pénzt, folytatják az MK3 vonallal. Az integrált fegyverzet is szélesebb körű, s ami nem hülyeség, bizonyított és kulcsra kész - működő eszközöket hordoznak mint a Hellfire II/Spike.

Az hogy van gépágyú, az ELŐNY azzal szemben hogy nincs, ez egyértelmű számomra, ne azt magyarázd el hogy mire nem jó(mondjuk Panzirra vadászni), hanem mire jó(pl. ami valóságban napjainkban évek óta több helyszínen megy, COIN környezetben ktghatékonyan puha célpontokat - pl. olajszállító karavánt, platós Toyotát leszedni).

A franciák használják és fejlesztik a saját TIGRE koncepciót, eleve a gyengébb HAP-ot idővel átalakítják erősebb - komplexebb HAD-á.

A németeknél ezzel szemben van a dögrovás, meg az olyan bohóckodás csúszás után mint a PARS-3, hogy kurva szép papíron a FF, csak melegben hoz 16% -os találati arányt, meg átfog saját célpontra a nagyon okosított eszköz. Köszb+, inkább rajta tartanám a vezető sugarat az ellenfélen, csak ne legyen baráti tűz, meg az ellenséget az se baj ha eltalálja!
 

Simonelli

Member
2019. február 13.
21
74
13
Na és kína, kína már szart ér ;)?!
Én nagy barátja vagyok a kínai webshopok termékeinek, de ez a videó valahogy nem növeli a bizalmat a kínai haditechnika iránt. Nem tudom, hogy máshol hogy megy, de nekem ez a betöltés elég lassúnak és akadozónak tűnik. 0:54-től kezdődik a lényeg:


Kíváncsi vagyok a tapasztalt kollégák véleményére.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Az hogy van gépágyú, az ELŐNY azzal szemben hogy nincs, ez egyértelmű számomra, ne azt magyarázd el hogy mire nem jó(mondjuk Panzirra vadászni), hanem mire jó(pl. ami valóságban napjainkban évek óta több helyszínen megy, COIN környezetben ktghatékonyan puha célpontokat - pl. olajszállító karavánt, platós Toyotát leszedni).
A gépágyú nem elsődleges fegyver a helin, mint ahogy a Totota vadászat sem elsődleges feladat.
A harci heliknek ennél sokkal fontosabb feladata az ellenséges tankok pusztítása ezért a helinek elsősorban ebben kell nagyon jónak lennie. Ehhez a feladathoz nincs szüksége gépágyúra.
Ha a heli elbírja és valaki még tesz rá gépágyút is...OK, csak ne keverjük össze mi is a fontos a gépen.
A németeknél ezzel szemben van a dögrovás, meg az olyan bohóckodás csúszás után mint a PARS-3, hogy kurva szép papíron a FF, csak melegben hoz 16% -os találati arányt, meg átfog saját célpontra a nagyon okosított eszköz. Köszb+, inkább rajta tartanám a vezető sugarat az ellenfélen, csak ne legyen baráti tűz, meg az ellenséget az se baj ha eltalálja!
A hír a PARS 3 megbízhatatlanságáról meglepett...
Az elképzelés az volt hogy a Tiger terepfedezék mögül pár másodpercre kiemelkedve elindít egy szalvó PARS rakétát, majd elhúz a fenébe.
Szerintem nem a SAL a megoldás a PARS ptoblémáira hanem a Spike féle RF + "man in the loop" irányítás.
 

Simonelli

Member
2019. február 13.
21
74
13
Én nagy barátja vagyok a kínai webshopok termékeinek, de ez a videó valahogy nem növeli a bizalmat a kínai haditechnika iránt. Nem tudom, hogy máshol hogy megy, de nekem ez a betöltés elég lassúnak és akadozónak tűnik. 0:54-től kezdődik a lényeg:


Kíváncsi vagyok a tapasztalt kollégák véleményére.

Amúgy most látom, hogy ez Japán, úgyhogy tárgytalan...
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
A gépágyú nem elsődleges fegyver a helin, mint ahogy a Totota vadászat sem elsődleges feladat.
A harci heliknek ennél sokkal fontosabb feladata az ellenséges tankok pusztítása ezért a helinek elsősorban ebben kell nagyon jónak lennie. Ehhez a feladathoz nincs szüksége gépágyúra.
Ha a heli elbírja és valaki még tesz rá gépágyút is...OK, csak ne keverjük össze mi is a fontos a gépen.

A hír a PARS 3 megbízhatatlanságáról meglepett...
Az elképzelés az volt hogy a Tiger terepfedezék mögül pár másodpercre kiemelkedve elindít egy szalvó PARS rakétát, majd elhúz a fenébe.
Szerintem nem a SAL a megoldás a PARS ptoblémáira hanem a Spike féle RF + "man in the loop" irányítás.
A második része annak amit írtál teljesen OK, ezért is írtam a kezdő kommentemben azt hogy a franciák több/megbízhatóbb és működő fegyvert integráltak ÉS használnak napi szinten, tehát nekik valóban régóta működő fegyverRENDSZER a TIGRE, szemben a német TIGER-el. OK, ezt a részt lezártuk.

A gépágyú vonalban viszont nagyon nem értünk egyet hogy fontos-nem fontos!
Nyilván egy tömeges páncélos vadászatban, vagy csapatlégvédelem ellen szart nem ér a gépágyú, viszont egy modern harci helikopter a VALÓSÁGBAN nézd már meg hogy milyen feladatokat lát el!!!

- Konvojt kísér Afganisztántól - Irakig, Szíriáig, ahol leginkább buckalakókra lövöldöznek gépágyúval!
- Ex ISIS-es olajszállító teherautókat lövöldöznek ki velük gépágyúval! Persze lehet egy szaros tartályos teherautóra lőni Hellfire-II vel meg Spike-al is, csak ahogy mondtam, nem annyira költséghatékony!
- Ha konkrét harcokat támogat, leginkább gépágyúval és maximum NIR-el támadnak normál lakóház romokban, vagy terepfedezékben lévő könnyű szabadcsapatokat, a legritkább esetben kell harckocsit leküzdeni, akkor sem jellemző hogy 1 nél több célpont lenne egy helyen.

Ezt nem hasrapacsira mondom, sok sok órányi elemzést, elérhető videót olvastam és néztem át a VALÓS élő akár több éve tartó konfliktusokból, beleértve Afganisztánt, Irakot, Szíriát, Jement, de még a Török puccsot és kurd ellenes offenzívákat is ahol használtak harci helikoptereket.


Az a nagy büdös valóság, hogy jelenleg a helikopteren található gépágyú a legtöbbet és legintenzívebben használt fegyver. Akinek nincs, az a JELEN VALÓS konfliktusaiban kitörölheti a seggét a drágán üzemben tartott harci helikoptereivel, mert pont úgy nem tud költséghatékonyan beavatkozni, ahogy kéne.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
A gépágyú vonalban viszont nagyon nem értünk egyet hogy fontos-nem fontos!
Nyilván egy tömeges páncélos vadászatban, vagy csapatlégvédelem ellen szart nem ér a gépágyú, viszont egy modern harci helikopter a VALÓSÁGBAN nézd már meg hogy milyen feladatokat lát el!!!
- Konvojt kísér Afganisztántól - Irakig, Szíriáig, ahol leginkább buckalakókra lövöldöznek gépágyúval!
- Ex ISIS-es olajszállító teherautókat lövöldöznek ki velük gépágyúval! Persze lehet egy szaros tartályos teherautóra lőni Hellfire-II vel meg Spike-al is, csak ahogy mondtam, nem annyira költséghatékony!
- Ha konkrét harcokat támogat, leginkább gépágyúval és maximum NIR-el támadnak normál lakóház romokban, vagy terepfedezékben lévő könnyű szabadcsapatokat, a legritkább esetben kell harckocsit leküzdeni, akkor sem jellemző hogy 1 nél több célpont lenne egy helyen.
Ezt nem hasrapacsira mondom, sok sok órányi elemzést, elérhető videót olvastam és néztem át a VALÓS élő akár több éve tartó konfliktusokból, beleértve Afganisztánt, Irakot, Szíriát, Jement, de még a Török puccsot és kurd ellenes offenzívákat is ahol használtak harci helikoptereket.
Az a nagy büdös valóság, hogy jelenleg a helikopteren található gépágyú a legtöbbet és legintenzívebben használt fegyver. Akinek nincs, az a JELEN VALÓS konfliktusaiban kitörölheti a seggét a drágán üzemben tartott harci helikoptereivel, mert pont úgy nem tud költséghatékonyan beavatkozni, ahogy kéne

Az összes általad említett eset ún. aszimmetrikus konfliktus volt amikor az egyik félnek minden van - beleértve a harci heliket is -, a másik fél (buckalakók) meg legfeljebb AK-kal meg RPG-kel harcolnak.
A gépágyú használatát csakis az tette lehetővé az általad felsorolt esetekben hogy a helikopter viszonylag vállalható kockázattal 1 km-nél kisebb távolságra meg tudta közelíteni a célpontokat.

Sajnos a magyar NETFLIX-en nem elérhető, de javaslom próbáld megszerezni valahogy / valahol és megnézni az Apache Warrior dokumentum filmet.
Kiválóan megmutatja hova vezet ha harci helikopterek stand-in távolságból próbálnak harcolni a minimálisnál épp hogy egy kicsivel jobban felkészült, reguláris hadsereg ellen.
Érdemes a film végén megnézni mi maradt a nagy nehezen hazatért helikopterekből...

Lehet hogy jelenleg Afganisztánban, Szíriában, Maliban, stb.. a gépágyú a legtöbbet használt fegyver, de ez ne tévesszen meg!
A számunkra mérvadó Eu.i környezetben a gépágyú teljességgel felesleges és haszontalan eszköz a helikopteren. Aki megpróbál olyan közel repülni az ellenséghez hogy használni tudja a gépágyút, v.színű ott is marad.

Amúgy megjegyzem, a lézer irányítású 70 mm-es rakéták korában még Toyota pickup-ok ellen is nehezen indokolható hogy miért van szükség g.ágyúra.
Egy APKWS ára cca. $20 ezer. Ez nem több mint egy 30 mm-es g.ágyúval leadott hosszabb sorozat.
Ha meg beleszámolod esetleg azt is hogy mennyibe kerül mondjuk csak 1 db AK-47 ütötte lyuk kijavítása a helin akkor meg már teljességgel érthetetlen minek használnak még egyáltalán gépágyúkat?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
Az összes általad említett eset ún. aszimmetrikus konfliktus volt amikor az egyik félnek minden van - beleértve a harci heliket is -, a másik fél (buckalakók) meg legfeljebb AK-kal meg RPG-kel harcolnak.
A gépágyú használatát csakis az tette lehetővé az általad felsorolt esetekben hogy a helikopter viszonylag vállalható kockázattal 1 km-nél kisebb távolságra meg tudta közelíteni a célpontokat.

Sajnos a magyar NETFLIX-en nem elérhető, de javaslom próbáld megszerezni valahogy / valahol és megnézni az Apache Warrior dokumentum filmet.
Kiválóan megmutatja hova vezet ha harci helikopterek stand-in távolságból próbálnak harcolni a minimálisnál épp hogy egy kicsivel jobban felkészült, reguláris hadsereg ellen.
Érdemes a film végén megnézni mi maradt a nagy nehezen hazatért helikopterekből...

Lehet hogy jelenleg Afganisztánban, Szíriában, Maliban, stb.. a gépágyú a legtöbbet használt fegyver, de ez ne tévesszen meg!
A számunkra mérvadó Eu.i környezetben a gépágyú teljességgel felesleges és haszontalan eszköz a helikopteren. Aki megpróbál olyan közel repülni az ellenséghez hogy használni tudja a gépágyút, v.színű ott is marad.

Amúgy megjegyzem, a lézer irányítású 70 mm-es rakéták korában még Toyota pickup-ok ellen is nehezen indokolható hogy miért van szükség g.ágyúra.
Egy APKWS ára cca. $20 ezer. Ez nem több mint egy 30 mm-es g.ágyúval leadott hosszabb sorozat.
Ha meg beleszámolod esetleg azt is hogy mennyibe kerül mondjuk csak 1 db AK-47 ütötte lyuk kijavítása a helin akkor meg már teljességgel érthetetlen minek használnak még egyáltalán gépágyúkat?

Természetesen az APKWS és hasonló irányítottá tett alapból rém egyszerű és ezért ktg. hatékony nem irányított rakétáknak meg van a létjogosultsága, nagyon is, ebben egyet értünk. Abban már nem, hogy az a 20.000 dollár az hasonló árban van mint egy hosszabb sorozat, de persze lehet, csak tényleg hosszúnak kell lennie akkor annak a sorozatnak. Nagyon :p. Viccet félretéve, azért szerintem ha egymás mellé tesszük hogy mennyi Toyotát/Benzinszállító ISIS-es tartálykocsit lehet 20k-ból levadászni APKWS-el, meg gépágyúval, lehet nem nézne ki ez ennyire jól már. A gépágyú azért ilyen esetekben még mindig a legktg. hatékonyabb fegyver.

Szerintem ott is nyitott kapukat döngetsz nálam, hogy be akarod bizonyítani hogy két reguláris haderő összecsapásában maximum önvédelemre lehet jó a gépágyú, mert egyet értek veled.

Annyit írtam le, hogy az empirikus tapasztalatok szerint JELENLEG olyan konfliktusok vannak szerte a világban, még ha nagyhatalmak is bekapcsolódnak akár egymás ellen működve, ahol a gépágyú a leginkább szükséges/de legalább is bőven elégséges fegyverzet egy harci helikopteren.

Ezért fogalmaztam azt meg, hogy nekem alapvetés SOK mindenen túl az is (mert ugye onnan indultunk, hogy német vs francia Tiger/Tigre ) ha van gépágyú az jobb, mint ha nincs.

Nekem ez totál egyértelmű, mert napi szinten igazolja az élet a valós konfliktusokban szerte a világon.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Szerintem ott is nyitott kapukat döngetsz nálam, hogy be akarod bizonyítani hogy két reguláris haderő összecsapásában maximum önvédelemre lehet jó a gépágyú, mert egyet értek veled.

Annyit írtam le, hogy az empirikus tapasztalatok szerint JELENLEG olyan konfliktusok vannak szerte a világban, még ha nagyhatalmak is bekapcsolódnak akár egymás ellen működve, ahol a gépágyú a leginkább szükséges/de legalább is bőven elégséges fegyverzet egy harci helikopteren.

Ezért fogalmaztam azt meg, hogy nekem alapvetés SOK mindenen túl az is (mert ugye onnan indultunk, hogy német vs francia Tiger/Tigre ) ha van gépágyú az jobb, mint ha nincs.
Sorry, nem bizonygatni akartam semmit, de szerintem a gépágyú megléte egy harci helikopteren csak egy meglehetősen specifikus üzemeltetői kör számára jelent előnyt, nekik is csak egy elég specifikus bevetési profil esetén.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Sorry, nem bizonygatni akartam semmit, de szerintem a gépágyú megléte egy harci helikopteren csak egy meglehetősen specifikus üzemeltetői kör számára jelent előnyt, nekik is csak egy elég specifikus bevetési profil esetén.
és mi lenne ez a meglehetősen specifikus üzemeltetői kör? akik arra használják amire való az a szar vagy mi?
 

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
Sorry, nem bizonygatni akartam semmit, de szerintem a gépágyú megléte egy harci helikopteren csak egy meglehetősen specifikus üzemeltetői kör számára jelent előnyt, nekik is csak egy elég specifikus bevetési profil esetén.
Nem negatív értelemben mondtam rád hogy bizonygatni akarsz bármit, veled szeretek értekezni, s mondom most a jelen helyzetben is szerintem 90%+ ban egyet is értek veled a lényegi dolgokban.
Egyszerűen csak én másképp látom ezt a pici szeletet, hogy a gépágyú mennyire hasznos napjainkban a valóságban, mivel az minden olyan üzemeltetőnek aki jelenleg tart fent harci helikoptert, és próbálja vele bárhol a világon az érdekeit éles szituációban képviselni, az szerintem használja is intenzíven, mivel az az általad "specifikus bevetési profil" az a jelen helyzetben én azt tapasztalom hogy általános.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

zsolti

Well-Known Member
2015. augusztus 8.
16 530
44 930
113
Kicsit az 1950-es évek végén, 1960-as években felvetődött "kell-e gépágyú a vadászgépre" kérdésre emlékeztet a téma.
A Tiger helikoptert rendszeresítő 4 ország közül 3-nál van gépágyú.
Így van, és jó érzéssel a németek nyúltak bele abba hogy nekik nincs.
Ami még érdekes lehet, hogy mi lesz akkor ha robbanásszerűen elterjednek majd már nem csak a harckocsikon, hanem puhább kis társaikon is az APS-ek. Egy szaros APC-n ha már rajta lesz az aktív védelmi rendszer, akkor fel lesz adva a lecke a rakétáknak.
 
  • Tetszik
Reactions: Terminator
T

Törölt tag 1586

Guest
Kicsit az 1950-es évek végén, 1960-as években felvetődött "kell-e gépágyú a vadászgépre" kérdésre emlékeztet a téma.
A Tiger helikoptert rendszeresítő 4 ország közül 3-nál van gépágyú.
Szerintem meg csak nem is hasonlít rá...
A vadászgépeken lévő gépágyú kérdés a légiharc kapcsán vetődött fel. A 60-as 70-es években még nem volt elég fejlett a AA rakéta és szenzor technológia ahhoz hogy a gépágyút le lehessen spórolni a vadász gépekről. Azóta - azt hiszem ez vitán felül áll - eldőlt a kérdés és ma már nyilvánvaló hogy tök felesleges a gépágyú vadászgépekre. Minimum 30 éve nem volt gépágyúval vívott légiharc és AA kill (@molnibalage , szerintem Te tudod a pontos dátumot is...)
Nem véletlen...a mai szenzor és rakéta technológia mellett ha egy vadászgép a NEZ-n belüli célra rakétát indít, akkor ott majdnem biztos a találat.

A helikoptereken lévő gépágyúk esetén teljesen más a kérdés.
Ott arról van szó hogy akarsz e buckalakókra gépágyúval pulykavadászatot rendezni?
Ez olyan országoknak akiknek van harmadik világbéli "érdekszférája" érdekes lehet, másnak aligha...
 
M

molnibalage

Guest
Szerintem meg csak nem is hasonlít rá...
Bevallom nem követtem minden hsz-t, de szerintem sem.
A gépágyú egész egyszerűen azért kellett, mert az akkori légiharc-rakétáknál kiderült, hogy vadászgépek közötti moderált manőverező légi harc esetén is erős túlzással díszek a gépen. Egész egyszerűen arra jöttek rá, hogy annyira szarok, hogy valami kell, amivel valóban le lehet lőni egy vadászgépet.

A vadászgépeken lévő gépágyú kérdés a légiharc kapcsán vetődött fel. A 60-as 70-es években még nem volt elég fejlett a AA rakéta és szenzor technológia ahhoz hogy a gépágyút le lehessen spórolni a vadász gépekről. Azóta - azt hiszem ez vitán felül áll - eldőlt a kérdés és ma már nyilvánvaló hogy tök felesleges a gépágyú vadászgépekre. Minimum 30 éve nem volt gépágyúval vívott légiharc és AA kill (@molnibalage , szerintem Te tudod a pontos dátumot is...)
1982-ben az 5. arab-izraeli balhéban lőtt le vadászgép utoljára vadászgépet gépágyúval tudtommal. Szinten 1982-es volt, amikor Nigel Shary Ward AIM-9 mellett gépágyúval lőtt le egy C-130-ast, ha jól emlékszem.

Azóta legfeljebb drogbárók gépét lőtték le gépágyúval valahol a 3. világban vagy ilyesmi. Komoly légi harcban nem.

Nem véletlen...a mai szenzor és rakéta technológia mellett ha egy vadászgép a NEZ-n belüli célra rakétát indít, akkor ott majdnem biztos a találat.
Elvileg igen, ha nincs műszaki hiba.

A helikoptereken lévő gépágyúk esetén teljesen más a kérdés.
Szerintem is. Simán költséghatékonyság. A bibi az, hogy teli van a net olyan videókkal, ahol Irak vagy Afganisztában egy sima mezítlábas emberre is ment az AGM-114, mikor gépágyúztak is előtte, ha jól emlékszem.

Ott arról van szó hogy akarsz e buckalakókra gépágyúval pulykavadászatot rendezni?
Ez olyan országoknak akiknek van harmadik világbéli "érdekszférája" érdekes lehet, másnak aligha...
DIRCM MAWS és töménytalan flare nélkül COIN-ban sem repülnek már a jenkik sem.

Amikor már ott is lassan Igla szintű kettős érzékel rakéták is feltűnnek, ha a politikai engedélyt ad az exportra aki gépágyúzni akar COIN környezetben az egyre veszélyesebb rulettet játszik...

Ennek fényében az én szememben a gépágyú a heliken egyre erősebb anakronizmus az APKWPS megléte mellett. Ha olyan rakétát használsz, amiben szinte semmi robbanóanyag nincs vagy akár ki is szedheted belőle, akkor a járulékos kár is lehet kvázi 0.

Mivel jelenleg a harci gépekben még katonák és nem könyvelők ülnek ezért ők szerintem nem nézik, hogy mennyibe kerül az, hogy fegyvert használ. Én 100%, hogy rázavarnám a célra a APKWPS és gépágyúzzon az, akinek 9 élete van.

A gépágyúnak ma kb. helis QRA esetén van értelme, ha le akarnak vele lőni mondjuk egy drónt 50 méterről, amit követ. Vagy esetleg egy Cessna kisgépet. A MN szintű légvédelem esetén sem ágyúznék nappal, ha nem muszáj...
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and honved

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
http://www.mocr.army.cz/images/id_40001_50000/46088/koncepce__2030.pdf

Cseh koncepció 2030-ig. A pdf-et le lehet fordítani angolra.
Az 52. és 53. oldal érdekes.

Az a legkevesebb, hogy valami ilyesmit kellene mutatniuk a Z26-ról!

Szóval csehek a lényeg::
- lánctalpas IFV: 2020-25
- T72 csere: 2026-28
- tüzérségi lövegek: 2021-24
- 120mm-es önjáró aknavető zászlóaljtüzérség: 2023-25 (a dokumentumban a NEMO rendszer látható)
- könnyű páncélozott járművek: 2019-23
- új hadihidak 2021-24
- Pandur modernizáció: 2025-29
- további Pandurok beszerzése: 2027-29
- KUB-ok cseréje: 2020-25
- megújuló csapatlégvédelem: 2019-22
- tüzérségi lőszert elhárítani tudó légvédelem (C-RAM): 2023-28