A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 123
113
Azaz Hornék terveztek összesen 252db T-72, 402db BMP-1, 144db Gvozgyika, 660db BTR-80 és feltehetően átmenetilag 264db T-55 és 144db D-20 löveggel.

Abban igazad van hogy a felének hogy örülnénk és hogy még ettől is fényévekre vagyunk :rolleyes:

3*44=132 Leo, 200 Puma, 3*24 =72 Pzh meg mondjuk 300 Boxer és 3*24 Eva.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
3x nehézdandár, dandáronként: 88 x modernizált T-72 (2xzlj), 142 x modernizált BMP-1 (3xzlj), 48 x modernizált Gvozgyika (1xoszt +a zljtü)
+6x tartalékos közepes dandár, dandáronként: 110 x BTR-80 (feltehetően T-55 és D-20 eszközökkel kiegészítve)
vicces hogy a német struktúrára illesztetted rá , köze nincs a valós számokhoz , ne menjünk ebbe bele , nem tudsz semmit mit terveztek/terveztünk 96 és 2004 között
annyiban azért egyet kell Veled értsek hogy igen , lényegesen nagyobb technikával számoltak mint ma van , ez tény és vitathatatlan csak aztán ... na mindegy, ja...
 
  • Tetszik
Reactions: antigonosz

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
vicces hogy a német struktúrára illesztetted rá

Nem én tettem és jobban jártál volna ha meg se szólalsz, mert német struktúrákhoz sincs ennek köze. A gépesített lövészdandár felépítésének volt egy sajátosan magyar tervezete a nyolcvanas évek végétől ami két hkzlj-ből és három lövészzászlóaljból állt és összefüggött a négyes szorzó bevezetésével is (1 valami = 4x alegység a zlj-n belül). Erről úgy tűnik te nem tudsz semmit.

Haderőnk nagy tragédiája ennek elkaszálása. A hanyatlás igazából 1998-ban kezdődött, pont emiatt.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
A száraz tényeknél maradva, a balliberális oldal ahogy én látom, úgy utálja az MH-t mint a szart. Ha tehetnék teljesen leépítenék a picsába, el is kezdték amúgy... Ami most van, az messze nem elég, de legalább azon túl hogy csak nem ártanak, elkezdtek a helyes irányba lépkedni.
Amit írtál, abból az derül ki, hogy a száraz tény az, hogy szerinted. :)
Az a Vadai engem is idegesít, sült hülye. Ugyanolyan vonalas és hülye, mint Tömjén a másik oldalon. Mindenesetre nem tudjuk mit tennének. A jelenlegi irány jó, de van honnan és hová fejlődni. A lemaradást nem egyedül ők hozták össze, de Mécs Imre ámokfutása rendesen benne van.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 359
113
Nem én tettem és jobban jártál volna ha meg se szólalsz, mert német struktúrákhoz sincs ennek köze. A gépesített lövészdandár felépítésének volt egy sajátosan magyar tervezete a nyolcvanas évek végétől ami két hkzlj-ből és három lövészzászlóaljból állt és összefüggött a négyes szorzó bevezetésével is (1 valami = 4x alegység a zlj-n belül). Erről úgy tűnik te nem tudsz semmit.

Haderőnk nagy tragédiája ennek elkaszálása. A hanyatlás igazából 1998-ban kezdődött, pont emiatt.
szerintem ne menjünk ebbe bele koma , nem tudod miért de hidd el jobban jársz , fogalmad sincs a tervezetekről vagy a 90-es évek struktúraváltásáról ,ellenben én akkor dolgoztam a parancsnokságon
 

Kishuszár

Active Member
2019. június 19.
108
242
43
Na majd a Momentum!

A Momentum tagja vagyok és teljes mellszélességgel támogatjuk a haderőfejlesztést, bár gondolom a programunkat senki nem olvasta, amiben ez is benne van, csak látatlanban hazaárulózott az a srác is az előbb. A gond a mostani haderőfejlesztésben ott van, hogy fidesz - közeli magáncégek is erőteljesen részt vesznek benne, és több milliárdot sikerül elcsalniuk így, mivel alapból titkosítják ezeket ugye 30+ évre. Ráadásul a propaganda elnyomja az alapfejlesztéseket (gondolok itt arra, hogy a propagandának megfelelve nyomja mindenki a hírekben hogy Leo, PzH...stb... amivel semmi gond nincs az égvilágon, de amikor mondod nekik, hogy a katonáknak nincs egyforma gatyájuk, akkor rögtön hazaáruló lettél.) Amíg ilyen Német Sziszik a honvédelmi államtitkárok és a tartalékos állomány csak a jó számok miatt kizárólag papíron működőképes, addig igenis van még mit változtatni a rendszeren. Rámpás cs.szállítót se sikerült beszerezni vagy 10 éve..
Gyurcsányék ámokfutását a mai ellenzék szerintem elítéli ugyanúgy a DK kivételével.
Az is botrány, hogy a külpolitikánk miatt estünk el egy csomó technikától, vagy úgy kell azt kiharcolni (pl.: NASAMS).
A fizetés pedig szerintem megalázó egy hazájáért életét is adó katonának, az 5-10%, pedig csak dísz és szavazatvásárlás az arra fogékonyaknak (gondolok itt nem csak a katonákra, hanem minden állami alkalmazottra is).
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 508
113
https://mandiner.hu/cikk/20181223_demko_attila_igy_vertek_szet_a_honvedseget_gyurcsanyek

"A nehéztechnika, amit a Gyurcsány kormány felszámolt, a T-72, a BMP-1, és a Gvozdika hármasán alapult.
A legnagyobb kárt az összes, 144 darab Gvozdika kivonásával majd eladásával okozták.
Sokat úgy vontak ki és adtak el, hogy előtte modernizálták őket.
Csak mi gondoltuk úgy, hogy valami misszióba könnyebben telepíthető eszköz jobb lesz, de végül a Gyurcsány kormány nem vett semmit az eladott Gvozdikák helyett.
A több mint 500 eladott BMP-1-es talán kisebb veszteség, de a legtöbb katona hasonlóan fájdalmasan élte meg elvesztésüket, mint az önjáró tüzérségét.
Amit pár évvel korábban, 1996-ban Horn Gyula alatt megvettek, 2004 végén elajándékozták, Gyurcsány Ferenc maga jelentette be 77 T-72-es Iraknak adományozását.
Amikor 2010-ben már védelmi tervezési főosztályvezetőként Kalocsán jártam megnézni, milyen eszközök maradtak meg a raktárakban és milyen állapotban vannak, a helyi parancsnok azt mondta, hogy a Gvozdikák és BMP-1-eseke ladási ára kevesebb volt, mint a fém értéke, ami bennük van. "

Azért azt vegyük észre hogy most ez a mainstream vélemény... a központi kommunikáció, a csapból is ez folyik ("azelmúltnyolcévezés" továbbfejlesztése) ... ami persze nem jelenti azt hogy nem így történt, csak nem biztos hogy minden részletet megismertetnek velünk. Most mindenki azt mondja, hogy ő már akkor tudta, meg ellenezte... 10-20 év múlva majd a Z2026-nak is lesz többféle megítélése, attól függően hogy ki értékeli. Mert nem mindegy hogy ki mondja és milyen célból.


3kxz8r59786z.jpg
 
  • Tetszik
Reactions: fishbed and SilvioD

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 509
72 508
113
Szerintem meg csak nem is hasonlít rá...
A vadászgépeken lévő gépágyú kérdés a légiharc kapcsán vetődött fel. A 60-as 70-es években még nem volt elég fejlett a AA rakéta és szenzor technológia ahhoz hogy a gépágyút le lehessen spórolni a vadász gépekről. Azóta - azt hiszem ez vitán felül áll - eldőlt a kérdés és ma már nyilvánvaló hogy tök felesleges a gépágyú vadászgépekre. Minimum 30 éve nem volt gépágyúval vívott légiharc és AA kill (@molnibalage , szerintem Te tudod a pontos dátumot is...)
Nem véletlen...a mai szenzor és rakéta technológia mellett ha egy vadászgép a NEZ-n belüli célra rakétát indít, akkor ott majdnem biztos a találat.

A helikoptereken lévő gépágyúk esetén teljesen más a kérdés.
Ott arról van szó hogy akarsz e buckalakókra gépágyúval pulykavadászatot rendezni?
Ez olyan országoknak akiknek van harmadik világbéli "érdekszférája" érdekes lehet, másnak aligha...

Logikus amit írtok és teljesen egyet lehet vele érteni. Lehet hogy eljött már az idő, hogy a helikopterekre sem kell már beépített gépágyú...

De a 60-as években is azt gondolták hogy rakétákkal majd mindent megoldanak messziről, az ellenség meg nem tud/fog közelebb jönni... Nem csak az volt akkor a probléma hogy a rakéták nem voltak elég jók, hanem az is hogy a rakéták száma véges volt. A németek eredetileg csak egy Bo-105M PAH 1 utódot (Panzerabwehrhubschraubers 2, PAH 2) akartak, de mire elkészült, a Hidegháborúnak már régen vége lett. A német Tiger-en kívül van másik harci helikopter, amelyiken nincs beépített gépágyú?
 
  • Tetszik
Reactions: Masztiff

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
A Momentum tagja vagyok és teljes mellszélességgel támogatjuk a haderőfejlesztést, bár gondolom a programunkat senki nem olvasta, amiben ez is benne van, csak látatlanban hazaárulózott az a srác is az előbb. A gond a mostani haderőfejlesztésben ott van, hogy fidesz - közeli magáncégek is erőteljesen részt vesznek benne, és több milliárdot sikerül elcsalniuk így, mivel alapból titkosítják ezeket ugye 30+ évre. Ráadásul a propaganda elnyomja az alapfejlesztéseket (gondolok itt arra, hogy a propagandának megfelelve nyomja mindenki a hírekben hogy Leo, PzH...stb... amivel semmi gond nincs az égvilágon, de amikor mondod nekik, hogy a katonáknak nincs egyforma gatyájuk, akkor rögtön hazaáruló lettél.) Amíg ilyen Német Sziszik a honvédelmi államtitkárok és a tartalékos állomány csak a jó számok miatt kizárólag papíron működőképes, addig igenis van még mit változtatni a rendszeren. Rámpás cs.szállítót se sikerült beszerezni vagy 10 éve..
Gyurcsányék ámokfutását a mai ellenzék szerintem elítéli ugyanúgy a DK kivételével.
Az is botrány, hogy a külpolitikánk miatt estünk el egy csomó technikától, vagy úgy kell azt kiharcolni (pl.: NASAMS).
A fizetés pedig szerintem megalázó egy hazájáért életét is adó katonának, az 5-10%, pedig csak dísz és szavazatvásárlás az arra fogékonyaknak (gondolok itt nem csak a katonákra, hanem minden állami alkalmazottra is).
Faszom fog megtanulni ,,fránsziáúl",hogy elolvassa a ,,programotokat".
Milyen technikától estünk el? Mert nincs olyan,hogy csak ballib kormány honvédelmét támogatom. Legyen egy konzi,meg egy ballib katonai technika? Bizti olcsó lenne,és sok vidám katonát eredményezne a 4 évenkénti átállás. o_O
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Logikus amit írtok és teljesen egyet lehet vele érteni. Lehet hogy eljött már az idő, hogy a helikopterekre sem kell már beépített gépágyú...

De a 60-as években is azt gondolták hogy rakétákkal majd mindent megoldanak messziről, az ellenség meg nem tud/fog közelebb jönni... Nem csak az volt akkor a probléma hogy a rakéták nem voltak elég jók, hanem az is hogy a rakéták száma véges volt. A németek eredetileg csak egy Bo-105M PAH 1 utódot (Panzerabwehrhubschraubers 2, PAH 2) akartak, de mire elkészült, a Hidegháborúnak már régen vége lett. A német Tiger-en kívül van másik harci helikopter, amelyiken nincs beépített gépágyú?


Olaszok mangustája volt ilyen. De aztán "fabrikáltak" a tipusra. Nem véletlenül.

Meg az OH1 a japóknak. Bár az nem tudom rendszerben van e.

És a németeknél is rendszerben van 12,7es gpu konténer ha minden igaz. Ami sokkal kedvezőtlenebb megoldás mint egy gépágyú.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Szerintem minden kormány rendelkezett haderőfejlesztéssel papiron. Most lehet vádaskodni hogy a következő kormány miért nem vitte véghez ezeket. Persze mindig egy a lényeg nem mi hanem a másik a hibás. 2002-2010 között miért nem kezdett neki a csodás Horn féle haderőfejlesztésnek? A lehetőség újra a kezükben volt. Helyette Vadai a mai napig pozitív dologként megemlíti hogy 300 milliárd fölé emelték a honvédelmi költségvetést. Ami így elmondva az is de ami lett ebből a rengeteg pénzből csak leépítésre futotta, csodás ezzel büszkélkedik. Az éremnek kettő oldala van, mind a kettő tény, csak valaki így vagy úgy értékeli.