A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
Próbállak követni, de nem igazán értem mire gondolsz...??
Mi értelme az irànyadó OGY határozathoz képest alacsonyabb feltöltési létszàmot rögzíteni egy korm.határozatban??
Ha a 37 ezres létszám elérése a cél akkor az ilyen 21-ig szóló alacsonyabb keret meghatározàsnak mi értelme van?

Én nem tudok másra gondolni mint hogy durva recesszióra számítanak ès a kormány elkezdett visszvágni a költségekből ott ahol csak lehet.
Leszabályozza melyik beosztás betöltése élvez prioritást és melyik nem, illetve később betöltendő.
Durva recesszió minden emberi számítás szerint a következő 2 évben elkerül még minket. Ezt a kormánnyal legkritikusabb kutatóintézetek is elismerik. A növekedés ütemének mértéke kérdéses. Ez egyelőre Európában top3-as.
Recesszió egyelőre még Németországban sincs, bár a politikusaik mindent megtesznek, hogy legyen.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Én amilyen számokat ismerek, az utóbbi években dinamikusan nőtt a honvédség létszáma a fluktuációtól függetlenül. Hogy ez mennyiben volt minőségi előrelépés azt nem tudom.
A polgári életben is keresett szakemberek megszerzése sztem minden seregben nehézkes. Kelet-Európában hatványozottabban. A fizetésekkel ebben a szegmensben sosem fog tudni a sereg versenyezni. Max. az állam által biztosított külön lehetőségekkel és kedvezményekkel. Itt azért elég nagy a játéktér. De ezt ki kell dolgozni HR stratégia kell.
Bár a 0-ik lépés lenne a meglévő emberek megbecsülése. Itt sztem fél éven belül lesz egy 3-4 éves béremelési egyezség.
A beáramlást is szabályozni kell. Valószínű nem véletlenül hozták ezeket a szabályokat, az elmúlt év tapasztalatai alapján korrigáltak. Nem csak anyagi-bérezési oldala van. Kiképzési és infrastruktúra megteremtés. Itt ia bőven van elmaradás.
Sztem pl p.lusz 5000 fő bérezése a költségvetésben nem tétel, ha prioritást élvez a sereg. A fele adó, járulék és Áfa formájában visszavándorol a költségvetésbe
Az utolsó mondatoddal nagyon egyetértek, nettóban kell nézni a kiadást és spórolást is.
Viszont a haderő humánerőforrás utánpótlásának biztosítása nem annyira politikai prioritás, mint azt gondolnánk.
Ha valamit akart a politika az elmúlt 10 évben azt megcsinálta. Öt, tíz milliárd forint havonta potyog a különböző aktuális feladatokra. A HM úgy tűnik nem tudja érvényesíteni érdekeit, a katonák béremelése, valószínűleg a többi fegyveres szerv (BM) vezetőinek ellenállásán elbukott....
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 793
113
CSIKSZEREDÁTÓL SZATMÁRNÉMETIG VAN NEKIK MOZGATHATÓ TANKJUK.nekünk meg nincs..ez a lényeg szerintem
Háborús helyzetre magyar-román viszonylatban jelenleg 1% esély van. Ha vannak mozgatható tankjaik, akkor azokat gurítsák a moldovai határra, mert egyre nagyobb ott a politikai káosz és a Dnyeszter mentén ruszki csapatok állomásoznak
Sztem a következő Ukrajna, Moldova lehet...ami nekünk bármilyen kimenetellel csak jó.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 452
113
Srácok! Szerintem itt most alaposan megráncigáltátok a dilifát.
Teljesen ellentmond az eddigi infóknak/terveknek ez az egész. Viszont, ha jól értem az így megadott 29.850-es keret sincs jelenleg feltöltve (Messze nincs!). De nézzük a konkrét szöveget a Közlönyből:
1 pont:
2021 dec. 31.-ig a következő számok vannak megadva:
Tiszt 5000
Altiszt 9000
Legénységi állomány 8900
Tisztjelölt 800
Altiszt jelölt 250
Honvédelmi alkalmazott 5900
Keretszám összesen 29850

DE(!!!) a 2. pont szerint, "szükség esetén" a fenti számok változhatnak. Jobban mondva a legénységi, és tiszthelyettesi állomány nőhet. Mégpedig egészen külön-külön 10.746 főig. Ez a 36%-a a teljes keretszámnak. Magyarán mindenből létszámstop van, kivéve a legénységi és altiszti állományból!
Nem ez a cél?
Adjuk csak össze! Ez 21.492fő legénységi és altiszti állományt jelent. Szerintem ez jelenleg nagyon messzi szám.
De tudtommal "tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet" közben tengetjük életünket. Ami azt jelenti, hogy a "szükség esetén" már a "mostra" is érvényes.

Én azt gyanítom, hogy ennek a kormányhatározatnak egyetlen nagyon fontos szerepe van. Forrást kellett felszabadítani a várható beszerzésekhez (vagy további fizuemelésekhez), és honvédelmi költségvetést Varga Misi bácsinak úgy kellett leadni, hogy megmondtuk, hogy ennyi meg annyi (37.650fő) lehet a max. létszám. Erre a PM-ben valamit kalkulálnia kell. Ez a lényeg egy költségvetésnek. A lehetséges kiadásokkal bevételekkel számolni. De a PM-ben nem tudják, hogy mennyi a gépesített lövészraj mérete. Leszarják. Nem ez a dolguk! Nekik létszámok, keretszámok, kiadásokkal kell számolniuk.
A 37.650 fő az tulajdonképpen egy biankó csekk, amit a HM igényel Misi bácsitól.
Ha nagyon megszalad a hatékonyság a toborzásnál, akkor meg mindenki csak hápog, hogy "mibő' fogjuk ezeket etetni?". Megmég beszerezni is kéne!
Ígyhát Misi bá' megmondta, hogy OK, de akkor húzzuk meg alacsonyabban a határt bérlimitben és a felszabaduló - különben elkülönített - lóvéból lehet költeni. A HM meg vadul bólogatott, mert tökkkéletesen tisztában voltak vele, hogy a 21.492 főt (legénység+altiszt) 2021-ig vért pisálva sem tudják feltölteni.
És hogy mennyire biankó csekk ez a 37 ezres szám? (még a 29 ezres is!!!)
/Nagyon fontos, ez csak a Magyar Honvédségre vonatkozó keretszám!!! Legalább is a Közlöny a MH-ra hivatkozik.../
Tessék megnézni a HM költségvetési számait 2020-ra: Link (5. oldal, Magyar Honvédség cím alatt)
Igen-igen. Az rubrikában 22.068 fő szerepel mint átlagos statisztikai állományi létszám.
Azt vesszük, hogy egy nagyon durva átlagot nézve 200.000Ft-os bruttó illetményt veszünk az eredeti 37.650 fő és a most elővezetett 29.850 fő közötti állomány különbségre, akkor az azt jelenti, hogy havi több mint 1,5Mrd forintot spórol/szabadít föl fixen az MH költségkeretéből. Ez 2021 dec. 31.-ig 37.440.000.000 Ft felszabaduló keretet jelent. És ezért senkit nem kellett elbocsátani, egyszerűen alacsonyabbra vettek egy költségkeretet.
Ezek a számok nyilvánosak, megjelennek mindenhol. A teljes létszám csökkenése jut el mindenkihez, miközben ez a struktúra átalakításának egyik eleme LEHET...
Ugyanakkor ezzel a megoldással BÁRMIKOR egy új kormányhatározattal (azaz fél óra alatt körbe telefonálva) vissza lehet emelni a MH létszámát 37.650 főre. Még az országgyűlés sem kell hozzá.
Valahol rosszul kalkuláltam?
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
EZT ŐK TUDJÁK? MERT NEM EZ VAN DUMÁLVA...
Jól mondod, dumálva, ahhoz, hogy az a 100 menjen, kéne egy teljes ipari nagyjavítás, a felújítottak működnek kb, mert azok fel lettek újítva . Attól még a T-55, még kurva könnyű prédája az összes elképzelhető páncéltörő eszköznek ami jelenleg rendszerben van. Ami macerás, az a maradék modernizált lófasz, azt szemből nem viszi az RPG, csak oldalról. Viszont, konkursz, metisz szintén bontja maximális lőtávolságról. Azt is, ami szintén macerásabb azok a modernizált BMP-k meg a LAROM-al szerelt tüzér ütegek.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 846
113
Srácok! Szerintem itt most alaposan megráncigáltátok a dilifát.
Teljesen ellentmond az eddigi infóknak/terveknek ez az egész. Viszont, ha jól értem az így megadott 29.850-es keret sincs jelenleg feltöltve (Messze nincs!). De nézzük a konkrét szöveget a Közlönyből:
1 pont:
2021 dec. 31.-ig a következő számok vannak megadva:
Tiszt 5000
Altiszt 9000
Legénységi állomány 8900
Tisztjelölt 800
Altiszt jelölt 250
Honvédelmi alkalmazott 5900
Keretszám összesen 29850

DE(!!!) a 2. pont szerint, "szükség esetén" a fenti számok változhatnak. Jobban mondva a legénységi, és tiszthelyettesi állomány nőhet. Mégpedig egészen külön-külön 10.746 főig. Ez a 36%-a a teljes keretszámnak. Magyarán mindenből létszámstop van, kivéve a legénységi és altiszti állományból!
Nem ez a cél?
Adjuk csak össze! Ez 21.492fő legénységi és altiszti állományt jelent. Szerintem ez jelenleg nagyon messzi szám.
De tudtommal "tömeges bevándorlás okozta válsághelyzet" közben tengetjük életünket. Ami azt jelenti, hogy a "szükség esetén" már a "mostra" is érvényes.

Én azt gyanítom, hogy ennek a kormányhatározatnak egyetlen nagyon fontos szerepe van. Forrást kellett felszabadítani a várható beszerzésekhez (vagy további fizuemelésekhez), és honvédelmi költségvetést Varga Misi bácsinak úgy kellett leadni, hogy megmondtuk, hogy ennyi meg annyi (37.650fő) lehet a max. létszám. Erre a PM-ben valamit kalkulálnia kell. Ez a lényeg egy költségvetésnek. A lehetséges kiadásokkal bevételekkel számolni. De a PM-ben nem tudják, hogy mennyi a gépesített lövészraj mérete. Leszarják. Nem ez a dolguk! Nekik létszámok, keretszámok, kiadásokkal kell számolniuk.
A 37.650 fő az tulajdonképpen egy biankó csekk, amit a HM igényel Misi bácsitól.
Ha nagyon megszalad a hatékonyság a toborzásnál, akkor meg mindenki csak hápog, hogy "mibő' fogjuk ezeket etetni?". Megmég beszerezni is kéne!
Ígyhát Misi bá' megmondta, hogy OK, de akkor húzzuk meg alacsonyabban a határt bérlimitben és a felszabaduló - különben elkülönített - lóvéból lehet költeni. A HM meg vadul bólogatott, mert tökkkéletesen tisztában voltak vele, hogy a 21.492 főt (legénység+altiszt) 2021-ig vért pisálva sem tudják feltölteni.
És hogy mennyire biankó csekk ez a 37 ezres szám? (még a 29 ezres is!!!)
/Nagyon fontos, ez csak a Magyar Honvédségre vonatkozó keretszám!!! Legalább is a Közlöny a MH-ra hivatkozik.../
Tessék megnézni a HM költségvetési számait 2020-ra: Link (5. oldal, Magyar Honvédség cím alatt)
Igen-igen. Az rubrikában 22.068 fő szerepel mint átlagos statisztikai állományi létszám.
Azt vesszük, hogy egy nagyon durva átlagot nézve 200.000Ft-os bruttó illetményt veszünk az eredeti 37.650 fő és a most elővezetett 29.850 fő közötti állomány különbségre, akkor az azt jelenti, hogy havi több mint 1,5Mrd forintot spórol/szabadít föl fixen az MH költségkeretéből. Ez 2021 dec. 31.-ig 37.440.000.000 Ft felszabaduló keretet jelent. És ezért senkit nem kellett elbocsátani, egyszerűen alacsonyabbra vettek egy költségkeretet.
Ezek a számok nyilvánosak, megjelennek mindenhol. A teljes létszám csökkenése jut el mindenkihez, miközben ez a struktúra átalakításának egyik eleme LEHET...
Ugyanakkor ezzel a megoldással BÁRMIKOR egy új kormányhatározattal (azaz fél óra alatt körbe telefonálva) vissza lehet emelni a MH létszámát 37.650 főre. Még az országgyűlés sem kell hozzá.
Valahol rosszul kalkuláltam?

200.000-et.Nyugodtan számolhatsz 350-el de lehet,hogy 400-al is.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus
T

Törölt tag 1586

Guest
Leszabályozza melyik beosztás betöltése élvez prioritást és melyik nem, illetve később betöltendő.
Durva recesszió minden emberi számítás szerint a következő 2 évben elkerül még minket. Ezt a kormánnyal legkritikusabb kutatóintézetek is elismerik. A növekedés ütemének mértéke kérdéses. Ez egyelőre Európában top3-as.
Recesszió egyelőre még Németországban sincs, bár a politikusaik mindent megtesznek, hogy legyen.
Hmmm...
Nem biztos hogy u.azokat a híreket olvassuk
Én pl.ezt olvastam:
https://www.reuters.com/article/us-...-growth-forecasts-for-2019-2020-idUSKCN1VW0VJ
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Háborús helyzetre magyar-román viszonylatban jelenleg 1% esély van. Ha vannak mozgatható tankjaik, akkor azokat gurítsák a moldovai határra, mert egyre nagyobb ott a politikai káosz és a Dnyeszter mentén ruszki csapatok állomásoznak
Sztem a következő Ukrajna, Moldova lehet...ami nekünk bármilyen kimenetellel csak jó.
így legyen...de nekünk ma semmink nincs..köszi gyurcsány..köszi viktor..
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Szerk: arra írtam választ, hogy a románok állítólag vesznek leopard 2 és Szatmár írta

Válasz:

Erre forrás?

Mert ez egyértelműen hazugság. Érdeklődési szándéknyilatkozat adtak ki ( ami nem ér semmit), és semmilyen darabszámot nem mondtak. Csak bizonyos elmélkedések vannak és wikipedia hamisítások.

Nem szabad azt sem elfeledni, hogy a románok egyetlen egy komolyabb szárazföldi projektjük nem valósult meg, sőt az állandóan emlegetett 48 darab f-16 tuk se valósult meg több mint 15 év alatt, szóval konkrétan hazudnak.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Még egyszer mondom nincs elég csapattiszt ahhoz,hogy a rengeteg bevonult legénységet irányítsa így érgelme sincs bevonultat i őket.
hidd el képben vagyok.Én lennék a legboldogabb ha azt mondhatnám hogy nincs nekik annyi hogy eltaposhatnának bennünket, de van sajnos..ócska szar tankjaik vannak meg vagy 20-30 felújított de beletaposnának a földbe bennünket. A cg4 sem megoldás..amig nem lesz magyar légierő...amíg nem lesz szárazföldi haderő legalább akkora mint az övék addig bármikor legyaláznak..ez van...Én 1 utat látok...mint a zsidók..elrettentés...legyen jobb, mint az övék...fossanak ők.Jöjjenek utannaunk. Gazdasagilag jobbak vagyunk. Én most vennék 12-14 ujabb vadaszgépet..gripent..ők had vegyenek ujabb hasznalt szart....aztan ujabb 44 leo-t---majd még 12 pzh 200-et
gyerunk-gyerunk...majd megállnék..nekünk ennyi elég, nem kell több..Ők meg tartsak fenn a tulméretezett hadseregüket, mert mi csak az idealist valósitjuk meg:)))
Jó vicc XD az elavult t55 vicceiket egy sima rpg is kilövi, amivel a Honvédség minden egyes sarkon rendelkezik. Emelet a román katonai morál nem arról híres, hogy a végsőkig küzdenének...... az f-16 gépeik nem combat readyk a mig 21 vicceik meg kb annyit érnek mint az "t55 harkocsijaik" az a probléma, hogy a laikusok azt hiszik, hogy a második világháborúban vannak és mindig mákja lehet a csöcselék tömegnek, hát el kell keseritselek. A sok lúd kurvára nem győz disznót ha a disznón páncél van és modern gépágyú. Nagyon a minőség számít és nem a tömeg.
 

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
nem akarom védeni 1 percre sem a szerbeket, de amikor Ők harcba kerültek, le volt szarva hogy van-e tiszt. Minden katona ki volt képezve és amikor összejöttek vagy 20-an azonnal ütőképes alakulatot alkottak. mindenki amihez értett azt csinálta. és gyakorlatilag le nem győzték őket soha. A dumát elfelejtve , szárazföldön soha senki még nem győzte le őket(tudom török duma jön majd) persze..de ez azelőtt volt hogy kialakították a rendszerüket. ami van oké csak át kell venni. Jelenleg ők a világon a legjobbak szerintem..
Jah tényleg "legyőzhetetlenek" körülbelül mindenkitől csufos vereséget szenvedtek még a "koszos" albánoktól is és a szlovéneket se tudták lenyomni..... de állítólag erősek és ezt főleg Magyarországon hirdetik hamisan.... Közbe tito is mondta, hogy a szerbek tökéletesek fegyvertelen civilek lemészárlásába, de háborúzni nem tudnak.
 
  • Tetszik
Reactions: Bleroka

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 371
7 842
113
Jah tényleg "legyőzhetetlenek" körülbelül mindenkitől csufos vereséget szenvedtek még a "koszos" albánoktól is és a szlovéneket se tudták lenyomni..... de állítólag erősek és ezt főleg Magyarországon hirdetik hamisan.... Közbe tito is mondta, hogy a szerbek tökéletesek fegyvertelen civilek lemészárlásába, de háborúzni nem tudnak.
Nézd senki nem akar legfőképp a balkánon ismét egy háborút. A Szerbekre akárhogy is nézzem de szükségünk van a déli stabilitás megőrzésére. Egyébként is mi szűkség lenne egy adok kapokra velük?
Kíváncsivá tenne hogy hány mély érzelmű magyar menne nagy mellel egy esetleges konfliktusba és hány törne meg közülük lelkileg,fizikálisan egy jó nagy háborús pofon után. Elég csak ránézni azokra a mély ukránokra akik megjárták Donyecket. Vajon hányban rendült meg a világ a "Donyecki fronton".
Ezzel azt akarom sugalni hogy sokszor azok "úszák" meg a balhét akik a legnagyobb hangadok.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
nem akarom védeni 1 percre sem a szerbeket, de amikor Ők harcba kerültek, le volt szarva hogy van-e tiszt. Minden katona ki volt képezve és amikor összejöttek vagy 20-an azonnal ütőképes alakulatot alkottak. mindenki amihez értett azt csinálta. és gyakorlatilag le nem győzték őket soha. A dumát elfelejtve , szárazföldön soha senki még nem győzte le őket(tudom török duma jön majd) persze..de ez azelőtt volt hogy kialakították a rendszerüket. ami van oké csak át kell venni. Jelenleg ők a világon a legjobbak szerintem..
Tavaszi vihar ha jól emlékszem a neve annak a horvát hadművelet ék amiben alaposan ellettek picsazva szerbek meg aztán szárazföldi erő bevetése nélkül is ravettek őket hogy ne azt csinálják amit ők akarnak.

Elvesztették nagy Szerbia alias Jugoszlávia szóval a közelmúlt nem éppen a dicsőséges gyozelmektol fénylik szerintem.