A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 278
14 191
113
A tatai cz lövészethez kapcsolódóan.
A cikkben azt írják 300m-re is lőttek.
Ez eléggé szokatlan. Mármint egy géppisztolytól.
A nyílt irányzékon amúgy milyen távolságokat lehet állítani?
 

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
A tatai cz lövészethez kapcsolódóan.
A cikkben azt írják 300m-re is lőttek.
Ez eléggé szokatlan. Mármint egy géppisztolytól.
A nyílt irányzékon amúgy milyen távolságokat lehet állítani?
Valószínűleg 300-ig nem lehet, általában, 25 vagy 50 méterenkénti osztással lehet valamilyen egyszerűen állítható nézőkét mozdítani. Ha jól emlékszem egy görgőszerű, forgatható tárcsa palástján vannak különböző átmérőjű furatok kialakítva, melyet előre vagy hátrafelé lehet forgatni.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 050
26 606
113
Ma reggel a 8:30-as Rádió 1-es hírek között azt hallottam, hogy most kezdődik az Országházban a 2019-es utolsó ülésszak (eddig érdektelennek tűnik), ahol többek között védelmi és rendvédelmi kiadásokról is döntés fog születni. --> Ebből a hírből és abból a nyílván való tényből, hogy gyakorlatilag két munkahét van hátra az évből arra következtethetünk, hogy döntés a Z2026-ba tartozó haditechnikai beszerzésről a következő két hétben várható! Nem kell már sokáig várni/nincs már sok idő a reménykedésre.

A T/8029-ban nincs meglepetés:
"Az Országgyűlés hozzájárulását adja ahhoz, hogy a Magyar Honvédség az Iszlám Állam elnevezésű terrorszervezet elleni nemzetközi koalíciós műveletek elősegítése érdekében, partnerképesség-építési, katonai segítségnyújtási és tanácsadási, őrző-védő és csapatkísérő feladatoknak az Iraki Köztársaság területén történő ellátására egy, legfeljebb 200 – váltási időszakban 400 – fős, a szükséges technikai eszközökkel, fegyverzettel, felszereléssel ellátott katonai kontingenst (a továbbiakban: Kontingens) állomásoztasson"

Ami hiánypótlás az a salátatörvényben alapvetően ez:
A Hvt. Első Része a következő III/C. Fejezettel egészül ki: „III/C. Fejezet
A NEMZETGAZDASÁG VÉDELMI CÉLÚ FELKÉSZÍTÉSE ÉS A GAZDASÁGMOZGÓSÍTÁS


Ez alapvető, az a döbbenet, hogy eddig nem volt! A többi alapvetően csak pontosítása korábbi törvényeknek, hogy ne csak papíron, de a gyakorlatban is értelmes rendszert alkosson a honvédelem a gazdálkodástól a mozgósításig.

A T/8031 arról szól, hogy a védelmi beszerzéseket megkapta Maróth Gáspár, Ezt innentől központosított beszerzésnek fogják hívni. Szóval nincsenek a törvényben Pumák meg brazil teherszállítók.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
Az AMD-65 deszantfegyvernek készült (AMD=Automata Módosított Deszantfegyver), később rendszeresítették az egész Néphadseregben.

Régies értelemben az ejtőernyősök voltak a deszant.
A tiszteknek, felderítőknek, ernyősöknek, jármű kezelőknek meg úgy mindenkinek szánták, akinek könnyebb és kompaktabb fegyver kéne az AKM 63-nál. A cseheknél hasonló feladatokra ott volt a vz 61 Scorpio, a lengyel tesóknál a PM 63 RAK. Nálunk meg nem akartak a klasszikus értelembe vett géppisztolyt rendszeresíteni, hanem azt mondták, hogy az AMD 65 az géppisztoly.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 278
14 191
113
Valószínűleg 300-ig nem lehet, általában, 25 vagy 50 méterenkénti osztással lehet valamilyen egyszerűen állítható nézőkét mozdítani. Ha jól emlékszem egy görgőszerű, forgatható tárcsa palástján vannak különböző átmérőjű furatok kialakítva, melyet előre vagy hátrafelé lehet forgatni.


Oks. Diopteres irányzéka van. Csak a 300m-en csodálkoztam egy kicsit.
Géppisztolyos lőgyakorlaton sosem lőttem 300ra.
Ráadásul a parabellum lőszerrel ilyen távolságra nem igazán szoktak lődözni. Azért is érdekel, hogy mi a max lőtáv az irányzékon.


Amúgy nekem is fura, hogy nem a legkisebb brent kapják.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Oks. Diopteres irányzéka van. Csak a 300m-en csodálkoztam egy kicsit.
Géppisztolyos lőgyakorlaton sosem lőttem 300ra.
Ráadásul a parabellum lőszerrel ilyen távolságra nem igazán szoktak lődözni. Azért is érdekel, hogy mi a max lőtáv az irányzékon.


Amúgy nekem is fura, hogy nem a legkisebb brent kapják.
Igen, diopteresnek nevezik. Állítólag mindenki, aki lőtt vele, jó eredményeket ért el. Jó szórásképet mutatott a körös mellalakban (25 m-en), az 50, 100 és 200 m-re lévő célok buktak. Gondolom ezen felbátorodva lőttek a messzebb lévő célokra is.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

Firga bácsi

Well-Known Member
2019. december 8.
499
767
93
Elég rutinos katonák lőttek vele, sokan több száz lőszert tudtak fejenként csak ott ellőni. Ha gyakorlott lövész az ember, egy vagy másfél alakkal fölé célozva, képes az elméleti célzott lőtávnál nagyobb távolságon leküzdeni egy álló alakot.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and Hegylakó

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
A tatai MH 25. Klapka György Lövészdandár 11. Harckocsizászlóalja rendszerbeállító lőgyakorlatokat hajtott végre az újonnan rendszeresített CZ Scorpion EVO 3 géppisztolyokkal december 4-5-én, a szomódi lőtéren.
https://honvedelem.hu/cikk/rendszerbe-alltak-a-skorpiok-tatan/
A skorpió nem a rendészeké lesz? A harckocsizóknak volt rendszeresítve gp/gk eddig?

Nagyon régi téma., Már a Néphadseregben, a 80-as évek végén napirenden volt a harcjárművek kezelőszemáélyzetének, egy a feladatukhoz jobban passzoló kézifegyver rendszeresítése. Egy géppisztoly. Ez volt a KGP-9. Ami nem sikerült valami fényesre, nem is került a Honvédséghez szerintem nagy számban, bár elvileg rendszeresítették. A büntetésvégrehajtásnál, talán még van belőle. Most végre, eljutottunk oda, hogy legyen megfelelő kézifegyvere, egy harckocsizónak, vagy épp egy KUB kezelőszemélyzetének, majd az önjáró tüzéreknek. Egy olyan fegyver, amit könyebb viselni, elhelyezni, egy harcjármű szűk terében, de mégis megfelelő tűzerővrel bír, az adott katonák önvédelméhez. Illetve, a tiszteknek is gondolom, ez lesz a sorozatlövő fegyverük. Talán még emlékezünk, az AMD-65 is ilyesmi elvek szerint készült anno a 60-as években. deszantosoknak, harcjárművek kezelőinek szánták. Mondjuk, egy másik történet, hogyan lehetett belőle alap és egyetlen, egyéni sorozatlövő fegyvere a Néphadseregnek.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
Nem kötözködésképp, de az"igenist" a Horthy hadseregben használták. A géppisztolyt pedig nem parancsban nevezték el, hanem a rendszeresítéskor határozták meg az elnevezését. Valóban a nyolcvanas évek elejéig géppisztolynak nevezték.

Még mi is, 87-88.ban, géppisztolyként kaptuk a kiképzést, az AMD-65-re. Az metszeti oktatótáblákon is ez volt, "géppisztoly". Ez volt az általános elnevezése.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
Elég rutinos katonák lőttek vele, sokan több száz lőszert tudtak fejenként csak ott ellőni. Ha gyakorlott lövész az ember, egy vagy másfél alakkal fölé célozva, képes az elméleti célzott lőtávnál nagyobb távolságon leküzdeni egy álló alakot.

Én eddig csak képen és videón láttam ezt a fegyvert, da ha 300 méterre lévő célt is leküzdötték vele, mondjuk rövid sorozattal, akkor géppisztolyként, ez egy igen kiváló fegyver lehet. Állítom így, látatlanban.
 
  • Tetszik
Reactions: Firga bácsi

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 324
113

78779563_2693870073990064_8770679498854105088_o.jpg


80215832_2693869973990074_7132063292616343552_o.jpg


78538422_2693870467323358_8818338929871683584_o.jpg

A Scorpion EVO-t a harcjárművek személyzete kapja vagy a helik személyzete is?
A Gripen pilótáknál ha jól tudom egy pisztoly a rendszeresített személyi fegyver.
Ez egy igen érdekes fordulat.
Nekem csak most sikerült a szoftverből a hardverbe letenni.
Bár nekem volt ilyen ötletem annak idején, hogy járműben géppisztoly lehet rendszeresítve, ugyanakkor nagyon le lettem annak idején hurrogva. :rolleyes:
Ezek után nagyon kíváncsi leszek, hogy a leendő gyalogsági harcjármű vezetőjénél, toronylövészénél, és parancsnokánál milyen fegyver lesz.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 224
119 894
113
Ez egy igen érdekes fordulat.
Nekem csak most sikerült a szoftverből a hardverbe letenni.
Bár nekem volt ilyen ötletem annak idején, hogy járműben géppisztoly lehet rendszeresítve, ugyanakkor nagyon le lettem annak idején hurrogva. :rolleyes:
Ezek után nagyon kíváncsi leszek, hogy a leendő gyalogsági harcjármű vezetőjénél, toronylövészénél, és parancsnokánál milyen fegyver lesz.
Amúgy én nem tartom jó ötletnek. Gyakorlatilag a 9mm-ert a leg ergyább mellények is megfogják. Lőtávja is gyenge. Vagyis ha el kell hagyni a járművet gyalog épp az önvédelmi célra elégtelen.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Ez egy igen érdekes fordulat.
Nekem csak most sikerült a szoftverből a hardverbe letenni.
Bár nekem volt ilyen ötletem annak idején, hogy járműben géppisztoly lehet rendszeresítve, ugyanakkor nagyon le lettem annak idején hurrogva. :rolleyes:
Ezek után nagyon kíváncsi leszek, hogy a leendő gyalogsági harcjármű vezetőjénél, toronylövészénél, és parancsnokánál milyen fegyver lesz.
Harcjarmu szemelyzetnek egy esetleges kiloves javithatatlan serules eseten a fo feladata a tuzvonalbol valo gyors visszavonulas es az alakulathoz valo visszateres az esetleges ujboli mas technikaval torteno bevethetoseg miatt. Ehez csak onvedelmi kismeretu fegyverekre van szuksege. Az EVO eheztokeletes. Kicsi de nagy tuzereju pontos masina.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

igaziigaz

Well-Known Member
2019. február 11.
351
288
63
Direkt nem foglaltam állást melyik is a jobb...nekem ehhez még kevés ennyi infó.
- Ránézésre a Ragnarok nehezebb mint a SRAM
- A Ragnarok kézi töltésű, a SRAM-nál egy "lift" viszi a gránátot a csőtorkolathoz.
- A SRAM-nak van egyfajta csőszájféke.
- Mind a kettő full eletromos mozgatású, automatikusan lehet váltani a beadott célok között.
- A Ragnarok csöve gyorsan kiszerelhető és egy villaállvánnyal hagyományos aknavetőként is használható. A SRAM nem tudom hogy áll ezzel a lehetősséggel.
- A SRAM-nak van (lehet?) egy belső csőhűtése. A Ragnaroknél nem hallottam hogy lenne ilyesmi.

kb. ezek amiket eddig tudok róluk. Nálam elég szoros a verseny...:)
Rheinmetall bekaphatja úgy is túl libsi cég lett ezerszer KMW igaz ők nem csinálnak aknavetőt.

Ezért a németeknek az ősmagyar Hirtenberg kell,