A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
A cikk ok. Annyit tennék hozzá, hogy nem említi, miszerint egy a 60-as években tervezett fegyvert vesz górcső alá, mai szemmel és követelményekkel. Nem teszi hozzá, hogy lehetett volna cserélni a mellső markolatot és a válltámaszt. Kihagyta hogy elszalasztottuk a továbbfejlesztés lehetőségét a fegyver esetében. Egyébként, a USA civil fegyverpiacán az egyik legkelendőbb AK klón. Feltehetően nem véletlenül. Igaz, ott a legtöbb fegvyeren már cserélve van az említett két alkatrész.

AMD-65.jpg


És ha cserélünk válltámaszt meg első markolatot, majdnem van egy ak63d-nk.:D

Pár dolgot változtattak a fegyveren a 63d hez képest.
Elvileg, hogy legyen egy olcsóbban gyártható kompaktabb fegyver.
Hát szerintem nem lett számottevően kompaktabb.
Hogy olcsóbb lett e azt nem tudom.

Amin változtattak.
Válltámasz.
Egyértelműen rosszabb.
Sorosban 7 hó alatt amikor őrszázadba voltam sajnos sok letört.
11 év alatt tatán a 63d-nek 1 se.
Szerintem az a hatvanas években is elvárás volt, hogy ne törjön le ilyen könnyen.
Ráadásul ahogy a cikk írja nem segít a pontosságán se.

Másik változtatás az első markolat.
Szerintem az sem mai napi elvárás, hogy meg lehessen fogni az első markolatot.

Rövidebb cső. A cikk leírja a lényeget.

Ez a pár változtatás egy egyértelműen rosszabb fegyvert eredményez.

Továbbfejlesztés? Hát ezek után olyan csodákat alkottunk mint a kgp9:confused:
Szerintem sztálingrádban a 2.vh alatt jobb fegyvereket csináltak a pincékben.

De a magyar honvédség ak modernizálásával kapcsolatban láthatjuk milyen "jókat" alkottunk.
Sajnos.

http://wagnerpeter.blogspot.com/2011/07/modernizalt-kalasnyikov-ak-63-mf.html?m=1

Volt alkalmam 7 hónapot használni odakint.
Hááát.:oops:
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Volt alkalmam 7 hónapot használni odakint.

Hát passz. Én másfél évig használtam és nagyon könnyű volt a fegyver és a használata is. Nálunk nem emlékszem válltámasz törésre, csak kilazulásra. Pedig gyűrtük rendesen, mint lövész alakulat. 300 méterig nem volt rosszabb emlékeim szerint a szórásképe, mint a Határőrségnél használt hoszabb csövű AK-nak. Lőtéren biztosan nem. Ettől függetlenül ma már elavult, ez biztos. A korszerüsítés lehetősége benne volt, de nem tettük meg. Így már csak emlék. Nincs már rendszerben, ha jól tudom.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Szittya! Te milyen jól elbeszélgetsz magaddal! ;) Valljuk meg, egyedi a kommentelési stílusod! :D
Igen igy szoktam. Ha nincs idom. Ma vagyok par orat netkozelbe tegnap voltam egy keveset. Elotte tobb mint egy hetig semmi. Es valoszinuleg most par napig szinten semmi :) net... Ezrt lenne jo par kerdesemre valasztkapni... /net hilyan sokmindennek nem tudok utanna nezni./a tagolas meg az attekinzhetoseg miatt van ilyenkor altalaba sokat szoktam irni gyakran tobb topikba amik altalaba valamilyen osszefuggesbe vannak egymassal /megha neha ez nem is tunnik ki./a helyesiras meg diszgrafia./
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 647
6 357
113
Igen igy szoktam. Ha nincs idom. Ma vagyok par orat netkozelbe tegnap voltam egy keveset. Elotte tobb mint egy hetig semmi. Es valoszinuleg most par napig szinten semmi :) net... Ezrt lenne jo par kerdesemre valasztkapni... /net hilyan sokmindennek nem tudok utanna nezni./
a dögcédulás kérdésedet leszámítva (nem tudom) milyen kérdésed volt? lehet velem van a baj de én nem tudtam kivenni , amúgy meg a török vasakról már párszor volt szó hogy nem kell nagy dobra verni őket , szerintem ez azóta nem változott nagyot
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
a dögcédulás kérdésedet leszámítva (nem tudom) milyen kérdésed volt? lehet velem van a baj de én nem tudtam kivenni , amúgy meg a török vasakról már párszor volt szó hogy nem kell nagy dobra verni őket , szerintem ez azóta nem változott nagyot
Nem valtozott igy is volt betervezve maradvany penzek hasznos elkoltese tobb kissebb csomag keretebe /nem egy nagy./ bizonytalan vegszammal fix minimummal... A torokkel igy kilehetett egyezni massal nemigen /kedvezmeny teren./ tegnap tettrm inkabb fel tobb kerdest /ma nem volt biztos hogy leszek net kozelbe./ de akkor megegy az ezust kiosztas arany helyett konfliktus helyzetbe meg mindig jobb megoldas? Vagy ez mara mar megvaltozott hazank tekintetebe? Ja es melyik az a mezogazdasagi marka aminek a legnagyobb aranyba vagy a legnagyobb ertekbe dolgozik be a magyar ipar valamilyen szinten?./ es az milyen konzorcium ala tartozik?/
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 973
113
Nem valtozott igy is volt betervezve maradvany penzek hasznos elkoltese tobb kissebb csomag keretebe /nem egy nagy./ bizonytalan vegszammal fix minimummal... A torokkel igy kilehetett egyezni massal nemigen /kedvezmeny teren./ tegnap tettrm inkabb fel tobb kerdest /ma nem volt biztos hogy leszek net kozelbe./ de akkor megegy az ezust kiosztas arany helyett konfliktus helyzetbe meg mindig jobb megoldas? Vagy ez mara mar megvaltozott hazank tekintetebe? Ja es melyik az a mezogazdasagi marka aminek a legnagyobb aranyba vagy a legnagyobb ertekbe dolgozik be a magyar ipar valamilyen szinten?./ es az milyen konzorcium ala tartozik?/
Vegyenek belőle ruhát meg személyi felszerelést...
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Vegyenek belőle ruhát meg személyi felszerelést...
Vegyenek nincs azzal bajom. Csak arra van elkulonitett penzmag. A maradvanyt meg egy amugy is akadozo ellatasi rendszerbe tovabbi megrendelesekre leadni lehet nem a leghelyesebb dontes. /a penzmagbol elkulonitett reszt se tudjak legyartani kello tempoba.../akkor evekig aljon a penz hogy majd ha lessz folos felszabadulo kapacitas varjanak meg?./ az raer majd ha teljesitettek a megrendelest szerintem./addig ez a maradvanypenz jobb helyen van egy gyorsan teljesulo uzletbe./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Nem a megrendelt db szammal van a problema ruha es egyeni felszereles teren. /oda folosleges plusz !egrendelest adni ha a meglevoket is eppen hogy csak teljesiteni tudja csuszassal.../ persze ez lenne a legegyszerubb modja a penz elkoltesenek ha az ipar e teren teljesiteni tudna de nem tud./ igy folosleges evekig parkoltatni a penzt... /ugyse fejlesztesre forditanak vagy ha megis mire beerne a fejlesztes lefutna a megrendeles a penzmagbol... Akkor csak a plussz rendeles maradvanyok keszulnenek gyorsabban.... Elorrebb ezzel se kerulne semmi...max a raktarkeszlet gyorsabban none... Ami ugy pont hogy lassu novekedessel gazdasagos.... /igy marad az olcso jarmu fegyver.../ fegyverbol 3 jarmu aran tobb tucat granatveto szerezheto be. Municioval.. Ezzel sincs gond evente mondjuk de a teljes maradvanyosszegen nem vehet granatvetot mert mindenkinek jutna egy automata aki harcolonal van egy ido utan.../
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 816
117 973
113
Vegyenek nincs azzal bajom. Csak arra van elkulonitett penzmag. A maradvanyt meg egy amugy is akadozo ellatasi rendszerbe tovabbi megrendelesekre leadni lehet nem a leghelyesebb dontes. /a penzmagbol elkulonitett reszt se tudjak legyartani kello tempoba.../akkor evekig aljon a penz hogy majd ha lessz folos felszabadulo kapacitas varjanak meg?./ az raer majd ha teljesitettek a megrendelest szerintem./addig ez a maradvanypenz jobb helyen van egy gyorsan teljesulo uzletbe./
Mondjuk úgy hogy maradék pénzek feltételezése elég optimista tőled mert nincsenek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Mondjuk úgy hogy maradék pénzek feltételezése elég optimista tőled mert nincsenek.
Igen iden ezert is lett minimalis torok vas megrendelve. /ez az evi minimum amenmyi jon./lehet sememnyi opcio nem fog jonni + ba csak a minimum vegig 2026 ig /bar ezt erosen ketlem./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Tobb jarmuvunk van opcioba mont amire szuksegunk van./igy vallalkozo szellemu penzugyesek akar viszonteladassal kissebb uzleteket kothetnek./jog megvan hozza megadta a torok.//az eggyik legjobb uzlet megha sokaknak merdeken is hangzik./bar nem nagy uzlet hadiipari szemmel./vegulis egy autokereskedes specialba./egy kissebb alban /montenegroi megrendelest az opcios foloslegbol fedezni tudnank hogy legyen nemi konkretum is./lehet sohase lessz de a kapu nyitott /jobb mintha kapu sincs./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Nem arultam el titkot. Ezt nyilatkoztak is csak nem ennyire konkretan... /eggyutmukodesek amik ala lettek irva.../
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
Hát passz. Én másfél évig használtam és nagyon könnyű volt a fegyver és a használata is. Nálunk nem emlékszem válltámasz törésre, csak kilazulásra. Pedig gyűrtük rendesen, mint lövész alakulat. 300 méterig nem volt rosszabb emlékeim szerint a szórásképe, mint a Határőrségnél használt hoszabb csövű AK-nak. Lőtéren biztosan nem. Ettől függetlenül ma már elavult, ez biztos. A korszerüsítés lehetősége benne volt, de nem tettük meg. Így már csak emlék. Nincs már rendszerben, ha jól tudom.

Nem tudom, hogy nálunk valami gyártási/anyaghibásak voltak e.

Azt tudom ha leesett és pont a válltámaszra akkor tört el.

Én jobban szerettem a 63d-t.

Ha meg most lennék őrülnék a brennek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Még erről sincsenek számok..
Szamok nincsenek csak osszeg. /ha szam lenne osszeg nelkul akkor lenne felhaborodas es tam-tam./igy majd csodalkozas hogy tenyleg jo uzlet kottetet /opcio tudata nelkul is./viszonteladast nem szamitva IS /de igazabol ezek miatt./
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Tudod hogy nekem kellene a legjobban elleneznem a torok vasakat ezen a forumon. /megsem teszem... Nem veletlen.../nekem erdekem fuzodott ellenuk.../ azt megis megvaltozott az erdek.../ vannak magasabb erdekek.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 675
32 311
113
Jobban irva nekem csak az nms volt erdekellentet a yalcin /borisz/ egyebkent az./ a komondornak volt erdekellentet.

Bar a jovobe folosleges fejleszteseknek lessznek elkonyvelve /az Q1 ik a masik lehet fent se marad nyom nelkul eltunik./ de az alkuba megiscsak szerepuk volt....

A kompozit modularis pancellemez egyebkent meg mindig jatekra kesszen all... Talan tartalekosoknak hasznos lehet. /esetleg geppuska feszeknek homokzsak helyett rohamcsapatnak./... Passz.., de nem tettem le rolla.../jarmuvet burkolni barmikor lehet vele barmit./IS. Ami nem repul.vegulis csak kockak es haromszogek sikba