1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

Diskurzus a(z) 'Magyar vonatkozású hírek, elemzések' témában - desertfox által indítva @ 2013. január 21..

1. Ocses

Ocses Well-Known Member

Ne légy ilyen szigorú.
    Lehet életében először lőtt pkm-mel. Lehet logusztikus,eüs vagy valahol egy radart kezel.

Az elhízott tiszthelyettes jelölt szomorúbb a szememben. Hogy mutat példát.

Ráadásul még mindíg itt tartunk. Nem lőkiképzők oktatjak az állományt lőni. Hanem olyan emberek akik lehet maguk sem tudnak igazán.

Tatán 2010 elött volt egy szakszi, késöbb örmester.
    A Simonyi lőkiképzô suliját végezte el.
    Ma a teknél lőkiképző.
    De a zászlóaljnál nem használták ki a tudását.
    Én egyszer voltam nála civil lőtéren, 1 nap alatt rohadt sok mindent tanultam tőle.
    Húszezrembe fájt a lőszer (2010ben )de minden forintja megérte.

Más alkalommal az ő segítségével hívtak másik lőkiképzőt a nemzeti nyomozó iroda tanuvédelmi szolgálatától.

Hát ott is zongorázni lehetett a különbséget a sima lövészetek, és az ő álltala végrehajtatottak között.

Legalább a lövész alakulatoknál rá kellene feküdni, és megreformálni.
    Amíg valaki 100m-en nem tud normális szórást lőni, addig nem kell vele mást lővetni.
    Hamár ilyen kevés harcolónk van.

krokomach, therob, Loken and 6 others like this.
  2. honved

honved Well-Known Member

A HM íróasztal főokosai nagyon értenek hozzá, hogyan csináljanak többször bohócot a Honvédsgéből. Nem túl rég, valami műveleti taretalékos, vagy sima újonc kiképzésről raktak fotókat fel. Itt kiveséztük, talán emlékeztek, bár lehet több mint 1 éve történt. Volt a hivatalos képeken egy szemüveges srác, aki valami elképesztő módon nézett ki és gyalázatosan fogta az AK-t. Természetesern, arról raktak fel több képet a honvédelem.hu oldalra.

3. honved

honved Well-Known Member

Nem vagyok szigorú, de ezt a zrikát nem hagyhattam ki. Talán 2 másodperc a vágókép., amin látszik, de egyből kiszúrtam. Lehet hogy nem harcoló katona, de akkor is ez egy lövészet, amire elvileg előtte felkészítik. Hogy feküdhet a lőállásba egy géppuska mögé, ha azt sem tudja hogy kell megfogni ? :) Pontosabban, hogyan készítették fel erre a lövészetre ?

4. kaktusz

kaktusz Well-Known Member

Hát, egy ilyen kiképzésre én is befizetnék. Nem is értem, megy itt a nagy szövegelés néha, hogy húú de profik a fiuk, s aztán kiderül nem is tudnak rendesen lőni, ami azért lássuk be mégiscsak egy "alap" dolog lenne egy katonánál, még ha logisztikus, vagy iroda kukac is.

antigonosz likes this.
  5. krisss

krisss Well-Known Member

Most lőnek először vele.

Ocses likes this.
  6. antigonosz

antigonosz Well-Known Member

Az komoly, megneztem. Putri. Onkormanyzat helyeben szanaszet buntetnem az ilyen omlasveszelyes hazak tulajdonosait, aztan csak eladogatnak oket szepen lassan, vagy hivatalbol bontatni el.

7. Ocses

Ocses Well-Known Member

Nem tudom most, hogy zajlik.
    Lehet előző nap mutatták meg neki először.
    Volt 3 szárazbegyakorlás oszt hadmenjen.

Azt mondják 10 napos. Abba sok minden nem fér bele.
    Csak, hogy meg legyen a papír.

Nem csak új cuccok kellenek(az sincs) hanem szemléletválltás is.

Így látatlanban nem az embert inkább a rendszert hibáztatnám.

Izgul, először lő,kamerázzák,lehet semmi affinitasa nincs hozzá. Csak kell a csillag.

Az, hogy ez NEM JÓ, főleg ha utánna rá bíznak majd lövészet levezetést, abban nálam sincs kérdés.:(

dudi, Loken, borisz and 1 other person like this.
  8. mindenen kívül

mindenen kívül Well-Known Member

Fent van a parlament honlapján a 2018. évi zárszámadás törvényjavaslata, ha valakit érdekelnek a számok.
    https://www.parlament.hu/irom41/07556/adatok/01_mell.pdf
    Beszerzések részleteit nem igen lehet belőle kihámozni, természetesen. Viszont megállapítható a védelmi kiadások GDP arányos mértéke:
    GDP 2018: 42 661 800 Md FT
    HM kiadási főösszeg (XIII. fejezet): 431, 682 Md FT
    Tehát a keresett szám: 1,0119 % kb. 1,012 %. :eek:

2014 óta (0,8 %) eddig jutottunk, a maradék négy év alatt kell duplázni. Ezt nevezik progresszív lépcsőnek...:rolleyes:

9. mindenen kívül

Firga bácsi and pöcshuszár like this.
  10. Ocses

Ocses Well-Known Member

Szerintem jópáran tartanak civilben oktatásokat. Fizukiegészítésként.
    A srác akinél én voltam akkor vett 4 S&W Mp-t egy másik kiképzővel. Azokkal oktattak.
    Zárójelben. Tök jó pisztolyok.

Hogy civilben, hogy találja meg őket az ember azt nem tudom.

Lehet a Csomán vagy Simonyi is tart ilyeneket. Passz.

A fiuk nem hú de profik sajnos álltalában.
    Biztos mindenhol akad pár, főleg a kmzben, de a kiképzés elavultsága nem a teszi ezt lehetővé.

Pár éve azt mondtak nincs rá pénz. o_O

Most már van. Úgyhogy ha lassan is de csak fog változni.

kaktusz likes this.
  11. mindenen kívül

Bocs, statisztikailag 6 év alatt fogunk duplázni, az évi 0,16 %-os növekedést jelentene (hogy kevésbé legyen progresszív a lépcső....)

12. beta

beta Well-Known Member

A harckocsik számáról van szó, a többiről nem. Arról meg nem volt szó, hogy az általad talált történet, az amiről a cikk szólna konkrétan.

A harckocsik logisztikáját előre meg kell tervezni. Elég fura ha nem tették meg. A logisztika infrastrukturális változásokat is igényelhet, amihez akár sok év is kellhet. Ha meg figyelembe vesszük azt, hogy például helikopteres mentés mióta van és még most sem tudták minden fontosabb kórházban megoldani a leszállást, akkor okkal aggódhatunk, hogy elkészülnek-e időben a fontosabb dolgokkal.

A személyzetnél meg nem csak az a kérdés, hogy tudunk-e kiképezni, hanem hogy lesz-e elég jelentkező kiképzésre.

13. Terminator

Terminator Well-Known Member

14. mindenen kívül

Ebben az a durva, hogy az eredeti előirányzat (428 Md Ft) év közben módosult elég jelentősen 570 Md Ft-ra, de mégsem lett elköltve, így a tényleges kiadás végül csak 431 Md Ft lett. :(
    Már ott volt a HM kezében az a pénz, de valahogy mégsem vettünk belőle semmit? :hadonaszos:

15. Laci1970

Laci1970 Well-Known Member

Talán vettünk valamit csak meg nem publikus.

16. mindenen kívül

2017-ben pont ugyanez történt. Az eredeti előirányzatot megemelték év közben valamiért 353 Md-ról 549 Md-ra (+ 200 Md !!!), majd megmaradt 94 Md Ft maradványként, így végül 459, 16 Md-lett a tárca kiadása. Ez az akkori GDP 1,18 %-a, tehát 2018-ban arányaiban kevesebb, mint 2017-ben! :eek:

Ez a progresszív lépcső már lefele visz....:confused:
    https://www.parlament.hu/irom41/01671/adatok/fejezetek/13fio.pdf

17. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

Szerintem nem jól látod.
    Úgy néz ki, hogy 2017-től elkezdtek egy intenzív felhalmozást.
    2017 év végére 94,1 Mrd Ft-ot halmoztak fel. Ez a 2018 év végére 145,1Mrd Ft-ra nőt. Miközben történtek beruházások. Sajnos teljesen átláthatatlan a zárszámadás szerkezete (gondolom, nem véletlenül), különösen a "felhalmozási költségvetés" címszó alatt.
    Annyi mindenesetre látszik, hogy a fennmaradt költségvetési források a következő évre átkerülnek.
    Ha viszont azt nézzük, hogy a 145Mrd Ft az nagyjából 0,5Mrd USD, akkor látszik, hogy ez nudli az előttünk álló kifizetésekhez mérten.
    Mondjuk ebben a rendszerben a növekvő HM költségvetés ugyan létezik, de erősen fiktív mértékű, mivel a következő évi költségvetéshez az előző évi maradék is hozzászámít.
    Valószínű különben, hogy egyes tételeket áthoztak 2019-re kifizetési szinten. Talán ezért módosult a Leo 2A4-ek érkezési dátuma is.

Loken and fedett_mókus like this.
  18. mindenen kívül

A Leo 2A4 érkezési dátuma nem változott, az mindig is 20 közepe volt, csak valakik rosszul emlékeztek és rosszul kommunikáltak. Reméljük csak ezt rontották el.

19. Pista a hegyről

Pista a hegyről Well-Known Member

Hát én tavasszal találkoztam katonával aki állította hogy augusztus-szeptemberben érkeznek a Leo 2A4-ek...

Loken likes this.
  20. mindenen kívül

Az sokkal nagyobb baj, hogyha a rendelkezésre álló forrásokat nem tudjuk elkölteni. Az, hogy átmegy a jövő évre, csak akkor jó, ha meg is látszik. Viszont nem látok plusz 145 Md Ft-os ugrást, tehát a pénzt elbuktuk. Ez kurva gáz! :mad:
    Azért is gáz, mert a Z2026 egy tíz éves program, ami az éves HM kiadási főösszegeiből ki kell, hogy adjon 3500 Md Ft-ot. És ez az összeg nem tűnik soknak, hisz az éves működési költség még ilyen pirinyó végrehajtó szervezetekkel is 350-400 Md Ft, alacsony intenzitású kiképzéssel, alacsony bérekkel...
    Magyarul nem igen van ebben a 3500 Md-ban fejlesztési pénz, ez így csak működés. Ha már az első két-három évben elbuktunk 240 Md -nyi fejlesztési pénzt, akkor valami nagyon nem jól megy, mert közben meg mindenhol azt hallani, hogy nincs pénz! :oops:

Ezen oldal megosztása