A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Igazából rendszerszínű valós alulról felfelé irányuló belső kommunikáció és tapasztalatfeldolgozás és beépítés mint olyan nemigen létezik jelenleg sajnos....
Sajnos ment a like.
A tabornoki kart nyugodtan le lehetne kuldeni csapatokhoz /akar zaszloaljhoz./ minden evbe par hetre ha mar a bakonyba is szemlezni jarnak. Csak .. De azt szeretik.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Ugyse a valosagot latnak csak a pucravagott dolgokat... Meg az alkalmilag kiosztott cuccokat.../de sok minden alkalmilag kiosztasra sincs raktaron./ az meg ugyis feltunne nekik mert a hianyossaghoz van szemuk.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses and krisss

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Azok az emberek, kikben nincs kitartás, nem kívánnak a képzésben részt venni, azokra valóban nincs szükség. Azt gondolod, hogy a jelentkezőknek rimánkodni kell? Nem. Mutass egy vállalatot, ahol a jelentkezők kezét csókolgatják.


A katona nem labtorlo hogy "kitartasra" hivatkozva meglehessen alazni, belehessen csapni, rvrkrn rvtizedeken keresztul. Ez csak odahaza van igy. Itt kint mikor egy egy alkalommal szobakerult a magyarorszagi katonai multam es kertek beszeljek rola, hat nem szivesen tettem. Azert nem mert egyszeruen nem ertik nem tudjak felfogni azt a fajta ostobasagot es megalazast amiben anno reszem volt.


A fu zoldre festesen csak nevettek merta hittek hogy viccelek . Amikor a megalazo fizetesrol a megnembecsulesrol atveresekrol, ures igeretekrol meseltem akkor azt kerdeztek hogy "es miert turik el ezt a civilek"


Hat ja!

A civilek szerint (mint lathatolag te is ) ez az ami jar megjarja a katonanak es csak szoritsa ossze a fogait legyen kitarto mert ez a katonas. Aztan meg megy a csodalkozas hogy tomegevel szerelnek a katonasagtol meg szazezrevel hagyjak el az orszagot. Tudod most mar latom hol kovettem el anno a hibat. Hitem az olyanoknak mint te akik mindig bennem es a katonatarsaimban lattak a gyengeseget a hibat es mindig mi voltunk mindenrt a felelosek. De a legnagyobb hiba vagy ostobasag reszemrol az volt hogy hittem nektek nem hogy egyszer hanem sokszor amikor igertetek. Nem kelett volna. Eveket vesztettem el foloslegesen. Ma sincs maskeppen. Ma sem ember a katona. Neki ma sem tisztesseges megbecsules jar hanem csak karhoztatas ogy nem eleg kitarto meg magyaros meg akarmi.
De ha jon az ellen ( es jonni fog mert mindig jott eddig) akkor majd ezek a kritizalok lesznek az elsok akik kovetelik a katonaktol hogy vedjek meg a segguket.

Es megis mennyi magyar katona fogja megtenni a maximumot es felaldozni eletet mert ez az ami szamara termeszetes ez a HIVATASA.

Szimplan nem erdemlitek meg oket!!
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 085
33 340
113
Jutalmul egy evtized csapat szolgalatert az oreg szakszik kozkatonai rendfokozatot kapnanak a tartalekos rendszerben es vegig kellene tolniuk egy alapkikepzesnek is gyenge tobb evre szetszort kikepzest... Mikozben az utcarol es a kormanyablakbol beesett ugyintezo titkarno fotorzsormesteri rendfokozatot kap es raj parancsnokka teszik. /ha rakerdez az ember hogy de ezt hogyan./ az a valasz hogy ha baj lessz ugyis a leszerelt katona fogja vezetni a rajt.... Se megbecsules se se penz de buntetni azt megy.

Irtam a honvedelmi miniszteriumba decemberbe egy volt bajtarsam ugyebe./en megtehetem./ az alezredes asszony a toborzo irodat informacios pontnak nevezte a gerendarol es a csillagrol azthitte felre beszelek... De o is mar tobb evtizede szolgal... Rohely....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
A katona nem labtorlo hogy "kitartasra" hivatkozva meglehessen alazni, belehessen csapni, rvrkrn rvtizedeken keresztul. Ez csak odahaza van igy. Itt kint mikor egy egy alkalommal szobakerult a magyarorszagi katonai multam es kertek beszeljek rola, hat nem szivesen tettem. Azert nem mert egyszeruen nem ertik nem tudjak felfogni azt a fajta ostobasagot es megalazast amiben anno reszem volt.


A fu zoldre festesen csak nevettek merta hittek hogy viccelek . Amikor a megalazo fizetesrol a megnembecsulesrol atveresekrol, ures igeretekrol meseltem akkor azt kerdeztek hogy "es miert turik el ezt a civilek"


Hat ja!

A civilek szerint (mint lathatolag te is ) ez az ami jar megjarja a katonanak es csak szoritsa ossze a fogait legyen kitarto mert ez a katonas. Aztan meg megy a csodalkozas hogy tomegevel szerelnek a katonasagtol meg szazezrevel hagyjak el az orszagot. Tudod most mar latom hol kovettem el anno a hibat. Hitem az olyanoknak mint te akik mindig bennem es a katonatarsaimban lattak a gyengeseget a hibat es mindig mi voltunk mindenrt a felelosek. De a legnagyobb hiba vagy ostobasag reszemrol az volt hogy hittem nektek nem hogy egyszer hanem sokszor amikor igertetek. Nem kelett volna. Eveket vesztettem el foloslegesen. Ma sincs maskeppen. Ma sem ember a katona. Neki ma sem tisztesseges megbecsules jar hanem csak karhoztatas ogy nem eleg kitarto meg magyaros meg akarmi.
De ha jon az ellen ( es jonni fog mert mindig jott eddig) akkor majd ezek a kritizalok lesznek az elsok akik kovetelik a katonaktol hogy vedjek meg a segguket.

Es megis mennyi magyar katona fogja megtenni a maximumot es felaldozni eletet mert ez az ami szamara termeszetes ez a HIVATASA.

Szimplan nem erdemlitek meg oket!!

Miért nem mondtad nekik,hogyha a civilek nagy részen múlna nem is lenne hadsereg...Vagy öntsd rendesen a nyakukba az itthoni mocskot vagy hagyd az egészet! :hadonaszos::hadonaszos:;)
 

silurusglanis

Well-Known Member
2012. augusztus 7.
7 501
5 593
113
Miért nem mondtad nekik,hogyha a civilek nagy részen múlna nem is lenne hadsereg...Vagy öntsd rendesen a nyakukba az itthoni mocskot vagy hagyd az egészet! :hadonaszos::hadonaszos:;)
Ez a vélekedés valamiért erősen felülreprezentált a MH-ben, a probléma valódi méretéhez képest. Mellesleg a destabilizációs technikák egyik jellemző eleme a haderő-társadalom közti félreértések gerjesztése.
 

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Miért nem mondtad nekik,hogyha a civilek nagy részen múlna nem is lenne hadsereg...Vagy ömtsd rendesen a nyakukba az itthoni mocskot vagy hagyd az egészet! :hadonaszos::hadonaszos:;)

Azert mert ez valami olyan lenne nekik mintha azt kezdenem el magyarazni hogy a magyar civileknek nincs szukseguk oxigenre.

Mikor odaza vagyok elo elofordul hogy olyan barattal vagy ismerossel talkozom aki azt kerdezi miert is van szukseg katonakra. (eljen a vilagbeke)

Ilyenkor a kovetkezo storyt mondom el neki.

Pajtas!

Tetelezzuk fel hogy holnaptol nincs rendorseg ugy egyaltalan. Megszunt/ Vege! Mi fog akkor tortenni az utakon meg ugy altalaba?
- Termeszetesen elharapozik a bunozes az eroszak az anarchia es cudarvilag lenne. - Ez a szokott valasz max a szavk masok es igazuk van!
No pajtas ha rendorsegre szukseg van szerinted akkor katonasagra is mert ugyanaz a feladata csak nem szemelyi sintu bunozessel foglalkozik mint rablas gyilkossag stb hanem az allami szintuvel a teruletrablas, nepirtas stb. Szoval ha holnaptol nem lenne katonasag akkor csak (kis) ido kerdese hogy megjelenjen valamelyik szomszed hogy elvegye azt ami tied a vagyonod a feleseged lanyod eleted.

Es ez MAR HEGYESHALOM UTAN 10 METERRE TELJESEN MAGATOL ERTHETODO DOLOG. SOT!!! UGYANEZ A SZITU ZAHONYTOL MEG GYULATOL MEG ROSZKETOL IS 10 METERRE. Csak ebben a katlanban surusodott ossze ez az ostobasag es a francnak sem akar kitisztulni.
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Miért nem mondtad nekik,hogyha a civilek nagy részen múlna nem is lenne hadsereg...Vagy öntsd rendesen a nyakukba az itthoni mocskot vagy hagyd az egészet! :hadonaszos::hadonaszos:;)
Családon belül is sokszor hallottam a ,,minek hadsereg,nincs is háború" örökbecsü gondolatot. Bár a déli határon történtek óta egyszer sem!
Miért akarsz kibaszni @DINAMO -val?
Nyakukba öntené ,,az itthoni mocskot", elküldenék valami agyturkászhoz mondván flash-el. Ott az itteni viszonyok olyan szinten szürreálisak mintha egy Déry Tibor regényből készítene filmet Tarr Béla.
Pedig az amerikaiaknál is vannak érdekes dolgok,mint az AR 15-ös ki tudja hányszori ,,leváltása", nagy lóvékat elégetve.
Sajnos az én exhonvéd ismerőseim is megerősíthetik az általatok felhozott negatív tapasztalatokat. Ennyien nem kamuzhatnak! Szóval inkább @Ocses -nek hiszek.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 313
113
Azert mert ez valami olyan lenne nekik mintha azt kezdenem el magyarazni hogy a magyar civileknek nincs szukseguk oxigenre.

Mikor odaza vagyok elo elofordul hogy olyan barattal vagy ismerossel talkozom aki azt kerdezi miert is van szukseg katonakra. (eljen a vilagbeke)

Ilyenkor a kovetkezo storyt mondom el neki.

Pajtas!

Tetelezzuk fel hogy holnaptol nincs rendorseg ugy egyaltalan. Megszunt/ Vege! Mi fog akkor tortenni az utakon meg ugy altalaba?
- Termeszetesen elharapozik a bunozes az eroszak az anarchia es cudarvilag lenne. - Ez a szokott valasz max a szavk masok es igazuk van!
No pajtas ha rendorsegre szukseg van szerinted akkor katonasagra is mert ugyanaz a feladata csak nem szemelyi sintu bunozessel foglalkozik mint rablas gyilkossag stb hanem az allami szintuvel a teruletrablas, nepirtas stb. Szoval ha holnaptol nem lenne katonasag akkor csak (kis) ido kerdese hogy megjelenjen valamelyik szomszed hogy elvegye azt ami tied a vagyonod a feleseged lanyod eleted.
Tudom népszerű dolog az önostorozás, de a világbéke és nincs szükség hadseregre szlogen nem magyar civil sajátosság. Ugyanez megvan Amerikában és Európában is. Onnan importálják!!
Sőt az életösztön keleten erősebb mint nyugaton. (Amerikát kicsit kivételnek érzem, ez sztem összefügg azzal, hogy ők a number one és onnan csak lefelé vezet az út)

Es ez MAR HEGYESHALOM UTAN 10 METERRE TELJESEN MAGATOL ERTHETODO DOLOG. SOT!!! UGYANEZ A SZITU ZAHONYTOL MEG GYULATOL MEG ROSZKETOL IS 10 METERRE. Csak ebben a katlanban surusodott ossze ez az ostobasag es a francnak sem akar kitisztulni.
Erre meg konkrétan kinyílik a bicska a zsebemben!
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999 and zeal

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Sajnos ment a like.
A tabornoki kart nyugodtan le lehetne kuldeni csapatokhoz /akar zaszloaljhoz./ minden evbe par hetre ha mar a bakonyba is szemlezni jarnak. Csak .. De azt szeretik.

Mindet?
EGYSZERRE?
NEM LEHET!
Minden helyőrségbe jutna 9!
Vagy minden lövészzászlóaljhoz küldjünk 16-16 tábornokot?
Vagy minden Gripen mellé 4-4 tábornokot?
Vagy harckocsinként ültessünk be 4-et 4-et? Ja, majd a Leopárdba, a T-72-be nem férnek be.
Vagy a D-20-asok mellé kezelőnek 6-ot 6-ot?

Ez szerintem butaság.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 342
113

Az írás, amit délelőtt belinkeltem, az nagyrészt arról szól hogy:

"A magyar fegyveres erők magas rangú küldöttsége, Takács Attila hadsereg-dandártábornok vezetésével, 2019. december elején meglátogatta Koblenzben a Belső Vezetési Központot. Céljuk: a német menedzsment filozófia és módszereinek (Auftragstaktik / Mission command/mission-type tactics) jobb megismerése.

Háttér: A magyar hadsereg reformfolyamaton megy keresztül. Van-e valamilyen potenciál a német megközelítésben, amelyet fel lehetne használni?

A látogatók mindenre kíváncsiak voltak és sok kérdést tettek fel: Hogyan tartja fenn a Bundeswehr kapcsolatot az emberekkel az önkéntes hadsereg bevezetése után? Hogyan tud a német fegyveres erők toborzni egy olyan időben, amikor a társadalom a békére és a gazdasági jólétre összpontosít? Hogyan működik az "Auftragstaktik" a különböző szinteken?

A magyar küldöttség szinte minden tisztje részt vett már németországi képzésen: legyen az a Nemzetközi Általános Törzskar tanfolyam a Hamburgi Vezetői Akadémián, egy képzési szakasz a Munsterben a hadsereg kiképző központjában vagy a drezdai tisztképző iskolájában. A két tábornok, a három ezredes, az őrnagy és a kapitány (?) nem csak jól beszélt angolul és németül, de műveleti tapasztalattal is rendelkeztek és ismerik a Bundeswehr-t."




Közben megint előkerült a hír, hogy a Bundeswehr eszközeinek csak kis része bevethető. De ne ugorjon rá senki a hírre mint szenzáció, ez megint csak a 2018-as jelentés újra felemlegetése egy bulvár lapban, nincs benne semmi új infó. Mindig mindenért a gyártó a hibás. Az NH90 és Tiger helikopterekkel kapcsolatban a Bundeswehr szerint az Airbus és a gépek nem teljesítenek mindent úgy, ahogy a szerződésben van. Az A400M problémái is a gyártó miatt vannak. A Pumánál is stb.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 922
73 342
113
Közben megint előkerült a hír, hogy a Bundeswehr eszközeinek csak kis része bevethető. De ne ugorjon rá senki a hírre mint szenzáció, ez megint csak a 2018-as jelentés újra felemlegetése egy bulvár lapban, nincs benne semmi új infó. Mindig mindenért a gyártó a hibás. Az NH90 és Tiger helikopterekkel kapcsolatban a Bundeswehr szerint az Airbus és a gépek nem teljesítenek mindent úgy, ahogy a szerződésben van. Az A400M problémái is a gyártó miatt vannak. A Pumánál is stb.

És hogy azóta se lett jobb semmi.
 
  • Tetszik
Reactions: Loken

DINAMO

Well-Known Member
2017. április 5.
3 476
1 826
113
Tudom népszerű dolog az önostorozás, de a világbéke és nincs szükség hadseregre szlogen nem magyar civil sajátosság. Ugyanez megvan Amerikában és Európában is. Onnan importálják!!
Sőt az életösztön keleten erősebb mint nyugaton. (Amerikát kicsit kivételnek érzem, ez sztem összefügg azzal, hogy ők a number one és onnan csak lefelé vezet az út)


Erre meg konkrétan kinyílik a bicska a zsebemben!


Altalanossagokrol beszelunk! Az az hogy mik az altalanos ertekek, gondolatok egy egy orszagban. Termeszetesen minden es mindenhol megtalalhato csak a mertek mas. Az egyik helyen ez az alap es a masik van kisebbsegbe, mig a masik helyen forditva.

Amugy miert "nyilik ki a bicska a zsebedben" Azert mert szerinted nem ugy van ahogy irtam vagy azert mert gyetertesz vele de te is egetrazo ostobasagnak tartod?
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Altalanossagokrol beszelunk! Az az hogy mik az altalanos ertekek, gondolatok egy egy orszagban. Termeszetesen minden es mindenhol megtalalhato csak a mertek mas. Az egyik helyen ez az alap es a masik van kisebbsegbe, mig a masik helyen forditva.

Amugy miert "nyilik ki a bicska a zsebedben" Azert mert szerinted nem ugy van ahogy irtam vagy azert mert gyetertesz vele de te is egetrazo ostobasagnak tartod?
Nálunk a Néphadsereg megítélése miatt is szar a Honvédség társadalmi elfogadottsága. Amerikában miért nem okozott olyan nagy törést a vietnámi háború, ill. a hippi kultúra hatása a civilek és a katonaság között? Vagy én itt Mo.-on a filmekből,zenéből,kiindulva nagyobbnak érzem a Flower Power hatását,mint amilyen valójában volt?
 

Simonelli

Member
2019. február 13.
21
74
13
Nem tudom mennyit tudsz a civil munkahelyekről ha 40 éve vagy a seregben akkor azért szerintem óvatosan mert azóta sok minden változott. 2020-at írunk nem 1980-at. Ha egy beosztottam szól hogy hogy szar a képzés az nem visszapofázás. Ellenben mint felelős vezető köteles vagyok kivizsgálni hogy mire költi a vállalat az erőforrásokat. Szóval először is meg kell köszönnöm neki hogy szólt, elregélem hogy mennyire fontos hogy az emberek az ilyen jellegű problémákat jelezzék is biztosítom hogy rá nézve ennek nem lesz semmilyen negatív következménye. Ezután utánna megyek a dolognak és ha valóban szar van a palacsintába kötelességem eszkalálni a dolgot a saját vezetőmnek valamint annak a vezetőnek aki a tanfolyamért felel. Ezután megint le kell ülnöm a beosztottammal. Elmondom hogy mennyire örülök hogy szólt, tájékoztatom mit találtam. Ha jogos volt a dolog megjutalmazom (erre külön pénzkeretem van) és tájékoztatom milyen korrektív lépések történtek. Ha nem volt jogos a dolog elmondom mit lát rosszul és mire figyeljen a jövőben, ezután megköszönöm hogy szólt ismét biztosítom hogy nem lesz negatív következmény majd elregélem mennyire fontos hogy az emberek ha látnak egy problémát azonnal jelezzék.

Nem tudom a honvédségben hogy megy ez de mikor először csapatot kaptam a cég első dolga az volt hogy elküldött egy 1 hetes vezetőképzőre jó sok pénzért. Első két nap pszichológia teszteket töltettek velem és kielemizték a személyiségem, elmondták mik az erősségeim gyengéim. Maradék három napban elmagyarázták a különböző ember típusokat melyikkel hogyan kommunikáljak, hogyan motiváljam.

Én értem hogy a hadsereg az azért más de egy bizonyos fokú szemléletváltásra szükség lenne. Nem lehet ezt úgy tolni mint 20-30 évvel ezelőtt.
Nagyon korrekt leírás, remélem minél több helyen honosodik meg itthon ez a fajta szemlélet, még ha itt-ott kissé túlzónak is érzem. Államigazgatásban dolgozom 6. éve, előtte a versenyszféra sok területén szereztem tapasztalatot és van pozitív változás, igen, az államigazgatás általam ismert területén látható fejlődés, ezt garantálom. Nyilván lassabban szivárognak át ide a fejlettebb vezetési szemléletek, de mire ideérnek, talán valamennyire egy szűrésen is átmennek. Sajnos az államigazgatásban sok helyen lehet a "szar sem elég büdös" hozzáállással találkozni a munkavállalók részéről is, és garantálom neked, hogy nem köszönnéd meg nekik ennyiszer, hogy szóltak valamiért, amiről azt gondolják hogy szar. Meg nem futnád végig azokat a köröket, amiket leírtál a képzés minőségére vonatkozóan, mert amikor meglátod a csókát, hogy jön be az irodába panaszkodni, tudnád hogy mire megy ki a játék. Azt gondolom, hogy szemléletváltásra munkaadói és munkavállalói oldalon is szükség van az államigazgatás sok területén, mert konstruktív, értelmes "pár"beszédet akkor lehet folytatni, ha van az értelmes beszédnek párja is, ha érted, hogy mire gondolok. Feladói és fogadói oldalon is. Egyébként az a tapasztalatom, hogy nagyon sokféle pozitív változást el lehet indítani nagyon merev struktúrákban is, ha megvan a megfelelő hozzáállás, beszédstílus, jobbító szándék és kitartás az emberben. Szeretném az anonímitást fenntartani, de a kollégáimmal olyan szolgáltatói, ügyfél központú szemléletet honosítottunk meg a magunk területén, hogy az igen erős ellenszél ellenére is nagyon komoly a támogatottságunk. Szóval úgy gondolom, hogy a honvédségnél is van remény, ott is emberek dolgoznak.