A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 156
7 938
113
Az index cikkében Maróth a célpont.
( A GE-t szinte kényszerítették, hogy kartellezzen. Meg is büntették. Majdnem áldozat.)
Viszont a többi szereplő gyanusan jó amerikai kapcsolatokkal rendelkezik, ahogy az ügyben aktív Demeter Márta is. Szal sztem innen jönnek a cikkhez a háttérinfók.
Azt meg egy német botránykönyvből tudhatjuk, hogy a CIA, hogyan írat cikkeket a mainstream médiába. Az index egy újságírója is coming outolt már vmi hasonlóval.
Hogy miért most lett felmelegítve, azt meg, ha minden igaz hamarosan megtudhatjuk.
Az igazat mindig a Pesti Srácok írja meg. Maróth meg egyébként is ártatlan angyalka.
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 077
10 698
113
Ha jól értem nem az USA szája íze szerint alakulnak a beszerzések és beindult egy kis CIA-s nyomásgyakorlás.

Mármint évekkel ezelött szóltak a gazdasági versenyhivatalnak, hogy nyomozzon utána?
Még a z26 elött?
Azz igen. Na erre nem gondoltam.
:D:D:D

Én egyébként azt is el tudom hinni, hogy úgy 90%-ban igaz, amit leírnak. Bőven van ennyi idiotizmus az állami meg a párt holdudvarban is.
Aztán egyszerűen, amikor van róla már mit leírni, pl. hogy gyakorlatilag elhalt a nyomozás.
Ezek az idióták meg hagynak magukon támadási felületet jócskán. Talán nincs olyan EU-s program, ami nem úgy menne, hogy két évig a fű se nő, aztán meg a végén kapkodnak, mint zsidó az üres boltban, hogy mit tud még eladni. Meg év végén is megy a faszkodás, mert januárban a tavalyi szart kell felseperni, aztán szeptember végéig ütemes fitymahúzogatás. Utána meg kapkodás, hogy jaj-jaj, forrásvesztés lesz.
És lehet, hogy meglepő, de kb. ugyan azok a gondok, mint a seregben, csak a tiszthelyettesektől tábornokig helyettesítsd be osztályvezetővel meg államtitkárral.
Mindezt úgy, hogy egyébként lehetne faszán is csinálni, csak az a rohadt hatalmi gőg, az!

Uff.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Az index cikkében Maróth a célpont.
( A GE-t szinte kényszerítették, hogy kartellezzen. Meg is büntették. Majdnem áldozat.)
Viszont a többi szereplő gyanusan jó amerikai kapcsolatokkal rendelkezik, ahogy az ügyben aktív Demeter Márta is. Szal sztem innen jönnek a cikkhez a háttérinfók.
Azt meg egy német botránykönyvből tudhatjuk, hogy a CIA, hogyan írat cikkeket a mainstream médiába. Az index egy újságírója is coming outolt már vmi hasonlóval.
Hogy miért most lett felmelegítve, azt meg, ha minden igaz hamarosan megtudhatjuk.
Nincs szánalmasabb román szokás, mint a téged meglopó, korrupt bűnözőket, nacionalista szólamokkal védeni. Az a regáti mélyállam alapállapota, amiből már az átlag szőröstalpúnak is elege van odaát. Ne múld alul őket, ne csinálj bezzegrománokat belőlük!
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
Csakis az, hogy nem történt semmi törvényellenes.
A GVH állapított meg kartellezést és szabott ki büntetést, úgyhogy hivatalosan is volt.

Én egyébként azt is el tudom hinni, hogy úgy 90%-ban igaz, amit leírnak. Bőven van ennyi idiotizmus az állami meg a párt holdudvarban is.
Aztán egyszerűen, amikor van róla már mit leírni, pl. hogy gyakorlatilag elhalt a nyomozás.
Ezek az idióták meg hagynak magukon támadási felületet jócskán. Talán nincs olyan EU-s program, ami nem úgy menne, hogy két évig a fű se nő, aztán meg a végén kapkodnak, mint zsidó az üres boltban, hogy mit tud még eladni. Meg év végén is megy a faszkodás, mert januárban a tavalyi szart kell felseperni, aztán szeptember végéig ütemes fitymahúzogatás. Utána meg kapkodás, hogy jaj-jaj, forrásvesztés lesz.
És lehet, hogy meglepő, de kb. ugyan azok a gondok, mint a seregben, csak a tiszthelyettesektől tábornokig helyettesítsd be osztályvezetővel meg államtitkárral.
Mindezt úgy, hogy egyébként lehetne faszán is csinálni, csak az a rohadt hatalmi gőg, az!

Uff.
Főleg az Eü-ben, ahova százmilliárdokat öntenek be és magáncégek a másik oldalon sokszor orvosi segitséggel talicskázzák ki.

Nincs szánalmasabb román szokás, mint a téged meglopó, korrupt bűnözőket, nacionalista szólamokkal védeni. Az a regáti mélyállam alapállapota, amiből már az átlag szőröstalpúnak is elege van odaát. Ne múld alul őket, ne csinálj bezzegrománokat belőlük!
Egyrészt a Nyugaton sincs másképp csak nagyobb volumenben és kifinomultabban tolják, mint keletre. Itt is nyugati multik az érintettek.
Másrészt ami nekem homályos és az index is csak célozgat, mi volt Maróth szerepe.
Semmit sem állítanak, de a cikk az ő és a pozíciójából fakadóan a Z2026 támadása.
Ami valljuk be az utóbbi időben felerősödött.

"Azonban a VMD-t annyira rossz hírű cégnek tartották még a kartellezők is, hogy nem akartak Maróthékkal üzletelni. A VMD-nek ezért partnert kellett igénybe vennie a részvételhez, mivel „a gyártók elzárkóztak a VMD-vel való együttműködéstől a VMD korábbi üzleti gyakorlata és piaci hírneve miatt”. Ezáltal pedig hiába találták meg a VMD-nél a kartell bizonyítékait, nem látták bizonyítottnak, hogy részt is vettek volna a kartellban, csak a partnerük. "

Ez kicsit vicces rész. Magyarul. Maróth annyira büdös, hogy vele nem bizniszelnek ezek a fess nyugati cégek.
Más kérdés, higy az Airbusnak nem volt probléma.
Z2026 nemzetbiztonsági kérdés is, ezért nálam mindig felmerül egy ilyen jól informált cikk kapcsán, hogy az infók honnan vannak és mi volt a szándék.

Hogy igazad lesz-e és Maróth szétlopja a Z2026-ot még nem tudatjuk. Ha a 3,6mrd-os török biznisz lesz az alkotmányos költség egy több ezer mrd-is programban, akkor az nagyon aprópénz. Egyelőre más nem merült fel.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Erős a gyanúm, hogy azért késnek a bejelentések, mert Maróth már mindenre ráteszi az alkotmányos költséget. Végül lehet másfélszeres, vagy akár kétszeres áron fogunk vásárolni feleannyi hadieszközt, ellentétben az eddigi maróthmentes beszerzések igen jó áraival és a horror pénzt a semmiért lenyúló közvetítőkkel intézett kis török beszerzés a főpróbája a hátralevőknek. Vagy a lenyúlás egyik modellje a sok közül, amit ez a hallatlan tehetség még kitalálhat!

Drukkolok a CIA-nak, hogy dokumentálja a folyamatot és nyilvánosságra is hozza! Az amerikaiaknak elég jó a rálátásuk a nemzetközi fegyverpiacra, néhány év és a kitiltási botránynál durvább ügyekben esnekmajd nekünk, mert Odbánék nem tudták a Maróth nevű enyves kezüket a zsebükben tartani!
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Azért írtam, h ogy egyszerűbb üzemeltetni, mert fizikálisan van hozzá Európa több, mint tíz országában szakember és alkatrész. Háború esetén van esély (még ha kevés is), hogy legyen elérhető Leopard 2 alkatrész és szakember.
Aki M1 Abrams-sal harcol az egy országtól függ, és az nem Egyiptom....;) És annyira függ, hogy sehonnan nem tud hozzá alkatrészt lopni, szerezni, mert a környnéken sincs senkinek hasonló tankja.

A gázturbina manapság már csak hátránnyal rendelkezik a harckocsik számára, ezért nem fejleszt senki:
- Nagy fogyasztás a dízelmotorhoz képest.
- Hatalmas hőkibocsátás, és ez a mai világban a legnagyobb szívás, több tíz kilométerről világít minden hőkamera képén a fasza gázturbina (a dízel csak pár kilométerről :)).
- Jelentős levegő igény miatt nehézkesebb víz alatti átkelés és a sok légmozgás, kipufogó gáz még jó nagy port is kavar, ami szintén jól látszik száraz időben (igen a dízel is, de kevesebb levegőt mozgat).
- A gázturbina hangja szintén nagyobb, mint a dízelmotoré.

Szóval, nem szándékról van szó, hanem igényről, az nincs. Erős gázturbinát lehetne belerakni, de olyat ami a fent említett hátrányokat nem produkálja olyat nem. Ezért nem fejleszt senki tankba már gázturbinát, zsákutca.

.
Hát én most elő nem keresem az idevonatkozó cikkeket,ezért csak emlékezetből.
Gázturbinának jobb az üzemanyagtűrése,nyomatékviszonya,indithatósága,teljesitménysűrűsége,üzemeltethetősége,élettartama.GE 10+ éve igért 2200-2500 lovat egy új turbinába,ma már ez több lenne.Egy új turbinának már kisebb lenne a hangja és a hőképe,és jóval kevesebbet enne.
Amin nem lehetne segiteni,az a viz alatti átkelési képesség.De annak az amerikaiak szerint nincs valós harcászati jelentősége(szerintem sincs,nemtudok egyetlen éles harchelyzeti alkalmazásrol se(
Ami még hátrány,az a kifejlesztéshez szükséges technológiai tudás és a gyártástechnika.Az amerikaiakon kivűl nemnagyon van meg a szükséges szinten senkinek.Bár szerintem egy igazán korszerű dizelmotor is feladja a leckét.
Különben a korszerű dizelmotorok korántsem egyszerű gépezetek.A francia Hyperbar pl konkrétan gázturbinát is tartalmaz a feltöltő rendszerében.Leo motorja dupla turbófeltöltős.Az új orosz motor X hengerelrendezésű(a T90 motorja még mindig a T34 V2 motor továbbfejlesztett változata-és már nemnagyon lehet több bőrt lehúzni róla)
 
R

rejsz felügyelő

Guest
Ami még hátrány,az a kifejlesztéshez szükséges technológiai tudás és a gyártástechnika.Az amerikaiakon kivűl nemnagyon van meg a szükséges szinten senkinek.
Miből gondolod hogy az angoloknak, németeknek vagy franciáknak(akikről épp te írtad hogy van nekik mégha csak turbófeltöltő részeként is) nem menne egy akár az ősrégi Abrams turbinához hasonló gázturbina kifejlesztése, ha annyira csodálatos dolog lenne és megérné inkább ezt használni dízel helyett?
Vagy ott vannak a japánok, akiknél egy kerti wc is high-tech, ők miért dízelt raktak a meglepően kompakt kis Type-10 harckocsiba?
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Azt írja a cikk szerzője, hogy a románok abrams és palladin rendelése szerinte nem olyan jó választás, mint a mi leo és pzh bizniszünk. Viszont úgy vélekedik, hogy egy nagyobb mennyiségű abrams rendeléssel kompenzálhatnák a hátrányukat a románok.

Érdekes egyébként, hogy az ottaniak sem arról beszélnek, hogy majd ezek az abramsek milyen jók is lesznek majd, mikor be kell venni Moszkvát, hanem egyből a magyarokhoz mérik, ahogy mi is ő hozzájuk mérjük a miénket.
Pedig ugye mi szövetségesek volnánk egyesek szerint.

A török meg a görög is szövetséges, és ők se Oroszország ellen mérik magukat.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Hát én most elő nem keresem az idevonatkozó cikkeket,ezért csak emlékezetből.
Gázturbinának jobb az üzemanyagtűrése,nyomatékviszonya,indithatósága,teljesitménysűrűsége,üzemeltethetősége,élettartama.GE 10+ éve igért 2200-2500 lovat egy új turbinába,ma már ez több lenne.Egy új turbinának már kisebb lenne a hangja és a hőképe,és jóval kevesebbet enne.
Amin nem lehetne segiteni,az a viz alatti átkelési képesség.De annak az amerikaiak szerint nincs valós harcászati jelentősége(szerintem sincs,nemtudok egyetlen éles harchelyzeti alkalmazásrol se(
Ami még hátrány,az a kifejlesztéshez szükséges technológiai tudás és a gyártástechnika.Az amerikaiakon kivűl nemnagyon van meg a szükséges szinten senkinek.Bár szerintem egy igazán korszerű dizelmotor is feladja a leckét.
Különben a korszerű dizelmotorok korántsem egyszerű gépezetek.A francia Hyperbar pl konkrétan gázturbinát is tartalmaz a feltöltő rendszerében.Leo motorja dupla turbófeltöltős.Az új orosz motor X hengerelrendezésű(a T90 motorja még mindig a T34 V2 motor továbbfejlesztett változata-és már nemnagyon lehet több bőrt lehúzni róla)
Ez nagyjából igaz, de nem cáfolja amit írtam. Márpedig a hátrányai miatt vesztett a dízel motorral szemben. Az MTU háromféle 1500 lóerős motort ajánl a Leopard 2-hoz, ebből, kettő fejleszthető, valamelyik akár 3000 LE-ig. Szerintem a gázturbina el fog tűnni.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Maróth süllyed mint a Titanic.

ps. Lehet asszociálni a megjelenését követő még kisded török beszerzésre, mint főpróbára egy hasonló sorozathoz!
A szándék szerintem az lehetett hogy teljes mértékben használjuk ki az uniós pénzeket ami, Fontos. Amit adnak fogadd el alapon a forrásokkal élni kell, ami az előző kormánynak nem nagyon sikerült. Az uniós forrásoknak több mint 50%-át veszni hagyták, tehát most fele annyi ct, mri készülék lenne megvásárolva ezekből a készülékekből. A vissza osztás ott is működött azt na felejtsük el.
 
  • Tetszik
Reactions: vata and zeal

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 783
30 563
113
Miből gondolod hogy az angoloknak, németeknek vagy franciáknak(akikről épp te írtad hogy van nekik mégha csak turbófeltöltő részeként is) nem menne egy akár az ősrégi Abrams turbinához hasonló gázturbina kifejlesztése, ha annyira csodálatos dolog lenne és megérné inkább ezt használni dízel helyett?
Vagy ott vannak a japánok, akiknél egy kerti wc is high-tech, ők miért dízelt raktak a meglepően kompakt kis Type-10 harckocsiba?
Nincs olyan fejlesztő kapacitása egyiknek sem,mint az amerikaiaknak.
Különben szerintem az ellendugattyús dizel rejti magában a legtöbb lehetőséget-csak nem az ukrán iparnak kéne gyártania.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 790
113
A fő kédés szerintem az hogy vesznek-e rendes csomagot(150-200 darabot mondjuk) vagy hogy ők is maradnak-e 44 darabnál, szerintem nem. Az államadósságukat bőven van hová növelni még mielőtt valaki azzal jönne hogy nincs pénzük.
Nem túl okos dolog államadósság terhére hadsereget fejleszteni. Vészhelyzet kivétel.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 704
113
A GVH állapított meg kartellezést és szabott ki büntetést, úgyhogy hivatalosan is volt.


Főleg az Eü-ben, ahova százmilliárdokat öntenek be és magáncégek a másik oldalon sokszor orvosi segitséggel talicskázzák ki.


Egyrészt a Nyugaton sincs másképp csak nagyobb volumenben és kifinomultabban tolják, mint keletre. Itt is nyugati multik az érintettek.
Másrészt ami nekem homályos és az index is csak célozgat, mi volt Maróth szerepe.
Semmit sem állítanak, de a cikk az ő és a pozíciójából fakadóan a Z2026 támadása.
Ami valljuk be az utóbbi időben felerősödött.

"Azonban a VMD-t annyira rossz hírű cégnek tartották még a kartellezők is, hogy nem akartak Maróthékkal üzletelni. A VMD-nek ezért partnert kellett igénybe vennie a részvételhez, mivel „a gyártók elzárkóztak a VMD-vel való együttműködéstől a VMD korábbi üzleti gyakorlata és piaci hírneve miatt”. Ezáltal pedig hiába találták meg a VMD-nél a kartell bizonyítékait, nem látták bizonyítottnak, hogy részt is vettek volna a kartellban, csak a partnerük. "

Ez kicsit vicces rész. Magyarul. Maróth annyira büdös, hogy vele nem bizniszelnek ezek a fess nyugati cégek.
Más kérdés, higy az Airbusnak nem volt probléma.
Z2026 nemzetbiztonsági kérdés is, ezért nálam mindig felmerül egy ilyen jól informált cikk kapcsán, hogy az infók honnan vannak és mi volt a szándék.

Hogy igazad lesz-e és Maróth szétlopja a Z2026-ot még nem tudatjuk. Ha a 3,6mrd-os török biznisz lesz az alkotmányos költség egy több ezer mrd-is programban, akkor az nagyon aprópénz. Egyelőre más nem merült fel.


Nehezen merülhetett volna eddig fel bármi, mert a beszerzésekről elég szűkös információink vannak.
Az ellenzék balfasz.
Amíg Demeterek, Vadaik a szakértőik addig nem is fog változni.

Én a nemzeti korrupciót sem tudom elfogadni csak mert most hasznos dolgokat vesznek.
Ha igaz amit valamelyik cikk ír és a még működő régi berendezéseket pedig selejtezni kellett az meg felháborító.
Ma mr-re jóesetben 3 hónapot kell várni. Persze ha fizetsz zsebből 3 nap múlva van ugyanoda hely? Saját tapasztalat.

Természetesen nem vagyok naív és tudom a korrupcióhoz 2 oldal kell, és szinte kiküszöbölhetetlen.

Ne tegyünk úgy mintha nem lenne jelen.

Az eddigi vásárlások mivel nem tudjuk mi van a szerződésekben, nem tudjuk ennyire vannak-nincsenek túlárazva.

Az amcsik meg ha megkapják a saját kis szeletüket a tortából, nem fognak pattogni.

A gripenél sem tették.
Ha viszont nem lessz nasams akkor nem tudom mit veszünk tőlük nagyobb számban, nagyobb pénzért.

Heli nem kell.
Páncélos inkább Európából.
Gripenhez annyi fegyvert nem hiszem, hogy vennénk.
Javelin ha nem az lessz harcjármüvön az sem logikus.
Én szívesen látnék L-ATV-t. De nagyobb számban az sem kell. Ráadásul ha lessz török vas akkor minek.
Hercules nem valószínű. Bár kövezzetek meg én örülnék neki.

Korrupciós felár nélkül.
 

enzo

Well-Known Member
2014. augusztus 4.
12 827
31 837
113
Nincs olyan fejlesztő kapacitása egyiknek sem,mint az amerikaiaknak.
Különben szerintem az ellendugattyús dizel rejti magában a legtöbb lehetőséget-csak nem az ukrán iparnak kéne gyártania.

Briteknek sem jött be az ellendugattyús, sok probléma volt vele.