A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 923
73 356
113
Azoknak is lehet "tortenetuk". Hadeszt gondolom mar az alvilagbol vakartak vissza :p Dionusszoszba meg csak egy uveg bor utan mernek beulni :D

Korábban is szokás volt elnevezni a tankokat, lövegeket és egyéb járműveket? Pl. a 2. vh-ban vagy a Néphadseregben (MN)?
Mert most már szinte mindennek van neve. Ha jól emlékszem, már BTR-en is láttam. Vagy csak a NATO tagsággal honosodott meg a külföldi szokás?

https://forum.htka.hu/threads/nemzetközi-hadgyakorlatok.698/page-9#post-644376
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 293
113
Mert vasárnap nem lesz bót!
Naigen,...
bót az lesz, de hogy mi lesz benne, az más kérdés...
Nálunk, tótországban élelmiszerhiány még nincs, de vannak dolgok amelyeket már lessan 2 hete nem lehet venni. Legutóbb a szájmaszk ára a 25€-t is meghaladta, patikában alkohol bázisú fert. szereket, denaturált szeszt és fertőtlenitő endőket, glicerint már rendelni sem lehet (vagyis lehet, de nem kapnak), ezüst-kolloidra kérdeztem, az talán talán még lesz, mert még nem felkapott az emberek körében...
Mindenki legyint még nevet, de végül kiderül, hogy erősen készleteznek az emberek tartósitott élelmiszereket, tejet, konzerveket, liszt-cukor sok helyen hiánycikk, de azt legalább pótolják...
Igazából nem attól tartanak az emberek, hogy valami nem lesz a boltokban, hanem attól, hogy ahhoz hogy megvegyék a napi dolgokat ahhoz üzletbe emberek közé kell menniük. Ha másra nem is, de most pontosan "modelleződik" egy eddig csak elkpézelt filmekből is ismert vészhelyzet, a tömeg viselkedésén keresztül a gazdaságig most minden számadat kézzelfoghatóan rendelkezésünkre fog állni egy olyan helyzetre is, mint ha pl. egy ép kibontakozó háborús konfliktus lenne...
 

empontipont

Well-Known Member
2015. augusztus 17.
717
2 607
93
El n tudom képzelni, ez az x fő per kilométer adat honnét jön. Ezen az alapon a 100 ezres sereged -feltételezve h a sorkatona annyit "ér" mint egy profi- megvéd 50 km-es szakaszt, az ukrán határra kéne negyedmiliò katona, a román határra meg vagy 800 e !
Szerintem úgy érdemes feltenni a kérdést mi véd meg jobban, 30 e hivatásos, vagy 100 e soros/ött-s (akiket lövésem nincs mivel, mennyire tervezel felszerelni)?
A mélységben kiépített védelem nem feltétlenül lövészárkokat jelent, hanem ha az első vonalon áttör az ellen akkor legyen mögötte valami erő ami gátolja a tevékenységét.
De ezt a 15 km-es példát csak azért mondtam, hogy szemléltessem milyen baromi kevés 30 ezer katona 93 ezer négyzetkilométerre.
Nekem erről a számról mindig az a 35 ezer jut eszembe, amiben maximálták Trianonban a magyar honvédség létszámát, mert azt gondolták ez már elégtelen jelentős ellenállás kifejtésére a szomszédainkkal szemben.
Van ez az általánosan elterjedt elképzelés, hogy a hivatásos, szerződéses hadsereg mindenképpen és minden területen magasabb minőség mint a sor.
Az a helyzet, hogy a katona pont olyan ipari termék mint pl egy kés. A végtermék minősége alapvetően két dolgon múlik: A felhasznált alapanyag és a technológia minőségén. A katona esetében az ember az alapanyag, a kiképzés pedig a technológia. Vacak alapanyagból semmilyen technológiával nem lehet jó kést csinálni.
Márpedig egy szerződéses hadsereg csak olyan minőségű embereket tud vásárolni a munkaerő piacon, amennyi pénzt az állam a hadseregre áldoz. Ha minimálbér környékén költenek, akkor a tiszteletre méltó hülyéken kívül sajnos nem a lakosság színe java fog jelentkezni.
Egy sorhadsereg megkapja a társadalom teljes spektrumát a félhülyétől addig a színvonalig amilyen fizikai, pszichikai, mentális képességű emberek munkaerő piaci megvásárlásáról nem is álmodhatna. (Legalábbis jelentős számban.)
Valahol azt olvastam (nagyon meg is lepődtem), hogy egy hadsereg teljes létszámának kb 20-25%-a az, aki konkrétan az ellent gyilkolja. A többiek valamilyen formában az ő harcukat támogatják. Utászok, tüzérek, rádiósok stb. Ezeknek az embereknek nem kell Rambó Józsefnek lennie. Szakemberek. Ezen feladatok jelentős részét el tudják látni a sor, vagy önkéntes katonák.
Ugye azt szokták mondani, hogy a szerződéses hadsereg nagy előnye még a sorral szemben a nagyobb motiváció. Hát, ez sem feltétlen igaz! Ki lesz motiváltabb: A szerződéses akit elküldenek afrikába, hogy ne engedje megenni a hutiknak a tucikat, vagy Kovács Béla műbútorasztalos, jól kiképzett sor vagy tartalékos, aki azért harcol, hogy ne répázza meg a feleségét és a 16 éves lányát egy tucat román?
Pár hete valaki belinkelt ide egy cikket a Kovács Gyulával, aki a pécsi tüzérdandár utolsó parancsnoka volt. Régen egy másik fórumban én beszélgettem vele. Annak ellenére, hogy lelkes híve volt a sorkatonaság megszüntetésének, állította, hogy az általa kiképzett sor tüzérek, a világ egyetlen hadseregének tüzéreivel szemben sem voltak alávalóbbak!
Ha Ukrajnát nem számítjuk, akkor is kb négyszeres létszámbeli fölényben vannak a szomszédaink. Ha nagyon akarják, lenyomnak minket, bármit csinálunk! Az egyetlen esélyünk, ha előre tudhatják, hogy ez a győzelem olyan drága lesz neki, hogy a sokadik generációjuk mosolya sem lesz őszinte.
Erre pedig egy kis létszámú hivatásos hadsereg alkalmatlan.
 

Gyurma

Well-Known Member
2019. január 30.
949
1 665
93
Naigen,...
bót az lesz, de hogy mi lesz benne, az más kérdés...
Nálunk, tótországban élelmiszerhiány még nincs, de vannak dolgok amelyeket már lessan 2 hete nem lehet venni. Legutóbb a szájmaszk ára a 25€-t is meghaladta, patikában alkohol bázisú fert. szereket, denaturált szeszt és fertőtlenitő endőket, glicerint már rendelni sem lehet (vagyis lehet, de nem kapnak), ezüst-kolloidra kérdeztem, az talán talán még lesz, mert még nem felkapott az emberek körében...
Mindenki legyint még nevet, de végül kiderül, hogy erősen készleteznek az emberek tartósitott élelmiszereket, tejet, konzerveket, liszt-cukor sok helyen hiánycikk, de azt legalább pótolják...
Igazából nem attól tartanak az emberek, hogy valami nem lesz a boltokban, hanem attól, hogy ahhoz hogy megvegyék a napi dolgokat ahhoz üzletbe emberek közé kell menniük. Ha másra nem is, de most pontosan "modelleződik" egy eddig csak elkpézelt filmekből is ismert vészhelyzet, a tömeg viselkedésén keresztül a gazdaságig most minden számadat kézzelfoghatóan rendelkezésünkre fog állni egy olyan helyzetre is, mint ha pl. egy ép kibontakozó háborús konfliktus lenne...
A szlovák boltokban menyire találhatók meg a magyar termékek?
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 886
22 293
113
A szlovák boltokban menyire találhatók meg a magyar termékek?
Aszkorbin savat pl. magyar gyártásút vettem a patikában :)
A déli részeken - főleg a kisebb üzletekben - szerintem szép számmal, "Füstli" és sajtok, hústermékek, ásványvizek stb. elég elterjedtek, amerre én járok mindig akada kezembe szintiszta magyar élelmiszer, de nyilván ez régió függő.
 
  • Tetszik
Reactions: tindalos and Gyurma

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
A mélységben kiépített védelem nem feltétlenül lövészárkokat jelent, hanem ha az első vonalon áttör az ellen akkor legyen mögötte valami erő ami gátolja a tevékenységét.
De ezt a 15 km-es példát csak azért mondtam, hogy szemléltessem milyen baromi kevés 30 ezer katona 93 ezer négyzetkilométerre.
Nekem erről a számról mindig az a 35 ezer jut eszembe, amiben maximálták Trianonban a magyar honvédség létszámát, mert azt gondolták ez már elégtelen jelentős ellenállás kifejtésére a szomszédainkkal szemben.
Van ez az általánosan elterjedt elképzelés, hogy a hivatásos, szerződéses hadsereg mindenképpen és minden területen magasabb minőség mint a sor.
Az a helyzet, hogy a katona pont olyan ipari termék mint pl egy kés. A végtermék minősége alapvetően két dolgon múlik: A felhasznált alapanyag és a technológia minőségén. A katona esetében az ember az alapanyag, a kiképzés pedig a technológia. Vacak alapanyagból semmilyen technológiával nem lehet jó kést csinálni.
Márpedig egy szerződéses hadsereg csak olyan minőségű embereket tud vásárolni a munkaerő piacon, amennyi pénzt az állam a hadseregre áldoz. Ha minimálbér környékén költenek, akkor a tiszteletre méltó hülyéken kívül sajnos nem a lakosság színe java fog jelentkezni.
Egy sorhadsereg megkapja a társadalom teljes spektrumát a félhülyétől addig a színvonalig amilyen fizikai, pszichikai, mentális képességű emberek munkaerő piaci megvásárlásáról nem is álmodhatna. (Legalábbis jelentős számban.)
Valahol azt olvastam (nagyon meg is lepődtem), hogy egy hadsereg teljes létszámának kb 20-25%-a az, aki konkrétan az ellent gyilkolja. A többiek valamilyen formában az ő harcukat támogatják. Utászok, tüzérek, rádiósok stb. Ezeknek az embereknek nem kell Rambó Józsefnek lennie. Szakemberek. Ezen feladatok jelentős részét el tudják látni a sor, vagy önkéntes katonák.
Ugye azt szokták mondani, hogy a szerződéses hadsereg nagy előnye még a sorral szemben a nagyobb motiváció. Hát, ez sem feltétlen igaz! Ki lesz motiváltabb: A szerződéses akit elküldenek afrikába, hogy ne engedje megenni a hutiknak a tucikat, vagy Kovács Béla műbútorasztalos, jól kiképzett sor vagy tartalékos, aki azért harcol, hogy ne répázza meg a feleségét és a 16 éves lányát egy tucat román?
Pár hete valaki belinkelt ide egy cikket a Kovács Gyulával, aki a pécsi tüzérdandár utolsó parancsnoka volt. Régen egy másik fórumban én beszélgettem vele. Annak ellenére, hogy lelkes híve volt a sorkatonaság megszüntetésének, állította, hogy az általa kiképzett sor tüzérek, a világ egyetlen hadseregének tüzéreivel szemben sem voltak alávalóbbak!
Ha Ukrajnát nem számítjuk, akkor is kb négyszeres létszámbeli fölényben vannak a szomszédaink. Ha nagyon akarják, lenyomnak minket, bármit csinálunk! Az egyetlen esélyünk, ha előre tudhatják, hogy ez a győzelem olyan drága lesz neki, hogy a sokadik generációjuk mosolya sem lesz őszinte.
Erre pedig egy kis létszámú hivatásos hadsereg alkalmatlan.
Ha szerbia valaha akar az eu-ba menni akkor a magyar hatar elott is felhuz egy elő határt...hogy el se ju8ssanak a hatarig a migrensok..
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Ha szerbia valaha akar az eu-ba menni akkor a magyar hatar elott is felhuz egy elő határt...hogy el se ju8ssanak a hatarig a migrensok..
Ha ezt nem teszi meg akkor nagyjabol 10 évet késik minden. most meg hogy az orosz medvét kivéreztetik az arabok, nagyjábólel is tűnik majd a nagy testvér....maradunk majd mi...
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Ha ezt nem teszi meg akkor nagyjabol 10 évet késik minden. most meg hogy az orosz medvét kivéreztetik az arabok, nagyjábólel is tűnik majd a nagy testvér....maradunk majd mi...
Off. Oroszország a járvány és az olajárháború után nehezen lesz kivérezve. Mert a gyárak alapanyag raktárai szinte üresen fognak állni. Ha ismét beindul a termelés akkor az orvézésíg nyomatás lesz. Mert minden is kelleni fog egyszerre.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 850
91 315
113
Off. Oroszország a járvány és az olajárháború után nehezen lesz kivérezve. Mert a gyárak alapanyag raktárai szinte üresen fognak állni. Ha ismét beindul a termelés akkor az orvézésíg nyomatás lesz. Mert minden is kelleni fog egyszerre.
Már akinek lesz rá pénze....
 
  • Tetszik
Reactions: hunter85

Halfdan

Well-Known Member
2019. január 9.
2 046
2 738
113
A mélységben kiépített védelem nem feltétlenül lövészárkokat jelent, hanem ha az első vonalon áttör az ellen akkor legyen mögötte valami erő ami gátolja a tevékenységét.
De ezt a 15 km-es példát csak azért mondtam, hogy szemléltessem milyen baromi kevés 30 ezer katona 93 ezer négyzetkilométerre.
Nekem erről a számról mindig az a 35 ezer jut eszembe, amiben maximálták Trianonban a magyar honvédség létszámát, mert azt gondolták ez már elégtelen jelentős ellenállás kifejtésére a szomszédainkkal szemben.
Van ez az általánosan elterjedt elképzelés, hogy a hivatásos, szerződéses hadsereg mindenképpen és minden területen magasabb minőség mint a sor.
Az a helyzet, hogy a katona pont olyan ipari termék mint pl egy kés. A végtermék minősége alapvetően két dolgon múlik: A felhasznált alapanyag és a technológia minőségén. A katona esetében az ember az alapanyag, a kiképzés pedig a technológia. Vacak alapanyagból semmilyen technológiával nem lehet jó kést csinálni.
Márpedig egy szerződéses hadsereg csak olyan minőségű embereket tud vásárolni a munkaerő piacon, amennyi pénzt az állam a hadseregre áldoz. Ha minimálbér környékén költenek, akkor a tiszteletre méltó hülyéken kívül sajnos nem a lakosság színe java fog jelentkezni.
Egy sorhadsereg megkapja a társadalom teljes spektrumát a félhülyétől addig a színvonalig amilyen fizikai, pszichikai, mentális képességű emberek munkaerő piaci megvásárlásáról nem is álmodhatna. (Legalábbis jelentős számban.)
Valahol azt olvastam (nagyon meg is lepődtem), hogy egy hadsereg teljes létszámának kb 20-25%-a az, aki konkrétan az ellent gyilkolja. A többiek valamilyen formában az ő harcukat támogatják. Utászok, tüzérek, rádiósok stb. Ezeknek az embereknek nem kell Rambó Józsefnek lennie. Szakemberek. Ezen feladatok jelentős részét el tudják látni a sor, vagy önkéntes katonák.
Ugye azt szokták mondani, hogy a szerződéses hadsereg nagy előnye még a sorral szemben a nagyobb motiváció. Hát, ez sem feltétlen igaz! Ki lesz motiváltabb: A szerződéses akit elküldenek afrikába, hogy ne engedje megenni a hutiknak a tucikat, vagy Kovács Béla műbútorasztalos, jól kiképzett sor vagy tartalékos, aki azért harcol, hogy ne répázza meg a feleségét és a 16 éves lányát egy tucat román?
Pár hete valaki belinkelt ide egy cikket a Kovács Gyulával, aki a pécsi tüzérdandár utolsó parancsnoka volt. Régen egy másik fórumban én beszélgettem vele. Annak ellenére, hogy lelkes híve volt a sorkatonaság megszüntetésének, állította, hogy az általa kiképzett sor tüzérek, a világ egyetlen hadseregének tüzéreivel szemben sem voltak alávalóbbak!
Ha Ukrajnát nem számítjuk, akkor is kb négyszeres létszámbeli fölényben vannak a szomszédaink. Ha nagyon akarják, lenyomnak minket, bármit csinálunk! Az egyetlen esélyünk, ha előre tudhatják, hogy ez a győzelem olyan drága lesz neki, hogy a sokadik generációjuk mosolya sem lesz őszinte.
Erre pedig egy kis létszámú hivatásos hadsereg alkalmatlan.

Sokmindenben egyet értünk pl. A hivatásos és a siros katonaságot is lehet jól meg rosszul is csinálni (a 19. sz. végén a porosz vezérkar pont ugyanazt mondta mint az ezredfordulón az usmc "mire egy civilből katonát faragunk eltelik három év")
De azért nem tudom elkèpzelni a 100 ezres seregedet mennyiből tervezed közepesen normálisan felszerelni? Valójában a 30 ezreshez is neki kell gyűrkøzni, ha valaha realitás lenne a sokat emlegetett 2%. Felteszem te sem tereptarkába öltöztetett kalasnyikovos embertömegben gondolkozol, mert az minden csak nem elrettentő erő. Az é koreai (élet)színvonal meg ugyancsak nem realitás.
A lelkesedés -motiváció- is nyilván fontos, csak önmagában a tömegmészárlást jelenti, és akkor a "mi mosolyunk nem lessz őszinte".
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 905
4 743
113
Sokmindenben egyet értünk pl. A hivatásos és a siros katonaságot is lehet jól meg rosszul is csinálni (a 19. sz. végén a porosz vezérkar pont ugyanazt mondta mint az ezredfordulón az usmc "mire egy civilből katonát faragunk eltelik három év")
De azért nem tudom elkèpzelni a 100 ezres seregedet mennyiből tervezed közepesen normálisan felszerelni? Valójában a 30 ezreshez is neki kell gyűrkøzni, ha valaha realitás lenne a sokat emlegetett 2%. Felteszem te sem tereptarkába öltöztetett kalasnyikovos embertömegben gondolkozol, mert az minden csak nem elrettentő erő. Az é koreai (élet)színvonal meg ugyancsak nem realitás.
A lelkesedés -motiváció- is nyilván fontos, csak önmagában a tömegmészárlást jelenti, és akkor a "mi mosolyunk nem lessz őszinte".
A százezres katona népre a büdös életben nem lesz pénz. Amennyiben a Z 2026 és a továbbiak realizálódnak, tapsolhatunk, mert végre lesz egy kicsi, de ütőképes haderőnk. Ne akarjunk a régi határainkon túl mindenkivel harcolni, mert erre soha nem lesz erőnk. NATO tagok vesznek minket körül (néhány kivétellel), ezért nem valószínű, hogy valamely környező nyomorult ország nekünk ugrana.
 
R

rejsz felügyelő

Guest
89549560_1600872133393670_8367961890344665088_n.jpg
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
21 102
33 375
113
Ha az Öreg Benkő szabadkezet kap. Egy heten tiz napon bellul pontot tesz a jarvany ugy vegere.

Hatar lezar csak export engedelyezett lehetoleg vonattal.
Renorseg kontrolalni tudna a logisztikai helyzetet a lecsokkent forgalomba...
Hatart szinten elbirnak a tartlekosok egy reszevel par fbo segitsegevel...

Vedoruhak kiosztasa lehetoleg hetvegevel kezdeni a homerest szisztematikusan lemerni digitalis tavhomerovel. nyugatrol keletre. Atfesulni az egesz orszagot. Es begyujtrni a fertozotteket szakszeruen. Karantenzonak...

Lakhejelhagyasi tilalom a nap adott szakaban... Adott teruleten majdfeloldani... /megelozocsapas..../ tisztogatas...o

Bejelenteni hogy drasztikus modaszer de drasztikus idoket elunk. Elofordilhat hogy lessznek kik szemelyosegi jogaikra hivatkozva hisztiznek majd... De ez az orszag erdeke...

Majd bejelenteni ha sikerul a jarvanyt elkerulni /gyoztesen kerulonk ki ami gazdagsagot hoz es fellendulest... /lelegesztretogep orvosiimuszer gyarak beinditasa .../ ez lenne a valodi start up...
Lakcimadartbazis kiadasa ahonvedsegnek. Majd mindenkit felsorakoztatni lemerni. Ertekelni... Sok gyaloglas...es tajekozodas.. /nem okozhat problemat./ ahogy a forgalomszabajlyzas sem. Jaror szintn megy. Es a sracok latnak egy csomo jo csajt :p