A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 792
113
Amit mindenki kihagy a számításból, hogy jön a Leo3, amik folyamatosan váltva a Leo2-ket komoly használt gép mennyiséget tud képezni. Szerintem ezek lesznek felajánlva a már üzemeltető országok felé (ebben benne van Mo is). Illetve kérdés hogy esetleges 3-as verzió rendszerbe állításánál a 2-inkel mi lesz?
Persze ez már +15, 20 év távlata...
A T-72 már eldöntött, hogy kuka vagy döntés nélkül is az lesz?
 
  • Tetszik
Reactions: honved

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
A T-72 már eldöntött, hogy kuka vagy döntés nélkül is az lesz?

Olyan látványosan nem költünk még a meglévő mennyiség üzembentartására sem, hogy tuti a kuka, szerintem. Irták itt katonák, hogy miként tudják, vért izzadva a karbantartók, azt a minimális mennyiséget, napi szinten működőképesen tartani.
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

Autodidaktakatona

Well-Known Member
2019. január 13.
1 561
7 006
113
Van egyáltalan működő török fejlesztésű harckocsi?
Érdekes válasz, de gondolom, hogy az Otokar egy török hadiüzem, és a Tulpar, az Altay és a Kaplan sem egy makett vagy műszaki rajz szintjén van. Ha arra gondolsz hogy még nincs sorozatgyártás alatt, vagy hadrendbe állítva egyik sem erre nem tudok válaszolni, de nem is ez volt a kérdés.
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Amit mindenki kihagy a számításból, hogy jön a Leo3, amik folyamatosan váltva a Leo2-ket komoly használt gép mennyiséget tud képezni. Szerintem ezek lesznek felajánlva a már üzemeltető országok felé (ebben benne van Mo is). Illetve kérdés hogy esetleges 3-as verzió rendszerbe állításánál a 2-inkel mi lesz?
Persze ez már +15, 20 év távlata...

Mikor ön a Leo3?

Első proto talán 2030 előtt, első széria a fejlesztő országoknak talán 2035 után.

Előbb lesz Leopard 2B 130mm-es ágyúval.
 
  • Tetszik
Reactions: marton

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
Mikor ön a Leo3?

Első proto talán 2030 előtt, első széria a fejlesztő országoknak talán 2035 után.

Előbb lesz Leopard 2B 130mm-es ágyúval.
2035-öt írt a Rheinmetall.

A nehezebb török cuccokal meg az a gond, hogy nagyon sok német részegységet akartak belerakni (váltó, motot stb) ami miután megromlott a politikai viszony nem kapnsk meg hozzá. Így járt az altay is pl. És a haza kiváltása ezeknek a részegységeknem nagyon lassan halad a megbízhatósága meg meg sem közelíti az addigit. Ezért szerintem a páncélozott terepjáróknál nagyon nehetebb török cuccokat hanyagolni kéne.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Érdekes válasz, de gondolom, hogy az Otokar egy török hadiüzem, és a Tulpar, az Altay és a Kaplan sem egy makett vagy műszaki rajz szintjén van. Ha arra gondolsz hogy még nincs sorozatgyártás alatt, vagy hadrendbe állítva egyik sem erre nem tudok válaszolni, de nem is ez volt a kérdés.

Altay? Motor miatt szerintem áll a program
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Hm.. Nem tudom, most hogy látom, hogy nehéz harckocsi, meg konzerválás, lehet mégsem búcsúzunk csak úgy tőlük.... Miért tették ezt a megkülönböztetést? Lehet mert akkor a T-72 közepes lesz...

Azt nyilatkozták, hogy az utolsó Leopard beérkezéséig (2026-27?) biztosan együtt lesznek rendszerben.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Amit mindenki kihagy a számításból, hogy jön a Leo3, amik folyamatosan váltva a Leo2-ket komoly használt gép mennyiséget tud képezni. Szerintem ezek lesznek felajánlva a már üzemeltető országok felé (ebben benne van Mo is). Illetve kérdés hogy esetleges 3-as verzió rendszerbe állításánál a 2-inkel mi lesz?
Persze ez már +15, 20 év távlata...

A hátrányból itt lehet előnyt kovácsolni. A válság miatt lassulnak az új fejlesztések keleten nyugaton egyaránt, így a Leopard 2A7+ sokáig korszerű maradhat Európában. Már csak ezért is végig kell csinálni a Zrínyit, mert most tényleg sok lemaradást tudnánk behozni, nemcsak időlegesen.
Szerintem a németek is még sokáig a Leopard 2A7V-vel fognak együtt élni, nem feszegeti a BW a Leopárd 3-at, örülnek, ha a mostani felújításokat végig tudják vinni a következő évtizedben.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 918
11 567
113
Ha a T-72 üzemeltetési költségeit kiveszik a HM költségvetéséből a következő öt évre akkor jó. :rolleyes:
Mondják le a Pesti Est , vagy a superinfó előfizetést is, azzal is pont ennyit, 0-át spórolnak!!! :D
Az SVKI léhűtő biztonságpolitikusai 3 milliárdba kerülnek, ezt a bandát is fel lehetne oszlatni.
 

Hegylakó

Well-Known Member
2019. január 17.
1 546
4 690
113
A vírus előtt valóban ez volt a terv.Meglepne ha ez így is maradna.
Ez máshogy is felboríthatja az egyensúlyt. Erősödhet az önálló európai fejlesztés, gyorsulhatnak a projektek. Jelenleg az USA ismét nem jeleskedik szolidaritásból..., még pl Kína respektje sokat javult. Kérdésesek az orosz szankciók, stb. Most mindenki “bizniszelni” akar majd, nem biztos hogy szankcionálni.
Tehát ez nem kőbe vésett dolog szerintem.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 471
18 371
113
Az SVKI léhűtő biztonságpolitikusai 3 milliárdba kerülnek, ezt a bandát is fel lehetne oszlatni.

Nagyon nagyon igaz! Annyi ostobaságot összehordtak az elmúlt tíz évben, hogy borzasztó. Tipikus ingyenélők, semmi produktum, ha egy jóslatuk nem jön be, "nagyon sajnálják, ők nem tehetnek róla".
Tudományosnak hangzó baromságokat összehordanak, egymásnak lektorálják a nagy pénzt meg felveszik. Semmi haszna belőlük senkinek, inkább menjenek el dolgozni, előrébb lennénk! NKE ugyanez
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
AGS is tűztámogató járművet akar jelenteni.Nekem az orosz gyalogsári kiséró löveg meghatározás jön be leginkább.
Csúcs 105milis sabotok 600+mili RHA átütés körül vannak.Oldalrol a legmodernebb hk-t is kilövik.És nem csak hk van páncélos célként.Puma IFVt is simán ki lehet velük lőni,3-4km távrol is.Ha integrálják hozzá a LAHAT rakétát,akkor meg 6km-ig bármit.
Én magyar viszonylatban az uszóképes kerekes IFV mellet teszem le a garast.Századonként egy támogató szakaszba integrálva 105mm-es úszóképes támogató jármű igen hasznos lenne.Mondjuk a szakasz állhatna két 105milis gépből,meg 2 ADATS utód légvédelmi/páncélvadász/tűztámogató minek nevezzelek SHORADbol.(minek nevezzünk egy olyan járgányt,ami egyszerre tud hordozni SAM és ATGM,meg még PGM-hydra rakétát is,és még gá is van rajta?Általános rakétás-gá-s támogató jármű?)
Abban teljesen egyetértünk, hogy szükség lenne egy tűztámogató járműtipusra a honvédségnél. Mondjuk én egy láncos, úszóképes 105mm-es löveggel felszerelt járműben gondolkodnék, de több zászlóaljnyi mennyiség esetén jól jönne mind a kerekes, mind a láncos változat.
 

BiancoGasto

Well-Known Member
2018. november 14.
759
918
93
Miért kell a 105-ös ágyú?Mi az amit meg tudsz csnálni egy 105-ös ágyúval de egy 50mm-es gépágyúval nem?

Nem lesz az 50 mm.-es Supershot csöve túl nehéz a mai tornyokhoz, járművekhez? Nekem böszme nagynak tűnik még a Bofors 40-eshez képest is. Mint egy hajóágyú.
Én nagyon bíztam a 40mm-es CTA sikerében a NATO-n belül, de azt olvastam,hogy drága a technológia miatt (persze még nem elterjedt, ha többet gyártanának lehet lecsökene az ára), ill. nehéz ,bár azt nem tudom ez menyire fontos mondjuk logisztika szempontjából,gondolom nem nagy a különbség.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 842
113
Nem lesz az 50 mm.-es Supershot csöve túl nehéz a mai tornyokhoz, járművekhez? Nekem böszme nagynak tűnik még a Bofors 40-eshez képest is. Mint egy hajóágyú.
Én nagyon bíztam a 40mm-es CTA sikerében a NATO-n belül, de azt olvastam,hogy drága a technológia miatt (persze még nem elterjedt, ha többet gyártanának lehet lecsökene az ára), ill. nehéz ,bár azt nem tudom ez menyire fontos mondjuk logisztika szempontjából,gondolom nem nagy a különbség.

A Puma tornya elbítja,meg ha azt választják ki akkor lesz hozzá torony is.A járművek elbírják változtatás nélkül.