A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Miért kell a 105-ös ágyú?Mi az amit meg tudsz csnálni egy 105-ös ágyúval de egy 50mm-es gépágyúval nem?
Szerintem jóval nagyobb a repeszromboló hatás, páncélátütőképesség, csőből indítható rakétával még szemből is esélye lenne a legkorszerűbb MBT-k ellen is. Szerintem nagy hiba lenne a Puma vagy Lynx rendszeresítése, sokkal költséghatékonyabb lenne egy K-21 vagy Borsuk. Mindkettőnek van könnyebb úszóképes és egy nehéz IFV verziója is. Előbbinek már van tűztámogató változata is, de szerintem ez a Borsuknál is megoldható lenne. Harcászati szempontból a K-21 lenne jobb, politikaiból meg a Borsuk. A két zászlóaljnyi Puma árából felfegyverezhetnénk mind az öt gépesített zászlóaljunkat(2 nehéz-, 3 úszó IFV-kel), meg beszerezhetnénk 1-2 zászlóaljnyi tűztámogató járművet is. S még talán a helyi gyártósor és összeszerelés is szóba kerülhetne.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 324
76 952
113
Szerintem jóval nagyobb a repeszromboló hatás, páncélátütőképesség, csőből indítható rakétával még szemből is esélye lenne a legkorszerűbb MBT-k ellen is. Szerintem nagy hiba lenne a Puma vagy Lynx rendszeresítése, sokkal költséghatékonyabb lenne egy K-21 vagy Borsuk. Mindkettőnek van könnyebb úszóképes és egy nehéz IFV verziója is. Előbbinek már van tűztámogató változata is, de szerintem ez a Borsuknál is megoldható lenne. Harcászati szempontból a K-21 lenne jobb, politikaiból meg a Borsuk. A két zászlóaljnyi Puma árából felfegyverezhetnénk mind az öt gépesített zászlóaljunkat(2 nehéz-, 3 úszó IFV-kel), meg beszerezhetnénk 1-2 zászlóaljnyi tűztámogató járművet is. S még talán a helyi gyártósor és összeszerelés is szóba kerülhetne.

Minden modern IFV-re lehet ATGM-et rakni amik biztosan nagyobb átütésűek mint egy 105-ös csőből indítható ATGM(már ha van ilyen mert ugye a 105-ös löveg az huzagolt nem simacsövű).
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 027
30 937
113
Miért csak hk viszonylatban gondolkodtok a 105milissel kapcsolatban?Pumát olyan távbol ki lehet vele lőni,ahonnan az még tehetetlen 35-40milis gá-val.Van hozzá légvédelmi-páncéltörő lövedék,amivel 8km-ről lekapható egy heli.És az ágyúlőszer olcsóbb,gyorsabb,és a jármű többet tud magával vinni,mint pct. rakétábol.Tűztámogató feladatra se véletlenül rakta a muszka a 100milis löveget a BMP3ra.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 324
76 952
113
Miért csak hk viszonylatban gondolkodtok a 105milissel kapcsolatban?Pumát olyan távbol ki lehet vele lőni,ahonnan az még tehetetlen 35-40milis gá-val.Van hozzá légvédelmi-páncéltörő lövedék,amivel 8km-ről lekapható egy heli.És az ágyúlőszer olcsóbb,gyorsabb,és a jármű többet tud magával vinni,mint pct. rakétábol.Tűztámogató feladatra se véletlenül rakta a muszka a 100milis löveget a BMP3ra.

Nem is használja máshol csak ott...
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 027
30 937
113
Minden modern IFV-re lehet ATGM-et rakni amik biztosan nagyobb átütésűek mint egy 105-ös csőből indítható ATGM(már ha van ilyen mert ugye a 105-ös löveg az huzagolt nem simacsövű).
LAHAT.De az orosz 100milisnek van 105 L7 lövegböl kilóhető változata.És a 2A70 is huzagolt
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
2035-öt írt a Rheinmetall.

Szerintem a németek is még sokáig a Leopard 2A7V-vel fognak együtt élni, nem feszegeti a BW a Leopárd 3-at, örülnek, ha a mostani felújításokat végig tudják vinni a következő évtizedben.

Az utolsó Leo2 2026-27 ben jön. Amiről beszélünk, az 30-35. Pontosan, ahogyan te is írod. Nem+15-20 évet írtam?
Erről már beszéltünk is, meg pont most olvastam ezzel kapcsolatban valamit. Én komolyan arra tippelek, hogy fel lesz gyorsítva az MGCS program. Vagy nagyon nagy hibát követnek el, ha nem!
Ugye a lengyelek nagyon billegnek, hogy mi legyen. K-2 vs MGCS. Többször megerősítették a szándékot a részvételben...meg aztán mindkét fél húzódozott. Nekem az utolsó infóm az volt, hogy mégis csak üzleteltek volna velük.
Ugye a cseheknél is ég a talaj hk. ügyben. De ami friss, a norvégok most jelentették be, hogy 2025ben el kell kezdeni a A4NO tankjaik cseréjét. Mondjuk így belegondolva, már igen aktuális is!!!
Ugye a norvégok a finnekhez és a lengyelekhez hasonlóan már beszerezték a K9-est mint spg-t. Annak ellenére, hogy Archerben fejlesztő országként indultak, és úgy dobták a programot, hogy komoly pénzük volt benne.
Tehát a koreai kapcsolat él!
Szerintem az MCGS már össze kellett, hogy álljon! Papíron szerintem mindenképpen. Ha pedig a német kormány megrugdossa őket (meg kitömi pénzzel), akkor ez egy akkora üzlet lehet, amire óriási szüksége van német (és persze a francia) gazdaságnak.
Viszont, ha nem kapják össze magukat a KNDS-nél, akkor a koreaiak le fogják úgy rabolni a piacot, hogy több mint 1000+ db végül hiányozni fog a leendő MGCS megrendelési állományából. Ez pedig irgalmatlanul meg fogja dobni az egységárat, mert a fejlesztési költségek (még ha EU támogatott is) jóval kevesebb példányra oszlanak.
Abban biztos vagyok, hogy nem lesz olyan b@szakodás, mint a PUMA fejlesztése kapcsán. A BW az elmúlt fél-1 évben elég komoly szemléletváltáson ment keresztül a beszerzések kapcsán. A hírek szerint nincs már pimpelgetés, reszelgetés tökölődés a programok körül.
Egy elég jellemző mondat a cikkből:
"Why does it take seven years to refurbish 100 old tanks to the most modern level, when in just two years, the same industry can make 50 brand new tanks for another nation?"
De erre az új felfogásra vezethető vissza az atomhordozó F-18-asok megrendelése, mint ahogy az is, hogy pletykaszinten megjelent, hogy a BW is elgondolkodott Apache-ok beszerzésén. Ezek után, ha felmerül, hogy a korábban rohadtul ráérő MGCS elveszíthet 1000 db megrendelést a fejlesztők cseszekedése miatt, akkor szerintem simán ki fognak lépni az MGCS mögül és megrendelik akár a Rheinmetall hasonló járművét, vagy ha minden kötél szakad, akkor akár a franciák nélküli KMW megoldást is.
A norvégok nem olyan partnerek, mint a lengyelek, akik folyamatosan szarakodnak, hogy mennyit és hogyan szeretnének az új harckocsiból saját maguk gyártani. A norvégok cash and carry üzemmódban működnek. Ok, hogy a norvégok nem nagy darabszám, de apránként fog elfogyni az MGCS lehetséges partnereinek a listája.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 324
76 952
113
Erről már beszéltünk is, meg pont most olvastam ezzel kapcsolatban valamit. Én komolyan arra tippelek, hogy fel lesz gyorsítva az MGCS program. Vagy nagyon nagy hibát követnek el, ha nem!
Ugye a lengyelek nagyon billegnek, hogy mi legyen. K-2 vs MGCS. Többször megerősítették a szándékot a részvételben...meg aztán mindkét fél húzódozott. Nekem az utolsó infóm az volt, hogy mégis csak üzleteltek volna velük.
Ugye a cseheknél is ég a talaj hk. ügyben. De ami friss, a norvégok most jelentették be, hogy 2025ben el kell kezdeni a A4NO tankjaik cseréjét. Mondjuk így belegondolva, már igen aktuális is!!!
Ugye a norvégok a finnekhez és a lengyelekhez hasonlóan már beszerezték a K9-est mint spg-t. Annak ellenére, hogy Archerben fejlesztő országként indultak, és úgy dobták a programot, hogy komoly pénzük volt benne.
Tehát a koreai kapcsolat él!
Szerintem az MCGS már össze kellett, hogy álljon! Papíron szerintem mindenképpen. Ha pedig a német kormány megrugdossa őket (meg kitömi pénzzel), akkor ez egy akkora üzlet lehet, amire óriási szüksége van német (és persze a francia) gazdaságnak.
Viszont, ha nem kapják össze magukat a KNDS-nél, akkor a koreaiak le fogják úgy rabolni a piacot, hogy több mint 1000+ db végül hiányozni fog a leendő MGCS megrendelési állományából. Ez pedig irgalmatlanul meg fogja dobni az egységárat, mert a fejlesztési költségek (még ha EU támogatott is) jóval kevesebb példányra oszlanak.
Abban biztos vagyok, hogy nem lesz olyan b@szakodás, mint a PUMA fejlesztése kapcsán. A BW az elmúlt fél-1 évben elég komoly szemléletváltáson ment keresztül a beszerzések kapcsán. A hírek szerint nincs már pimpelgetés, reszelgetés tökölődés a programok körül.
Egy elég jellemző mondat a cikkből:

De erre az új felfogásra vezethető vissza az atomhordozó F-18-asok megrendelése, mint ahogy az is, hogy pletykaszinten megjelent, hogy a BW is elgondolkodott Apache-ok beszerzésén. Ezek után, ha felmerül, hogy a korábban rohadtul ráérő MGCS elveszíthet 1000 db megrendelést a fejlesztők cseszekedése miatt, akkor szerintem simán ki fognak lépni az MGCS mögül és megrendelik akár a Rheinmetall hasonló járművét, vagy ha minden kötél szakad, akkor akár a franciák nélküli KMW megoldást is.
A norvégok nem olyan partnerek, mint a lengyelek, akik folyamatosan szarakodnak, hogy mennyit és hogyan szeretnének az új harckocsiból saját maguk gyártani. A norvégok cash and carry üzemmódban működnek. Ok, hogy a norvégok nem nagy darabszám, de apránként fog elfogyni az MGCS lehetséges partnereinek a listája.

Halkan jegyezném meg a javulással kapcsolatban fél off-ként,hogy a német haderőből eltűnt egy bizonyos von der Leyen és szerencsétlensegünkre ez a felhülye nőszemely lett európa vezetője...Persze a BW örül mint majom a farkának!!!
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 324
76 952
113
BMD4,Engma,Rabdan,de a török is csinált az ARC családban egy BMP3 tornyos változatot(nem került sorozatgyártásba,inkább a 105milis hk lövegesre tértek át)

Ilyat mondj már ami rendszerbe is van a BMD-n kívül(mondjuk amindkettő csak kis darabszámban).
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 028
11 899
113
Minek 50-es torony egy IFV-re alapból? A 40 is már overkill bármi ellen
Mert 50 mm és afelett jönnek az irányítható lövedékek a jelenlegi technológiai szint mellett. (+ C-RAM képesség)
És e felett várható, hogy még kb. 2 évtizedig hatásos maradt a főfegyverzet egy másik IFV-vel szemben.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113
Ti akartok tűztámogatást nem én!
A tűztámogató verziónak épületet bontani, szerintem arra gondol.
Ennyire azért csak nem , 40-el is elég baszó tűztámogatást lehet ám adni vagy akár 30-assal is
Mert 50 mm és afelett jönnek az irányítható lövedékek a jelenlegi technológiai szint mellett. (+ C-RAM képesség)
És e felett várható, hogy még kb. 2 évtizedig hatásos maradt a főfegyverzet egy másik IFV-vel szemben.
Más IFV-t átlősz 40-essel is , 35 és afelett már harckocsi vésettség kell jelen állás szerint , bontónak megértem bár azért egy 40-es tud bontani , feleslegesnek tartom az 50-est
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 027
30 937
113
Ilyat mondj már ami rendszerbe is van a BMD-n kívül(mondjuk amindkettő csak kis darabszámban).
Különben a 2A70 egy alacsony nyomású löveg,nem analógja a L7 105milis hk lövegnek.Csak arra volt példa,hogy az is huzagolt csövű,és képes rakétainditásra.De a modernizált T55AM is,ha megvették hozzá.Mi anno nem.
És még mindig csak hk célban gondolkozol.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 028
11 899
113
Minden modern IFV-re lehet ATGM-et rakni amik biztosan nagyobb átütésűek mint egy 105-ös csőből indítható ATGM(már ha van ilyen mert ugye a 105-ös löveg az huzagolt nem simacsövű).

LAHAT.De az orosz 100milisnek van 105 L7 lövegböl kilóhető változata.És a 2A70 is huzagolt
Akkor közös nevezőre hoznám a két állítást.
Szóval a LAHAT sima csőből lőhető ki.
Van a 106 (valójában 105!) mm-es amerikai HSN löveg, amit egyébként a Hirtenberg is licenszben gyárt (ami már a miénk!).
Ehhez lehet használni a LAHAT-ot.
Ezt kellene automatizálni, vagy elölről betöltős-revolvertáras megoldással, mint az RMK-30, vagy pedig kihúzom-betolom megoldással, amint azt az OV-10 Broncóhoz tervezték.
Így lenne egy automata HSN lövegünk, 2 km lőtávval hagyományos HNS rakétával, meg 6-8 km lőtávolságú LAHAT ipt rakétával.
Ezzel akár a BTR-jeinket is felpimpelhetnénk, mivel nincs hátrarúgás.
(Lenne nagy meglepi az ellennél)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 212
119 855
113
Különben a 2A70 egy alacsony nyomású löveg,nem analógja a L7 105milis hk lövegnek.Csak arra volt példa,hogy az is huzagolt csövű,és képes rakétainditásra.De a modernizált T55AM is,ha megvették hozzá.Mi anno nem.
És még mindig csak hk célban gondolkozol.
Hát ha belegondolsz az oroszok sem igazán vitték tovább a BMP-3 koncepcióját az újgenerációs harcjárműveikben. Szerintem eléggé zsákutcának tekinthető.
 
  • Tetszik
Reactions: papi and dudi

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 027
30 937
113
Akkor közös nevezőre hoznám a két állítást.
Szóval a LAHAT sima csőből lőhető ki.
Van a 106 (valójában 105!) mm-es amerikai HSN löveg, amit egyébként a Hirtenberg is licenszben gyárt (ami már a miénk!).
Ehhez lehet használni a LAHAT-ot.
Ezt kellene automatizálni, vagy elölről betöltős-revolvertáras megoldással, mint az RMK-30, vagy pedig kihúzom-betolom megoldással, amint azt az OV-10 Broncóhoz tervezték.
Így lenne egy automata HSN lövegünk, 2 km lőtávval hagyományos HNS rakétával, meg 6-8 km lőtávolságú LAHAT ipt rakétával.
Ezzel akár a BTR-jeinket is felpimpelhetnénk, mivel nincs hátrarúgás.
(Lenne nagy meglepi az ellennél)
Nem.Ki lehet lőni az L7/m68 sorozatú lövegekböl is.De van változata 120,sőt,az orosz 115 és 125milis lövegekhez is.De az M40 hsn lövegböl is alkalmazható.De van hozzá inditó álvány is,és helikopterről is bevethető.
Elég sokoldalú kis jószág
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu