A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Az a helyzet hogy a jövendőbeli teherszállító gépünk teherbírása majdhogy nem lényegtelen...
Amit nekünk el kell vinni egy 100 - 200 fős misszió ellátására azt akár egy C-27-es is el tudja vinni.
Nekünk soha nem lesz - és nem is kell - stratégiai légi szállítási képesség. (értsd.: +30 tonnás technikából katonailag releváns mennyiséget és azok utánpótlását stratégiai távolságon gyorsan mozgatni)
Nem fogunk + 30 tonnás IFV ket reptetni!
Azt a pár kerekes terepjárót meg Gripen karbantartó konténert elviszi a C-130 is.
Tökéletesen mellékes szempont hogy hány óra alatt teszi meg az utat a gép.
Ahol az idő szempont lehet - katonák - arra ott van az A319 (ezért kéne rá MAWS meg DIRCM)

Sokkal fontosabb szempont a sebességnél.és a teherbíró képességnél a megbízhatóság és a taktikai képességek
Hihetetlen, hogy meg mindig ugyanazt az okorseget szajkozza, hiaba mondja az ellenkezojet a HM, a kulugy, mindenki. Raadasul a legostobabb C-130 a vege megint...
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ezt a kedves gyerekdalt annak küldeném akiknek való :)
Szerintem meg fogja érteni akinek szánom...
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

aquarell

Well-Known Member
2015. január 20.
15 614
55 058
113
Üdv!
Szerintem az a legnagyobb értelme/értéke, hogy vannak olyan katonáink, akik vettek részt éles bevetésen és fel tudják használni a kiképzésen/átszervezés során a tapasztalataikat. Az a sereg, amelyik nem szagol puskaport, olyan, mint egy harcművész, aki nagyon jó edzésen, de tétmeccsen sosem bunyózott. Lehet, megállja a helyét, lehet, hogy az első komoly pofontól elfekszik. Szerintem.
IGEN. De ha akarok 10l tejet, azert nem kell tehenet venni.
De nyugodtan folytassátok. :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 305
46 014
113
Azt hittem a számokon, időtartamokon, sebességen fogunk vitatkozni ilyenkor ..... :confused:
De meghallgatva a kritikákat lehet egyszerűsíteni a feladaton, ami persze a lényegen semmit sem változtat. Az egyik, hogy nem foglalkozunk Toyotával, hogy Dudinak igaza legyen. A másik, lehetne, hogy a konténerek tartalmára koncentrálva a netto árumennyiséget nézzük, ami szabvány raklapokra kerül átrakásra (szerintem időt pazarolva), de talán ez célravezetőbb.
A KC390-es 6 db 60"x108"-as palettát vihet, fogalmam sincs ez mennyi 20'-as konténer térfogata, illetve tömege. Láttam egy olyat, hogy 7 db 463L jelű raklapot szállíthat,
az A400M meg kilencet. Ez kicsit fura, de biztos a belső tér miatt van, nem a tömeg különbségmiatt. Szóval ha valaki akar ilyen szabvány raklapokkal számolni, akkor járjon utána, mert én már belegabalyodtam ezekbe a légi szabvány-nem szabvány raklapokba. Még véletlenül sem találtam olyat, hogy összehasonlítható legyen a két gép. Mindig valami más különbség is van. A 20'-as konténer lehet, hogy nem életszerű, de térfogat vagy tömeg szempontjából szerintem könnyebben összehasonlíthatóvá teszi a gépek teljesítményét.
Lehet, hogy ennyire nem is érdekel senkit a két gép képessége....:(
Hagyom a pi.....ba én is......a bü..ku...fa...:mad:
Hát a franciák erre jutottak:
Having several assets with different strong points is actually a bonus in military planning as it offers more options at a time when allied armed forces are especially in demand on very harsh territories. For the French Air Force, which has been operating for several years in the Sahara-Sahelien region (with the Barkhane Operation) and over Syria and Iraq against terrorist groups (with the Chammal Operation), the A400M, which can carry 30 tons in 6 hours on a flight between Orléans and N’Djamena in Chad, the C-130H-30, which can carry 7 tons in 8 hours, and the C-130J-30, which can carry 10.5 tons in 7 hours, are all complementary.
Forrás
Az angolok meg erre:
Though the A400M is big (37 tonnes total cargo capacity) it is also remarkably 'light on its feet' thanks to 12 main wheels in two six-tyre pairs. This and its capability to operate into smaller airfields, while still carrying a huge load meant that the Atlas made its mark in Operation Ruman. Notes Wg Cdr Horne: “If I talk about Beef Island Airport in the British Virgin Islands, the runway length, it's concrete of course, but about 4,000ft long, and we were able to transport in the order of 20 tonnes, compared to the C-130’s seven or eight tonnes. We love the C-130, but you can't help but draw comparisons.” He added: “I would stress there is that we didn't have to employ any sort of special take-off or landing techniques. Everything was done to the standard that all the crews are trained to, using the same sort of tactics and techniques that we would use here at Brize Norton.”
Forrás
A KC390-es repülési sebessége még gyorsabb is az A400M-nél olyan 80-90km/h-val, de kevesebb a hatótávolsága a C130-nál.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 882
13 821
113
IGEN. De ha akarok 10l tejet, azert nem kell tehenet venni. De nyugodtan folytassátok. :)
.
.
Ha szeretnék tejet, akkor nem kell tehén.
Ha akarok tejet(fontos/nagyon fontos), akkor veszek tehenet és eladom ami nem kell.
Nekem mindig lesz tej, másnak: ha (akarok)adok/eladok.
Ha van tehenem(és kell a tej). akkor még jól is járhatok(mert eladhatom a felesleges tejet), de (nagyon) rosszul, -olyan rosszul, mint akinek nincs-, nem járhatok.

Csak hogy teljes legyen a tanmese! Szerintem.
 
T

Törölt tag 2577

Guest
.
.
Ha szeretnék tejet, akkor nem kell tehén.
Ha akarok tejet(fontos/nagyon fontos), akkor veszek tehenet és eladom ami nem kell.
Nekem mindig lesz tej, másnak: ha (akarok)adok/eladok.
Ha van tehenem(és kell a tej). akkor még jól is járhatok(mert eladhatom a felesleges tejet), de (nagyon) rosszul, -olyan rosszul, mint akinek nincs-, nem járhatok.

Csak hogy teljes legyen a tanmese! Szerintem.
Nono!
Önállóskodunk, fejlődgetünk.... .:D Mi lesz így a közös piaccal, ha nem vásárolsz, hanem eladsz.;)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 204
76 675
113
Persze, mert nem visznek semmi komolyat, mert nincs mivel. A lengyelek vittrk a Rozsomakot es remek tapasztalatot gyujtottek, nekik is feladat volt hozni-vinni.
Dudi a hollandokat hozta fel, akiknek közismerten kozos brigadjaik is vannak a nemetekkel, teljesen mas szituáció.

Nem érted,hogy semmi köze a kettőnek egymáshoz?
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75
K

kamm

Guest
Nem érted,hogy semmi köze a kettőnek egymáshoz?

Fogalmam sincs, megint mit akarsz mondani. Veled beszelgetni olyan, mintha valami regi irasmodot probalnek megfejteni. :D
IGEN. De ha akarok 10l tejet, azert nem kell tehenet venni.
De nyugodtan folytassátok. :)

Hat, ha nem lesz tobb teljesen rossz, ide nem illo, ertelmetlen hasonlat, megprobaljuk...
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 204
76 675
113
Fogalmam sincs, megint mit akarsz mondani. Veled beszelgetni olyan, mintha valami regi irasmodot probalnek megfejteni. :D


Hat, ha nem lesz tobb teljesen rossz, ide nem illo, ertelmetlen hasonlat, megprobaljuk...

Elmagyaráztam csak nem akarod megérteni,hogy semmi köze annak,(hogy közös dandáraik vannak a két haderőnek)ahhoz,hogy random holland alegységek misszióba szervezve technikát bérelnek a németektől.
 
K

kamm

Guest
Elmagyaráztam csak nem akarod megérteni,hogy semmi köze annak,(hogy közös dandáraik vannak a két haderőnek)ahhoz,hogy random holland alegységek misszióba szervezve technikát bérelnek a németektől.

Arra utaltam hogy teljesen mas lehet a viszony koztuk, meg ha mi mondjuk az amerikaiaktol berelnenk - pl a Cougarokat, amelyeket persze nem bereltunk, hanem vettunk, harmat is anno, te is pontosan tudod, csak nem akarod emliteni.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 204
76 675
113
Arra utaltam hogy teljesen mas lehet a viszony koztuk, meg ha mi mondjuk az amerikaiaktol berelnenk - pl a Cougarokat, amelyeket persze nem bereltunk, hanem vettunk, harmat is anno, te is pontosan tudod, csak nem akarod emliteni.

Viszony ide vagy oda a tény még tény:valaki kiszámolta(a jó viszonyra hivatkozva egy fillérrel sem lesz olcsóbb) és olcsóbb mint odacipelni meg vissza.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 086
119 276
113
Arra utaltam hogy teljesen mas lehet a viszony koztuk, meg ha mi mondjuk az amerikaiaktol berelnenk - pl a Cougarokat, amelyeket persze nem bereltunk, hanem vettunk, harmat is anno, te is pontosan tudod, csak nem akarod emliteni.
Meg béreltünk és bérlünk közben egy csomót, ahogy bérlünk kb 100 humweet is Koszovóban meg Boszniában, itthonra vettünk kiképzésre pár darabot. Közben baromira idegesítő tudsz ám lenni....
 
  • Tetszik
Reactions: Pocok75 and vilmoci

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 547
113

vilmoci

Well-Known Member
2010. április 24.
1 694
3 882
113
.
.
Ha szeretnék tejet, akkor nem kell tehén.
Ha akarok tejet(fontos/nagyon fontos), akkor veszek tehenet és eladom ami nem kell.
Nekem mindig lesz tej, másnak: ha (akarok)adok/eladok.
Ha van tehenem(és kell a tej). akkor még jól is járhatok(mert eladhatom a felesleges tejet), de (nagyon) rosszul, -olyan rosszul, mint akinek nincs-, nem járhatok.

Csak hogy teljes legyen a tanmese! Szerintem.
A mese valószínűleg úgy lenne teljes, hogy a tehén nem működik ingyen.
Szóval vagy veszed neki a takarmányt, meg hívod hozzá az állatorvost időnként, vagy kimész kaszálni neki, esetleg veszel mellé földet is és ott legelteted, mindezt azért, hogy hátha lesz egy kis tej, ami már nem is lesz olyan jó ízű...
Aztán az is lehet, hogy kergemarhakóros lesz a tehened (ilyen már volt az európai tehénnel is, mikor elkezdett varrás mentén repedni a tehén reduktora....)
Ha meg nem volt szerencséd és a sok munka után kiderül, hogy nem is fejőstehenet vettél, hanem bikát...nnno akkor pláne savanyú lesz a... a tej o_O
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999 and emel

wolfram

Well-Known Member
2011. július 30.
5 852
4 132
113
És van még egy kis kavarás a KC 390-nél. Valahol azt írták mostanában, hogy koncentrált tömeg esetén (harcjármű?) képes 26 tonnát vinni 23 helyett. Remélem jól emlékszem.

Koncentrált tömeg esetén 26 tonna, ezért tudja a (deszant"kabinnal" együtt) 25 tonna alaptömegű Boxert is elvinni. De ez már évek óta ennyi.


A KC390-es 6 db 60"x108"-as palettát vihet, fogalmam sincs ez mennyi 20'-as konténer térfogata, illetve tömege. Láttam egy olyat, hogy 7 db 463L jelű raklapot szállíthat,

Na jó, ezt nézegesd, ez a hivatalos brossúra:

https://daflwcl3bnxyt.cloudfront.net/m/5951e1d46b348264/original/Brochuras-Defesa-KC-390-EN.pdf