A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

emel

Well-Known Member
2013. február 11.
9 085
15 027
113
https://www.parlament.hu/irom41/06322/06322.pdf

Nem igazán érzem létjogosultságát annak, hogy 12db-ot (egy csonka századnyit) béreljünk (megint a homályos lízingelés kifejezést a köztudatba bedobva), miközben 2023-24-ben meg elkezdenek befutni az első A7+-ok.
Meg miért pont 12-t? Ezekkel max. szakasz szintű manővereket lehet majd gyakorolni. Arra meg elég lett volna 4-6 db is - ha már bérlés.
Nekem az tűnik logikusnak, hogy per pillanat csak a 12db volt A4-ből felhajtható olcsón, amivel el lehet kezdeni a munkát.
Hova rohansz már megint??!! Szakasz vagy még annál is nagyobb szintű manőverezés a Leo-kkal?!! Hiszen mikor talán év vége felé megjönnek az elsők, a kijelölt személyzetek (már ahány van!), még elindítani se tudják majd őket!! Először kiképzés, tanuljanak meg vezetni őket, elvégre NEM rollerről van szó! Tanuljanak meg elindulni, megállni, menni egyenesen meg "görbén", úton és terepen hóban és sárban is, felállni a hordozó-trélerre meg a vasúti kocsikra, beállni a fedett tárolóhelyre anélkül, hogy másik 4-5 gépre rászakítanák a tetőt!! 44 gépre szerintem kell legalább 50 vezető, ezeket kiképezni mindenre azért nem 2 hétig tart majd. Szerintem örüljünk ha lesz 50 Leo-vezető mire az új A7+-ok megjönnek, nemhogy szakasznál nagyobb manőverező harcászatban gondolkozzunk addig is. Tudom hogy kellene minden IS, de azonnalra, csak így ez rózsaszín álom ... szóval csak nyugodtan és reálisan az igényekkel.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
Meg 120 szor négy fő kezelő, fene tudja mennyi műszaki szaki. Soha napján kiskedden, de álmodozni szabad.

Kell hogy legyen annyi eszük, hogy a kiképzett Leopárd kezelőket és műszakiakat majd, meg tudják tartani. Ez pénz kérdés elsősorban. Régi téma ez, mindig eljön, ha ilyesmiről beszélünk létszámügyileg. Emelni kell az illetményeket, nagyságrendileg. Aztán megáll a fogyás és akkor emel majd létszámot a Honvédség, amikor erre akarata lesz. Mert lesz jelentkező, aki bent is marad majd.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 290
113
Hova rohansz már megint??!! Szakasz vagy még annál is nagyobb szintű manőverezés a Leo-kkal?!! Hiszen mikor talán év vége felé megjönnek az elsők, a kijelölt személyzetek (már ahány van!), még elindítani se tudják majd őket!! Először kiképzés, tanuljanak meg vezetni őket, elvégre NEM rollerről van szó! Tanuljanak meg elindulni, megállni, menni egyenesen meg "görbén", úton és terepen hóban és sárban is, felállni a hordozó-trélerre meg a vasúti kocsikra, beállni a fedett tárolóhelyre anélkül, hogy másik 4-5 gépre rászakítanák a tetőt!! 44 gépre szerintem kell legalább 50 vezető, ezeket kiképezni mindenre azért nem 2 hétig tart majd. Szerintem örüljünk ha lesz 50 Leo-vezető mire az új A7+-ok megjönnek, nemhogy szakasznál nagyobb manőverező harcászatban gondolkozzunk addig is. Tudom hogy kellene minden IS, de azonnalra, csak így ez rózsaszín álom ... szóval csak nyugodtan és reálisan az igényekkel.
Nem igazán értetted meg, amit leírtam.
Ezeket amiket leírtál teljesen rendben vannak. Csakhát erre van egy külön jármű.
Az a neve, hogy fahrschulpanzer:
8ZaDd1h1gDv7hxVXZ9_7-yFMEsBn2nVZD7mwmQVVgjYFp16jiEyx-gE8-vChqIV6y4H0o_m-A1h59YXbFJ8Ul8h6n1GzHsEzM_yfyMMpGlGcc0bUaUfX3wD2_FswJWUX_jx7UP6fn_I

Emlékeim szerint ilyet is rendeltünk.
Ehhez viszont minek 12 db harcképes rendes Leo2 A4?
Másrészről viszont nem kell már év végéig várni rájuk. ;)
Ha gondosan kiszámolod az általad említett 50 ember leopard 2-es vezetői (!) kiképzése is max. Fél év (ha valamit nagyon rosszul csinálnak, akkor 1 év).
Az első A7-esek meg majd 3 év múlva érkeznek.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
4 030
11 903
113
Nem igazán értetted meg, amit leírtam.
Ezeket amiket leírtál teljesen rendben vannak. Csakhát erre van egy külön jármű.
Az a neve, hogy fahrschulpanzer:
8ZaDd1h1gDv7hxVXZ9_7-yFMEsBn2nVZD7mwmQVVgjYFp16jiEyx-gE8-vChqIV6y4H0o_m-A1h59YXbFJ8Ul8h6n1GzHsEzM_yfyMMpGlGcc0bUaUfX3wD2_FswJWUX_jx7UP6fn_I

Emlékeim szerint ilyet is rendeltünk.
Ehhez viszont minek 12 db harcképes rendes Leo2 A4?
Másrészről viszont nem kell már év végéig várni rájuk. ;)
Ha gondosan kiszámolod az általad említett 50 ember leopard 2-es vezetői (!) kiképzése is max. Fél év (ha valamit nagyon rosszul csinálnak, akkor 1 év).
Az első A7-esek meg majd 3 év múlva érkeznek.
Ezzel csak a vezetést lehet oktatni (ha jól tudom).
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 290
113
Ezzel csak a vezetést lehet oktatni (ha jól tudom).
Így van, de nem is volt másról szó.
Ezen kívül, ha jól emlékszem (javítsatok!), kapunk szimulátort is.
A lövegkezelő és a parancsnok képzésének egy jelentős része abban lesz. De fontos, hogy az A4-ek toronybelseje nem egyezik meg az A7-ekkel, azaz inkább az alapok tanulhatóak meg majd az A4-ben.
Ehhez meg kicsit soknak tűnik a rendelkezésre álló 3-4 év. ;)
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 276
14 186
113
Ez jóformán csak az illetményen múlik, mi is tudjuk, szerintem ők is...

Igen.
És?
Az, hogy ekkora a hiány embereből, az eddig is részben pénz kérdés volt.

Megnéztem az irány a sereg kalkulátorába ha visszamennék katonának mennyit keresnék.
11 év szolgálati idő
Szkv
Érettségi: 175 ezer.

Szerintem kicsit karcsú.
A külszolgálatos lóvékat most nem tudom. Meg amit a határon fizetnek azt sem.

Pár éve a külszolgálat jól fizetett. Anyagilag csak az tette elviselhetővé a szolgálatot.
Egyes kollégáim szerint azért volt ez így, hogy legyen jelentkező a kinti fél évekre.
Volt, hogy így is neccesen jött össze az állomány.

Boszniába nekem sem volt kedvem 3 társammal kimenni. De finoman megpendítették, hogy akkor máshova sem kell mennünk, valószínű hosszabítva sem lessz.

A hk-s személyzet meg elmegy külszolgálatba? Akkor hiába lessz itthon pár tucat Leó. Hacsak nem azzal megy mondjuk egy század. A többi meg itthon marad?
Ők nem keresnek pénzt?

Amúgy mennyi illetmény emelést terveznek? 5-5-5%-ot a következő 3 évre? Vagy az nem a katonákra vonatkozik hanem a rendőrökre?
 
  • Tetszik
Reactions: endre

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Igen.
És?
Az, hogy ekkora a hiány embereből, az eddig is részben pénz kérdés volt.

Megnéztem az irány a sereg kalkulátorába ha visszamennék katonának mennyit keresnék.
11 év szolgálati idő
Szkv
Érettségi: 175 ezer.

Szerintem kicsit karcsú.
A külszolgálatos lóvékat most nem tudom. Meg amit a határon fizetnek azt sem.

Pár éve a külszolgálat jól fizetett. Anyagilag csak az tette elviselhetővé a szolgálatot.
Egyes kollégáim szerint azért volt ez így, hogy legyen jelentkező a kinti fél évekre.
Volt, hogy így is neccesen jött össze az állomány.

Boszniába nekem sem volt kedvem 3 társammal kimenni. De finoman megpendítették, hogy akkor máshova sem kell mennünk, valószínű hosszabítva sem lessz.

A hk-s személyzet meg elmegy külszolgálatba? Akkor hiába lessz itthon pár tucat Leó. Hacsak nem azzal megy mondjuk egy század. A többi meg itthon marad?
Ők nem keresnek pénzt?

Amúgy mennyi illetmény emelést terveznek? 5-5-5%-ot a következő 3 évre? Vagy az nem a katonákra vonatkozik hanem a rendőrökre?
Amúgy az irány a sereg nem írja a munkaerőpiaci pótlékot, a szakszi az 200 nettót visz kb haza. A kezdő közkatona érettségivel jelenleg 184-5 körül ficeg.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Ocses

phaidros

Well-Known Member
2014. augusztus 9.
11 366
30 870
113
Azért a 185-ös fizetés nem olyan rossz egyes vidékeken.
Ehhez még milyen plusz jön? (Cafetéria, utazási kedvezmény, lakhatási támogatás...?) Ezek "forintosítva" mennyit tesznek ki?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 335
76 985
113
Azért a 185-ös fizetés nem olyan rossz egyes vidékeken.
Ehhez még milyen plusz jön? (Cafetéria, utazási kedvezmény, lakhatási támogatás...?) Ezek "forintosítva" mennyit tesznek ki?

Nincs lakhatási támogatás a legénységnek.Az utazási az kocsival 15Ft/km vagy a MÁV jegy 85%-a.Szépkártyára 12000 havonta.
 
  • Tetszik
Reactions: phaidros

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
Azért a 185-ös fizetés nem olyan rossz egyes vidékeken.
Ehhez még milyen plusz jön? (Cafetéria, utazási kedvezmény, lakhatási támogatás...?) Ezek "forintosítva" mennyit tesznek ki?
12 ezer szép kártyára meleg kaja, utazási kocsival a 15 forint/km, vagy fizetik a bérletet, illetve jár a közalkalmazotti évi 24 db 50%-os tömegközlekedés. Lakhatási támogatás az altiszti és tiszti állománynak jár (egyelőre, vannak tervek kiterjeszteni) A legénységi állomány kap szerződési és hosszabbítási pénzt (altiszti és tiszti akkor sem ha szerződéses) illetve az egész állomány jogosult kamatmentes munkáltatói hitelre, családalapítási pénzre, meg a legénységi állomány évi 500 000 forint lakáshitel támogatásra, az altiszti és tiszti állomány lízingre. Illetve mindenkinek jár nőtlen szállói vagy laktanyai elhelyezés a helyőrségek lehetőségeitől függően.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 885
113
12 ezer szép kártyára meleg kaja, utazási kocsival a 15 forint/km, vagy fizetik a bérletet, illetve jár a közalkalmazotti évi 24 db 50%-os tömegközlekedés. Lakhatási támogatás az altiszti és tiszti állománynak jár (egyelőre, vannak tervek kiterjeszteni) A legénységi állomány kap szerződési és hosszabbítási pénzt (altiszti és tiszti akkor sem ha szerződéses) illetve az egész állomány jogosult kamatmentes munkáltatói hitelre, családalapítási pénzre, meg a legénységi állomány évi 500 000 forint lakáshitel támogatásra, az altiszti és tiszti állomány lízingre. Illetve mindenkinek jár nőtlen szállói vagy laktanyai elhelyezés a helyőrségek lehetőségeitől függően.
Ja meg száz százalékos táppénz és nem basznak ki ha betegség vagy sérülés miatt kiesel a melóból pár hétig, vagy pedig nem tudsz bemenni mert beteg a gyerek.