A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 977
14 032
113
Várható volt. Most nagyot ütne egy bejelentés. Bár lassan hazarepül egy szemmel látható számú újabb helikopter. De én majd a 21es védelmi kiadásokra leszek kíváncsi, kinél fagy be, esetleg csökken a környéken. Lesz kontraszt.

Jól hallottam(kb. két napja, csak most jutottam el "idáig"): 160Milliárddal több a jövő évi költségvetésben a katonai keret??? Nehogy felébresszetek! :)
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 592
113
Jól hallottam(kb. két napja, csak most jutottam el "idáig"): 160Milliárddal több a jövő évi költségvetésben a katonai keret??? Nehogy felébresszetek! :)

Úgy tűnik muszáj kifizetni a németeknek az 1,8 milliárd Euró esedékes részleteit, a német gazdaságnak most nagy szüksége van rá...
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 872
12 399
113
600 meg 200 bármi(nagyobb eszköz)? most?

Ha a most-ot a koronara ertetted akkor nyilvan nem az iden fogjak bejelenteni/kifizetni. Irtak mar paran hogy ha nem megyunk a csordaval es nem vonjuk vissza a megrendeleseket akkor meg lehet jobban is kijohetunk az egeszbol(kedvezobb ar/valamivel nagyobb mennyiseg stb.)
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
Úgy tűnik muszáj kifizetni a németeknek az 1,8 milliárd Euró esedékes részleteit, a német gazdaságnak most nagy szüksége van rá...
Screenshot-2020-05-26.png

forrás
Ha megnézitek ezt a 2019es táblázatot, a 21es fejlesztési költség keret 90 milliárddal kevesebb mint az idei, 200 milliárddal megemelt költségvetés mellett. Ez valoszínűsít új, tavaly még nem ismert ( vagy inkább nem nyilvanosságra hozott) tételeket, mert az kevésbé valószínű, hogy több pénzből kevesebb menne fejlesztésre. Ami még látszik, hogy a Leopard beszerzés költségei 22ben kezdenek megugrani.
Tehát a jövő évi keret nem az 1.8 milliard euros harckocsi és tüzér fejlesztés eredménye.
Egyéb jó hir, hogy a H145M lassan kifut a fejlesztési tételek közül, a 22es része üres Lesz helye másnak.
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 872
12 399
113
Nem most, meg ő sem azt mondja hogy most. De amúgy mindenből ha 2 platformon akarnánk megoldani (támogató szerepkörű járművek) akkor nagyjából ennyi kéne. De ez a baromira optimális eset. De van olyan szerepkör amire be lehet tenni olcsóbb alternatívát.

Ez nagyjabol annyi amennyit a britek rendeltek elso korben Boxerbol es ott az arcedula a 3 milliard eurot karcolja a kesobbi supportot meg inkabb hagyjuk...
Magyarorszagon az ilyen 5 millio/jarmu atlagar nem realis ha komoly mennyiseget akarnak.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 319
113
Ez nagyjabol annyi amennyit a britek rendeltek elso korben Boxerbol es ott az arcedula a 3 milliard eurot karcolja a kesobbi supportot meg inkabb hagyjuk...
Magyarorszagon az ilyen 5 millio/jarmu atlagar nem realis ha komoly mennyiseget akarnak.
5M USD alatt nem kapsz normális járművet rendes IFV toronnyal. A 8x8-as alap jármű ki fog jönni 2-3M -ból, de a páncélozás meg a torony rohadtul megdrágítja az összes járművet. És pont ez az, amin nem szabad spórolni. És mivel csomagban veszed az oktatashoz, kiképzéshez szükséges anyagokkal, szimulátorral, meg az alap képzési supporttal, így fel csúszik a db ár 6-7 M-ra is. A Boxer meg 8,5-re.
Nincs ebben óriási megfejtés.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Hegylakó

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 693
6 465
113
Nem most, meg ő sem azt mondja hogy most. De amúgy mindenből ha 2 platformon akarnánk megoldani (támogató szerepkörű járművek) akkor nagyjából ennyi kéne. De ez a baromira optimális eset. De van olyan szerepkör amire be lehet tenni olcsóbb alternatívát.
én ennyire optimális esetet régen láttam itthon, én abból indultam ki hogy amin lehet majd spórolni fognak és ahogy Te is mondtad, sok szerepkörre lehet olcsóbb cuccot is rakni, a 200 IFV-t megértem , legyen több , oké az meg más kérdés hogy ilyen 100-as számokkal dobálunk APC terén úgy hogy már azok is (a jobbak) mindennel együtt 5-6M USD környékén vannak, a boxer meg még ennél is több, tény hogyha lenne akarat akkor pénz is lenne de ebbe ne menjünk bele mert ha rendes akarat lenne akkor lenne rendes honvédség az meg már megint más kérdés...
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
A BTReket a kerekes Patriara/Rosomakra kellene cserelni, ez egyértelmű szerintem is, egyrészt harmadába kerülnek, mint a lancos Pumak, másrészt joval flexibilisebb konfigok vannak belőlük, uszokepesek stb.
A Pumak számomra egyértelműen nem a BTRek helyett jonnek, hanem uj kepessegkent.
A 3:1 Patria:puma arannyal en is kiegyeznek, feltéve, hogy inkabb 600:200-rol beszelunk :) - es igen, mar kiszamoltuk, mindez belefer a a Z2026-ba.

A láncos technika, a kivont BMP-k helyére jönne, mivel ezzel képesség visszaállítás történik, lévén jó ideje nincs IVF-ünk. A BTR egy kényszermegoldás, lévén nincs más.
Nem a BTR váltására érkezne. Annak más lesz a váltótípusa. Valószínű a Z2026-ban nem lesznek lecserélve, legalábbis egyenlőre nem látszik hogy keresnének a helyükre cuccot. Aztán ne legyen igazam. Szerintem a 2026 utáni haderőfejlesztési ciklusban lesznek cserélve.
 
  • Tetszik
Reactions: honved and marton

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 223
119 890
113
én ennyire optimális esetet régen láttam itthon, én abból indultam ki hogy amin lehet majd spórolni fognak és ahogy Te is mondtad, sok szerepkörre lehet olcsóbb cuccot is rakni, a 200 IFV-t megértem , legyen több , oké az meg más kérdés hogy ilyen 100-as számokkal dobálunk APC terén úgy hogy már azok is (a jobbak) mindennel együtt 5-6M USD környékén vannak, a boxer meg még ennél is több, tény hogyha lenne akarat akkor pénz is lenne de ebbe ne menjünk bele mert ha rendes akarat lenne akkor lenne rendes honvédség az meg már megint más kérdés...

Hát inkább hangot ad a vágyainak a témában, de a számai kevésbé elrugaszkodottak mint a többszáz leo 2 meg a még x db dandár.

Hát pedig ha amire ha lehet, olcsóbb megoldást keresünk, (pl vegyi felderítő, sima felderítő, ATGM hordozó jármű, könnyű műszaki, sebesültszállító) még akkor is többszázas nagyságrendben lenne szükség modern APC-re.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 693
6 465
113
Hát inkább hangot ad a vágyainak a témában, de a számai kevésbé elrugaszkodottak mint a többszáz leo 2 meg a még x db dandár.

Hát pedig ha amire ha lehet, olcsóbb megoldást keresünk, (pl vegyi felderítő, sima felderítő, ATGM hordozó jármű, könnyű műszaki, sebesültszállító) még akkor is többszázas nagyságrendben lenne szükség modern APC-re.
rendben, tény, több száz, de a 600-at én akkor is elrugaszkodottnak tartam a jelenlegi 5 lövészzászlóaljhoz , még akkor is ha minden verziót számba veszünk
 
  • Tetszik
Reactions: marton

Nemerson

Well-Known Member
2018. február 17.
8 832
35 401
113
Mi a helyzet a Rábákkal merthogy a kormány nem rendelt új gépeket már egy ideje?
Lesz helyette valami más, vagy a Rheinmetalltól fognak rendelni MAN-okat?
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Mi a helyzet a Rábákkal merthogy a kormány nem rendelt új gépeket már egy ideje?
Lesz helyette valami más, vagy a Rheinmetalltól fognak rendelni MAN-okat?

Nem tudni, de nem lenne hülyeség a MAN ha más nem legalább futómű terén beszállító tudna lenni a Rába. Teljes teherautót a Rábánál manapság úgy néz ki nem tudják megfelelő minőségben a mennyiségeket időre legyártani. De a fő profilja a cégnek a futómű, az menne. A MAN meg megszűrné, és a selejteket úgyse venné át. Így ha nem is hazai a teherautó de legalább részben itthoni egyes elemei.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo