A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 048
26 595
113
Nagyon szép elgondolás, csak a RÁBA-nak vagy bármilyen más szutyok magyar hadiipari cégnek ne legyen semmi köze hozzá!

Semmilyen költségvetésbe nem fér bele a túlárazott hulladék.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
Ez azért érdekes, mert tegnap véletlenül rábukkantam a Rheinmetall egy prezentációjának anyagába. (Nem otthon vagyok, így a forrást most nem tudom betenni)
Az érdekes az volt, hogy mindenhonnan a csapból is az folyik, hogy a csehek 210 lancos IFV-re tendereztetnek. Ugyanakkor a RM anyagában az szerepelt, hogy a 210db mellet a tenderben lennie kell 130-140 nagyságú opciós mennyiségnek is.
Fontos, hogy ez az anyag még valamikor 2018-ban készült. Tehát azóta sokminden változott.
Érdekessége volt az anyagnak, hogy a RM az akkori kilátasok alapján felrajzolt egy térképet arról, hogy Kelet-Közép Európában milyen lehetőségeik vannak gyalogsági járművek értékesítésre. A legtőbb országban a láncos technika volt bejelölve, kivéve nálunk és a németeknél, ahol mindkettőt jelölték.
Ez volt az, csak a teljes prezentációt még nem találom:
i-39.jpg

Na megtaláltam a prezentációt is.
Érdemes megnézni a 48. oldalt. Ezek szerint a RM potenciális partnert lát Magyarországban. A csehek mellett mi is úgy jelenünk meg, mint potenciális joint venture partner.
Most így végiggondolva, talán az lenne a legkézenfekvőbb, ha a Rába mint partner bekerülne a RM portfolióba.
Ha ez így lenne, akkor lehetne itthon a MAN 6x6-okat, meg a 8x8-akat összerakni, meg nem mellékesen a harcjárműveket is. Ebben az esetben viszont érthető, hogy leállították a GBP programos megrendeléseket.
Ez megoldaná a Rába folyamatos megrendeléssel való ellátását. Egyrészt egyre több hadsereg rendeli a MAN HX/SX/TG járműveit.
De ha nem ez lesz a forgatókönyv, akkor is oka van a GBP program jegelésének. 6Mrd évente még a régi HM költségvetésbe is lazán bele kellett férnie. Az új 800 MRD-os szint esetén pedig ez már csak egy apróbb fejezet.
Elég durva lenne egy Puma-Boxer mix!!!
Viszont ahogy a honvédségi pénzeket tervezik, csoportosítják bármi lehet.

Ha ránézek erre a térképre, akkor már több minden sínen van: brit Boxer, litván Boxer. A cseh beszerzés nagy kacskaringókkal, de talán beindul. Persze messze nem tuti a német út.

A román, lengyel, szlovák buliról nem nagyon olvastam.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 563
113
Elég durva lenne egy Puma-Boxer mix!!!
Viszont ahogy a honvédségi pénzeket tervezik, csoportosítják bármi lehet.

Ha ránézek erre a térképre, akkor már több minden sínen van: brit Boxer, litván Boxer. A cseh beszerzés nagy kacskaringókkal, de talán beindul. Persze messze nem tuti a német út.

A román, lengyel, szlovák buliról nem nagyon olvastam.

Az prezentáció 51. oldalán van egy ilyen mondat:

"Outlook Defence: 2019

Hungary: Leopard & tankhowitzer sub contract (€0.3 – 0.4bn)
Hungary: Boxer/Lynx ( ~€2bn)"


Most tartunk € 1,8 bn -nél, de csak a Leókról és a PZH-król tudunk... 2018 decemberében jelentették be.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 870
91 386
113
Az prezentáció 51. oldalán van egy ilyen mondat:

"Outlook Defence: 2019

Hungary: Leopard & tankhowitzer sub contract (€0.3 – 0.4bn)
Hungary: Boxer/Lynx ( ~€2bn)"


Most tartunk € 1,8 bn -nél, de csak a Leókról és a PZH-król tudunk... 2018 decemberében jelentették be.
A Leopard üzletnek van egy jelentős KMW szelete is. Pl. Az A4 is onnan jön.
 

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 320
8 079
113
Ha jól értem, 2 milliárd Euró IFV/APC_re ? Nem lenne rossz... Reméljük a mieink is így gondolják...:hadonaszos:
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 290
113
Az prezentáció 51. oldalán van egy ilyen mondat:

"Outlook Defence: 2019

Hungary: Leopard & tankhowitzer sub contract (€0.3 – 0.4bn)
Hungary: Boxer/Lynx ( ~€2bn)"


Most tartunk € 1,8 bn -nél, de csak a Leókról és a PZH-król tudunk... 2018 decemberében jelentették be.
Nem tudom, hogy honnan vettétek ezt az 1,8Mrd EURt.
A KMW üzletből pont kb. 300 M jutott a RM-ra.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 563
113
Az prezentáció 51. oldalán van egy ilyen mondat:

"Outlook Defence: 2019

Hungary: Leopard & tankhowitzer sub contract (€0.3 – 0.4bn)
Hungary: Boxer/Lynx ( ~€2bn)"


Most tartunk € 1,8 bn -nél, de csak a Leókról és a PZH-król tudunk... 2018 decemberében jelentették be.


Ez volt az RM sajtóközleménye 2019 szeptember 30-án:

"Multimillion-euro order from Hungary

Rheinmetall to manufacture main armament and hulls for PzH 2000 self-propelled howitzer and Leopard 2 main battle tank

Rheinmetall is taking on an important role in the modernization of the Hungarian Army. The Düsseldorf-based Group is producing the main armament and fire control technology for forty-four Leopard 2 main battle tanks as well as the main armament, fire control technology and chassis for twenty-four PzH 2000 self-propelled howitzers. The package also encompasses thirteen HX and TGS logistic trucks. The contract, worth around €300 million, was recently signed. Delivery begins in 2021 and will be completed in 2025."
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Ocses

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 394
113
A KMW-nek nincs egy hasonló prezentációja? A kettőből már lehet hogy jobban összeállna a teljes kép.

Az RM fegyveres és különleges berendezésekben utazik, a KMW meg a jármű és páncélzatban van otthon. Mindegyik német termék általában e két cég valamilyen közös terméke. Kivéve ami nem, pl: a Lynx az RM saját fejlesztése lesz, hogy kiszorítsa a KMW-t az üzletből. Egyre több vitája van a két cégnek, emiatt vannak külön utas fejlesztések (Leopard 2A4 Revolution KMW nélkül).
De a közös projektek (Puma, Boxer, Leopard 2) még sokáig összekötik őket, akkor is , ha probálják a jövőbeni közös üzleteken belül megváltoztatni az arányokat. Nekem az RM tűnik agresszívnak, helyzeti előnyben van a fegyvergyártás miatt (löveg, gépágyú, ezt más rajta kívül nem fog olyan minőségben, mint ő). Azt gondolja, hogy a járműtest és alváz gyártást egyszerűbb megoldani, mint a KMW-nek. Ugyanakkor az már a KNDS része a Nexterrel együtt, így van francia lehetőség a fegyverzet kiváltására a KNDS következő generációs termékeinél.
Kapitalizmus. A tönk szélén állnak. "Mi meg egy lépéssel előttük." (a la' Hofi) :)
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 988
113
A román, lengyel, szlovák buliról nem nagyon olvastam.
A románok szerintem csak beígértek a németeknek, minek nekik boxer ha a piranha mellett döntöttek (vagyis vettek már belőle tudtommal 2018 előtt)
A lengyeleknél akkoriban már futott a saját láncos ifv nem?
A szlovákoknál elképzelhető volt de az mára kiderült nem lesz belőle semmi.

Szerk elnéztem a romiknál a színezést.
 

geseft

Well-Known Member
2019. február 20.
444
1 467
93
A románok szerintem csak beígértek a németeknek, minek nekik boxer ha a piranha mellett döntöttek (vagyis vettek már belőle tudtommal 2018 előtt)
A lengyeleknél akkoriban már futott a saját láncos ifv nem?
A szlovákoknál elképzelhető volt de az mára kiderült nem lesz belőle semmi.
Ez egy viszonylag régi (2018) prezentáció, szerintem itt az Agilis nevezetű közös fejlesztésre gondoltak. Az már 2017-ben szóba jött, így nem hiszem, hogy ténylegesen a Boxerre gondoltak volna még a közös projekt mellé. ( ami persze le lett fújva a Piranha javára ).

Nem látnék bele sokat a Boxer/Lynx megjegyzésükbe se, nyílván ők a Lynx vonalat nyomatnák, így az is kerül bele az ilyen anyagokba.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 290
113
Ez egy viszonylag régi (2018) prezentáció, szerintem itt az Agilis nevezetű közös fejlesztésre gondoltak. Az már 2017-ben szóba jött, így nem hiszem, hogy ténylegesen a Boxerre gondoltak volna még a közös projekt mellé. ( ami persze le lett fújva a Piranha javára ).

Nem látnék bele sokat a Boxer/Lynx megjegyzésükbe se, nyílván ők a Lynx vonalat nyomatnák, így az is kerül bele az ilyen anyagokba.
Igen románoknál az Agilis a közös program, ott van is leányvállalatuk, aztán tudjuk, hogy mi lett belőle...
A lengyeleknél meg ugye a Leo 2PL.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 563
113
Nem tudom, hogy honnan vettétek ezt az 1,8Mrd EURt.
A KMW üzletből pont kb. 300 M jutott a RM-ra.

2019-es német fegyverexport jelentésben van hogy abban az évben 1,8 milliárd Euro értékben rendeltünk.
Csak nekem még mindig soknak tűnik a 85 db. kb. 10 millió euro/db átlagáras páncélos eszközért, minden kiegészítővel, képzéssel, támogatással együtt kifizetett 20 millió Euró/db átlagár. De németek precíz emberek, csak beleírták volna ha más is volt abban a csomagban...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 394
113
A románok szerintem csak beígértek a németeknek, minek nekik boxer ha a piranha mellett döntöttek (vagyis vettek már belőle tudtommal 2018 előtt)
A lengyeleknél akkoriban már futott a saját láncos ifv nem?
A szlovákoknál elképzelhető volt de az mára kiderült nem lesz belőle semmi.

Szerk elnéztem a romiknál a színezést.

Volt nekik egy Agilis nevű 8x8-as jármű, ha jól emlékszem az RM-mel közösen fejlesztve az ő igényeikre. Vagyis az RM fejlesztette volna az ő igényeikre. Meg is alapították a közös céget gyártani. Aztán berendelték a Piranha-kat.
dpwzz0exuaml5hv_95185500.jpg


Hát ilyet. Ezek a román aláírások, egyezmények....:rolleyes:
Hát nem ismerik még ezt a népséget, többet kéne törivel foglalkozni a fejlett EU-ban, mert sokszor fognak pofára esni .....:)
Aj-jaj, szegény németek...:cool:
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
38 070
73 563
113
Most látom, hogy az RM prezi is 2019 szeptemberi... ott van az első oldalon.


Az prezentáció 51. oldalán van egy ilyen mondat:

"Outlook Defence: 2019

Hungary: Leopard & tankhowitzer sub contract (€0.3 – 0.4bn)
Hungary: Boxer/Lynx ( ~€2bn)"


Most tartunk € 1,8 bn -nél, de csak a Leókról és a PZH-król tudunk... 2018 decemberében jelentették be.

Ez volt az RM sajtóközleménye 2019 szeptember 30-án:

"Multimillion-euro order from Hungary

Rheinmetall to manufacture main armament and hulls for PzH 2000 self-propelled howitzer and Leopard 2 main battle tank

Rheinmetall is taking on an important role in the modernization of the Hungarian Army. The Düsseldorf-based Group is producing the main armament and fire control technology for forty-four Leopard 2 main battle tanks as well as the main armament, fire control technology and chassis for twenty-four PzH 2000 self-propelled howitzers. The package also encompasses thirteen HX and TGS logistic trucks. The contract, worth around €300 million, was recently signed. Delivery begins in 2021 and will be completed in 2025."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 422
46 290
113
2019-es német fegyverexport jelentésben van hogy abban az évben 1,8 milliárd Euro értékben rendeltünk.
Csak nekem még mindig soknak tűnik a 85 db. kb. 10 millió euro/db átlagáras páncélos eszközért, minden kiegészítővel, képzéssel, támogatással együtt kifizetett 20 millió Euró/db átlagár. De németek precíz emberek, csak beleírták volna ha más is volt abban a csomagban...
Az a szám az engedélyezett fegyverexportra vonatkozott. Benne vannak az Airbus helikopterek is mindenestül.