A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Úgy legyen! Viszont, ahogy írtam, nem vagyok képben a dolgokkal,csak kérdeztem. Nekem semmi kifogásom ellene, kis adópénzemből szívesen hozzájárulok ezekhez a dolgokhoz. Az esetleges Boxereket, vajon milyen tornyokkal rendelnénk? Egyfélét vagy többfélét? Bocs,de nem tudom, hogy a Boxerek milyen toronnyal vannak.
A Pumák a világon jelenleg legpontosabbnak tekinthető tornyával, az RCT30-al biztosan az iFV verziók:

Amúgy a jelenleg elérhető modulok:
Boxer-Modules.jpg

DBU4PyGW0AAbchk.jpg
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 830
113
Ha Hiúz akkor nagyon lassan fog jönni...
Valaki tavaly elkezdte tavaly írni ezt a dezinformációt, hogy a Lynx csak prototípus, még nincs kész aztán páran felkapták és azóta terjesztik. Csak gondoljuk meg: ha nem lenne kész már éve óta akkor hogyan vett volna részt egy sor országban a csapatpróbán? A RM nem nyeretlen kezdő vagy egy évszázada gyárt harcjárműveket. A Leopard legtöbb fontos alkatészét (löveg, tűzvezető rendszer) ő gyártja. Az igaz, hogy még sehol nem lett rendszeresítve, de miért lenne probléma, ha nálunk lenne a legodernebb IFV? Azzal senkinek nincs problémája, hogy egy brazil (talán kínai színvonal vagy még az sem) prototípus szállítógépet vennénk, de a legmodernebb német csúcstechnika IFV az nem jó... Én örülnék a Pumának is, de az a 90-es évek technikája. Ha már úgyis egy qrva nagy összeget elköltünk akkor miért ne a legmodernebbet vennénk meg? Miért kellene sokat várni? Senki nincs előttünk a sorban. Ellenben ha Puma lesz akkor 4-5 évvel lehet számolni, először a német hadsereg majd azután mi.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Valaki tavaly elkezdte tavaly írni ezt a dezinformációt, hogy a Lynx csak prototípus, még nincs kész aztán páran felkapták és azóta terjesztik. Csak gondoljuk meg: ha nem lenne kész már éve óta akkor hogyan vett volna részt egy sor országban a csapatpróbán? A RM nem nyeretlen kezdő vagy egy évszázada gyárt harcjárműveket. A Leopard legtöbb fontos alkatészét (löveg, tűzvezető rendszer) ő gyártja. Az igaz, hogy még sehol nem lett rendszeresítve, de miért lenne probléma, ha nálunk lenne a legodernebb IFV? Azzal senkinek nincs problémája, hogy egy brazil (talán kínai színvonal vagy még az sem) prototípus szállítógépet vennénk, de a legmodernebb német csúcstechnika IFV az nem jó... Én örülnék a Pumának is, de az a 90-es évek technikája. Ha már úgyis egy qrva nagy összeget elköltünk akkor miért ne a legmodernebbet vennénk meg? Miért kellene sokat várni? Senki nincs előttünk a sorban. Ellenben ha Puma lesz akkor 4-5 évvel lehet számolni, először a német hadsereg majd azután mi.
Ausztrália esélyes, hogy előttünk lenne illetve az amerikai tenderre valami érdekes "csoda" folytán visszatért a Lynx.
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Most már elkapattuk magunkat, hogy van pénz az elsőre! A cseh tenderen pedig hidegháborús cuccok indultak két poszthidegháborús termékkel szemben (a CV90 még a hidegháborús idők tervezői tevékenységének terméke)! Nem csoda, hogy ilyen csapatban második tudott lenni! Megnéztem én volna ha Armatával és Namerrel kell versenyeznie!
Még mindig csak ti álmodoztatok, hogy mire van pénz meg mire nem. De mondjuk milliószor elmondtam, hogy nem kell túlzásba vinni ezt a találgatást csak hát le lettem hurrogva, hogy milyen pesszimista vagyok :D
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Valaki tavaly elkezdte tavaly írni ezt a dezinformációt, hogy a Lynx csak prototípus, még nincs kész aztán páran felkapták és azóta terjesztik. Csak gondoljuk meg: ha nem lenne kész már éve óta akkor hogyan vett volna részt egy sor országban a csapatpróbán? A RM nem nyeretlen kezdő vagy egy évszázada gyárt harcjárműveket. A Leopard legtöbb fontos alkatészét (löveg, tűzvezető rendszer) ő gyártja. Az igaz, hogy még sehol nem lett rendszeresítve, de miért lenne probléma, ha nálunk lenne a legodernebb IFV? Azzal senkinek nincs problémája, hogy egy brazil (talán kínai színvonal vagy még az sem) prototípus szállítógépet vennénk, de a legmodernebb német csúcstechnika IFV az nem jó... Én örülnék a Pumának is, de az a 90-es évek technikája. Ha már úgyis egy qrva nagy összeget elköltünk akkor miért ne a legmodernebbet vennénk meg? Miért kellene sokat várni? Senki nincs előttünk a sorban. Ellenben ha Puma lesz akkor 4-5 évvel lehet számolni, először a német hadsereg majd azután mi.

Semmilyen csapatpróban nem volt tekintve,hogy összesen 1 darab létezik belőle.
A Puma meg a jelenlegi legmodernebb IFV a világon.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 023
26 555
113
Még mindig csak ti álmodoztatok, hogy mire van pénz meg mire nem. De mondjuk milliószor elmondtam, hogy nem kell túlzásba vinni ezt a találgatást csak hát le lettem hurrogva, hogy milyen pesszimista vagyok :D
Nem is viszem. A meglévő két tatai és három debreceni zászlóaljat fogják csak teljesen újrafegyverezni szerintem és azt pedig német vonalon. Nem hiszek nagy csodákban, de már elvárom a legjobbat az eddigiek alapján.

Az egyetlen ami nekem nagy csalódás és példátlanul súlyos hibának tartom, hogy nincs egy legalább háromzászlóaljas dedikált könnyűdandár mondjuk 4x4-es L-ATV-el felszerelve. Ez az, ami nagyon hiányzik a haderőnkből és fog is, ha valaha konfliktusra kerül a sor a térségben! Ez hasonló elképesztő hiba lenne, mintha nem jelennének meg a lánctalpas önjáró aknavetők Tatán és a 8x8-as bázisúak a Bocskaiaknál!
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Nem is viszem. A meglévő két tatai és három debreceni zászlóaljat fogják csak teljesen újrafegyverezni szerintem és azt pedig német vonalon. Nem hiszek nagy csodákban, de már elvárom a legjobbat az eddigiek alapján.
És mire fel is vársz el te bármit?
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Az ausztrálokhoz vittek 4 darabot úgy tudom.
Nem is viszem. A meglévő két tatai és három debreceni zászlóaljat fogják csak teljesen újrafegyverezni szerintem és azt pedig német vonalon. Nem hiszek nagy csodákban, de már elvárom a legjobbat az eddigiek alapján.

Az egyetlen ami nekem nagy csalódás és példátlanul súlyos hibának tartom, hogy nincs egy legalább háromzászlóaljas dedikált könnyűdandár mondjuk 4x4-es L-ATV-el felszerelve. Ez az, ami nagyon hiányzik a haderőnkből és fog is, ha valaha konfliktusra kerül a sor a térségben! Ez hasonló elképesztő hiba lenne, mintha nem jelennének meg a lánctalpas önjáró aknavetők Tatán és a 8x8-as bázisúak a Bocskaiaknál!

Na pont ilyen 4x4-es terepjárókra épülő dandár nem kell nekünk.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 321
113
Valószínűleg azóta már rég aláírták amit alá kellett, azonban szerintem jun.4 -e után akarják csak nyilvánosságra hozni, hogy ne tudják felebarátaink ezt agitprop-ként felhasználni.
Én június 4-én jelenteném be, csak trollkodás végett. :hadonaszos:
Ne feledjük, hogy Németországból lehetett először 2 napra karantén nélkül beutazni! ;)
Én oda-vissza átszeltem március elején április végén karantén nélkül. Ha én egy kis meló miatt megoldottam, pár milliárd euroért talán ment ez a felatat a RM-nak is.
Ha Hiúz akkor nagyon lassan fog jönni...
A ma linkelt RM prezi egyikében benne van, hogy 2023-tól tervezik a Hiúz exportot.
Nagyon futurisztikus lett a cucc, de vmiért picit tartok tőle. A Pumaval a tutit vennénk, a Hiúz meg kicsit zsákbamacska. Még lényegében nem létezik, lehet nagyot akasztanánk vele, hatalmas benne a potenciál, de lehet sok gyerekbetegséget vennénk a nyakunkba.
Én a tutira mennék.

Viszont ez az egész nem ilyen egyszerű. Melyiket, milyen konstrukcioban kapnánk, üzemeltetés, ellentetelezés stb..
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 715
5 751
113
Nem. Ha nem volna biztos, akkor nem ilyen nyíltan és egyértelműen fogalmazna a CEO. Szerintem már a részletkérdésekben is megegyeztek márciusban, azóta már alá is írhatták a szerződést. A héten plusz 95 milliárdot kapott a HM. Eddig arra tippeltem, hogy aláírták végre a Nasams szerződést, de most hogy ennyire profin megtalálta Terminátor ezt a pdf-et (nagy gratula érte) inkább arra fogadnék, hogy a kedvenc Hiúzom végre elindult hazánk felé.

Szerintem novemberig nem lesz Nasams rendelés; majd ott kiderül, hogy lesz-e továbbra is Trump admin’ (és kell-e még teperni a ‘jó kapcsolatokért’), vagy úgyis mindegy és akkor nem erôlködünk. Az elsô AMRAAAM package-bôl lesz addig vásárlás, mert egy évig érvényes az export jóváhagyás (ez a b terv esetén hasznosodik majd a gripenekre).
A b terv meg sanszosan a Mica (és akkor az ER pakk nem kell már). Szóval a Sam az akkor a Mistrallal full francia lesz. (Meg jön mellé Meteor a repzikre is).
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 458
23 923
113
Bocsanat akkor már 3.Az is kevés a csapatpróbahoz.
Katarba és a cseh tenderen is részt vett 1-1 db, meg gondolom amit a kiállításokon mutogatnak az megint legalább 1 esetleg 2 db, és krisss most írta, hogy visszakerült az amerikai tenderre ahová emlékeim szerint 3 darabot kell leszállítani (ebben nem vagyok biztos)
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 830
113
Semmilyen csapatpróban nem volt tekintve,hogy összesen 1 darab létezik belőle.
A Puma meg a jelenlegi legmodernebb IFV a világon.
A cseheknél több, mint 1 éve tart a tender, gondolod nem volt csapatpróbán? (ahol megjegyzem a Pumával feladták). Az ausztráloknál nyerőre állnak, gondolod nem volt csapatpróba? A jenki tenderen szerinted nem volt csapatpróba? Mikor minden harcjárművet évekig próbálnak ki minden elképzelhető körülmény között.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 321
113
Ausztrália esélyes, hogy előttünk lenne illetve az amerikai tenderre valami érdekes "csoda" folytán visszatért a Lynx.
Az ausztrálok mekkora tételben vennék? Ez most a fő csapásirany a RM-nak Hiúz ügyben. Az amcsi minket nem érintené, mert nem európai gyártás, összeszerelés, lenne hanem amcsi cégekkel, kinti koprodukcióban. Amugy nem rúgnak a tenderen labdába.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 284
76 867
113
Katarba és a cseh tenderen is részt vett 1-1 db, meg gondolom amit a kiállításokon mutogatnak az megint legalább 1 esetleg 2 db, és krisss most írta, hogy visszakerült az amerikai tenderre ahová emlékeim szerint 3 darabot kell leszállítani (ebben nem vagyok biztos)

Nem tudtak időben leszállitan a 3-at ha jól emlékszem.De ettől persze lehet,hogy azóta lett 3.
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
28 149
119 595
113
Az ausztrálok mekkora tételben vennék? Ez most a fő csapásirany a RM-nak Hiúz ügyben. Az amcsi minket nem érintené, mert nem európai gyártás, összeszerelés, lenne hanem amcsi cégekkel, kinti koprodukcióban. Amugy nem rúgnak a tenderen labdába.
400 darabot akarnak venni.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD