A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Sztem ez is folyamatban lévő ügy, azokat nem említik, csak ami le van papírozva.

Én is így gondolom de mivel nagyon esélyes a Nasams,szerintem még mindig harcolnak a norvégokkal,biztos vagyok benne,hogy még azért nem jelentették be mert még Viktornak nem sikerült megállapodnia Amundsenékkel a norvég alap pénzeinek ellenörzéséről.
 
T

Törölt tag 467

Guest
Én is így gondolom de mivel nagyon esélyes a Nasams,szerintem még mindig harcolnak a norvégokkal,biztos vagyok benne,hogy még azért nem jelentették be mert még Viktornak nem sikerült megállapodnia Amundsenékkel a norvég alap pénzeinek ellenörzéséről.

Amúgy két dolog van ezzel kapcsolatban. Az egyik, hogy önmagában az, hogy egy kormánynak elvárásai vannak pénzekkel kapcsolatban, az rendben van.
De! Ez annyira piti dolog és összeg, hogy ha tényleg ez a probléma, hát komolyan, echte konzervatívként, meg haderő fejlesztés pártolóként, meg minden is azt mondom, hogy ez egy baromság.

A NASAMS kell, az egyik legfontosabb lenne. A KUB-nak gyakorlatilag annyi, még egy darabig elkocog, de ha valahol, hát légvédelem fronton nem szabadna abba a helyzetbe belefutni, mint ami most az AN-26 kapcsán előállt. Ott nem lehet "rés". Szóval get over it, ahogy a művelt francia mondja.
 

angelsoul

Well-Known Member
2016. február 13.
2 314
13 358
113
A 3. Airbus-t már a legelején bejelentették, de arról volt szó, hogy az a többitől eltérő, egy speciális többfeladatú gép lesz, és csak később kerül beszerzésre. Ha hagyományos MRTT lenne, akkor ahhoz nem kellene várni. A technológia már most is elérhető. Az A310 MRTT-ben nem tudom mennyire lenne perspektíva. Ott már csak elég régi donor gépet lehetne venni. A másik lehetőség esetleg, hogy a Luftwaffe vagy a Kanadai Légierőtől átvesszük a már kész gépeket. Kérdés, hogy megéri-e?
Az A330MRTT irgalmatlanul drága. Még használt gépből átalakítva is! Ráadásul azok a funkciók, amelyeket egy hagyományos MRTT nyújtani tudna nekünk, azok már az A319-esekkel, és az érkező rámpásokkal már le lesznek fedve. Szóval nekem a M3A platform tűnik valószínűnek.
Ennek előnye lenne, hogy a donor gép A320-asra pillanatok alatt lehetne pilótát szerezni, mivel az A319-ről szerintem valami nagyon minimál átképzést igényelne. (erről majd @angelsoul -t kellene megkérdezni) Tehát addigra a szállítórepülő századunk tele lesz A319-es pilótákkal. (Ugye az Ancsák kivonása kapcsán elmondták, hogy már most is az Ancsa pilóták a modern típusokra lettek átképezve.)
Ugyanakkor arra is látok esélyt, hogy az eredetileg alultervezett rámpásra félrerakott lóvé csak úgy kipótolható, ha egy időre lemondanak a 3. "Airbus kategóriájú" gépről.

Az A319/320/321 pilótafülkét tekintve ugyan az, a szárnyak is, csak a törzshossz meg a tömeg más, meg néhány limitation (asszem pl. 321-essel átstartnál 10 fokra húzod odavered a seggét (8,5-ig lehet), a 320-ast meg lehet 10-ig, nem tom, nem az én típusom).
Egy A320-ra a típustanfolyam nagyjából 17-20.000 Euro, durván 30 óra FNPT II-es szimulátorban + a tanterem - egy zéró kilométeres friss pilótának (ebben nincs benne az MCC/JOC). Az átképzés 319-ről 320-ra ennek a töredéke, mível a típuscsalád kialakításakor pont az volta lényeg, hogy könnyű legyen az átmenet.
Szóval igen, az átképzés baromi olcsó lehet , ráadásul a pilóták átjárhatnak a típusok között (repülhetik mindkettőt), valamint a szim is azonos (a progit cseréled csak személyzettő függően, a vas ugyan az), ami összességében rengeteg zsozsót megtakarít.
(Hogy ez jó-e vagy sem az Mh-nak, az meg nem az én dolgom eldönteni).
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 422
113
Az A319/320/321 pilótafülkét tekintve ugyan az, a szárnyak is, csak a törzshossz meg a tömeg más, meg néhány limitation (asszem pl. 321-essel átstartnál 10 fokra húzod odavered a seggét (8,5-ig lehet), a 320-ast meg lehet 10-ig, nem tom, nem az én típusom).
Egy A320-ra a típustanfolyam nagyjából 17-20.000 Euro, durván 30 óra FNPT II-es szimulátorban + a tanterem - egy zéró kilométeres friss pilótának (ebben nincs benne az MCC/JOC). Az átképzés 319-ről 320-ra ennek a töredéke, mível a típuscsalád kialakításakor pont az volta lényeg, hogy könnyű legyen az átmenet.
Szóval igen, az átképzés baromi olcsó lehet , ráadásul a pilóták átjárhatnak a típusok között (repülhetik mindkettőt), valamint a szim is azonos (a progit cseréled csak személyzettő függően, a vas ugyan az), ami összességében rengeteg zsozsót megtakarít.
(Hogy ez jó-e vagy sem az Mh-nak, az meg nem az én dolgom eldönteni).
Köszi!
Én is így tippeltem.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Amúgy két dolog van ezzel kapcsolatban. Az egyik, hogy önmagában az, hogy egy kormánynak elvárásai vannak pénzekkel kapcsolatban, az rendben van.
De! Ez annyira piti dolog és összeg, hogy ha tényleg ez a probléma, hát komolyan, echte konzervatívként, meg haderő fejlesztés pártolóként, meg minden is azt mondom, hogy ez egy baromság.

A NASAMS kell, az egyik legfontosabb lenne. A KUB-nak gyakorlatilag annyi, még egy darabig elkocog, de ha valahol, hát légvédelem fronton nem szabadna abba a helyzetbe belefutni, mint ami most az AN-26 kapcsán előállt. Ott nem lehet "rés". Szóval get over it, ahogy a művelt francia mondja.
Az ezzel kapcsolatos hivatalosnak tekinthető álláspont:
Maróth Gárpár - Magyar Nemzet:"...És gondolom, azzal sem árulok el titkot, hogy a világban ezek a beszerzések komoly hatással vannak a nemzetközi és belpolitikai kapcsolatrendszerekre is. Ezért például nehezen tartom elképzelhetőnek, hogy olyan külföldi országok cégei, amelyek kormányai a demokratikus országok írott és íratlan szabályait felrúgva a magyar választók akaratával ellentétes belpolitikai befolyásolási gyakorlatot folytatnak nálunk, előnyt élvezhessenek egy ilyen folyamatban…"

Szerintem NASAMS lesz, de jó eséllyel a lehető leg minimálisabb Norvég hozzáadott értékkel (más parancsnoki kabin (IBCS?), más indító (SLAMRAAM)..)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 115
45 422
113
Én is így gondolom de mivel nagyon esélyes a Nasams,szerintem még mindig harcolnak a norvégokkal,biztos vagyok benne,hogy még azért nem jelentették be mert még Viktornak nem sikerült megállapodnia Amundsenékkel a norvég alap pénzeinek ellenörzéséről.

Amúgy két dolog van ezzel kapcsolatban. Az egyik, hogy önmagában az, hogy egy kormánynak elvárásai vannak pénzekkel kapcsolatban, az rendben van.
De! Ez annyira piti dolog és összeg, hogy ha tényleg ez a probléma, hát komolyan, echte konzervatívként, meg haderő fejlesztés pártolóként, meg minden is azt mondom, hogy ez egy baromság.

A NASAMS kell, az egyik legfontosabb lenne. A KUB-nak gyakorlatilag annyi, még egy darabig elkocog, de ha valahol, hát légvédelem fronton nem szabadna abba a helyzetbe belefutni, mint ami most az AN-26 kapcsán előállt. Ott nem lehet "rés". Szóval get over it, ahogy a művelt francia mondja.
A NASAMS esetén azért nem olyan pik-pak ügy az.
Én most nem akarok norvég alap szinten belemenni az ügybe, de a NASAMS rendszer egyik előnye, hogy bár off-the-shelf, mégis a hordozó platformokra integrálni kell az elemeit.
Legyen akár az egy Rába, vagy egy új török jármű, esetleg valami Unimog jellegű hordozó. Már a hordozó platform is egy kérdés. Mert ugya GBP program jelenleg jegelve van. Kérdés a hogyan tovább. Marad a Rába H széria, vagy váltunk mondjuk V4 összeborulásban Tatrara, esetleg RM/MAN HX-re, vagy egy meredeket húzva, a Merci lesz mindennek az alapja?
Tök se tudja.
Ezen felül a NASAMS-ot alkotó rendszerek is drasztikus fejlesztésen estek át. Ugyebár bejött a képbe a rakéták közül a frissen elkészült ER, meg ugye ott a VSHORAD opciónak a IRIS-T támogatás, eset. De a Sentinel radar is frissiben kapott upgrade-et. A Leopard 2A7+-hoz hasonlóan lehet hogy szerencsénk lesz, hogy bár Katart "másoljuk", de mivel kicsit időben késésben vagyunk, így a picit fejlettebb képességűt kaphatjuk már.
 
  • Tetszik
Reactions: Törölt tag 467

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Az ezzel kapcsolatos hivatalosnak tekinthető álláspont:
Maróth Gárpár - Magyar Nemzet:"...És gondolom, azzal sem árulok el titkot, hogy a világban ezek a beszerzések komoly hatással vannak a nemzetközi és belpolitikai kapcsolatrendszerekre is. Ezért például nehezen tartom elképzelhetőnek, hogy olyan külföldi országok cégei, amelyek kormányai a demokratikus országok írott és íratlan szabályait felrúgva a magyar választók akaratával ellentétes belpolitikai befolyásolási gyakorlatot folytatnak nálunk, előnyt élvezhessenek egy ilyen folyamatban…"

Szerintem NASAMS lesz, de jó eséllyel a lehető leg minimálisabb Norvég hozzáadott értékkel (más parancsnoki kabin (IBCS?), más indító (SLAMRAAM)..)
Sztem meg a szokásos sztori lesz. A végsőkig elmegyünk, aztán a fal előtti koppanásnál(nem jön a NASAMS), mki enged és megegyezünk.

Ha politikai egyéb szimpátián múlna, nem vennénk semmit, hisz
7640B78F-92B9-4135-8E6A-7C5DFD380D27.jpeg

:hadonaszos::hadonaszos::hadonaszos:

Sztem itt elsősorban Közép-Európai hatalmi játék megy, V4 egységét, erejét katonai-gazdasági vonalon fogják erősíteni. Pólust akarnak kiépíteni, elsősorban Németország mellé, néha vele szemben, de csak mértékkel.

Feltűnő, hogy a katonai erő, mint gazdasági-politikai szempont, egyre többször megjelenik a hazai közéletben.
Érdekes évek elébe nézünk.
 
W

Wilson

Guest
Az ezzel kapcsolatos hivatalosnak tekinthető álláspont:
Maróth Gárpár - Magyar Nemzet:"...És gondolom, azzal sem árulok el titkot, hogy a világban ezek a beszerzések komoly hatással vannak a nemzetközi és belpolitikai kapcsolatrendszerekre is. Ezért például nehezen tartom elképzelhetőnek, hogy olyan külföldi országok cégei, amelyek kormányai a demokratikus országok írott és íratlan szabályait felrúgva a magyar választók akaratával ellentétes belpolitikai befolyásolási gyakorlatot folytatnak nálunk, előnyt élvezhessenek egy ilyen folyamatban…"

Szerintem NASAMS lesz, de jó eséllyel a lehető leg minimálisabb Norvég hozzáadott értékkel (más parancsnoki kabin (IBCS?), más indító (SLAMRAAM)..)

Ebben egyetértek veled már csak az a kérdés mennyire képesek még ezzel a minimális norvég hozzáadott értékkel is megtorpedózni a Nasams beszerzésünket,mert ne legyenek illúzióink a norvégok nem fogják feladni azt az álláspontjukat ,hogy a norvég alap magyarországi pénzeinek 10%-t felett ők akarnak ellenőrzést gyakorolni ha Viktor ebben nem köt velük valamilyen kompromisszumot,akkor a norvégok simán megakadályozzák a beszerzést és nem fogja érdekelni őket,hogy bukják az üzletet.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 609
113
TÖRÖK PÁNCÉLOZOTT TEREPJÁRÓKON KÍVÜL REPÜLŐGÉPEK, HELIKOPTEREK ÉS TANKOK IS ÉRKEZNEK

https://magyarnemzet.hu/belfold/sarkanyok-es-nomadok-erkeznek-a-honvedseghez-nezze-meg-8264415/

Új infók, szállítási dátumok
"Júliustól folyamatosan érkeznek a Magyar Honvédséghez a Leopard 2 A4 típusú, kiképzésre szánt harckocsik"
Azért azt a 12db-ot illene 1 fuvarral lehozni....
De legalább tudjuk, hogy legkésőbb július31.-ig beérkeznek az első Leo-k :)
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
Ebben egyetértek veled már csak az a kérdés mennyire képesek még ezzel a minimális norvég hozzáadott értékkel is megtorpedózni a Nasams beszerzésünket,mert ne legyenek illúzióink a norvégok nem fogják feladni azt az álláspontjukat ,hogy a norvég alap magyarországi pénzeinek 10%-t felett ők akarnak ellenőrzést gyakorolni ha Viktor ebben nem köt velük valamilyen kompromisszumot,akkor a norvégok simán megakadályozzák a beszerzést és nem fogja érdekelni őket,hogy bukják az üzletet.
Az a minimális norvég hozzáadott érték az érték, anélkül nem lenne NASAMS. A norvégok korábban megmondták, hogy a két dolognak (Alap, NASAMS) nincs köze egymáshoz, itt legfeljebb Viktor pattog.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ebben egyetértek veled már csak az a kérdés mennyire képesek még ezzel a minimális norvég hozzáadott értékkel is megtorpedózni a Nasams beszerzésünket,mert ne legyenek illúzióink a norvégok nem fogják feladni azt az álláspontjukat ,hogy a norvég alap magyarországi pénzeinek 10%-t felett ők akarnak ellenőrzést gyakorolni ha Viktor ebben nem köt velük valamilyen kompromisszumot,akkor a norvégok simán megakadályozzák a beszerzést és nem fogja érdekelni őket,hogy bukják az üzletet.
Én nem gondolnám hogy a Norvég állam bármilyen NASAMS vásárlási szándékot blokkolna...
A Kongsberg örömmel adna el nekünk bármit - nekik tök mindegy ki osztja a civil pénzt.
A Norvégok államnak van egy álláspontja a civil pénzekről - ha nekünk ez nem tetszik akkor legfeljebb megvonják a vállukat és örülnek mert a pénz náluk marad.
Leginkább mi próbáljuk összekötni a civil pénzosztást a fegyver vásárlással.
Félek ezzel nehéz lesz bármit is elérni mert a mi vásárlásunk potenciális Norvég részesedése nem akkora hogy amiatt a Norvég állam komolyan elgondolkodjon az álláspontja feladásán.
 
W

Wilson

Guest
Én nem gondolnám hogy a Norvég állam bármilyen NASAMS vásárlási szándékot blokkolna...
A Kongsberg örömmel adna el nekünk bármit - nekik tök mindegy ki osztja a civil pénzt.
A Norvégok államnak van egy álláspontja a civil pénzekről - ha nekünk ez nem tetszik akkor legfeljebb megvonják a vállukat és örülnek mert a pénz náluk marad.
Leginkább mi próbáljuk összekötni a civil pénzosztást a fegyver vásárlással.
Félek ezzel nehéz lesz bármit is elérni mert a mi vásárlásunk potenciális Norvég részesedése nem akkora hogy amiatt a Norvég állam komolyan elgondolkodjon az álláspontja feladásán.

Ok igazad van a blokkolás rossz kifejezés a többi dologban egy állásponton vagyunk.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 687
90 781
113
Én nem gondolnám hogy a Norvég állam bármilyen NASAMS vásárlási szándékot blokkolna...
A Kongsberg örömmel adna el nekünk bármit - nekik tök mindegy ki osztja a civil pénzt.
A Norvégok államnak van egy álláspontja a civil pénzekről - ha nekünk ez nem tetszik akkor legfeljebb megvonják a vállukat és örülnek mert a pénz náluk marad.
Leginkább mi próbáljuk összekötni a civil pénzosztást a fegyver vásárlással.
Félek ezzel nehéz lesz bármit is elérni mert a mi vásárlásunk potenciális Norvég részesedése nem akkora hogy amiatt a Norvég állam komolyan elgondolkodjon az álláspontja feladásán.
Off
Egyetértek veled és sztem ezzel nagyjából tisztában van minden döntéshozó. A kommunikációs panelek megint mások.

Annyi megjegyzéssel, a vállrándítás norvég részről kevés. EU-s kötelezettségük a fizetés, cserében a tagság nélküli EU kedvezményekért.
Megegyezési kötelezettségük is van az államokkal, igy velünk is. Más országokkal megegyeztünk, velük nem, mert eltérő ideologiai alapon nyújtanák a tamogatásokat, akár olyan szervezetek számára, (és van a támogatások odaítélésében ilyen tendencia), akik a kormánnyal szembeni, azt fúró álláspontot képviselnek.
On

Egyébként én erre inkább xarnék, mint a NASAMS képesség elvesztésére.(bár ugye ez olyan képességvesztés ami jelenleg nincs:))
 
  • Tetszik
Reactions: Hegylakó
W

Wilson

Guest
Mondjuk azt én sem értem mit rugózik ezen Viktor gyakorlatilag marginális összegről van szó.
 

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 892
18 278
113
Meglepően korrekt tájékoztatás a HM részéről.

Tehát azt is megtudtuk a cikkből, hogy több száz török jármű érkezik, de pontos számot most sem mondják meg, mert titok. Na, majd mi itt úgyis kitaláljuk. :) Tehát most már részben nem titok, ami egyébként nálunk hivatalosan titok. :) Amikor itt lesznek, aztán videókon, fotókon, feltűnik használatban a jármű, egy gyengébb hírszerző szervezet már tudni is fogja, hol, melyik alegységeknél van, így mire használjuk és ebből a darabszámot is meg fogja saccolni, elég pontosan.
 

Szittya

Well-Known Member
2016. szeptember 22.
20 676
32 314
113
Tehát azt is megtudtuk a cikkből, hogy több száz török jármű érkezik, de pontos számot most sem mondják meg, mert titok. Na, majd mi itt úgyis kitaláljuk. :) Tehát most már részben nem titok, ami egyébként nálunk hivatalosan titok. :) Amikor itt lesznek, aztán videókon, fotókon, feltűnik használatban a jármű, egy gyengébb hírszerző szervezet már tudni is fogja, hol, melyik alegységeknél van, így mire használjuk és ebből a darabszámot is meg fogja saccolni, elég pontosan.
Nem lehet saccolni mert vszinuleg nincs vegleges szam. /sok kell. Ha kevesebbet rendelunk es kesobb rarendelunk megy a pampogas ha minden evbe valtozo menmyiseget rendelunk le egy opcuos keretbol megy a pampogas ha lerendeljuk mimd es rendelunk ra megy a pampogas ha nem rendelhuk le megy a pampogas./

Ha exportra is kinalni akarjuk a torokok altal gyartott vasakat 120 mm aknaveto integracioval mondjuk.... Mondjon pontos szamot barki...ha esetleg kozbe fejlesztunk valami mast amir meg nem tudjuk mennyire lessz sikeres de integracios szandek all mogotte saccolhatatlan memmyi kell meg pluszba.

Sok kell tobb szazas nagysagrend /itt pontos db szamrol vitatkozni folosleges sok. :) /
 
T

torsen

Guest
Rossz válasz! Aki politikusnak ment, az tűrje el a pampogást... Minden katonai beszerzésnél megy a porhintés, titkolózás. Mintha csak B-2-eseket vennénk tucatszám, meg több száz B-61-t!