A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 140
10 850
113
A fentebb már linkelt cikkben:https://vehir.hu/cikk/53155-a-honvedelem-egyik-legfontosabb-kozpontja-epul-meg-veszprem-mellett
Van egy érdekes kijelentés,szerintem "a következő ütemben pedig a légvédelmi rakéta rendszerekre, lokátorokra helyezik a hangsúlyt" könnyen lehet,hogy most letudják a légvédelmet ezalatt meg kivárják mire jutnak a csehek az ifv beszerzésükkel mert,ha mind a két ország ugyanazon tipus v esetleg gyártó mellett dönt akkor azt vétek lenne ha nem használná ki,mind a két ország.

Vagy már nyélbe ütötték.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
16 020
26 550
113
És ha arra gondolok hogy itt egyszer Boxer és Lynx százdok mozognak majd Leok árnyékában, Nasams ernyő alatt akkor ez megunhatatlab téma.
Ahhoz csapatlégvédelem is kellene, a török csodákra applikálni a Mistralokat mondjuk egy komoly optikai célkeresővel meg radarral már megoldás lenne!
 

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 274
113
Érdekes szösszenetet találtam ebben a cseh cikkben, ugye nálunk is nyitott kérdés a Spike integrációja:
"České Pandury používají protitankové řízené střely Spike. Každé dva roky je třeba vyměnit chladící kapalinu infračidel střel Spike. Jen výměna kapalina u jedné střely stojí 200 000 Kč."
https://www.armadninoviny.cz/protivzdusna-obrana-republiky-nasams-vs-spyder.html
Azaz a Spike rakéták infra-érzékelőinek hűtőfojadékát két (2!) évente cserélni kell, ami 200 000 cseh kronába kerül/rakéta!...
A cikkben ez azért kerül kiemelésre, mert a csehek azt is próbálják szem előtt tartani, hogy a későbbi légvédelmi rakéták üzembentartásánál mi mindent kell cserélni, ellenőrizni és annak milyen költségvonzatai vannak,...pl. folyékony hajtóanyak, ...hogy nehogy az olcsóbb legyen végül a drágább...

Egyszóval, ha Spike lesz x áron, bizony jobb ha félreteszünk pár millát az esedékes karbantartásokra...,persze ez minden másra is igaz. Ezt vastagon figyelembe kell vennünk amikor a magyar honvédelmi költségvetési számokat itt osztogatjuk...
 

ibanez de bobadilla

Well-Known Member
2019. szeptember 5.
856
2 692
93
Érdekes szösszenetet találtam ebben a cseh cikkben, ugye nálunk is nyitott kérdés a Spike integrációja:
"České Pandury používají protitankové řízené střely Spike. Každé dva roky je třeba vyměnit chladící kapalinu infračidel střel Spike. Jen výměna kapalina u jedné střely stojí 200 000 Kč."
https://www.armadninoviny.cz/protivzdusna-obrana-republiky-nasams-vs-spyder.html
Azaz a Spike rakéták infra-érzékelőinek hűtőfojadékát két (2!) évente cserélni kell, ami 200 000 cseh kronába kerül/rakéta!...
A cikkben ez azért kerül kiemelésre, mert a csehek azt is próbálják szem előtt tartani, hogy a későbbi légvédelmi rakéták üzembentartásánál mi mindent kell cserélni, ellenőrizni és annak milyen költségvonzatai vannak,...pl. folyékony hajtóanyak, ...hogy nehogy az olcsóbb legyen végül a drágább...

Egyszóval, ha Spike lesz x áron, bizony jobb ha félreteszünk pár millát az esedékes karbantartásokra...,persze ez minden másra is igaz. Ezt vastagon figyelembe kell vennünk amikor a magyar honvédelmi költségvetési számokat itt osztogatjuk...
...én nem tartogatnám addig...! :D :D
 
  • Tetszik
Reactions: borisz and arcas

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
"A Honvédelmi Minisztérium adataiból pedig kiderül, hogy csak a múlt héten 2500-an adták be jelentkezésüket a Honvédség toborzóirodáiban."
https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...tonanak-a-munkanelkulive-valt-magyarok-438070
..
honvedseg-380134.jpg
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 679
6 444
113

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Igen annak idején még én is úgy gondoltam ahogy leírtam csak aztán jött a személyes élmény és az utánaszámolás.Az,hogy hány fős lesz egy magyar szakasz majd jól eldönti(vagyis jól eldől akkor amikor kiderül,hogy mit veszünk)a jármű amit veszünk.Ha Puma akkor 9 fő ha Lynx akkor 10-12 fő.

A Puma/Lynx a magyar raj méretére lesz meghatározó szempont. Mondjuk az is igaz, hogy közvetett módon hatást gyakorolhat a szakasz méretére is ...

csak nehogy beszakadjon a rohadt jó ellátórendszer a hirtelen jöttek "hatalmas" súlya alatt...

Illetve ami probléma lehet még, hogy amennyiben újra jön majd a gazdasági fellendülés, akkor nehogy a nagyrészük elhagyja a sereget. Ekkor ugye a Velük történő bárminemű foglalkozás - főleg amennyiben ez aránylag hamar bekövetkezne - akkor kvázi kidobott erőforrás lenne. Mondjuk amennyiben ilyen-olyan kiképzésük legalább meglenne, akkor egy részük még a tartalékos rendszerben megjelenhetne ...
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 247
14 102
113
Várjál!
Több dolog is van!
  1. Nálunk sosem lesz ekkora szakasz méret. Én a US ARMY-s utalást csak mint példát hoztam fel. Szerintem egy mostani magyar szakasz pont beleférne. :rolleyes:
  2. Én ezt a "chinook szakaszt visz" dolgot pedig nem magamtól találtam ki, hanem TŐLED;):

    Ezt én elfogadtam tőled, mert tudom, hogy te ebből már deszantoltál is, nem is oly régen...:cool:
  3. Mindenesetre azért azt gondolom, hogy ha nagyon akarnánk akkor ki lehetne alakítani egy olyan konfigurációt az ülésekben, a CH-47-en belül, ami lehetővé teszi a 33 és az 55 fős szakasz méretek fedélzetre vételét is.

Ami le van írva a neten, és a gyártók gondolatmenete az sokszor más minta a valóság.

Pl. G270es mercikben elvileg elfér 8 ember.
Gyakorlatilag Boszniában amikor bepakoltuk a cuccunk mert kitelepültünk 1 hét/zsák/hálózsák/observer/2 napi víz kaja ha valami történik/tömegoszlató cucc/ hátra 2 ember fért. Cipőkanállal.

De BMP nél is gondolkodtam ezen. Ha beültünk 11-en a cuccainkat a lőszer helyére raktuk. Ami háborúban ugye megoldhatatlan.
Nem véletlenül van sok kép amikor mindenféle páncélosokon kívül lógnak a zsákok. Ami nem egy túl jó megoldás.

De afgánban repültünk úgy BH-val, hogy az amik szóltak 6 embernél többet nem tudnak vinni gépenként a nagy magasság miatt, pedig hely volt.

Úgyhogy inkább hiszem amit dudi ír tapasztalatból, mint ami fent van a neten.
Az elmélet az, a gyakorlat más.

Az 55 fő meg tényleg csak felszerelés nélkül értelmezhető.
 

papi

Well-Known Member
2017. április 22.
1 584
4 670
113
9 fős rajokkal sem?
Te tudod, de pont te mondtad, hogy a US ARMY úgy rakta össze a helikopter skálát, hogy a UH-60 visz egy rajt, a Chinook meg egy szakaszt.
Az angolok up to 55 troops-ra adják meg. És a troop-ot tudtommal általában felszereléssel együtti katonát jelent.


Brit Chinook francia szakaszt szállít Maliban. Fogalmam nincs, hogy milyen szakasz, meg arról sem, hogy mennyien vannak, kis számolással érzésre olyan 30 körül lehetnek.

TFMALI_20190227_001_004%20%20An%20RAF%20CH47%20Chinook%20with%20French%20Troops%20onboard%20.jpg

kívülről
TFMALI_20190227_001_002%20%20An%20RAF%20CH47%20Chinook%20CH-47%20flying%20over%20the%20desert%20carrying%20an%20underslung.jpg
 
K

kamm

Guest
Ami le van írva a neten, és a gyártók gondolatmenete az sokszor más minta a valóság.

Pl. G270es mercikben elvileg elfér 8 ember.
Gyakorlatilag Boszniában amikor bepakoltuk a cuccunk mert kitelepültünk 1 hét/zsák/hálózsák/observer/2 napi víz kaja ha valami történik/tömegoszlató cucc/ hátra 2 ember fért. Cipőkanállal.

De BMP nél is gondolkodtam ezen. Ha beültünk 11-en a cuccainkat a lőszer helyére raktuk. Ami háborúban ugye megoldhatatlan.
Nem véletlenül van sok kép amikor mindenféle páncélosokon kívül lógnak a zsákok. Ami nem egy túl jó megoldás.

De afgánban repültünk úgy BH-val, hogy az amik szóltak 6 embernél többet nem tudnak vinni gépenként a nagy magasság miatt, pedig hely volt.

Úgyhogy inkább hiszem amit dudi ír tapasztalatból, mint ami fent van a neten.
Az elmélet az, a gyakorlat más.

Az 55 fő meg tényleg csak felszerelés nélkül értelmezhető.
Szerintem meg ugy is sok, az cirka a *duplaja* a Caracalenak.
 
  • Tetszik
Reactions: Ocses

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 348
46 150
113
Ami le van írva a neten, és a gyártók gondolatmenete az sokszor más minta a valóság.

Pl. G270es mercikben elvileg elfér 8 ember.
Gyakorlatilag Boszniában amikor bepakoltuk a cuccunk mert kitelepültünk 1 hét/zsák/hálózsák/observer/2 napi víz kaja ha valami történik/tömegoszlató cucc/ hátra 2 ember fért. Cipőkanállal.

De BMP nél is gondolkodtam ezen. Ha beültünk 11-en a cuccainkat a lőszer helyére raktuk. Ami háborúban ugye megoldhatatlan.
Nem véletlenül van sok kép amikor mindenféle páncélosokon kívül lógnak a zsákok. Ami nem egy túl jó megoldás.

De afgánban repültünk úgy BH-val, hogy az amik szóltak 6 embernél többet nem tudnak vinni gépenként a nagy magasság miatt, pedig hely volt.

Úgyhogy inkább hiszem amit dudi ír tapasztalatból, mint ami fent van a neten.
Az elmélet az, a gyakorlat más.

Az 55 fő meg tényleg csak felszerelés nélkül értelmezhető.
OK-OK, de azért vegyük már számításba, hogy nem mindegy, hogy Assult Order, Patrol Order, vagy Marching Order a kirakandó deszant felszerelése.
Ha elmegyek az öt fős családdal sütizni a Daubnerhez akkor lazán beférünk, egy sima szedánba is, de ha mondjuk csak 5 napra megyünk sátorozni a horvát tengerpartra, akkor meg még a 7 személyes egyterűbe sem! :rolleyes:
Vannak erről kiváló cikkek. (mármint nem a horvát tengerpartról :D)
Ők például szerintem 33-nál többen is elférnének, ha nagyon kellene;):
img_3435.jpg

 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 265
76 820
113
Brit Chinook francia szakaszt szállít Maliban. Fogalmam nincs, hogy milyen szakasz, meg arról sem, hogy mennyien vannak, kis számolással érzésre olyan 30 körül lehetnek.

TFMALI_20190227_001_004%20%20An%20RAF%20CH47%20Chinook%20with%20French%20Troops%20onboard%20.jpg

kívülről
TFMALI_20190227_001_002%20%20An%20RAF%20CH47%20Chinook%20CH-47%20flying%20over%20the%20desert%20carrying%20an%20underslung.jpg

Azért ilyet nem csinálunk,ha van eseély arra,hogy akárcsak csöves légvédelem van a környéken.
 
  • Tetszik
Reactions: fedett_mókus

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 247
14 102
113
Brit Chinook francia szakaszt szállít Maliban. Fogalmam nincs, hogy milyen szakasz, meg arról sem, hogy mennyien vannak, kis számolással érzésre olyan 30 körül lehetnek.

TFMALI_20190227_001_004%20%20An%20RAF%20CH47%20Chinook%20with%20French%20Troops%20onboard%20.jpg

kívülről
TFMALI_20190227_001_002%20%20An%20RAF%20CH47%20Chinook%20CH-47%20flying%20over%20the%20desert%20carrying%20an%20underslung.jpg


Én 27 sisakot számolok. De a tévedés jogát fentartom. :D

Az még nem 33 de végképp nem 55.

Na pont kocsis hasonlatot akartam írni. ;)
Szóval hátul 3 felnőtt rövidtávon ok.
Hosszabb úton halál.

Amúgy meg ha baj van és keményebben ér földet a gép, a földön ülőknek akik nem ülésben vannak, nincsenek bekötve kjó. o_O
Még azoknak is akik be vannak kötve de nekikröppen egy társuk a földről. o_O

Abban egyetértünk ha egy mogadisu szintű bevetésre mennek zsákok nélkül( a cél 10 percre van) akkor oks.
Szerintem amúgy nem.