A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Bejrutot 75napig ostromolta az IDF.Eszék ostroma hónapokig tartott.Groznij első ostroma bukta volt az oroszoknak,és a második se volt sétagalopp.
Persze,felmentés nélkül minden vár elesik előbb utóbb.Szökség van a manővererőkre is.Sőt,az egész védekezés arrol szól,hogy helyzetbe hozzuk az MH-t az ellentámadáshoz.
1995-ben Groznijt bevették az oroszok öt hét alatt, szóval az első ostrom győzelem volt, aztán jött a kéthetes csecsen ostrom, amikor elvesztették, majd a 2000-ben megint visszaszerezték. Egy több százezres város ostroma átlagosan egy hónapig is elhúzódik, támadják azt bármilyen felkészült reguláris erők. Ilyen városok Magyarországon Debrecen, Szeged, Pécs, Győr és Miskolc. Kisebbek is több hétig ki tudnak tartani, míg milliós nagyvárosok nagyon kemény diók! Mindazonáltal amióta vannak fallal körülvett települések, nagyjából elmondható, hogy azokat elfoglalják, ha nem jön a felmentő sereg. A város ostroma nem a falaknál, hanem azon kívül, a hátországban dől el, ahonnan felmenthetik azt! A kevés ellenpéldát nem érdemes idézni, csak ostoba képzelgésekre késztetné az arra fogékonyakat!
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 358
113
Nem jön ki a matek. https://www.army-technology.com/projects/twardymainbattletank/ 2008-2009 ben Malayzia 48db t72 twardy +15 support járműért 370 misit fizetett dollárban. Az 50 leo árából nincs 100 közepesen normális t72 tankod.


+ a műhely-technika, karbantartó..., első-körös tartalékalkatrészek, egyebek, amik az első rendszeresítéskor kellenek, iszonyún összeg szokott lenni!
Nekünk ez már nem(nagyon) kell.
Twardy: új, nem felújított!

Hazai hadi-ipart akarnak. Vegyék komolyan. Az nem csak abból áll, hogy megvesszük, megvesszük, és megvesszük.


Üzemképes T-72 100-200.000 $.
Izraeli upgrade 0,5-1m.
Itthon csinálva (megvenni a technikát) a fele.
Minden "hozzávalót" (ATGM, MANPAD ) olcsón gyártanak a lengyelek: ...

A faxom tele van a 25-tonnásra-tervezett-APC/IFV-dicséretekkel, amik "korszerűre páncélozva" 40-45 T ! ! !
...főleg a gumikerekesek. ...és 6-7-8m$
Egy sima eső után mozgásképtelenek ! ! !

...és "mindenki" köpködi a "T-72-ból valamit" ötleteket.
A "kohószökevény" T-55 felújítás jobb volt az izraelieknek, mint sío új kategóriabeli. ...pedig nekik aztán van pénzük !
...a gyakorlatban!
...modern háborúban!
emlékeim szerint 7 (igen hét) ATGM-t túlélt. ...a bent ülök ! ! !
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
2020 január RM, tudom mindig előkerül, de akkor is, ez a hónap talán még nem volt:
Nemzetközi rendelési potenciál A
tényleges gyalogos harci járművek tenderei és lehetőségei

[…]

Magyarország
  • Új IFV
  • Időtartam: 2020 -2022
  • Mennyiség: ~ 220 LynxKF41
  • Potenciál: ~ 2,3 milliárd euró
  • ;)
 

krisss

Well-Known Member
2014. február 21.
27 818
117 990
113
2020 január RM, tudom mindig előkerül, de akkor is, ez a hónap talán még nem volt:
Nemzetközi rendelési potenciál A
tényleges gyalogos harci járművek tenderei és lehetőségei

[…]

Magyarország
  • Új IFV
  • Időtartam: 2020 -2022
  • Mennyiség: ~ 220 LynxKF41
  • Potenciál: ~ 2,3 milliárd euró
  • ;)
Inkább ez mint T-72.
 
T

Törölt tag 1586

Guest
Ekkora országban hol lehetséges tartós, hatékony védekezés???!!
Korábban volt már szó arról hogy szerintem mi ellen kell készülni.
Nem sok ezer harckocsi tömeges támadására...

Szerintem a hatékony védekezés kulcsai:
1.) Megfelelő felderítés: ELNT / SIGINT gépek, drónok, kiértékelő központ. Megfelelő parancsnoki lánc és harctéri hálózat. Ezek segítségével meg lehet szerezni a döntéshozatali előnyt, ami a kulcs ahhoz hogy alacsony száműú technikai eszközzel is hatékonyan tudj reagálni az ellenség minden megmozdulására.
2.) Légierő: mondjuk 4 század korszerűsített Gripen / Light attack kombináció megfelelő tanker és felderítő képességgel támogatva képes lehet kivívni a légi fölényt ebben a térségben és elpusztítani az ellenség utánpótlását és a hátországának kritikus infrastruktúráját. Ez már önmagában biztosíték lehet az ellenség vagy ne is próbálkozzon szárazföldön támadni, vagy ha megtette akkor utánpótlás hiányában elég rövid kaland lesz.
3.) Spike / Brimston: az ellenség járműveinek a pusztítására a legjobb ha bőségesen beszerzünk ezekből az eszközökből. Ezek az eszközök olyan hatékonysággal képesek tizedelni az ellenség járműparkját ami ismét csak igen rövidre szabja mindenféle szóba jöhető ellenség szárazföldi kalandozását.
4.) Korszerű rakéta és csöves tüzérség: a kevesebb repülőgép számot kellően ellensúlyozhatja ha a CAS feladatok egy részét képes átvenni a tüzérség. Az hiszem az ukrajnai és a szíriai háború eddigi legfontosabb tapasztalata hogy egy hatékony felderítő drón / tüzérség kombináció erősen elronthatja bárkinek a napját.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 792
113
2020 január RM, tudom mindig előkerül, de akkor is, ez a hónap talán még nem volt:
Nemzetközi rendelési potenciál A
tényleges gyalogos harci járművek tenderei és lehetőségei

[…]

Magyarország
  • Új IFV
  • Időtartam: 2020 -2022
  • Mennyiség: ~ 220 LynxKF41
  • Potenciál: ~ 2,3 milliárd euró
  • ;)
Júniusi nincs?
 
M

molnibalage

Guest
Tulajdonképpen ilyenkor jövök rá én pl, hogy a modern hadviseléshez fogalmam sincs. Erről a témáról nem akarsz írni molni? Talán erre lenne időm a szerkesztéshez...
Ennyire nem értek a témához általánosan, de anno ez egy sokoldalas szövegben volt benne. Konkrétan olyan szinten dolgoztak a hk-k, hogy volt, ami egy nap alatt többször ment vissza lőszert vételezni...
 
W

Wilson

Guest
Ezt írtam én is, csak ugye az esetleges vagy aktuális politikai helyzet felülírhatja ezt az elég hosszú távú tervet. Lásd pl norvég - magyar viszonylatban a NASAMS projektet. Már, hogy egyáltalán felmerült a bizonytalansága ennek.

Szerintem ezt nem kell túlgondolnunk én biztos vagyok benne,hogy ezt a haderőfejlesztést következetesen végig fogják vinni,pontosan tudják mit miért csinálnak,mit miért vesznek.Én abból gondolom,hogy végig fogják vinni a haderőfejlesztést mivel nagyon egyszerű és könnyű lett volna a vírushelyzet miatt 1-2 évre kicsit jegelni a haderőfejlesztést,de ez eszükbe sem jutott,minden folytatódik az eredeti terveknek megfelelően.
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 692
13 358
113
2020 január RM, tudom mindig előkerül, de akkor is:
Nemzetközi rendelési potenciál A
tényleges gyalogos harci járművek tenderei és lehetőségei

[…]

Magyarország
  • Új IFV
  • Időtartam: 2020 -2022
  • Mennyiség: ~ 220 LynxKF41
  • Potenciál: ~ 2,3 milliárd euró
  • ;)


Nem vagyok ellene, mennyi a fajlagos talajnyomás ? ? ? Eső után szünetet kérünk? A "lepukkant" T-85-k meg vígan.
A Lynx-et is jóval kisebb súlyúra tervezték eredetileg. Qrva magas. Szép célpont.

Én (kicsit vad de jóóó) inkább megvenném a használt svéd páncélost: Stridsvagn 103, „Strv 103”


stridsvagn103_a41.jpg


stridsvagn103_oldal.jpg


stridsvagn103_felepites.jpg



Érdemes elolvasni: Strv 103

...szerintem korát megelőző konstrukció.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
A török-indonéz Kaplan/Harimau MT első 18 darabos tétele 135 millió USD kóstál. Ez 7.5 millió USD/darab.
 

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 075
13 705
113
Nem vagyok ellene, mennyi a fajlagos talajnyomás ? ? ? Eső után szünetet kérünk? A "lepukkant" T-85-k meg vígan.
A Lynx-et is jóval kisebb súlyúra tervezték eredetileg. Qrva magas. Szép célpont.

Én (kicsit vad de jóóó) inkább megvenném a használt svéd páncélost: Stridsvagn 103, „Strv 103”


stridsvagn103_a41.jpg


stridsvagn103_oldal.jpg


stridsvagn103_felepites.jpg



Érdemes elolvasni: Strv 103

...szerintem korát megelőző konstrukció.


Na az tényleg vad lenne:D:D:D

Amúgy én is szeretem, tényleg különleges.
Sajna(vagy hálisten) élesben nem tudta bizonyítani az elgondolás mennyire életképes. Kíváncsi lettem volna rá hogy teljesít.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 694
90 792
113
De van,bemásolom.

Nemzetközi rendelési potenciál A
tényleges gyalogos harci járművek tenderei és lehetőségei

[…]

Magyarország
•Új IFV
•Időtartam: 2020 -2022
•Mennyiség: ~ 220 LynxKF41
•Verkauft: ~ 2,3 milliárd euró :):):):)
A linket is bedobod. A verkauft az nálam azt jelenti eladva. :eek:
De azért megnézném a szövegkörnyezetet.
 

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Ennyire nem értek a témához általánosan, de anno ez egy sokoldalas szövegben volt benne. Konkrétan olyan szinten dolgoztak a hk-k, hogy volt, ami egy nap alatt többször ment vissza lőszert vételezni...
Pedig ebben lenne fantázia, a legtöbb embert(laikust) ez érdekli leginkább, hogy miként zajlana le egy mai háború és hogy miként illeszkedne ebbe a jelenlegi magyar haderő fejlesztése, új eszközei. Mondjuk az igaz, hogy még a felét sem tudjuk, mi lesz nálunk beszerezve.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 791
75 843
113
Pedig ebben lenne fantázia, a legtöbb embert(laikust) ez érdekli leginkább, hogy miként zajlana le egy mai háború és hogy miként illeszkedne ebbe a jelenlegi magyar haderő fejlesztése, új eszközei. Mondjuk az igaz, hogy még a felét sem tudjuk, mi lesz nálunk beszerezve.

Ha valaki meg tudja mondani,hogy hogyan fog lezajlani egy haború az egy jós lenne de minimum valamilyen katonai talentum.
 
  • Tetszik
Reactions: Spartan.asfv