A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 535
72 530
113
Látszólag közvetlenül nem idekapcsolódik, de sztem ez fontos hir.
Szijjarto ma!Az Európai Bizottság jóváhagyta, hogy minden magyarországi beruházás esetén a kormány a beruházás összegének 50%-val beszálljon felső értékkorlát nélkül.Ez eddig tiltott állami támogatás volt. A koronavírusra hivatkozva 3 hónap alatt sikerült kilobbizni a módosítást.
Most indulhatnak a komoly bizniszek!!!

Ez a jóváhagyás csak Magyarországra vonatkozik vagy minden EU tagra egységesen?
 

Anti

Well-Known Member
2018. december 29.
4 791
12 124
113

Laci1970

Well-Known Member
2016. július 23.
1 781
3 235
113
Gondolom így volt olcsóbb.
Egy megveszekedett fegyverállvány sincs rajta, nemhogy kevlárpanelek, védendő a deszantot.
De nem baj.
A magyar bakának így is jó lesz.
Temetésben, megemlékezésben amúgy is profik vagyunk.
Ez egy kis hajó, nem egy romboló. Ráülnek a katonák és elviszi oda ahová kell, nem folyami csatákat fognak vívni vele.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Meg jo hogy nem bojler.

A google fordító hibája, hogy mind a harckocsi, mind a tank megfogalmazást konzekvensen tartálynak fordítja. Ezért nem érdemes fordítóval olvasgatni, mert ez csak a legfeltűnőbb hiba, de tele van rengeteg kevésbé feltűnő félrefordításokkal. (Ugyanis szavakat és szó összetételeket fordít, de nem tudja figyelni a szövegkörnyezetet.)
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 920
11 569
113
Te miről beszélsz?
Ez egy kis hajó, nem egy romboló. Ráülnek a katonák és elviszi oda ahová kell, nem folyami csatákat fognak vívni vele.
Arról, hogy ez is lehetett volna belőle:
https://en.wikipedia.org/wiki/Special_Operations_Craft_–_Riverine_(SOC-R)
1024px-US_Navy_070824-N-4500G-189_A_Special_Operations_Craft_Riverine_%28SOC-R%29_cruises_along_the_Salt_River_during_live_fire_training.jpg

Vagy ez:
https://en.wikipedia.org/wiki/Small_unit_riverine_craft
1280px-thumbnail.jpg
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 462
113
Lengyelek,bolgárok megcsinálták NATO szabványban is.(különben bulesz se egy népes ország,és van önálló fegyvergyártó képességük....).De végül is,bár a legjobbnak találták,az amcsik se rendszeresitették.
A lényeg az,hogy az FN MAG egy jol bevált,stabil fegyver.Fedélzeti gp-nak,álványos gp-nak ma is ideális.Könnyű rajfegyvernek kicsit nehéz,a legtöbb felhasználó rendszeresitett mellé valamilyen golyószórot.Mivel azok általában kiskaliberüek,muszály is volt.
Nem vitatkozni akarok most veled.
Egyetértünk, csak megvilágítanék egy másik aspektust:
Nekem eléggé az jött le, hogy rendszerben gondolkodnak a Z2026 kitalálói.
Szerintem az egy nagyon fontos dolog, hogy egy honvédelmi rendszerben olyan elemek, gyártók kerüljenek bele, amik ésszerűvé teszik a logisztikát, és a beszerzést.
Az, hogy a CZ szinte teljes termékpalettáját átvettük ezt mutatja, hogy kompletten nagyjából egy időben azonos gyártótól szereztük be a helikoptereinket, szintén. Hogy a Leoprad 2 alapon szereljük fel a teljes nehéz dandárt Wiesentestül, Leguanostul, PZH-stól, ugyan ez. Hogy a Nuroltól vesszük a páncélozott 4x4-eket szintén. Nem tudom, hogy mi lesz a GBP programmal, de ott is azonos platformban fognak gondolkodni.
Bár lehet, hogy az A4 tetején megvillant FN MAG-ból még túl korai ilyen jellegű következtetést levonni, de ha kiválasztjuk az FN-t mint céget, és esetleg kapunk valami gyártási lehetőséget, akkor velük megoldható az egész MH géppuska szükségletének kielégítése. Amennyire a CZ nem gyárt géppuskát, úgy nyilvánvalóan kell egy olyan gyártó, akitől mindent beszerezhetünk. Nekik meg van minden LMG (Minimi, Maximi), GPMG (FN MAG), HMG (M3/M3), de még automata gránát vető is (M19).
Nekünk csak a darabszámokat kell megmondani, és a csomagáron alkudozni. Később pedig a logisztikai támogatás is egyszerűsödik.
 

ravenlord

Well-Known Member
2016. december 31.
3 920
11 569
113
Nekem eléggé az jött le, hogy rendszerben gondolkodnak a Z2026 kitalálói.
A probléma az, hogy rossz rendszerben.
Sok évtizedes, 60-70 éves szabványok alapján akarjuk fejleszteni a jövő hadseregét? :confused:
Sok szerencsét hozzá, szükség lesz rá...
Nem inkább a jövő szabványain kellene első körben elgondolkodni és dönteni?
A Böröndy kijelentette, hogy a minőségi fölényt állandóan fel kell tartani, mert csak így biztosítható az elrettentés, mert mennyiséget nem tudunk produkálni (vagy valami hasonló).
Na akkor kérdezem én, hogy milyen minőségi fölényünk van a géppuskák terén ha nekünk is - mint mindenki másnak 7.62 NATO géppuskája lesz? Ami ráadásul 60%-al nehezebb, mint a jelenlegi PKM és 80-100 méter felett már kisebb a mozgási energiája, mint a 7.62x54r-nek?

Más soxor leírtam itt és más topikokban, hogy semmi értelme a jelenlegi NATO karabély és puskalőszerre alapozni.
Érdemleges ellenérv nem érkezett, csak annyi, hogy ez a NATO sztenderd és kész.
Mindeközben zajlik a 6.8 GP lőszeres gépkarabélyok tendere az USÁban (2023-tól sorozatban gyártják) és az US SOCOM megrendelte a MG338-at...
És akkor csak a gépkarabélyokról és géppuskákról beszéltem, de ugyanez van a 40 mm-es gránátvetőkkel, nehézgéppuskákkal, más gyalogsági tűzfegyverekkel.
 
  • Tetszik
Reactions: Luthero

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 462
113
A probléma az, hogy rossz rendszerben.
Sok évtizedes, 60-70 éves szabványok alapján akarjuk fejleszteni a jövő hadseregét? :confused:
Sok szerencsét hozzá, szükség lesz rá...
Nem inkább a jövő szabványain kellene első körben elgondolkodni és dönteni?
A Böröndy kijelentette, hogy a minőségi fölényt állandóan fel kell tartani, mert csak így biztosítható az elrettentés, mert mennyiséget nem tudunk produkálni (vagy valami hasonló).
Na akkor kérdezem én, hogy milyen minőségi fölényünk van a géppuskák terén ha nekünk is - mint mindenki másnak 7.62 NATO géppuskája lesz? Ami ráadásul 60%-al nehezebb, mint a jelenlegi PKM és 80-100 méter felett már kisebb a mozgási energiája, mint a 7.62x54r-nek?

Más soxor leírtam itt és más topikokban, hogy semmi értelme a jelenlegi NATO karabély és puskalőszerre alapozni.
Érdemleges ellenérv nem érkezett, csak annyi, hogy ez a NATO sztenderd és kész.
Mindeközben zajlik a 6.8 GP lőszeres gépkarabélyok tendere az USÁban (2023-tól sorozatban gyártják) és az US SOCOM megrendelte a MG338-at...
És akkor csak a gépkarabélyokról és géppuskákról beszéltem, de ugyanez van a 40 mm-es gránátvetőkkel, nehézgéppuskákkal, más gyalogsági tűzfegyverekkel.
Látom, hogy nálad meg a 6,8-as meg a 8,6-os lőszer ragadt be, mint @Negan -nak a Kfir. :)
Nincs ezzel gond!
Nekem is van pár ilyenem!
Szekcionált lánctalpasok, EVA, stb.
Majd leülünk egyszer és kiscsoportos foglalkozás keretében szakértő vezetéssel kibeszéljük magunkból...:p:D
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 462
113
Na akkor kérdezem én, hogy milyen minőségi fölényünk van a géppuskák terén ha nekünk is - mint mindenki másnak 7.62 NATO géppuskája lesz? Ami ráadásul 60%-al nehezebb, mint a jelenlegi PKM
A minimi mk3 5.56-ban 8kg, míg 7.62-ben meg 8,8 kg, és abban mindkettőben már benne van az integrált bipod...
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 120
45 462
113
En eddig csak MG5 videokat lattam.
Az MG5 sokat késett, és még gondok is voltak vele. De a PUMA alapkoncepciója az volt, hogy a rajnál és a járművön csak 5.56-os lőszer van. Azaz, ha a desszantnak elfogy a lőszere, akkor a járművön lévő +2000db lőszert mindenki szabadon felhasználhatja.
Aztán kiderült, hogy bár a rajba elég lenne az MG4, de a jármű másodlagos fegyverének kevés.
Most hogy kész az MG5, a VJTF upgrade-ben cserélik a PUMAkon az MG4-eket.

Ezért írtam én is, hogy nálunk a rajba egy kisebb súlyú 7.62 géppuska is elfér, meg ha már úgy is van a járművön 7.62, akkor egy DMR is...
 
W

Wilson

Guest
Látom, hogy nálad meg a 6,8-as meg a 8,6-os lőszer ragadt be, mint @Negan -nak a Kfir. :)
Nincs ezzel gond!
Nekem is van pár ilyenem!
Szekcionált lánctalpasok, EVA, stb.
Majd leülünk egyszer és kiscsoportos foglalkozás keretében szakértő vezetéssel kibeszéljük magunkból...:p:D

Kevés lesz,a gyógyulás érdekében szükség lesz a regresszív hipnózisra:):):):):)
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
46 794
75 854
113
Az MG5 sokat késett, és még gondok is voltak vele. De a PUMA alapkoncepciója az volt, hogy a rajnál és a járművön csak 5.56-os lőszer van. Azaz, ha a desszantnak elfogy a lőszere, akkor a járművön lévő +2000db lőszert mindenki szabadon felhasználhatja.
Aztán kiderült, hogy bár a rajba elég lenne az MG4, de a jármű másodlagos fegyverének kevés.
Most hogy kész az MG5, a VJTF upgrade-ben cserélik a PUMAkon az MG4-eket.

Ezért írtam én is, hogy nálunk a rajba egy kisebb súlyú 7.62 géppuska is elfér, meg ha már úgy is van a járművön 7.62, akkor egy DMR is...

Meg a rajokban is cserélik az MG3-at MG5-re.
 
  • Tetszik
Reactions: endre

arcas

Well-Known Member
2013. március 20.
6 881
22 272
113
Kedvenc cseh lapunk (irónia nélkül én szeretem olvasni) is megírta a beszerzést és egy komplex összefogalót adott az eddigi beszerzésekről, jövőbeli kikátásokról, főleg a további német beszerzésekre fókuszálva.
Az első Leopard 2A4 tartály magyar álcázási terepszínben
https://www.armadninoviny.cz/prvni-tanky-leopard-2a4-v-madarske-maskovaci-kamuflazi.html
Kommentek között egy szlovák az utolsó ellenszerként említi a magyarokkal szemben: "Gabčíkovo" (Bős, vízduzzasztó ha valakinek nem esne le)
Konzervatív katonai hírportálként kapott is dislike-ot...