A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
.
Megjegyezném,itt a nagy költekezésben,hogy GAZDASÁGI VÁLSÁG VAN.Nem kicsi,hanem qrva nagy,1929 2.0.Még nem tudjuk,hogy meddig fog ez tartani,de Matolcsy növekedési jóslatait el lehet felejteni.
Ez mondjuk a honvédelmi bizottsági terveket nem zavarta.... Március - április fordulóján én is temettem a Z2026-ot. Aztán vmiért megy előre. Vagy gyorsabban visszapattanó válsággal számolnak vagy vmi qrva nagy gebasszal középtávon. Mondjuk ha az USA-ra nézek van gond bőven!!!
 
K

kamm

Guest
Ez mondjuk a honvédelmi bizottsági terveket nem zavarta.... Március - április fordulóján én is temettem a Z2026-ot. Aztán vmiért megy előre. Vagy gyorsabban visszapattanó válsággal számolnak vagy vmi qrva nagy gebasszal középtávon. Mondjuk ha az USA-ra nézek van gond bőven!!!
POntosan, mindenki latja, hogy gyorsan kell lepni es mindent alairni meg iden, maskulonben eluszik a lehetoseg a kibontakozo valsagban. Egyreszt itt eppen szetesik az orszag - amugy megerdemelten, elkepesztoen korrupt es kizsakmanyolo mar az egesz gazdasagi-politikai berendkezkedes -, masreszt belealltak a kinaiakkal a kereskedelmi-politikai haboruba, ebbol senki nem fog jol kijonni, meg akkor sem, ha az EU ovatosabban lavirozik az elejen (bar a kinai domping az europai cegeket is ugyanugy erinti.)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 355
46 161
113
Az éves költségvetés részeként.
.A trendeket nézve, 2022-23-tól évi 1.000 milliárdos vagy a fölötti büdzsé lesz. Harmada fejlesztés, 10 év alatt lazán kijön.
Ne felejtsd el, hogy minden fő tétel arányosan elkezd nőni.
A szlovák pdf eléggé szemfelnyitó.
Jelenleg a MH mérete (hivatásos/szerződéses) nem éri el a 20.000 főt.
Arányaiban ez azt jelenti, hogy majdnem fele annyi az állomány, mint a V4-ben fajlagos átlag.
A cél elvileg egy 30+20-as haderő. A cseheknél 40+10-es.
Ez azt jelenti, hogy csak a bérköltség a jelenlegi alacsony bérszinten is minimum 50%-kal nagyobb lenne. De, hogy ezt a létszámot elérjük, ahhoz fizuemelés kell, ami további szeleteket fog kiharapni a jövő költségvetéseiből.
De a nagyobb létszámú és modernebb technikai eszközök fenntartása is JÓVAL többe fog kerülni! Nagyon okosan kell majd shoko-banozni, hogy még akkor is megmaradjon a kb.: 25-30% a beszerzésekre.
Ha már előkerült a rohambili. Az utódjait - a kevlar sisakok 5-7-10 évenként kidobhatók.
Szóval lesz itt még mire költsék a közben megemelkedő pénzmennyiséget.;)
 
  • Tetszik
Reactions: arcas and Anti

Ocses

Well-Known Member
2018. szeptember 29.
6 248
14 111
113
Követni kéne a szakirodalmat...

Szerintem néhanapján:D:D:D dudi olvas szakirodalmat.
Azt viszont te nem veszed figyelembe, hogy volt itt már amcsi részről teszt
M4
XM8
Hk 416
Fn SCAR
ha jól emlékszem. Több mint 1 évtizede.
Ahol az M4 teljesített messze a leg rosszabbul.
Mégis azóta usmc és különleges erőkön kívül nem volt változás.
Úgyhogy nem eszik olyan forrón.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 851
91 320
113
Ne felejtsd el, hogy minden fő tétel arányosan elkezd nőni.
A szlovák pdf eléggé szemfelnyitó.
Jelenleg a MH mérete (hivatásos/szerződéses) nem éri el a 20.000 főt.
Arányaiban ez azt jelenti, hogy majdnem fele annyi az állomány, mint a V4-ben fajlagos átlag.
A cél elvileg egy 30+20-as haderő. A cseheknél 40+10-es.
Ez azt jelenti, hogy csak a bérköltség a jelenlegi alacsony bérszinten is minimum 50%-kal nagyobb lenne. De, hogy ezt a létszámot elérjük, ahhoz fizuemelés kell, ami további szeleteket fog kiharapni a jövő költségvetéseiből.
De a nagyobb létszámú és modernebb technikai eszközök fenntartása is JÓVAL többe fog kerülni! Nagyon okosan kell majd shoko-banozni, hogy még akkor is megmaradjon a kb.: 25-30% a beszerzésekre.
Ha már előkerült a rohambili. Az utódjait - a kevlar sisakok 5-7-10 évenként kidobhatók.
Szóval lesz itt még mire költsék a közben megemelkedő pénzmennyiséget.;)
Mindenképpen hasznos tanulság. Az okos ember ugye más hibájából tanul.

Hajók
Más is kiszúrta a hajós kommented. :)
https://jogalappal.hu/soc-r-hajokat-kap-a-magyar-honvedseg/
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 830
113
Szerintem sem lesz F-35. Benkő elég egyértelműen cáfolta. Az 1000 milliárdos beszerzés - legalábbis a RM prezentáció alapján - teljesen egyértelműen a Lynx beszerzés + a Patria lesz. A RM szerződést szerinten rövidesen bejelentik. A szlovák példa szerintem a környéken a legrosszabb: drágábban vették az F-16-t mint mások az F-35-t. A 2. vadászrepülőszázadon biztos, hogy gondolkoznak, de itt sok a lehetőség: nemcsak új Gripen de 60 használt Gripen is eladó lesz a svédeknél és ahogy veszik át az új F-35-s gépeket több száz használt F-16-os a Nato tagoknál (norvégok, dánok, hollandok)+ Izrael stb.eladó lesz érdemes volna elgondolkozni, hogy használt, de felújított F-16-os beszerzésén pl. a norvégoktól ahol teljesen más színvonalú a karbantartás, mint ahogy mi megszoktuk, mert biztos, hogy az új ár töredékéért lehetne a mi környékünkön még nagyon is potens gépet beszerezni és ráadásul még maradna a szárazföldi erők fejlesztésére is. Nem járnánk úgy mint a 2001-es Gripen beszerzéssel amely 15 évre előre elvitte a fejlesztésre szánt pénzt.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan and Ocses
W

Wilson

Guest
Szerintem sem lesz F-35. Benkő elég egyértelműen cáfolta. Az 1000 milliárdos beszerzés - legalábbis a RM prezentáció alapján - teljesen egyértelműen a Lynx beszerzés + a Patria lesz. A RM szerződést szerinten rövidesen bejelentik. A szlovák példa szerintem a környéken a legrosszabb: drágábban vették az F-16-t mint mások az F-35-t. A 2. vadászrepülőszázadon biztos, hogy gondolkoznak, de itt sok a lehetőség: nemcsak új Gripen de 60 használt Gripen is eladó lesz a svédeknél és ahogy veszik át az új F-35-s gépeket több száz használt F-16-os a Nato tagoknál (norvégok, dánok, hollandok)+ Izrael stb.eladó lesz érdemes volna elgondolkozni, hogy használt, de felújított F-16-os beszerzésén pl. a norvégoktól ahol teljesen más színvonalú a karbantartás, mint ahogy mi megszoktuk, mert biztos, hogy az új ár töredékéért lehetne a mi környékünkön még nagyon is potens gépet beszerezni és ráadásul még maradna a szárazföldi erők fejlesztésére is. Nem járnánk úgy mint a 2001-es Gripen beszerzéssel amely 15 évre előre elvitte a fejlesztésre szánt pénzt.

Szerintem nincs értelme lecserélni a Grippeneket F-16-ra ha váltanánk más tipusra csak az F-35-k lenne értelme,de szerintem nekünk az túl sokba kerülne vannak fontosabb prioritások mint az F35.
 

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
Szerintem nincs értelme lecserélni a Grippeneket F-16-ra ha váltanánk más tipusra csak az F-35-k lenne értelme,de szerintem nekünk az túl sokba kerülne vannak fontosabb prioritások mint az F35.
Azért mondjuk egy plusz század használt modernizált gripenel még kiegyeznék. Bőven elég lenne 2035-40 ig. Utánna jöhetnek az 5+ il 6 genereációs gépek :)
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
Persze, tudjuk az otveneves Kefir meg annyira modern, hogy leverne a Gripent... ne haragudj, de annyi suletlenseget osszehordtal mar ezekrol, hogy egyszeruen keptelen vagyok komolyan valaszolni erre az ujabb adag friss zoldsegre. :D
Jelenleg a nem lopakodó technológiájú gépeknél a harcelektronika a döntő,és a fegyverzet.
Igen,a kefir block 60 BVR harcban lenyomná a mi JELENLEGI állapotú Gripenjeinket.ELTA 2053 AESA radarja és Derby-ER rakétái felülmúlják a Gripen mechanikus radarját és AMRAAM-C rakétáit.Külőnben a Kfir gyorsabb és nagyobb teherbirású,mint a Gripen C.Nagyságrendel jobb radarjával és sebességfölényével a tejtermék pilótája tudná meghatározni a harcot.A számáéra kedvezőtlen közelharc elöl meg egyszerűen kitér.
Ugyanez a MODERNIZÁLT,már AESA radaros Gripen C-re már nem érvényes.
Lopakodó gépek amiatt,hogy nem meghatározható a pillanatnyi helyzetük,teljes fölényben vannak.Ehez hozzátesszük az F35 jóvalnagyobb üzemanyagkapacitását és teherbiró képességét,röktön kiviláglik,hogy a Gripen E is csak max béna kacsa az F35tel szemben.mozgó célpont.
Megbocsás,de elemi szinten nincs fogalmad a harcászatrol,a technológiai különbbségekről.Nem,a Kfir nem egy Mirage IIIas.Csak a leszármazottja.Mint ahogy a Mirage F1 (a törzse ugyan az,a hajtóműve annak növelt teljesitményű változata,a futómű és a szárny+visszintes vezérsik új elemek.),de még a Mirage 2000 is.
Ugyanúgy üres nagymellényű hozzáállásod van a romulán F16MLU gépekhez.Nem,ezek nem 1982es állapotú F16A block15 gépek.Holland F16MLU simán leszedte a szerb MiG29est,AMRAAM rakétával.Üzemanyagkapacitása,teherbirása és manőverező készsége nagyobb,mint a mi Gripenjeinké.Elektronikája meg kb egy szinten van vele.
Kb ennyi.Mert ennyi is jol mutatja,hogy nagymellény üres,de legalább a tudatlanok magabiztosságával előadott gúnyolódó dumán kivűl semmi érdemlegeset nem tudsz hozzászolni a témához.
 

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 830
113
Szerintem nincs értelme lecserélni a Grippeneket F-16-ra ha váltanánk más tipusra csak az F-35-k lenne értelme,de szerintem nekünk az túl sokba kerülne vannak fontosabb prioritások mint az F35.
Nem lecserélést írtam. A jelenlegi gépek az utolsó részlet kifizetésével magyar tulajdonba kerülnek. A 2. század lehetne használt, de modernizált F-16. A románoknak, szlovákoknak, bolgároknak is jó, nekünk is megfelelne.Egyszerre 2 típus üzembentartása valóban nem ideális, nyilván ezt kell mérlegelni a katonai és a pénzügyi szempontokra figyelemmel.
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson
G

Galthran

Guest
Igen,a kefir block 60 BVR harcban lenyomná a mi JELENLEGI állapotú Gripenjeinket.ELTA 2053 AESA radarja és Derby-ER rakétái felülmúlják a Gripen mechanikus radarját és AMRAAM-C rakétáit.Külőnben a Kfir gyorsabb és nagyobb teherbirású,mint a Gripen C.Nagyságrendel jobb radarjával és sebességfölényével a tejtermék pilótája tudná meghatározni a harcot.A számáéra kedvezőtlen közelharc elöl meg egyszerűen kitér.
miez a kfir, kinek van ilyen és miért érdekes? :Oo
 
W

Wilson

Guest
Nem lecserélést írtam. A jelenlegi gépek az utolsó részlet kifizetésével magyar tulajdonba kerülnek. A 2. század lehetne használt, de modernizált F-16. A románoknak, szlovákoknak, bolgároknak is jó, nekünk is megfelelne.Egyszerre 2 típus üzembentartása valóban nem ideális, nyilván ezt kell mérlegelni a katonai és a pénzügyi szempontokra figyelemmel.

Szerintem sokkal egyszerűbb még egy század Grippent vennünk sokkal gazdaságosabb lenne mint megteremteni az infrastruktúrát az F-16-k és ugye a két külön tipus üzembentartása is többe kerülne,semmivel sem nyújtanának többet a használt F-16-k mint egy újjabb század Grippen,természetesen ha az F-16-t V szintre modernizálva vennék meg akkor más lenne a helyzet csak,hogy az a helyzet,hogy Sam bácsi k......ra akarom mondani eszméletlenül megkéri az F-16V árát.Láthatjuk a szomszédban a tótoknak is kis tulzással F-35 árban sikerült beszerezni a sólymokat.
 
  • Tetszik
Reactions: Kishuszár and kamm

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
miez a kfir, kinek van ilyen és miért érdekes? :Oo
Elavult téma.2éve úgy nézett ki,hogy a svédek felhasználják a Gripen C-iket az E-k gyártásához-vagyis nem lesz eladó használt C,se komoly modernizációs program.
IAI ajánlat volt a horvátoknak,bulgároknak a Kfir block 60.Korai változata a modernizációs csomagnak megvalósult,a Kfir C10 formájában.80as évek végén gyártott,lekonzervált Kfireket ajálgatnak a zsidók,egy átfogó modernizációs programmal feljavitva(8000óra/30év üzemidö tartalékkall).Öreg,de teherbiró és olcsón üzemeltethető platform,rendkivűl modern harcrendszerekkel.
Én álltam elő azzal,hogyha valóban a térség meghatározó (légi)haderejét akarjuk,akkor az F35öt kell rendszeresiteni,és minimum 4százados légierő kell,2légibázison.De mivel az F35 igencsak drága,gazdasági teherbirás miatt abbol csak 1 század kéne,meg 3század olcsó,de hatékony támogató tipus.Akkor erre a támogatótipusra a Kfir block 60 volt a javallatom.
De közben a svédek mégsem használják fel a Gripen C-iket,hanem piacra dobják őket egy modernizációs programmal frissitve-lényegében az E elektronikájával.Ár mondjuk még ismeretlen.
Jelenlegi gazdasági helyzetben szerintem a talán bevállalható,hogy modernizáltatjuk a meglévő gépeinket,és beszerzünk még 1-2század modernizált Gripen C-t.És rendesen felszereljük őket.
 
  • Tetszik
Reactions: ravenlord
K

kamm

Guest
Jelenleg a nem lopakodó technológiájú gépeknél a harcelektronika a döntő,és a fegyverzet.
Igen,a kefir block 60 BVR harcban lenyomná a mi JELENLEGI állapotú Gripenjeinket.ELTA 2053 AESA radarja és Derby-ER rakétái felülmúlják a Gripen mechanikus radarját és AMRAAM-C rakétáit.Külőnben a Kfir gyorsabb és nagyobb teherbirású,mint a Gripen C.Nagyságrendel jobb radarjával és sebességfölényével a tejtermék pilótája tudná meghatározni a harcot.A számáéra kedvezőtlen közelharc elöl meg egyszerűen kitér.
Ugyanez a MODERNIZÁLT,már AESA radaros Gripen C-re már nem érvényes.
Lopakodó gépek amiatt,hogy nem meghatározható a pillanatnyi helyzetük,teljes fölényben vannak.Ehez hozzátesszük az F35 jóvalnagyobb üzemanyagkapacitását és teherbiró képességét,röktön kiviláglik,hogy a Gripen E is csak max béna kacsa az F35tel szemben.mozgó célpont.
Megbocsás,de elemi szinten nincs fogalmad a harcászatrol,a technológiai különbbségekről.Nem,a Kfir nem egy Mirage IIIas.Csak a leszármazottja.Mint ahogy a Mirage F1 (a törzse ugyan az,a hajtóműve annak növelt teljesitményű változata,a futómű és a szárny+visszintes vezérsik új elemek.),de még a Mirage 2000 is.
Ugyanúgy üres nagymellényű hozzáállásod van a romulán F16MLU gépekhez.Nem,ezek nem 1982es állapotú F16A block15 gépek.Holland F16MLU simán leszedte a szerb MiG29est,AMRAAM rakétával.Üzemanyagkapacitása,teherbirása és manőverező készsége nagyobb,mint a mi Gripenjeinké.Elektronikája meg kb egy szinten van vele.
Kb ennyi.Mert ennyi is jol mutatja,hogy nagymellény üres,de legalább a tudatlanok magabiztosságával előadott gúnyolódó dumán kivűl semmi érdemlegeset nem tudsz hozzászolni a témához.

Total hülyeségeket beszélsz, az eelektronikahoz tokhulye vagyz ez latszik, de ezt mae sokan leszurtuk sszerintem.
Szintugy a zsidok fejlettsegi szintjehez, amit szinten kiveseztem mar, valószínűleg hiaba, mert kozismert, hogy semmi nem ragad meg a fejedben, amit itt olvasol.
Nem baj, a sok elszállt hülyeséget legalabb jo magabiztosan adod elo, az is valami. :D

Veled ellentétben en viszont sosem allitottam semmifele legiharcaszati szaktszakt, te viszont az éktelen hulyesegeidet úgy adod elo, mintha ertenel hozza, pedig hat fogalmad nincs, az eletronikarol biztosan nem, de az is erosen szórakoztató, amikor a fuel tank meretet hozod fel egy 10 perc aoatt keresztulrepulheto orszagban, raadasul ugy, hogy a lenyeg pont ugy, ahogy a zsidok probaltak hekkelgetni, amig nem kaptak europai meg amerikai technikat.
 
K

kamm

Guest
Szerintem sokkal egyszerűbb még egy század Grippent vennünk sokkal gazdaságosabb lenne mint megteremteni az infrastruktúrát az F-16-k és ugye a két külön tipus üzembentartása is többe kerülne,semmivel sem nyújtanának többet a használt F-16-k mint egy újjabb század Grippen,természetesen ha az F-16-t V szintre modernizálva vennék meg akkor más lenne a helyzet csak,hogy az a helyzet,hogy Sam bácsi k......ra akarom mondani eszméletlenül megkéri az F-16V árát.Láthatjuk a szomszédban a tótoknak is kis tulzással F-35 árban sikerült beszerezni a sólymokat.

Ha az 1300 milliárd a szam, akkor az 28-30 E/F meg mondjuk ket GlobalEye. .
 
  • Tetszik
Reactions: Wilson

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 844
4 830
113
Szerintem sokkal egyszerűbb még egy század Grippent vennünk sokkal gazdaságosabb lenne mint megteremteni az infrastruktúrát az F-16-k és ugye a két külön tipus üzembentartása is többe kerülne,semmivel sem nyújtanának többet a használt F-16-k mint egy újjabb század Grippen,természetesen ha az F-16-t V szintre modernizálva vennék meg akkor más lenne a helyzet csak,hogy az a helyzet,hogy Sam bácsi k......ra akarom mondani eszméletlenül megkéri az F-16V árát.Láthatjuk a szomszédban a tótoknak is kis tulzással F-35 árban sikerült beszerezni a sólymokat.
A svédektől használt, de modernizált Grippen beszerzés valószínűleg a pénzügyileg leginkább vállalható döntés lenne. Van üzemeltetési tapasztalat és elkerülnénk a 2 típus párhuzamos fenntartását. A használt F-16-os az egy lehetséges alternatíva: mivel a következő években rengeteg F-16-s lesz eladó, várható, hogy az ára is lent lesz. Afrikai, ázsiai diktatúráknak meg nem hiszem, hogy el fogják adni (USA engedély kell a továbbértékesítéshez), így sok vevő nem lesz. Jó pozícióból tárgyalhatnánk. Egyébként a mi Gripenjeinkre is lehetne vevőt találni pl. a horvátokat. A Gripen E az teljesen értelmetlen szerintem: ha újat veszünk az csak F-35 lehet.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 951
30 826
113
A svédektől használt, de modernizált Grippen beszerzés valószínűleg a pénzügyileg leginkább vállalható döntés lenne. Van üzemeltetési tapasztalat és elkerülnénk a 2 típus párhuzamos fenntartását. A használt F-16-os az egy lehetséges alternatíva: mivel a következő években rengeteg F-16-s lesz eladó, várható, hogy az ára is lent lesz. Afrikai, ázsiai diktatúráknak meg nem hiszem, hogy el fogják adni (USA engedély kell a továbbértékesítéshez), így sok vevő nem lesz. Jó pozícióból tárgyalhatnánk. Egyébként a mi Gripenjeinkre is lehetne vevőt találni pl. a horvátokat. A Gripen E az teljesen értelmetlen szerintem: ha újat veszünk az csak F-35 lehet.
Azok az európai F16ok a80as években lettek gyártva,és ellentétben a leállitott Kfirekkel,ki lettek elég rendesen repülve.Nem érdemes modernizálni őket.Újabb C/D gépeket az USA a jelenlegi tervel szerint kirepüli saját maga az élettartam végéig.Gyakorlatilag olyan üzlet lenne,mint a Mihu felújitás.Mint lehetséges ellenfelet,nem becsűlném le őket,de mint hosszútávú megoldás,nem venném igénybe.Ne essünk a romulánok csabdájába.
Gripen C-kbe jóval több az üzemeltetési tartalék.Érdemes őket modernizálni.Főleg,ha az utolsónak gyártott gépeket vesszük meg.