A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Azok az európai F16ok a80as években lettek gyártva,és ellentétben a leállitott Kfirekkel,ki lettek elég rendesen repülve.Nem érdemes modernizálni őket.Újabb C/D gépeket az USA a jelenlegi tervel szerint kirepüli saját maga az élettartam végéig.Gyakorlatilag olyan üzlet lenne,mint a Mihu felújitás.Mint lehetséges ellenfelet,nem becsűlném le őket,de mint hosszútávú megoldás,nem venném igénybe.Ne essünk a romulánok csabdájába.
Gripen C-kbe jóval több az üzemeltetési tartalék.Érdemes őket modernizálni.Főleg,ha az utolsónak gyártott gépeket vesszük meg.

A hasznalt F16-osok kidobott penz, ez egyertelmu. Viszont masoktol Gripent venni ugyanolyan mellefogas lenne.

A svédektől használt, de modernizált Grippen beszerzés valószínűleg a pénzügyileg leginkább vállalható döntés lenne. Van üzemeltetési tapasztalat és elkerülnénk a 2 típus párhuzamos fenntartását. A használt F-16-os az egy lehetséges alternatíva: mivel a következő években rengeteg F-16-s lesz eladó, várható, hogy az ára is lent lesz. Afrikai, ázsiai diktatúráknak meg nem hiszem, hogy el fogják adni (USA engedély kell a továbbértékesítéshez), így sok vevő nem lesz. Jó pozícióból tárgyalhatnánk. Egyébként a mi Gripenjeinkre is lehetne vevőt találni pl. a horvátokat. A Gripen E az teljesen értelmetlen szerintem: ha újat veszünk az csak F-35 lehet.

Szerintem 1000-300 milliardert hasznalt, előző generációs gépeket venni vetseg lenne.
Ha mondjuk SZAZAT :D vennenk, akkor talan lenne ertelme, amugy nem sok.

Teljesen logikusnak tunik az E/F hozzaadasa a meglevokhoz, mondjuk ket szazad, minden jóval felszerelve (Meteor stb), igy akarmelyik környező F16 flottaval elbirnak.
A jelenlegi Gripeneink modernizalasa utana raer, barmikor meg lehet rendelni, csak olcsobb lesz.

Inkabb jojjon ket szazad E/F es mellejuk minden, ami kellhet, azzal legalabb husz evre feladtuk a lecket a szomszedoknak, mind a gepek szamaban, mind minosegeben a harom szazad egyutt a lengyelek mogott vidaman a masodik legerosebb legiero lenne egesz Kozep-Europaban.
 
  • Tetszik
Reactions: Király Fika

Azzurro

Well-Known Member
2018. november 25.
1 830
4 757
113
A hasznalt F16-osok kidobott penz, ez egyertelmu. Viszont masoktol Gripent venni ugyanolyan mellefogas lenne.



Szerintem 1000-300 milliardert hasznalt, előző generációs gépeket venni vetseg lenne.
Ha mondjuk SZAZAT :D vennenk, akkor talan lenne ertelme, amugy nem sok.

Teljesen logikusnak tunik az E/F hozzaadasa a meglevokhoz, mondjuk ket szazad, minden jóval felszerelve (Meteor stb), igy akarmelyik környező F16 flottaval elbirnak.
A jelenlegi Gripeneink modernizalasa utana raer, barmikor meg lehet rendelni, csak olcsobb lesz.

Inkabb jojjon ket szazad E/F es mellejuk minden, ami kellhet, azzal legalabb husz evre feladtuk a lecket a szomszedoknak, mind a gepek szamaban, mind minosegeben a harom szazad egyutt a lengyelek mogott vidaman a masodik legerosebb legiero lenne egesz Kozep-Europaban.
Pont az a lényeg, hogy a használt Gripen vagy F-16-os nem kerülne 1000 milliárdba és jutna a szárazföldi erők fejlesztésére is. A hazai légierőnek a szomszédos országok viszonylatában kell versenyképesnek lenni. A modernizált F-16 minden további nélkül megfelelne ennek a követelménynek. A Gripen E az teljesen értelmetlen: semmivel nem lenne olcsóbb és főleg nem lenne képességben ugyanott, mint az 5. generációs F-35 ami - akárcsak korábban az F-16 - a Nato alap vadászgépe lesz.
 
W

Wilson

Guest
Pont az a lényeg, hogy a használt Gripen vagy F-16-os nem kerülne 1000 milliárdba és jutna a szárazföldi erők fejlesztésére is. A hazai légierőnek a szomszédos országok viszonylatában kell versenyképesnek lenni. A modernizált F-16 minden további nélkül megfelelne ennek a követelménynek. A Gripen E az teljesen értelmetlen: semmivel nem lenne olcsóbb és főleg nem lenne képességben ugyanott, mint az 5. generációs F-35 ami - akárcsak korábban az F-16 - a Nato alap vadászgépe lesz.

Szerintem most nem a legfontosabbak a Gripenek,most az a legfontosabb,hogy valósuljanak meg a szárazföldi beszerzések és javuljanak a katonák életkörülményei 2026-n ugye lejár a lízing,addig vagy akkortól kezdve a meglévő Gripenjeinket érdemes lenne modernizálni.És ha úgy döntenek hogy felállítanak még egy századot akkor arra a legolcsóbb megoldás az lenne,ha a svédek lecserélt Gripen C-t vennénk meg tőlük,természetesen modernizálva,és majd 2035-2040 táján lecserélhetjük a Gripenjeinket egy másik típusra. Visszatérve még egy mondat erejéig a jelenlegi Gripen flottánkhoz,egyszerűen érthetetlen számomra miért nem képesek normális beton fedezékeket építeni a számukra,szerintem jelenleg a fegyverzet fejlesztésük mellett ez lenne a legsürgetőbb teendő velük kapcsolatban.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
A hasznalt F16-osok kidobott penz, ez egyertelmu. Viszont masoktol Gripent venni ugyanolyan mellefogas lenne.
Szóval az van,hogy annyira fogalmatlan vagy,amennyire csak lehet.Gripen E nem jelent generációs ugrást.Azt kizárólag az F35 jelent.Nincs másik 5. generációs megvásárolható gép a piacon.
Gripen A-C az F16A-C analógjai,csak 10,uszkve 20 év késéssel,és jóval kisebb teljesitménnyel.Gripen E a Rafal és az F16E analógja,szintén jókora időbeli késéssel.F16V szintjét nem éri el,mert egy kisebb,gyengébb gép.F35 mellet meg egy agyaggalamb.
Gripen tulajdonképpen egy 70es évekbeli BAe terv megvalósult változata.Semmi köze az 5.generációhoz.Gripen E mint repülőgép,még az F16A teljesitményétől is elmarad.Elektronikailag ugyan megközeliti,de nem éri el, az F35öt,Konstrukciósan és harcászati teljesitményben meg reménytelenül elmarad.Viszont árban meg kb ugyanott van.
Vagyis akinek nincs rá politikai oka,az nem vesz Gripen E-t.



Szerintem 1000-300 milliardert hasznalt, előző generációs gépeket venni vetseg lenne.
Ha mondjuk SZAZAT :D vennenk, akkor talan lenne ertelme, amugy nem sok.

Teljesen logikusnak tunik az E/F hozzaadasa a meglevokhoz, mondjuk ket szazad, minden jóval felszerelve (Meteor stb), igy akarmelyik környező F16 flottaval elbirnak.
A jelenlegi Gripeneink modernizalasa utana raer, barmikor meg lehet rendelni, csak olcsobb lesz.

Inkabb jojjon ket szazad E/F es mellejuk minden, ami kellhet, azzal legalabb husz evre feladtuk a lecket a szomszedoknak, mind a gepek szamaban, mind minosegeben a harom szazad egyutt a lengyelek mogott vidaman a masodik legerosebb legiero lenne egesz Kozep-Europaban.
Szóval az van,hogy annyira fogalmatlan vagy,amennyire csak lehet.Gripen E nem jelent generációs ugrást.Azt kizárólag az F35 jelent.Nincs másik 5. generációs megvásárolható gép a piacon.
Gripen A-C az F16A-C analógjai,csak 10,uszkve 20 év késéssel,és jóval kisebb teljesitménnyel.Gripen E a Rafal és az F16E analógja,szintén jókora időbeli késéssel.F16V szintjét nem éri el,mert egy kisebb,gyengébb gép.F35 mellet meg egy agyaggalamb.
Gripen tulajdonképpen egy 70es évekbeli BAe terv megvalósult változata.Semmi köze az 5.generációhoz.Gripen E mint repülőgép,még az F16A teljesitményétől is elmarad.Elektronikailag ugyan megközeliti,de nem éri el, az F35öt,Konstrukciósan és harcászati teljesitményben meg reménytelenül elmarad.Viszont árban meg kb ugyanott van.
Vagyis akinek nincs rá politikai oka,az nem vesz Gripen E-t.
 
W

Wilson

Guest
Szóval az van,hogy annyira fogalmatlan vagy,amennyire csak lehet.Gripen E nem jelent generációs ugrást.Azt kizárólag az F35 jelent.Nincs másik 5. generációs megvásárolható gép a piacon.
Gripen A-C az F16A-C analógjai,csak 10,uszkve 20 év késéssel,és jóval kisebb teljesitménnyel.Gripen E a Rafal és az F16E analógja,szintén jókora időbeli késéssel.F16V szintjét nem éri el,mert egy kisebb,gyengébb gép.F35 mellet meg egy agyaggalamb.
Gripen tulajdonképpen egy 70es évekbeli BAe terv megvalósult változata.Semmi köze az 5.generációhoz.Gripen E mint repülőgép,még az F16A teljesitményétől is elmarad.Elektronikailag ugyan megközeliti,de nem éri el, az F35öt,Konstrukciósan és harcászati teljesitményben meg reménytelenül elmarad.Viszont árban meg kb ugyanott van.
Vagyis akinek nincs rá politikai oka,az nem vesz Gripen E-t.

Szerintem még mielött pálcát törsz a Gripen E felett azt javaslom olvasd el,hogyan értékelték a finnek a vadászgép tenderjukhöz kapcsolódó nemrég lezajlott tesztsorozatuk kapcsán.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm
K

kamm

Guest
Szerintem most nem a legfontosabbak a Gripenek,most az a legfontosabb,hogy valósuljanak meg a szárazföldi beszerzések és javuljanak a katonák életkörülményei 2026-n ugye lejár a lízing,addig vagy akkortól kezdve a meglévő Gripenjeinket érdemes lenne modernizálni.És ha úgy döntenek hogy felállítanak még egy századot akkor arra a legolcsóbb megoldás az lenne,ha a svédek lecserélt Gripen C-t vennénk meg tőlük,természetesen modernizálva,és majd 2035-2040 táján lecserélhetjük a Gripenjeinket egy másik típusra. Visszatérve még egy mondat erejéig a jelenlegi Gripen flottánkhoz,egyszerűen érthetetlen számomra miért nem képesek normális beton fedezékeket építeni a számukra,szerintem jelenleg a fegyverzet fejlesztésük mellett ez lenne a legsürgetőbb teendő velük kapcsolatban.

Minjt irtam, hasznalt Gripeneket - avagy meg szarabb levedlett F-16-osokat - venni egy penzkidobas, raadasul akkor aztan biztosan sehol nem leszunk 15 ev mulva masokhoz kepest.
Ez prioritasnak latom berendelni a ket uj E/F szazadot, mert az masik 5 ev, mire elkezdenek jonni es kesobb is raer a jelenlegi brigad upgradeje onnantol.
Te forditva latod inkabb, ebben is van racio.
A HM deklaraltan uj technikat vesz, nem hasznaltat, szoval sanszos, hogy inkabb felem hajlik a tervuk. :)
A fedezekben igazad van, de szerintem azon dolgoznak.
 
K

kamm

Guest
Szerintem még mielött pálcát törsz a Gripen E felett azt javaslom olvasd el,hogyan értékelték a finnek a vadászgép tenderjukhöz kapcsolódó nemrég lezajlott tesztsorozatuk kapcsán.

Teljesen mindegy, mert nem erti az egesz koncepciot, keptelen elszakadni a "4th gen versus 5th gen" amerikai sajtoanyagoktol.
 
W

Wilson

Guest
Minjt irtam, hasznalt Gripeneket - avagy meg szarabb levedlett F-16-osokat - venni egy penzkidobas, raadasul akkor aztan biztosan sehol nem leszunk 15 ev mulva masokhoz kepest.
Ez prioritasnak latom berendelni a ket uj E/F szazadot, mert az masik 5 ev, mire elkezdenek jonni es kesobb is raer a jelenlegi brigad upgradeje onnantol.
Te forditva latod inkabb, ebben is van racio.
A HM deklaraltan uj technikat vesz, nem hasznaltat, szoval sanszos, hogy inkabb felem hajlik a tervuk. :)
A fedezekben igazad van, de szerintem azon dolgoznak.

Én amúgy arra hajlok,hogy a belátható időn belül csak akkor lesz újjabb vadász századunk,ha például átveszuk a horvát légtér védelmét is.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm and LMzek 2.0

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 787
30 565
113
Szerintem még mielött pálcát törsz a Gripen E felett azt javaslom olvasd el,hogyan értékelték a finnek a vadászgép tenderjukhöz kapcsolódó nemrég lezajlott tesztsorozatuk kapcsán.
A finneknek stratégiai okbol nem reális opció az F35.Nem azért,mert az amerikaiak nem adnák el nekik,hanem mert semlegesek és az oroszok szomszédai.Az F35 de facto NATO tagságot jelentene az oroszok szemében.
 
K

kamm

Guest
A finneknek stratégiai okbol nem reális opció az F35.Nem azért,mert az amerikaiak nem adnák el nekik,hanem mert semlegesek és az oroszok szomszédai.Az F35 de facto NATO tagságot jelentene az oroszok szemében.

Szerintem mar eleve igy all a dolog, viszont a finnek fenyegetve erzik magukat, nem fognak szegyelloskodni.
 

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Elavult téma.2éve úgy nézett ki,hogy a svédek felhasználják a Gripen C-iket az E-k gyártásához-vagyis nem lesz eladó használt C,se komoly modernizációs program.
IAI ajánlat volt a horvátoknak,bulgároknak a Kfir block 60.Korai változata a modernizációs csomagnak megvalósult,a Kfir C10 formájában.80as évek végén gyártott,lekonzervált Kfireket ajálgatnak a zsidók,egy átfogó modernizációs programmal feljavitva(8000óra/30év üzemidö tartalékkall).Öreg,de teherbiró és olcsón üzemeltethető platform,rendkivűl modern harcrendszerekkel.
Én álltam elő azzal,hogyha valóban a térség meghatározó (légi)haderejét akarjuk,akkor az F35öt kell rendszeresiteni,és minimum 4százados légierő kell,2légibázison.De mivel az F35 igencsak drága,gazdasági teherbirás miatt abbol csak 1 század kéne,meg 3század olcsó,de hatékony támogató tipus.Akkor erre a támogatótipusra a Kfir block 60 volt a javallatom.
De közben a svédek mégsem használják fel a Gripen C-iket,hanem piacra dobják őket egy modernizációs programmal frissitve-lényegében az E elektronikájával.Ár mondjuk még ismeretlen.
Jelenlegi gazdasági helyzetben szerintem a talán bevállalható,hogy modernizáltatjuk a meglévő gépeinket,és beszerzünk még 1-2század modernizált Gripen C-t.És rendesen felszereljük őket.
6-8 század kefir, és 50 B-52-es. Az kell a magyarnak, meg az általad leírtak. Legalább tizennyolc repülőtér az ország minden pontjára és 32000 fős légierő. Béláim gondolkodjunk!
 
W

Wilson

Guest
A finneknek stratégiai okbol nem reális opció az F35.Nem azért,mert az amerikaiak nem adnák el nekik,hanem mert semlegesek és az oroszok szomszédai.Az F35 de facto, NATO tagságot jelentene az oroszok szemében.

Már korántsem ugyanaz a történet mint a hidegháború idején amikor a finnek kínosan ügyeltem arra,hogy ne bőszítsék fel az SZU-t most némileg megváltozott a helyzet.A finnek vadászgép választását,vásárlását nem a geopolitikai helyzet,hanem a gépek teljesítménye,üzemeltetési mutatója és nem utolsó sorban a gépek ára fogja meghatározni.
 

blogen

Well-Known Member
2010. április 20.
15 993
26 477
113
Már korántsem ugyanaz a történet mint a hidegháború idején amikor a finnek kínosan ügyeltem arra,hogy ne bőszítsék fel az SZU-t most némileg megváltozott a helyzet.A finnek vadászgép választását,vásárlását nem a geopolitikai helyzet,hanem a gépek teljesítménye,üzemeltetési mutatója és nem utolsó sorban a gépek ára fogja meghatározni.
Azóta a finnek tagjai lettek a második legfontosabb nyugati szövetségi rendszernek, az Európai Úniónak. Tetszik, nem tetszik a finn semlegesség nem létezik többé.
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Szeritnetek kerekesnél a Rheinmetall Agilis nem lehet opció?

Egy Lynx-Agilis páros nyilván elég jól együtt tudna működni.
 

geseft

Well-Known Member
2019. február 20.
442
1 458
93
Szeritnetek kerekesnél a Rheinmetall Agilis nem lehet opció?

Egy Lynx-Agilis páros nyilván elég jól együtt tudna működni.
Kérdés, hogy milyen Agilisről beszélsz? Mert az egy rhm-román közös projekt lett volna, ami végül csak a tervezőasztalig jutott el. Ha meg egy ilyenbe gondolkodunk mi is közösen az rhm-el, akkor adjunk már neki egy élhetőbb nevet könyörgöm :D
 

tarzaan

Well-Known Member
2014. március 25.
11 489
14 279
113
Kérdés, hogy milyen Agilisről beszélsz? Mert az egy rhm-román közös projekt lett volna, ami végül csak a tervezőasztalig jutott el. Ha meg egy ilyenbe gondolkodunk mi is közösen az rhm-el, akkor adjunk már neki egy élhetőbb nevet könyörgöm :D


Arra gondolok. Szeritnem azt hamar megcsinálnák.

Nekünk meg kis átalakítással pont jó lenne.

Úszóképes, nyilván az interoperatibilitás a Lynx-elis gyerekjáték lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

geseft

Well-Known Member
2019. február 20.
442
1 458
93
Arra gondolok. Szeritnem azt hamar megcsinálnák.

Nekünk meg kis átalakítással pont jó lenne.

Úszóképes, nyilván az interoperatibilitás a Lynx-elis gyerekjáték lenne.
Annyi, hogy ezzel a felállással a szárazföldi erők gerincét két olyan típus adná, amelyek nincsenek túl a gyermekbetegségein. Egyedül szerintem az Rhm nem fogja amúgysem kifejleszteni, annyit nem rendelnénk, hogy megérje nekik ( vagy nekünk ) .
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 119
45 453
113
Szeritnetek kerekesnél a Rheinmetall Agilis nem lehet opció?

Egy Lynx-Agilis páros nyilván elég jól együtt tudna működni.
A fő probléma az Agilis-szel is az, hogy egyedüli rendszeresítői lennénk, viszonylag kis példányszámmal (max. 2-400db). Ez nem könnyítené meg az üzemeltetést. Arról nem is beszélve, hogy az Agilis még ott sem tart, mint a Lynx.
Ezzel szemben AMV-ből meg Boxerből pár éven belül típusonként is 2000+ fog rohangálni a terepen. Mindkettő megjárta már a harctereket is. Szerintem nem nagyon van miről beszélni.