A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Nem csak beolvasztották őket? Dudi?

1993-as alakulása után vagy 5x lett átszervezve, és átnevezve, majd bevonták a tataiak alá.
Végül 2015. december 31-én éjfélkor megszűnt. Az alakulat a MH 34. Bercsényi László Különleges Műveleti Zászlóalj bázisán létrehozott MH 2. vitéz Bertalan Árpád Különleges Rendeltetésű Ezred kötelék zászlóalja lett.
 
  • Tetszik
Reactions: endre and Crusader

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 381
113
Csaknem harminc százalékát fejlesztésekre költhetik a honvédelmi költségvetésnek jövőre – jelentette be Benkő Tibor. A honvédelmi miniszter az M1 aktuális csatorna hétfő reggeli műsorában emlékeztetett arra is: 2021-ben 162 milliárd forinttal többet fordíthatnak honvédelemre.

Benkő Tibor honvédelmi miniszter az M1 aktuálius csatornán emlékeztetett arra, hogy jövőre 162 milliárd forinttal magasabb lesz a honvédelmi költségvetés, és a 778 milliárd forint 25-30 százalékát fejlesztésekre fordítják. Kiemelte: 2021-re már 1,66 százalék lesz a honvédelmi kiadások GDP-hez viszonyított aránya, így egyre közeledünk a NATO által elvárt kétszázalékos mértékhez.


A miniszter azt mondta: a jövő évi költségvetés elsősorban a családok támogatásáról, emellett a gazdaság újraindításáról szól, de kiemelten fontos a biztonság is. A honvédelmi és haderőfejlesztési programot is azért indították el, hogy a biztonságot hosszú távra garantálják.

Benkő Tibor jelezte, hogy a beszerzések is folytatódnak, hamarosan érkeznek például a Leopard típusú kiképző harckocsik. Kitért arra is, hogy a katonák a járványügyi készültségi idején is folytatják feladataikat, járőrőznek, fertőtlenítenek, segítik a humanitárius korridorok biztosítását. A honvédség részt vesz a munkahelyteremtési programban is; háromszor ezer embernek biztosít átmeneti foglalkoztatási formát. Az első nyolcszáz ember július elsejétől már munkaviszonyban van, fizetést kap.

Benkő Tibort kérdezték a budapesti honvédkórház parancsnokáról is. A miniszter közölte: az eddigi parancsnok Kun Szabó István a Köztársasági Elnöki Hivatalba kerül, mivel onnan Szegő László az Egyesült Államokba megy, ott fog szolgálni. Emiatt most megbízták az orvos igazgatót, Wikonkál Norbertet a feladatok ellátásával. Az új kórházparancsnokot szeptemberben nevezhetik ki.
https://magyarnemzet.hu/belfold/benko-tibor-folytatodik-a-haderofejlesztes-8339874/
A bizottsági ülésen eldöntött 3.000 milliárdos fejlesztés nem került szóba?
Legközelebb dobjon egy mailt interjú előtt egy riporter és a 3 legfontosabb kérdést összedobjuk. Vazze.....
 
  • Tetszik
Reactions: kamm

tonyo

Well-Known Member
2017. június 23.
5 376
7 860
113
És mi van, ha Erdély román többségű területein kell békefenntartó járőrözést végezni? Akkor kell majd több 100db. Erre nem gondoltál. Pedig könnyen megeshet. Sose tudni mikor állnak át, és akkor mozoghat a határ.
Látom még egyeseknél még mindig erdélyi járőrözést viziolnának. Sztem öröljünk majd annak is ha bármilyen konfliktus esetén nem fognak újabb darabot kiszakítani belőlünk. Sajnos a határokat nem mi fogjuk eldönteni, hanem a nagyok és az érdekeik.
 
K

kamm

Guest
A bizottsági ülésen eldöntött 3.000 milliárdos fejlesztés nem került szóba?
Legközelebb dobjon egy mailt interjú előtt egy riporter és a 3 legfontosabb kérdést összedobjuk. Vazze.....

Viszont a 25-30% igazabol kevesebb, mint az eddigi 33% arany... mondjuk 30% is 233 milliard lesz jovore es meg iden nemigen vettunk semmi nagyot az idei 185 milliardos fejlesztési keretbol, nem?
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 041
30 944
113
Elöljáróban a gazdasági válságtól lehet félni - ez valós "fenyegetés". Amennyire jól látom, akkor eléggé elkötelezettek a döntéshozók a Z2026 -al kapcsolatban - a lényegi elemekre elképzelhető, hogy nem lesz kihatással. A "gazdasági válság" -al kapcsolatban egy F35 terv esetén jobban félnék. Pláne mivel, ha azt valóban hatékonyan ki szeretnénk használni, akkor:

- a gép ára egy dolog, de az üzemeltetés (nem csak a repóra) az egy "másik dimenzió" a Gripen -hez képest. Új logisztika, hangár, kiképzés, célszerszámok illetve egyéb kompabilitási kérdések,
- minimum 2 században kellene gondolkodni, de inkább több. A mennyiségnek olyan vonatkozása is van. hogy egy század air-policing -re (légtérrendészkedésre) elég. Légifölény kivívásához (+ egyebek) meg sajnos a mennyiségi vonal is kell. Fegyverzetből is (nemcsak AA, de AG is. BVR -estül meg sikló bombástúl ...).
- szenzorfúzió, nagyon modern haderő és az eszközök integrált módon képesek lennének együttdolgozni a hazai F35 a radarrendszerekkel/légvédelemmel/földi egységekkel (más repülőegységekkel - pl. amennyiben a 14 Gripen marad) stb. stb. Drónok (ebből még nemsokminden van). Ugye az F35 mérsékeltebben hatékony - csak a példa kedvéért a tucatnyi T72 -vel, a százas nagyságrendben leledző BTR -ekkel, meg a 6 db D20 -al ...
- igazából légi utántöltés és AWACS -ek egyebek is az "ajánlott" kategóriában vannak.
- amennyiben a Gripen -hez hasonló rendelkezésre állás (harckészséget is ideértve) kell - ráadásul stealth -el, akkor az horror összeg, ráadásul a több százados légierőt alapul véve. Hülye példa (F35 -nél nem tudom pontosan mi újság), de az USA -ban a belföldön állomásoztatott F22 -k közül töredék az ami stealth képes (nekünk kb. ez lenne a fő szempont). Ez bizony jelenti a felületi csavaroktól (abból melyiket) kezdve, a sérült festék javítását stb. de még az eltérő karbantartási- és egyéb feladatokat is. Még egyszer - ez egy USA jellegű (ráadásul Ők a gyártó és a fő üzemeltető ország is) ország számára kérdés ...

Na ezek így együtt már "hümmögésre" adhatnának okot egy gazdasági válság esetén. Pláne, ha alternatívának egy Gripen továbbüzemeltetés van - vagy akár a csehekkel kézzelfogva együtt kezdenénk el alkudni további C/D vagy akár E/F századokra (ugye az is benne van, hogy egyik ország ezt választja - a másik amazt). Ne felejtsük - azért ez a svédeknek két fontos referenciaország és ráadásul európai. Nem vagyok 100% biztos, hogy a brazil Gripen E biznisz ennyire simán összejött volna mondjuk nélkülünk (a Dél-Afrika és a maláj vonal - több érdekes részletkérdés miatt nem nyom akkorát a latba valószínűleg). Akár a finneket is ide lehet venni majd e téren ... Szerintem, ha mindkét fél (cseh/magyar - svéd) érdekelt, akkor ki lehet találni egy értelmes árat ... A kebabos kocsik meg valószínűleg a Gripen -ekhez viszonyítva is nagyságrendileg kerülnének kevesebbe - nemhogy az F35 -nél. Azaz a kebabos kocsik valószínűleg jóval "gazdasági válság állóbbak", mint a vadászgépek (legyen az akár bármelyik) ...


A kebabos kocsi témakör. Igazából erre szerettem volna válaszolni, de az F35 -ös rész lehet elviszi a show -t ... Ugye ezeket alapvetően ide gondolom én, mint laikus:

- missziók. Volt is említve. KFOR, EUFOR, esetleg a szakállasokhoz ... + itthoni felkészülés ezekre ... Ez tetemes mennyiséget is elvihet az érintett mennyiségből.
- "belügyesekhez". Pl. TEK, hogy ne a fekete BTR -ekkel kelljen pózolni pl. a reptér mellett - avagy akár a határnál fennforgás esetére. Akár vonuláshoz (itt pl. a NAV akciócsoportja is akár stb.). A rendőrség határ készenlétiseihez (vagy mi), hogy ne a három "szakadt" hmmwv -vel kelljen a kamerák előtt járkálni. Félreértés ne essék - maradhatnak, de elképzelhető, hogy kell több. Katasztrófavédelem - fogalmam sincs (páncélvédettség ott nem annyira lényeg, de volt már rá példa, hogy katonai járgányok ott voltak "bújtatva").
- ÖTT COIN -ra? Mondjuk nem egyedüli járműként (BTR -ekből kapnak valószínűleg bőven). ÖMT - nem tudom, majd egy katona megszakérti mekkora értelme lenne, mint alapjármű valamihez,
- általánosságban: SRAM, Mistral (, ATGM?) stb. hordozó. A NASAMS -nak nálunk mi lenne a hordozó platformja (ezt nem tudom illetve azt sem, hogy megfelelő lenne-e)? Mentő, vegyivédelmi - esetleg híradós, parancsnoki ilyesmi. Általánosságban COIN -ra - ahogy írod is: "csendőrezred" ...
- még általánosabban kb. mindenhova ahol most G Merci vagy Hmmwv van a fentebbieken kívül.
Nohát akkor ahogy én gondolkodám erről.
F35 egy kulcselem,amire épülhet a többi.Olyan képességei vannak,ami mással nem,vagy igen nehezen és drágán pótolható.Drága,de mennyibe kerűl,ha egy F35 géppár által elvégezhető munkát másképpen akarunk elvégezni?Mondjuk kiiktatni egy hidat az ellen mélységében(utánpótlás,erősités utjának elvágása).Az ilyen célpontot biztos,hogy védik.Oláhok,szerbek olyan nagyhatótávolságú légvédelmi rakétarendszert terveznek beszerezni,ami képes leszedni egy harcászati BMet(ennyit az ATCMSről,de 300km-en túli cél esetén eleve szóba se jöhet),ukuknak,oroszknak meg már van.Át kell hozzá törni a légvédelmet.Gripen esetén ehez a támadó géppáron kivűl kell egy légvédelem lefogó/elnyomó kötelék,és egy védővadász kiséret(amit szintén védeni kell a légvédelmi rakétáktól).Gripen üzemanyagkapacitása és teherbirása is jóval kisebb.beszűkűlt manőverlehetőség,tartálygép kell(amit megint csak védeni kell).Egy ilyen kötelék irányitásához már nem ártana egy AWACS se.....F35ből meg egy géppár,a nagyobb hatótáv miatt akár rejtett(ebb) útvonalon,váratlan irénybol,odarepűl (vagy legalábbis a bevetett fegyver inditási távolságáig),kiiktatja a célt,és hazarepűl.
Melyik az olcsóbb?Egy összetett támadókötelék,aminél még igy is több esély van a gépveszteségre,vagy az F35 géppár?Arrol nem is szólva,hogy egy feladat leköti a légikapacitás nagyját...
Mo reális légierő igénye valódi országvédelmi képességhez minimum 2ezred.Jó sok pénz.Ezért is mondtam,már a tejtermék kapcsán is,hogy 2tipusos légierő kéne.Egy erősitett,18gépes F35század(a dárda hegye),meg egy támogató tipus,3század mennyiségben(a dárda teste),aminek jóval olcsóbb kell hogy legyen az összköltsége,mint az F35é.Minimum fele,de inkább harmada.2-3éve egyetlen a (költség)kritériumoknak megfelelő tipus volt a piacon,a Kfir block 60.Mázlink van,dobra kerűlnek a svéd Gripen C-k,és van hozzájuk modernizációs opció is.A meglévő századunk mellé most beszerezhetünk még kettőt,és egységesen modernizálhatjuk őket.Hallelúja!
Viszont válság van.Nem kicsi.F35 vásárlást egyenlőre jegelném.Inkább lefoglalnám a legifjabb svéd C gépeket,és a Gripenek modernizációjára figyelnék.
Kebabos kocsik nehezzek,magassak,nem túl jó terepjáró képességűek.Nem is úsznak.Felderitőnek pedig elég mozgékony tipus kéne.....
A nehéz dd(de a közepesnek is) harci elemeinek a dd alap harceszközeihez fogható terepjáró képességgel kell birniuk.Különben vagy leszakadnak tőlük,vagy azok kénytelenek visszafogniuk magukat a leggyengébb láncszem szintjére.Vagyis a nehéz(közepes) dd szervezetében ott van helyük,ahol a terepjáró szintjüknek megfelelő elemek vannak-a hadtáp teherautói mellet,azok védelmében.Oda is kell némi légvédelem,páncélelháritó képesség különben.Az ellen könnyedén meg tud kerülni egy karcsú dd-t,és kijut a hadtápkörletekhez.Kell annak is a védelem.
Határörizetre békeidőben nem kell páncélozott jármű.Migráncsok azért nem portyázó akindzsik.
Ennek ellenére én feleleveniteném a határvadász osztályok rendszerét,ahol jók is lennének a kebaboskocsik.
Ha a belbiztonsági erőknek komoly mennyiségű páncélozott járműre van szükségük,akkor már bajban van a haza.Polgárháborúnak hivott bajban.Nem 1924et irunk,nincs szükség rejtett hadrendre.Se KGB belügy ezredere.(bár a vajda diktatúraépitése még elhozhatja ezt az állapotot).Nem kell százas tétel belbiztonsági célra.
Ezzel az önkéntes tartalékosi rendszerrel szerintem nagyon túlszámoltok.Az ilyen célra használható(nemrég leszerelt szerződésesek) részeit simán felszivják a műveleti dd-ok,a gyengén kiképzet(vagy már amortizálódott kiképzésű)részeinek meg semmi keresnivalója manőverező páncéloscsatában.Csak golyófogok lennének.Hátráltatói a saját erőknek.
Ha meg kell halni a Hazáért,hát meg kell halni.De inkább haljon meg az ellenség a sajátjáért...Amúgy is fogy a magyar,ne hajtsunk értelmetlenűl vágóhidra embereket.
Páncéltörő századra,osztályra szükség van.Felhivnám a figyelmet,hogy már a BMP.1,AMX-10P,stb rendelkezett ATGMel,valamiért mégse oszlatták fel a dedikált páncélvadász egységeket....Talán pont azért,mert dedikált páncélvadász egységek.Ebböl a szempontbol nagyobb tűzerővel rendelkeznek,több,jobb minőségű,nagyobb,nagyobb erejű és hatótávú rakétákkal.Ne szüntessük meg őket.Viszont ezeknek is legalább olyan manőverezési képesség kell,mint az ellen főerejét alkotó járműveknek.De inkább jobb.Kebabos kocsik nem igazán felelnek meg ezen kritériumnak.Az extra nagy hatótávú,NLOS jellegű eszközök hordozójának még úgyahogy megfelelnek,de azoknek is kérnék az ékekkel együthaladni tudó hordozót is.
Szóval hacsak nem élesztjük fel a határvadász osztályok rendszerét(én megtenném.A közelmult háborúinak egyik tanulsága,hogy szükség van a török időkben végvidéki aprólékharcnak hivott tevékenységre kialakitott csapatokra),nem igazán találok helyet jelenleg több százas nagyságrendben kebabos kocsiknak.A misszós és belügyi feladatok nem igényelnek többszázast tételt,és a Gmercik leváltására sem kell annyi.Sőt.Ami azt illeti,a Gmercik egy részét új Gmercivel váltanám le.Nem kell mindenkinek 10tonnás kocsival rohangásznia,főleg nem békeidőben.
 
  • Tetszik
Reactions: ibanez de bobadilla

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 868
91 381
113
Maradnak a T–72-esek is
Azt is elmondta, hogy a Leopard 2 A4HU érkezésével a T–72-es harckocsik továbbra is hadrendben maradnak, kettős üzemeltetést terveznek addig, amíg a még modernebb Leopard 2 A7+HU harckocsik is beérkeznek, ezt követően a sorsuk majd kormányzati döntést követően dől el.

https://magyarnemzet.hu/belfold/fel...en-a-magyar-honvedseg-a-leopardokkal-8338680/
Nem felszítva a vitát csak a tények kedvéért. Ez azt jelenti 2024-25-ig a T-72 mindenképpen marad. Ha van is szakmai javaslat, a döntés még nyitott. Szal akár 2025-től 86 tankunk is lehet. 12 Leo A4, 44 Leo A7+ és 30 T-72. Ez utóbbit rendesen fel kellene újítani és tuningolni, ha az a döntés születik, hogy marad.
Itt érdekes kerdes, hogy a csehek és a szlovákok is T-72 felújításban gondolkodnak. Lehet ezért módosult a magyar elképzelés is. De az is lehet, egy nyikatkozatba többet látok bele, mint ami benne van. :)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Viszont a 25-30% igazabol kevesebb, mint az eddigi 33% arany... mondjuk 30% is 233 milliard lesz jovore es meg iden nemigen vettunk semmi nagyot az idei 185 milliardos fejlesztési keretbol, nem?
Az áthúzódó programok költségei ebből a 30%-ból jön le. Tavaly ilyenkor, amikor az idei költségvetést készítették, akkor így álltak ezek a projektek:
2020 - 193,6 Mrd
2021 - 102,1 Mrd
2022 - 165,5 Mrd
Ebben vannak benne a helikopterek, a KMW csomag ütemezett részei, a SAMOC, a CG, és maga a Gripen részlet is.
A most áttolt 3000Mrd-os 11 tétel majd ebbe az ütemezésbe fog belépni.
Gyanítható, hogy azok egy jóideig leterhelik a HM költségvetésből az eszközfejlesztési kereteket. :rolleyes:
Szóval ezek már letárgyalt dolgok, amiket sorba fognak bejelenteni, és sorban fognak belekerülni a "táblázatba".
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD and Ocses
W

Wilson

Guest
Elöljáróban a gazdasági válságtól lehet félni - ez valós "fenyegetés". Amennyire jól látom, akkor eléggé elkötelezettek a döntéshozók a Z2026 -al kapcsolatban - a lényegi elemekre elképzelhető, hogy nem lesz kihatással. A "gazdasági válság" -al kapcsolatban egy F35 terv esetén jobban félnék. Pláne mivel, ha azt valóban hatékonyan ki szeretnénk használni, akkor:

- a gép ára egy dolog, de az üzemeltetés (nem csak a repóra) az egy "másik dimenzió" a Gripen -hez képest. Új logisztika, hangár, kiképzés, célszerszámok illetve egyéb kompabilitási kérdések,
- minimum 2 században kellene gondolkodni, de inkább több. A mennyiségnek olyan vonatkozása is van. hogy egy század air-policing -re (légtérrendészkedésre) elég. Légifölény kivívásához (+ egyebek) meg sajnos a mennyiségi vonal is kell. Fegyverzetből is (nemcsak AA, de AG is. BVR -estül meg sikló bombástúl ...).
- szenzorfúzió, nagyon modern haderő és az eszközök integrált módon képesek lennének együttdolgozni a hazai F35 a radarrendszerekkel/légvédelemmel/földi egységekkel (más repülőegységekkel - pl. amennyiben a 14 Gripen marad) stb. stb. Drónok (ebből még nemsokminden van). Ugye az F35 mérsékeltebben hatékony - csak a példa kedvéért a tucatnyi T72 -vel, a százas nagyságrendben leledző BTR -ekkel, meg a 6 db D20 -al ...
- igazából légi utántöltés és AWACS -ek egyebek is az "ajánlott" kategóriában vannak.
- amennyiben a Gripen -hez hasonló rendelkezésre állás (harckészséget is ideértve) kell - ráadásul stealth -el, akkor az horror összeg, ráadásul a több százados légierőt alapul véve. Hülye példa (F35 -nél nem tudom pontosan mi újság), de az USA -ban a belföldön állomásoztatott F22 -k közül töredék az ami stealth képes (nekünk kb. ez lenne a fő szempont). Ez bizony jelenti a felületi csavaroktól (abból melyiket) kezdve, a sérült festék javítását stb. de még az eltérő karbantartási- és egyéb feladatokat is. Még egyszer - ez egy USA jellegű (ráadásul Ők a gyártó és a fő üzemeltető ország is) ország számára kérdés ...

Na ezek így együtt már "hümmögésre" adhatnának okot egy gazdasági válság esetén. Pláne, ha alternatívának egy Gripen továbbüzemeltetés van - vagy akár a csehekkel kézzelfogva együtt kezdenénk el alkudni további C/D vagy akár E/F századokra (ugye az is benne van, hogy egyik ország ezt választja - a másik amazt). Ne felejtsük - azért ez a svédeknek két fontos referenciaország és ráadásul európai. Nem vagyok 100% biztos, hogy a brazil Gripen E biznisz ennyire simán összejött volna mondjuk nélkülünk (a Dél-Afrika és a maláj vonal - több érdekes részletkérdés miatt nem nyom akkorát a latba valószínűleg). Akár a finneket is ide lehet venni majd e téren ... Szerintem, ha mindkét fél (cseh/magyar - svéd) érdekelt, akkor ki lehet találni egy értelmes árat ... A kebabos kocsik meg valószínűleg a Gripen -ekhez viszonyítva is nagyságrendileg kerülnének kevesebbe - nemhogy az F35 -nél. Azaz a kebabos kocsik valószínűleg jóval "gazdasági válság állóbbak", mint a vadászgépek (legyen az akár bármely.

Bármilyen F-35 beszerzést meg kell előznie a magyar légierő Sigint/Elint képességeinek illetve az innen beérkező adatok feldolgozására képes infrastruktúra megteremtésének (a feltehetően beérkező Nasamsok miatt ezt valamilyen szinten meg kell teremtenünk már ha tényleg nem adják el nekünk az amcsik a
Non-Cooperative Target Recognition (NCTR)/classification rendszert).
De könyörgöm először legyen már normális betonfedezéke a meglévő Gripenjeinknek legyen sisakcélzó a pilótáknak és végre fegyverezzék őket fel normálisan a jelenlegi helyzetünkben az F-35 rendszeresítés távoli álom kategóriájába tartozik csupán amiről lehet álmodozni,de szerintem jelenleg sokkal sürgetőbb és reálisabb beszerzéseket és fejlesztéseket kell megvalósítanunk.
 
  • Tetszik
Reactions: Negan

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 720
5 772
113
Nem felszítva a vitát csak a tények kedvéért. Ez azt jelenti 2024-25-ig a T-72 mindenképpen marad. Ha van is szakmai javaslat, a döntés még nyitott. Szal akár 2025-től 86 tankunk is lehet. 12 Leo A4, 44 Leo A7+ és 30 T-72. Ez utóbbit rendesen fel kellene újítani és tuningolni, ha az a döntés születik, hogy marad.
Itt érdekes kerdes, hogy a csehek és a szlovákok is T-72 felújításban gondolkodnak. Lehet ezért módosult a magyar elképzelés is. De az is lehet, egy nyikatkozatba többet látok bele, mint ami benne van. :)

Szerintem többet látsz bele.
Én minimálisat költenék rájuk, nem modernizálnék, de rendberaknám ôket, legyenek mûködôképesek. Egy tucatot megtartanék aktívnak kiképzési célból (egy esetleges konfliktus során zsákmányolt jármû ne legyen teljesen ismeretlen, vagy ha szövetségeseink ilyen típust tudnak csak küldeni nekünk), meg ellenerônek hadgyakorlatokon.

(A többit meg lezsíroznám és beraknám valami bunkerbe arra az esetre, ha egy nagy világégésnél a többiek már csak kôbaltával küzdenek, nekünk még legyen hova nyúlni.)
 
  • Tetszik
Reactions: anonim999

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 326
76 963
113
Az ellenseg cuccaval az harcol akinek nincs más.Az nem lehet strategia,higy majd az ellenseg cuccát fogjuk használni.Ez kizárólag utolsó utáni opció lehet.
 

Irsai Olivér

Well-Known Member
2019. június 7.
1 720
5 772
113
Az ellenseg cuccaval az harcol akinek nincs más.Az nem lehet strategia,higy majd az ellenseg cuccát fogjuk használni.Ez kizárólag utolsó utáni opció lehet.

Ezzel azt akarod mondani, hogy jobb stratégia(?!), ha nem ismerjük az ellenség fegyvereit és nem vagyunk képesek azt használni, hiszen így ez még utolsó utáni opcióként sem merülhet fel.
Vagy mit.
 

leplezo

Well-Known Member
2017. február 3.
2 640
5 491
113
Látom még egyeseknél még mindig erdélyi járőrözést viziolnának. Sztem öröljünk majd annak is ha bármilyen konfliktus esetén nem fognak újabb darabot kiszakítani belőlünk. Sajnos a határokat nem mi fogjuk eldönteni, hanem a nagyok és az érdekeik.

Azt a kommentet túl komolyan vetted :) csak próbáltam rávilágítani, hogy sosem tudhatod mikor kellhet 4x4-es páncélozott jármű nagyobb mennyiségben.
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 041
30 944
113
Bármilyen F-35 beszerzést meg kell előznie a magyar légierő Sigint/Elint képességeinek illetve az innen beérkező adatok feldolgozására képes infrastruktúra megteremtésének (a feltehetően beérkező Nasamsok miatt ezt valamilyen szinten meg kell teremtenünk már ha tényleg nem adják el nekünk az amcsik a
Non-Cooperative Target Recognition (NCTR)/classification rendszert).
De könyörgöm először legyen már normális betonfedezéke a meglévő Gripenjeinknek legyen sisakcélzó a pilótáknak és végre fegyverezzék őket fel normálisan a jelenlegi helyzetünkben az F-35 rendszeresítés távoli álom kategóriájába tartozik csupán amiről lehet álmodozni,de szerintem jelenleg sokkal sürgetőbb és reálisabb beszerzéseket és fejlesztéseket kell megvalósítanunk.
Ezek meg olyan alapdolgokak kéne lenniük,amiket ha külön kell megemliteni,már eleve baj.
Marha drága dolog egy (jó)hadsereg.Annál drágáb dolog már csak az,ha más hadseregét kell eltartani....
De az F35 beszerzése a jelenlegi helyzetben nem aktuális.ahoz kicsit drága játékszerek,hogy úgy járjanak,mint a MiG29ek.És egyenlőre még a Gripen kisafirungozása is igencsak hiányos.
 
W

Wilson

Guest
Nem felszítva a vitát csak a tények kedvéért. Ez azt jelenti 2024-25-ig a T-72 mindenképpen marad. Ha van is szakmai javaslat, a döntés még nyitott. Szal akár 2025-től 86 tankunk is lehet. 12 Leo A4, 44 Leo A7+ és 30 T-72. Ez utóbbit rendesen fel kellene újítani és tuningolni, ha az a döntés születik, hogy marad.
Itt érdekes kerdes, hogy a csehek és a szlovákok is T-72 felújításban gondolkodnak. Lehet ezért módosult a magyar elképzelés is. De az is lehet, egy nyikatkozatba többet látok bele, mint ami benne van. :)

Szerintem nem kell többet belelátni csupán csak annyit mondott,hogy amíg szolgálatba nem állnak a Leók addig értelemszerűen maradnak a T-72-k.Az,hogy azt mondta,hogy kormányzati döntés lesz majd a T-72-k további sorsáról kb azt jelenti,hogy pl vagy felajánlják a Mozambiki népi felszabadítási szervezetnek vagy irány a Siemens-Martin kemence.
 
W

Wilson

Guest
Ezek meg olyan alapdolgokak kéne lenniük,amiket ha külön kell megemliteni,már eleve baj.
Marha drága dolog egy (jó)hadsereg.Annál drágáb dolog már csak az,ha más hadseregét kell eltartani....
De az F35 beszerzése a jelenlegi helyzetben nem aktuális.ahoz kicsit drága játékszerek,hogy úgy járjanak,mint a MiG29ek.És egyenlőre még a Gripen kisafirungozása is igencsak hiányos.

Remélem a kormányzatban is alapvető fontosságúnak tartják,mert,hogy Benkő papáék annak tartják abban 100%-n biztos vagyok.:)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 412
46 251
113
Az áthúzódó programok költségei ebből a 30%-ból jön le. Tavaly ilyenkor, amikor az idei költségvetést készítették, akkor így álltak ezek a projektek:
2020 - 193,6 Mrd
2021 - 102,1 Mrd
2022 - 165,5 Mrd
Ebben vannak benne a helikopterek, a KMW csomag ütemezett részei, a SAMOC, a CG, és maga a Gripen részlet is.
A most áttolt 3000Mrd-os 11 tétel majd ebbe az ütemezésbe fog belépni.
Gyanítható, hogy azok egy jóideig leterhelik a HM költségvetésből az eszközfejlesztési kereteket. :rolleyes:
Szóval ezek már letárgyalt dolgok, amiket sorba fognak bejelenteni, és sorban fognak belekerülni a "táblázatba".
Ne felejtsük el, hogy idén még kapott a HM egy majd 100 Mrd-os nagyságrendű költségvetési évközi pótlást. Ez évről évre jelen van, csak olyan mint a kutya vacsorája.
 
  • Tetszik
Reactions: SilvioD

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113
Nem felszítva a vitát csak a tények kedvéért. Ez azt jelenti 2024-25-ig a T-72 mindenképpen marad. Ha van is szakmai javaslat, a döntés még nyitott. Szal akár 2025-től 86 tankunk is lehet. 12 Leo A4, 44 Leo A7+ és 30 T-72. Ez utóbbit rendesen fel kellene újítani és tuningolni, ha az a döntés születik, hogy marad.
Itt érdekes kerdes, hogy a csehek és a szlovákok is T-72 felújításban gondolkodnak. Lehet ezért módosult a magyar elképzelés is. De az is lehet, egy nyikatkozatba többet látok bele, mint ami benne van. :)

Két dolog - az egyik, hogy az A7+ -ok 2025 Q3 -ra jönnek be, ha nincs bármilyen okból csúszás (miért lenne). A másik, hogy itt azt szükséges értenünk még, hogy amikor bejönnek az eszközök az nem úgy működik, hogy "készen vagyunk - hátradőlünk". Tulajdonképpen ekkor jön még a "munka dandárja" (kis képzavarral élve).

Pont itt a HTKA -n olvastam valamelyik topikban, hogy a németek pl. egy dandár új PUMA -kkal történő felszerelésekor 8 évvel számolnak amíg az eléri a kívánt képességeket. Ez nem a "combat ready" státuszról szól, hanem amíg az egység az új eszközökkel kapcsolatban kellő mélységben magáévá teszi az elméleti részét a dolognak, gyakorlati oldalról kellő jártasságot szerez a raj, szakasz, század stb. szintű valamint pl. összfegyvernemi harcászkodásban is (kellő számú éleslövészettel és gyakorlatokkal), de akár abban is, hogy sokat sőförködnek (gyakorlatban is látja/tapasztalja hol megy el, hol nem, hogy lehet vele forgolódni stb.). Egész egyszerűen kitapasztalják gyakorlatban is, hogy hol a technika határai, de azt minél teljesebb mértékben ki is tudják használni. Humán oldalról - az állomány részéről (a természetes fluktuációval is kalkulálva) kialakul olyan átlag 4-5 éves tapasztalattal rendelkező állomány, mely már valamilyen szinten szelektálódott is. Esetleg némi tartalékot is tudnak már hozzárendelni. Természetesen a típusüzemeltetés kapcsán az ellátási- és logisztikai lánc kiépült és kellő gyakorlat abban is. Szerelők gyakorlottak - gyakorlatilag minden felmerülhető feladatot műhely- és tábori körülmények között is ismernek valamint a gyakorlatban azt kellő magabiztossággal (és persze szaktudással) művelni is tudják. Parancsnoki állomány - a fentebbiek dettó. Plussz a kellő taktikai és egyéb tervezési feladatokban a kellő színvonal elérése ...

Namost ez a németeknél, ahol eleve a Bundeswehr igényei alapján fejlesztettek, ahol üzemeltetik már típust, ahol ezen fentebb említett feladatok terén a konkrét típussal is vannak tapasztalatok, ahol gyártják a típust és alapvetően létezik az ellátási lánc stb. - sőt még az sem elképzelhetetlen, hogy más alegységekből is kapnak némi parancsnoki, kezelői- illetve üzemeltetői állományt is (azaz nem "töknulláról" indul a mutatvány).

Nálunk a "tikk-takk" ugye 2025 Q3 -tól indul a Leo -kkal kapcsolatban - szerintem az IFV -k és egyéb eszközökkel kapcsolatban sem sokkal korábban, így akár ez az egész (nehéz)dandárra igaz lesz. Nálunk a fentebbieken felül még újdonság lesz maga az "új technika" is. Mind harcászatilag (annak elméleti és gyakorlati ódiumával) - mind az üzemeltetési kultúrát is az alapoktól kell felépíteni (teljesen más igényei vannak ezen új technikáknak). Aztán majd ezután mehetnek a fentebb leírtak is.

Az én véleményem az, hogy ezért van egyelőre ezen eszközök alapján mindenből egy (egy zl. Leo, egy nehézdandár, egy közepes dandár stb. de ez igaz a PzH 2000 -re mindenre is). Ezek "fullosan" reálisan kb. 2035 -re fognak felállni (a "combat ready" státusz meglesz sokkal hamarabb). Aztán félidőben (kicsivel korábban figyelembevéve a gyártási időket is) el lehet gondolkodni mindenből egy másodikon akár - persze a politika illetve anyagiak függvényében is - a meglévő tapasztalatok alapján. Itt már be lehet tervezni, hogy a technikával kellő elméleti- és gyakorlati háttérrel rendelkező parancsnoki, kezelői- és üzemeltetői állományból is néhányan átirányíthatóak (akár előléptetésekkel magasabb pozicíóba) az új zl -be, dandárba stb. Ez így lenne hatékony.

A T72 -t a képbe véve ezen én is gondolkodtam, hogy lenne hatékony a dolog (kivonás). Majd a katonák elmondják mennyire marhaság:

- minimum : az első A7+ teljes század (14 db A7+) felállásáig semmiképpen nem kukáznám a T72 -t. Komoly képességcsökkenés lenne. Addig az új állomány elméleti- és gyakorlati alapkiképzését az A4 -ek segítségével meg lehet ejteni. Azaz nem "zavarnám" el a teljes T72 állományt A4 -re egyből.
- a szerintem optimális : az utolsó A7+ teljes század (14 db A7+) felállásáig. Amikor a zl szervezete (3*14 + 2 db hk.) teljes minimum technikai oldalról. Ekkor ugye már van némi tapasztalat azért az A4 -ekkel meg két századdal (2*14 db) és a kettő db zl parancsnoki hk. üzemeltetésével (ellátási lánc is működik már valamilyen szinten) és harcászatoskodásával kapcsolatban.
- a maximalista (szerintem nem reális): a teljes zl. (3*14 + 2 db hk.) felállását követően + pár év. Ekkor már dandár szinten is lehet némi gyakorlat és persze a hk. zl. terén is már megvan az a minimálisan elvárt szint, hogy "teljesen nyugodtan" engedjük el a T72 -k kezét.

Miért is gondolom ezt? T72 -vel többévtizednyi üzemeltetési/harcászati elméleti- és gyakorlati tapasztalat. Ezt a képességet idő előtt nem tenném a kukába - bármennyivel is jobbak a Leo -k. Pont azért, mert ehhez a "jósághoz" kellenek az állományi (ideértve a parancsnoki- és üzemeltetésit is) tapasztalatok.