1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

Diskurzus a(z) 'Magyar vonatkozású hírek, elemzések' témában - desertfox által indítva @ 2013. január 21..

1. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

A beszerzéshez hozzátartozik a későbbi üzemeltetés is!

endre likes this.
  2. Gaudi

Gaudi Well-Known Member

Reméljük.

3. Gaudi

Gaudi Well-Known Member

Én ezt értem. Még egyszer tényleg utoljára: a szemlézett cseh cikk megemlíti, hogy 9+ Milliárd USD-t el akarunk költeni. Ebbe belefér, hogy vegyünk, és linkel egy cikket, amiben már erről beszéltek.

Namost: kérek mindenkit, hogy nézze át a DSCA engedélyeket, nézze meg a végösszeget. Itt érdekes módon idéztek is ilyet. Kisebb volt, mint kilenc milliárd.
    A fenti összegek BESZERZÉSEKRE vonatkoznak. Szóval ne keverjünk már mindent ide.
    Meg tudjuk ennyiből venni. Tökmindegy, hogy utána repül-e, és milyen feltételekkel. De nekem erről amúgy eszem ágában sem volt beszélni, mint ahogy most is igen ellenemre van ezen ennyit gépelni.

Ott vannak a beszerzések. Nézzétek meg mennyi a végösszeg. Nekünk most ott a kilenc milliárd. Hasonlítsátok össze.
    Ez a pénz beszerzésekre van. Nem üzemeltetésre (igen, lehet, hogy az is a szerződés része). Ugorjunk, kérlek szépen.

4. kamm

kamm Well-Known Member

A romanoknak harminc-negyveneves F16A van, elvileg lesz 16 darab, meg egy marek életveszélyes MiG-21.
    Még ha feltetelezzuk, hogy F16V vesznek masik huszat, ami anyagilag most kizart naluk, akkor is siman legyuri oket egy 28 E/F plusz a modernizalt 14 Gripen flotta.
    A Gripen E elektronikaja siman az F-35 szintjen van, az szamit szerintem, bar igazabol mindenki tippelget itt, mert nemigen van modern EW csatara pelda. A technológia hatalmasat ugrott az elmult 20 evben, foleg a gyartastechnologiai fejlodesnek koszonhetoen (ma mar 7 nm a standard CPU gyártás!)

A romanok ketszer annyian vannak, joval nagyobb a budzsejuk. Hulyesegekre koltik, ez a szerencsenk, de ne altassuk magunkat mi is hulyeseggel, barmikor tulkoltenek minket.
    Egy 28 Gripen E rendeles plusz modernizalt 14 mostani Gripen miatt valószínűleg vennenek masik 12-16 hasznalt FF16-ot, de azzal maximum paritas kozelebe almodhatjak magukat, amihez mi kesobb adhatunk masik tucat E/F, ha ugy akarjuk, mert az üzemeltetésuk fele-harmada az amerikai F-35-nek, nem lennenk 20 evre elore kikoltekezve.

Kishuszár and tindalos like this.
  5. kamm

kamm Well-Known Member

Nem, nem erted, meet folyamatosan ignoralni probalod az üzemeltetesi ktg es ra vagy kattanva a berszerzesi ktgre.

6. Hegylakó

Hegylakó Well-Known Member

15 év, abból 11 már 2%os bidget-el. A budget meghatározó részét pedig fejlesztésre kell költened.
    Ez egy üzleti terv, szerintem...
    A szlovák programot most kell kifizetni, meg gyorsan kellenek is a gépek, hisz a MIG29-ik a végüket járják. Nekik Használt Gripen kellett volna. Akár egy 3 nemzetes (V3-as felállásban), de nem ezt választották. Amúgy a Viper “tesója” az F-35, ha esetleg egyszer megjön a térség esze.:rolleyes:

7. Schurrer

Schurrer Well-Known Member

Ez micsoda egy gerilla videó. :)

8. Gaudi

Gaudi Well-Known Member

Mert kibaszott beszerzésről beszéltek a cikkben. Ti meg beszéltek minden szarról, amiről amúgy szó se volt. Leszarom, hogy mennyibe kerül üzemeltetni. Mi is X összegért vettünk Leopardot, és további Y összegért üzemeltetjük, infrastruktúrát építünk, stb. nincs a beszerzésnél mégsem felsorolva. Leszarom most már, komolyan...

Kérem a moderátort, bannoljon ki mondjuk pár hétre, hogy válaszolni se tudjak, akármi hülyeség jön még elő. Köszönöm.

BiancoGasto and tonyo like this.
  9. kamm

kamm Well-Known Member

Errol van szo, nagyon jol osszefoglaltad.

Ehhez meg egyet hozzatennek.
    Aki csinalt es hajtott vegre fejlesztési tervet eleteben, az tudja, hogy evekre elore kiszamolod monden ktg, van contingency buffer, de mindez azon alapul, amit tudunk. Ha megroggyan a a gazdasag, nemzekozi helyzet stb par evre, akkor maris masok az elérhető osszegek, akkor hirtelen az elso a maintenance contract lesz, amit lemondanak, ami persze rovid idon belul megbosszulja magat es hirtelen a foldon ulnek a gepek, a hk fele nenemegy mar stb. Kicsiben lattuk ezt a kilencvenesek alatt, a szlovakok meg most érzik, ok a berfejlesztes miatt...

10. kamm

kamm Well-Known Member

Igen, ezen en is filozom, hogy ha esetleg Boxereket is rendelnek hozzajuk, akkor felcsuszhatunk 1000 milliard fole... bar nekem meg mindig Harangozo 1300 milliardos elszolasa a mervado, az gyanusan passzol egy "fel finn" Gripen E ajanlatra. :D

11. dudi

dudi Well-Known Member

Pontosan így jártunk a Gripennel anno.

endre, vilmoci, Ocses and 1 other person like this.
  12. SilvioD

SilvioD Well-Known Member

Őszintén megmondom nagy a fantáziám, de 2045-ig nem tudok előre gondolkodni. :)
    Viszont sztem itt kapizsgálsz jó helyen, milyen beszerzés kapcsán eshetne le vmi mondjuk az Aeri Vodochodynak.
    Ez a gondolat beleillik a fegyverkezési stratégiánkba. (vannak egyéb geopolitikai szempontok is, de azt most hagyjuk)
    Eleve menne-e a Gripen felújítás, karbantartás. Ha igen, akkor hiba lenne váltani.
    Az alkatrész beszállítás szintén zenész. Ez sztem a KC390-nél is szempont.

A másik amit itt a többiek most tárgyalnak az F-35 beszerzési, fenntartási költségek. Mindkét esetben kedvezőbb a Gripen. És mivel lenne a szárazföldön is mire költeni.....

Ezen szempontok összesége ( plusz a bővülő Gripen tapasztalataink) sztem überelheti az F-35 nagyobb tudását. Mert mellette "csak" ennyi szól.

tonyo likes this.
  13. pöcshuszár

Így van kivitelezhető lenne a gépekmegvétele!
    Annyit tudunk, hogy 1 (azaz egyetlen) tétel 1000 Mrd HUF. Tételezzük fel, hogy ez az F-35 lenne! Rendben.
    De ha ezt a tételt ellövöd F-35-re, akkor a maradék pénzt 10 felé ha el is osztod, akkor sem reális, hogy a maradékból kihozod a szárazföldi hiányosságokat.
    Az a baj hogy csak a gyalogsági járművek is többe kerülhetnek. És akkor még nincsennek új mobil radarjaid. Még nem költöttél el egy fillért sem légvédelemre. Nincsenek új teherautók, nincs egyéb tüzérség, nincsenek drónok, nincsenek kiképző gépek (és oda kevés lenne az NG!), nincsenek rámpás gépek, nincsen c4 rendszer, nincsenek a légierőnek fejlett fegyverei (az F-35-höz sem jár fegyver ám) stb.
    Ezeket mind-mind a maradékból kellene kihozni.
    Na ezért mondtam, hogy nem életszerű.
    Ez olyan, mint az aknakereső játék...

Kishuszár likes this.
  14. ravenlord

ravenlord Well-Known Member

Követni kéne a szakirodalmat...

15. Schurrer

Schurrer Well-Known Member

Azt tudjuk, hogy a szokásos évi honvédelmi költségvetésen felül lesz ez a 3000 milliárd vagy együttesen? Mert ez nem világos nekem. Pedig elég fontos információ lenne.

borisz and Ocses like this.
  16. kamm

kamm Well-Known Member

Viszont azzal szerencsenk volt, mert a svedek rugalmasnak bizonyultak, lasd ujratargyalas. Az amerikaiaknal errol nagyon ne almodj, talan ha olyan magasra felmaszunk a valagukba, hogy a tegnapi vacsorat is latjuk, TALAN.

17. SilvioD

SilvioD Well-Known Member

Főleg ha nem csak a láncos, hanem a Boxer is.

kamm likes this.
  18. Gaudi

Gaudi Well-Known Member

Figyelj Barátom!

1. Nem mondtam, hogy vegyünk F-35-öst. A csehek mondták egy cikkben, hogy lehet, hogy veszünk.
    2. A csehek nem tudják, hogy hány tételre van a 9 milliárd dodónk felosztva.
    3. Nem tudnak arról, hogy van egy ezer milliárdos (elszólás alapján 1300) összeg.
    4. Azt mondták, hogy az egyes pontban említett összegből vehetünk (még egyszer hangsúlyozom, ŐK mondták).
    5. Gőzük sincs, nekünk amúgy mire van szükségünk.
    6. Én sem beszéltem arról, hogy nekünk mire van szükségünk.
    7. Nem is fogok.
    8. Szerintem hülyeséget beszélnek és nem azt fogunk venni.
    9. Más dolgokra sokkal nagyobb szükségünk lenne.

Van még valami?

Ja!
    10. Én azt mondtam, hogy az első pontban említett összegből tényleg meg tudnánk venni. Lengyel, Dán, Norvég példák alapján tessék kutakodni. Meg tudnánk. Ezt mondtam...
    11. Már kurvára bánom, mert mindenki ezen túlmenően mindent belemagyaráz.

tonyo and Schurrer like this.
  19. pöcshuszár

Nem, ezek a beszerzések beépülnek a HM mindenkori költségvetésébe. Persze ezek átütemezhetők lesznek minimálisan, meg ugye több évre elhúzódnak. Most ez annak kapcsán derült ki, hogy nem akarnak rájuk közbeszereztetni :)rolleyes:).
    A KMW meg az Airbus üzletek is megjelentek ott...

Schurrer likes this.
  20. Negan

Negan Well-Known Member

Gripen E nem éri el az F16V szintjét.Akárki,akármit ir,a Viper egyszerűen egy nagyobb teljesitményű gép.F16MLU lebecsülése se egy igen ildomos dolog.Harcelektronikája kb ugyanott van,mint a mi jelenlegi állapotú Gripenjeinké,maga a vas meg nagyobb teljesitményű.LM meg fel tudja húzni V szintre-persze jó pénzért.
    Nekünk jelenleg a MODERNIZÁLT Gripen C beszerzése a logikus.Új gépben meg az F35.Csakhát az kicsit se occsó.
    Megjegyezném,itt a nagy költekezésben,hogy GAZDASÁGI VÁLSÁG VAN.Nem kicsi,hanem qrva nagy,1929 2.0.Még nem tudjuk,hogy meddig fog ez tartani,de Matolcsy növekedési jóslatait el lehet felejteni.

tonyo likes this.

Ezen oldal megosztása