1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies. Learn More.

A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

Diskurzus a(z) 'Magyar vonatkozású hírek, elemzések' témában - desertfox által indítva @ 2013. január 21..

1. Negan

Negan Well-Known Member

Vadászvitához.
    Szoktam volt mondogatni,hogy itt,ahol nincsnek erős légierők,de van légvédelem(pont mi ezzel se állunk valami fényesen-de most ez is változni fog),a tüzérség lesz a döntő fegyvernem.
    Az F35 az a tipus,ami alkalmas a légvédelem áttörésére.

ravenlord and Hegylakó like this.
  2. LMzek 2.0

LMzek 2.0 Well-Known Member

A rakéta-tüzérség az ami -ár/érték arányban- alkalmas- a légvédelem áttörésére ! ! !

Grad/BM-21-HIMARS, ....

Kishuszár and tong djagbu like this.
  3. Negan

Negan Well-Known Member

Ez nem igaz.Bár számszakilag leépités volt,a 90es évekbeli haderő modernizáció talán még nagyobb léptékű is volt.Amit aztán OV 98ban lehúzot a wc-n.
    Csak a regnáló hatalom szempontjábol nevezhető taktikai lépésnek,stratégiainak ezt édeskevés.
    Az ország szempontjábol meg még az se.
    Lengyelek a fő ami partner,romulánok a másodvonal.
    Egy ilyen léptékű fejlesztés meg azért a 4x akkora lengyelnek is emésztenivaló falat.
    Hát ez sem egy fenékig tejfel.Mihuk egyértelmű baklépés.H225M olyan se meleg,se hideg.H145M meg megint nem tudjuk,hogy végül is mire lesz jó.HForce-de milyen szintű?Milyen megoszlásban?Milyen fegyverzettel?.Szó se róla,kiváló gép.De polgári konstrukció.Deszantolni kicsi(és nem ideális felépitésű),páncélvadásznak nagy,full fegyverzettel is kis tűzerejű,csatagépnek gyönge.
    Az a szerencse,hogy romulánok itt is szétpolitizálják magukat.helyükben rendszeresiteném az IAR gyártásában a H215M-et,adaptálva hozzá a Sokac fejlesztést,és megvenném a búroktol modernizálva és a H215M alkatrészbázisához igazitva az AH-2 vércse licencét.

4. Schurrer

Schurrer Well-Known Member

Szerintem is ez a pontos megfogalmazás, mert bármelyik országtól is veszünk fegyvert, azt automatikusan túlgondoljuk politikailag. Leo2, Pzh 2000 ezek kiváló harceszközök, tök mindegy, hogy a németektől vesszük. Ha francia, ha török, ha amerikai stb a beszerzés, mindig lehetne mondani, hogy ennek a politikai haszon az oka, pedig pl a svéd vad. gépeknek vagy pánc. törőknek ilyen aspektusa meg nincs. (tudom, a Gripen korábbi vétel). Az IFV-nél pl melyik országtól kellene vennünk, hogy ne legyen indok arra, hogy ezt is csak a haszonszerzés céljából vásároltuk?
    SilvioD posztjára

5. rudi

rudi Well-Known Member

Elolvastam amit írsz de őszintén szólva nem világos miről van szó.
    Arról már volt szó hogy az AV üzlet mögött jó eséllyel több van mint hogy venni akarunk néhány darab L39NG-t.
    https://forum.htka.hu/threads/szállítógépek-váltása-a-mh-nél.556/page-154#post-697941

A többit viszont nem értem.

Ezt honnan tudjuk? A pilóták átképzése Gripenre nagyrészt Svédországban történik, Svéd Gripeneken. Nem a mi D-gépeinken tanulják meg a típust repülni, azok legfeljebb az oktatós harcászati kiképzésre szolgálnak.
    Természetesen szükség lenne további gépekre - minimum még egy század - de nem csak D változatokra hanem C re is.
    A kétüléses gépek természetesen kellenek az oktatós feladatokhoz, de ennél sokkal fontosabb szerepük is lehetne Arexis konténerrel meg valamilyen preciziós fegyverrel (SDB, SPEAR-EW) SEAD feladatkörben
    Én két 12+4 -es korszerűsített C/D századdal teljesen elégedett lennék

Na itt teljesen elveszítettem a fonalat...
    - Miért vennénk Gripen E-t ha gyártunk Gripen C/D-t? arra gondolsz hogy két típust üzemeltessünk egymás mellett? Minek gyártanánk C/D ha lehet venni tucatszámra a Svédektől az újnál sokkal olcsóbban rengeteg időtartalékkal rendelkező használt gépeket?
    - Ez komoly? Szerinted egy repülőgépgyárat felszerszámoznak 4-4 vagy 6-6 repülőgép legyártására? Az abszolút minimum a Brazilok által vásárolt 36 db E/F amiért talán már érdemes egy gyárnak komolyan elgondolkodni a gyártáson.

6. Schurrer

Szerintem is ez a pontos megfogalmazás, mert bármelyik országtól is veszünk fegyvert, azt automatikusan túlgondoljuk politikailag. Leo2, Pzh 2000 ezek kiváló harceszközök, tök mindegy, hogy a németektől vesszük. Ha francia, ha török, ha amerikai stb a beszerzés, mindig lehetne mondani, hogy ennek a politikai haszon az oka, pedig pl a svéd vad. gépeknek vagy pánc. törőknek ilyen aspektusa meg nincs. (tudom, a Gripen korábbi vétel). Az IFV-nél pl melyik országtól kellene vennünk, hogy ne legyen indok arra, hogy ezt is csak a haszonszerzés céljából vásároltuk?[
    Bocsánat, kétszer ment.

7. Negan

Negan Well-Known Member

Mondjuk azért ebben is van valami.
    De a kiépülőben lévő hadrend az,ami azért árulkodó.Miközben nem is tudjuk a hadrendet,de következtetni lehet rá a beszerzésekből.
    De ha jol találgatunk,a kiépülőben lévő "nehéz"(régi nevén gépesitett) dd túl gyönge lesz önálló dd-nak."Közepesnek" nincs semmilyen megerősitő eleme.Se dd tüzérsége.Gépesitett gyalogezred erejű lesz igy csak.Könnyű dd meg végül is mi lesz?Könnyűgyalogos helikopteres zl?Esetleg kebabos kocsival könnyűpáncélos?Vagy mi?Vagy a kebabos kocsikat a "közepes" dd kapja?Úgy már végképpen csak egy exszovjet belügyi ezred formáció jön ki belőle....Csendőrségi páncélosezred.
    Zavaros az egész.Túl sok a kérdőjel,túl sok a fölösleges titkolózás.Én legalábbis nem látom a koncepciót.Se egy valóban hiteles országvédelmi elrettentő erőt.A térség meghatározó hadereje kiszólás meg csak üres agitprop.
    De mindezen visszáságok ellenére,20 éve ez az első fejlődő időszak.Csak ez az 1929 2.0 keresztbe ne tegyen neki.

8. blogen

blogen Well-Known Member

A közepes dandár elvi felépítése kiépítése után:

Tehát tüzérosztály és páncéltörő tüzérosztály 8x8 bázison is tervben van a három gépesített lövészzászlóalj megerősítésére.

9. Ocses

Ocses Well-Known Member

A többszáz török vas mögött sem látod a politikát?

10. Negan

Negan Well-Known Member

Ez egy elméleti tanulmánybol van.Nem tudjuk,hogy ez lesz e megvalósitva.
    Majd ha kifut a program,meglátjuk mi lesz a vége.
    ez a titkolózás csak arra jó,hogy minket bosszantson.....

endre likes this.
  11. Schurrer

Ha valóban ugye más országban a teszteken a legjobbat nyújtotta, akkor mi okom lenne rá? Veszünk máshonnan, az mitől kevésbé politikai döntés? De az átláthatóság, az árak stb ismerete nélkül, elég nehéz ítéletet hozni erről. Mondj jobbat, ami olcsóbb lett volna. Még a pontos darabszámot sem tudjuk.

Tegin likes this.
  12. blogen

blogen Well-Known Member

Ezt az elméleti tanulmányt a Bocskai mostani dandárparancsnoka írta, amikor még a Zrínyi2026-ot tervezte. Azért az mégiscsak valami, szóval ha majd menet közben eltérés mutatkozna ettől, akkor kezdjünk kételkedni abban, hogy a tanulmányban leírt tervezetek nem képezték alapját a valóság haderőfejlesztésnek!

endre and SilvioD like this.
  13. Negan

Negan Well-Known Member

Hát ez az.Hova megy több száz kebaboskocsi?

14. Negan

Negan Well-Known Member

Nekem is megvan

15. Ocses

Ocses Well-Known Member

Volt olyan cikk is ami azt taglalta, hogy nekik lejtett a teszt.
    Persze ezt nem tudom, hogy így van e.

A teszt 7 járműve meg nem túl széleskörű verseny.

Mivel ahogy írod semmit nem tudunk, így nehéz ítéletet hozni. Nem tudjuk mi volt fontos a szlovák teszten.

Mondjak jobbat ami olcsóbb?
    Nem tudjuk mi mennyi.
    És ha jobb miért kellene olcsóbbnak lennie?
    Ha vezető haderő akarunk lenni környéken akkor viszont nem mrap járműből kell páncéltörőt csinálni (ha úgy lessz).

Egy 14t-ás mrap jármű 4 keréken viszont gyök kettővel tud haladni terepen.
    Felázotton meg annyira sem.

Ha veszünk máshonnan abban is van politikaika.
    Engem addig nem zavar amíg jó dolgokat vásárolunk.

endre likes this.
  16. Ocses

Ocses Well-Known Member

Jó kérdés. Külszolgálaton kívűl max pár helyen tudnám elképzelni.

17. Schurrer

Már leírtam, hogy mit gondolok erről, nem akarom ragozni. Az utolsó mondatod, pedig pont az, amit én is gondolok erről, annyi finomítással amit SilvioD is leírt: inkább geopolitikai stratégia, mint politika áll a döntések hátterében. Ha lengyel Rosomak érkezik mondjuk akkor azért, ha német cucc vagy más, akkor meg azért fogunk elméleteket gyártani.

Ocses likes this.
  18. Negan

Negan Well-Known Member

Hát ez az.Több száz viszont már egy dd-nyi mennyiség.....

19. kamm

kamm Well-Known Member

Feljebb linkeltem a romanokerol a cikket, tavalyi, egeszen friss, itt van újra: https://www.roec.biz/project/the-known-unknowns-of-romanias-defense-modernization-plans/

SilvioD likes this.
  20. pöcshuszár

pöcshuszár Well-Known Member

Ezt ezen az ábrán hol látod?
    Ezen egy kerekes tank zl. (Amolyan AMV alapú tűztámogató jármű), 2 kerekes gépesített lövész zl., egy kerekes páncéltörő tüzérosztály/zászlóalj, egy vontatott tüzér osztály, 1 rakétás légvédelmi tüzér üteg, egy harctámogató műszaki zl. , egy logisztikai/CSS zl. meg a szokásos támogató alegységek láthatóak.
    Tehát az ábra szerint a tüzér osztály egyáltalán nem önjáró, a páncéltörő tözérosztály meg nem biztos, hogy 8x8. Tehát akár lehet még török 4x4 alapú is.

Én mindenképpen @Negan -nek értek egyet, ez egy olyan tanulmány, ami 100%, hogy nem így fog megvalósulni.
    Radar nélküli rakétás tüzérség? Vontatott tüzérség? A gyalogsági jármű alapú tűztámogató járművön ekkora mennyiségben szerintem nem nagyon fogunk tudni spórolni. Akkor inkább egy második harckocsi zászlóalj.
    Szóval ez még akkor készült, amikor már ugyan volt Z2026, de a tanulmány írójának akkor még fogalma sem volt a léptékről. Ez nyilvánvaló a tanulmány több részéből.
    Hozzátenném, hogy a lépték szerintem nagyjából Benkő papa érkezésével - a nemzetközi események hatására - nagyjából egyidőben ugrott vagy 1 nagyságrendet. :rolleyes:

Ezen oldal megosztása