A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

W

Wilson

Guest
Meg ugye amennyire tudom, vannak ugye dedikált műholdas telefonok, de amit minden nap használunk az földi antennától kapja-adja az infót, s az onnan erősítve megy tovább a műholdra.. de javítsatok ki a tévedek...

Szerintem a helymeghatározáshoz használt műhold jeléröl van szó azt pedig minden kicsit is okos telefon használja.
 

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 976
113
Meg ugye amennyire tudom, vannak ugye dedikált műholdas telefonok, de amit minden nap használunk az földi antennától kapja-adja az infót, s az onnan erősítve megy tovább a műholdra.. de javítsatok ki a tévedek...
A GPS az műholdról jön, régebbi készülékek mutatták is hogy hány műholdról vesz az adatot, pontos geodéziai méréshez hat hiszem 5 darab kell, a készülékek a műholdról adott időjelből számolják ki a pontos helyet.
 
  • Tetszik
Reactions: kaktusz

kaktusz

Well-Known Member
2010. december 7.
2 277
7 737
113
Szerintem a helymeghatározáshoz használt műhold jeléröl van szó azt pedig minden kicsit is okos telefon használja.
Nem tudom, hogy az is nem-e úgy van megoldva, hogy 3 antennától "pingelik" a telefont s az alapján történik e a helymeghatározása... de lehet úgy van. Mondjuk az szép teljesítmény akkor, még csak nem is a műhold részéről hanem a telefon oldalról nézve...
 
W

Wilson

Guest
Nem tudom, hogy az is nem-e úgy van megoldva, hogy 3 antennától "pingelik" a telefont s az alapján történik e a helymeghatározása... de lehet úgy van. Mondjuk az szép teljesítmény akkor, még csak nem is a műhold részéről hanem a telefon oldalról nézve...

Nem pingelnek az okos telefonokban van gps antenna a gps műholdakról kapják a jelet mondjuk ha bevan kapcsolva akkor elég gyorsan meríti az aksit.
 

Masztiff

Well-Known Member
2018. július 4.
4 155
7 938
113
A GPS műholdak 20 ezer km magasan keringenek és adóteljesítményük mindössze 45 Watt.
Az nem furcsa hogy egy tenyérnyi mobiltelefon simán veszi ezeket a jeleket?
https://www.nxp.com/docs/en/brochure/75016740.pdf
"Referring to GPS, the received signal strength is very weak. The satellites have an orbit altitude of 20200 km (90 degrees elevation) from earth. It’s transmit power is 44.8 Watt at 1575.43 MHz and the antenna gain is 12 dBi. Assume that the PND device has an antenna gain of 4 dBi. Then the received signal power is -120 dBm using the free space loss model. Including additional losses (atmospherically, antenna) the received power is -125 dBm. While the noise power in the system bandwidth (2.046 MHz) is -110 dBm! But due to the modulation scheme, which is direct spread-spectrum there is a processing gain of 43 dB. In fact signals can be recovered theoretically till -110-43=-153 dBm. In order to improve quality of services the received power strength requirement will be several dB above the theoretical level. For instance, during acquisition the received power required is -135 dBm and for tracking -147 dBm."
 
  • Tetszik
Reactions: endre

alali77

Well-Known Member
2011. szeptember 19.
4 000
9 976
113
A GPS műholdak többsége ún. geostacionárius pályán(Wiki) van ami a Földtől kb. 36e km távolságra van. Ezek gyakorlatilag a Föld ugyanazon1 pontja felett vannak "életük" egész során, mert a Föld körüli keringési idejük 1 nap, nevezik (geo-)szinkron pályának is ezt a műhold pályát.

(A Földre) Irányított GHz-es frekvenciájú rádióhullámon, keskeny nyalábbal (pár fokos) "dolgoznak", vagyis az említett 45Watt teljesítmény sokkal hatékonyabb mint ha nem irányított (gömb-sugárzó/minden irányba azonos erősséggel) módban terítene. Ebben az esetben a 45W helyett 1-2 nagyságrenddel nagyobb(akár 500-1.500+ Watt) teljesítmény kellene ugyanarra a feladatra/eredményre.
A példa jó, és ehhez hasonló a műholdas-TV/rádió műsorszórás is, ezek a műholdak szintén geostacionárius-pályán vannak.
Nincsenek geostacionárius pályán, hogy is lennének.
http://astro.u-szeged.hu/szakdolg/vegiandras/felhasznalas/helymeghatarozas.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System#/media/File:GPS24goldenSML.gif
Vicces hogy egy pillanatra képes voltam elgondolkodni ezen. Azt viszont nem értem, minek irtok le fejből marhaságokat, mikor van Wiki...
 

LMzek 2.0

Well-Known Member
2020. április 4.
6 686
13 346
113
Nincsenek geostacionárius pályán, hogy is lennének.
http://astro.u-szeged.hu/szakdolg/vegiandras/felhasznalas/helymeghatarozas.html
https://en.wikipedia.org/wiki/Global_Positioning_System#/media/File:GPS24goldenSML.gif
Vicces hogy egy pillanatra képes voltam elgondolkodni ezen. Azt viszont nem értem, minek irtok le fejből marhaságokat, mikor van Wiki...

Valóban nem geostacionárius pályán vannak( azok a műsor-sugárzó műholdak),
de arra akkor is jó példa, hogy pár-tíz Wattos teljesítményt, egyszerű eszközökkel lehet "iszonyú"(ebben a példában kb. 20.000+ km ! ! !) távolságról venni, és bizony egy radaros aktív rendszer, ami meg tudja védeni a tankot, keményen "világít".


u.i: Lebuktam: "emberből" vagyok. :rolleyes:
A bakit korrigálom, kösz !
 
  • Tetszik
Reactions: alali77
K

kamm

Guest
Tegyük fel, hogy már integrálták a Piranhakra. Mennyi is van ebből a románoknak? 20-30 db jelenleg. Talán lesz egyszer 227 db, de én erre nem fogadnék. És mi áll vele szemben. Leopard 2A7+, meg PZH, meg Puma stb.

És a levegőben a remek román légierő. Hát nem tudom, én nem fogadnék rájuk az biztos.


Piranhabol 6-8 van, semmi tobb. Meg az elso 30-at sem.birtak kifizetni a svajciaknak, nemhogy beinditsak a gyartast otthon.
 
K

kamm

Guest
  • Tetszik
Reactions: L.O.B
K

kamm

Guest
Annyit meg hozzatennek, hogy elvileg volt nekik regi Piranhabol is ket-harom tucat, azokkal nem tudom mi van, valamikor regen lattam oket valami felvonulasi videon, de az sokat nem jelent.
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Ma este Benkő egy sajtóeseményen.

Haderőfejlesztés rekordösszegből
Benkő Tibor ismertette: a Zrínyi 2026 csak alappillére a most zajló fejlesztéseknek, most már legalább 2030-2032-ig tervezik a Honvédség fejlesztését. Az eszközbeszerzések mellett célkitűzés többek közt a Honvédség aktív állományának 30 ezer főre, a tartalékos állomány 20 ezer főre való növelése. 2030-ig a tervek szerint 8-10 honvéd középiskola, kollégium kezdi meg a működését Magyarországon.

Tervben van egy obsitos- és veteránprogram is, melynek célja a volt katonák támogatása például idősotthonokban való elhelyezéssel, étkeztetési ellátással és egészségügyi szolgáltatásokkal. Az obsitosok volt katonák, a veteránok olyanok, akik tűzharcban is részt vettek. Jelenleg több vállalattal tárgyal a Honvédelmi Minisztérium a kedvezményekkel kapcsolatosan.

Az év végéig 4 darab ZLIN 242 kiképző repülőgép, 12 darab Leopard 2A4 kiképző harckocsi, ebből 4 darab júliusban, illetve folyamatosan érkeznek a H145M helikopterek. Tervben van még a radarok fejlesztése, még 16 Airbus H225M közepes helikopter és „rámpás” gépek beszerzése.

A Portfolio kérdésére Benkő Tibor elmondta: folyik a tárgyalás a török harcjárművek beszerzéséről, rövid időn belül a nyilvánosság elé fognak kerülni a részletek. A miniszter kitért arra is, hogy mind gazdasági, mind katonai szempontok alapján döntenek majd.

A költségvetésből a honvédelemre jövőre 778 milliárd forintot fordít a kormány, ami 30%-kal magasabb, mint az idei összeg, 2024-re várhatóan eléri Magyarország GDP-jének 2%-át a honvédelmi költségvetés, ami a NATO elvárásának is megfelel. Az összegből Magyarország folytatja a haderőfejlesztési programot, mellyel kapcsolatosan a NATO is elégedettségét fejezte ki.

A miniszter kitért arra is, hogy 2020. július 1-jén, egy zárt ülésen 3000 milliárd forint értékű eszközbeszerzésről született döntés. Benkő Tibor kiemelte: az összeg értelmezéséhez fontos, hogy nem egy összegről van szó, hanem több évre lesz ez elosztva, így a költségvetésből ez évi 150-200 milliárd forintot vesz majd ki, amely már meg is jelent a jövő évi emelésben.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...e=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link
 

SilvioD

Well-Known Member
2018. december 23.
25 685
90 777
113
Ma este Benkő egy sajtóeseményen.

Haderőfejlesztés rekordösszegből
Benkő Tibor ismertette: a Zrínyi 2026 csak alappillére a most zajló fejlesztéseknek, most már legalább 2030-2032-ig tervezik a Honvédség fejlesztését. Az eszközbeszerzések mellett célkitűzés többek közt a Honvédség aktív állományának 30 ezer főre, a tartalékos állomány 20 ezer főre való növelése. 2030-ig a tervek szerint 8-10 honvéd középiskola, kollégium kezdi meg a működését Magyarországon.

Tervben van egy obsitos- és veteránprogram is, melynek célja a volt katonák támogatása például idősotthonokban való elhelyezéssel, étkeztetési ellátással és egészségügyi szolgáltatásokkal. Az obsitosok volt katonák, a veteránok olyanok, akik tűzharcban is részt vettek. Jelenleg több vállalattal tárgyal a Honvédelmi Minisztérium a kedvezményekkel kapcsolatosan.

Az év végéig 4 darab ZLIN 242 kiképző repülőgép, 12 darab Leopard 2A4 kiképző harckocsi, ebből 4 darab júliusban, illetve folyamatosan érkeznek a H145M helikopterek. Tervben van még a radarok fejlesztése, még 16 Airbus H225M közepes helikopter és „rámpás” gépek beszerzése.

A Portfolio kérdésére Benkő Tibor elmondta: folyik a tárgyalás a török harcjárművek beszerzéséről, rövid időn belül a nyilvánosság elé fognak kerülni a részletek. A miniszter kitért arra is, hogy mind gazdasági, mind katonai szempontok alapján döntenek majd.

A költségvetésből a honvédelemre jövőre 778 milliárd forintot fordít a kormány, ami 30%-kal magasabb, mint az idei összeg, 2024-re várhatóan eléri Magyarország GDP-jének 2%-át a honvédelmi költségvetés, ami a NATO elvárásának is megfelel. Az összegből Magyarország folytatja a haderőfejlesztési programot, mellyel kapcsolatosan a NATO is elégedettségét fejezte ki.

A miniszter kitért arra is, hogy 2020. július 1-jén, egy zárt ülésen 3000 milliárd forint értékű eszközbeszerzésről született döntés. Benkő Tibor kiemelte: az összeg értelmezéséhez fontos, hogy nem egy összegről van szó, hanem több évre lesz ez elosztva, így a költségvetésből ez évi 150-200 milliárd forintot vesz majd ki, amely már meg is jelent a jövő évi emelésben.

https://www.portfolio.hu/gazdasag/2...e=index.hu&utm_medium=doboz&utm_campaign=link
Ami nekem a lényeg,
  • Z2026 után továbbléptek, vannak tervek 2030-32-ig. A plusz 3.000 milliárd sztem így érthetőbb. Ezt a tudatos 10 évre előre tervezést jó lenne megőrizni.
  • Újból megemlítette a rámpás szállítógépet, örülnék ha nyáron pont kerülne a végére, főleg az An-26 kivonása után.
  • Radarfejlesztés alatt mire gondolhatott? Ez nekem picit új.
  • Kebabos kocsikat is beharangozta. Kíváncsi, de bizakodó vagyok mit jelentenek a "gazdasági szempontok".
Amit viszont sajnálok, hogy nem említette és az újságírók sem kérdezték:
NASAMS, IFV, német védelmi miniszteri látogatás célját.
Ha itt lenne a héten előrelépés, csak lett volna vmi beharangozó, de azért a Nemzet beszámolójára ugyanerről kíváncsi leszek, ők benfenntesként, mire helyezik a hangsúlyt.

Jah és a két új magyar céggel kapcsolatos tervekről is jó lett volna vmi infó. Aero Vodochody, Hirtenberger ( főleg itt volt nemrég fejlemény)
 

borisz

Well-Known Member
2012. május 25.
8 075
10 695
113
A GPS az műholdról jön, régebbi készülékek mutatták is hogy hány műholdról vesz az adatot, pontos geodéziai méréshez hat hiszem 5 darab kell, a készülékek a műholdról adott időjelből számolják ki a pontos helyet.

Pontos geodéziai méréshez földi adó is kell. Inkább kettő, nem is egy.
Nézz meg egy valamire való útgyalut. A tolólap mindkét oldalán van egy-egy egység, hogy úgy simítsa az utat, ahogy tényleg kell.
 

Szatmár72

Well-Known Member
2019. január 16.
638
714
93
Sziasztok. Jelenleg a siemensnél kezdenek egy brutál beruhazast...csak szolok..uj csarnok, es senki nem tudja mi lesz benne...
 
  • Tetszik
Reactions: endre

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 480
113
... német védelmi miniszteri látogatás célját.

"A védelmi miniszteri posztot éppen egy éve betöltő Annegret Kramp-Karrenbauer látogatásának célja a közép-európai országokkal való együttműködés megerősítése, illetve az utóbbi években a különböző politikai viták által terhelt német–magyar viszony javításának a szándéka – mondták lapunknak diplomáciai forrásaink."

Majd meglátjuk mit ad ki a "sakkjátszma" következő lépése... valami EU-s hitelfelvételt nem akar épp megszavazni a magyar kormány, csak ha leállítják ellene a hetes cikkely szerinti eljárásokat. Csütörtökön hátha kiderül valami a haditechnikai vonalon is. Bár a múltkor, amikor Orbán utazott ki AKK-hoz Németországba, akkor is sokan sok mindent beleképzeltek, aztán látszólag nem lett belőle semmi haditechnika.
 

Terminator

Well-Known Member
Szerkesztőségi tag
2010. április 19.
37 498
72 480
113
Sziasztok. Jelenleg a siemensnél kezdenek egy brutál beruhazast...csak szolok..uj csarnok, es senki nem tudja mi lesz benne...

A Késmárk utcában?

Vagy erre gondolsz?

"A Valeo Siemens eAutomotive Hungary Kft. 597 millió forint értékben fektet be, amihez 287 millió forintot meghaladó állami segítséget kap. A veszprémi gyár gépjárművek számára készít elektronikai alkatrészeket és rendszereket. Yann Keraudren ügyvezető igazgató úgy véli, hogy a járvány utáni korszakban felértékelődhet az elektromos járművek szerepe. Mindez már most indokolja a gyártási teljesítmény bővítését annak ellenére is, hogy a visszaesés minden céget érint - tette hozzá."
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 112
45 412
113
Ami nekem a lényeg,
  • Z2026 után továbbléptek, vannak tervek 2030-32-ig. A plusz 3.000 milliárd sztem így érthetőbb. Ezt a tudatos 10 évre előre tervezést jó lenne megőrizni.
  • Újból megemlítette a rámpás szállítógépet, örülnék ha nyáron pont kerülne a végére, főleg az An-26 kivonása után.
  • Radarfejlesztés alatt mire gondolhatott? Ez nekem picit új.
  • Kebabos kocsikat is beharangozta. Kíváncsi, de bizakodó vagyok mit jelentenek a "gazdasági szempontok".
Amit viszont sajnálok, hogy nem említette és az újságírók sem kérdezték:
NASAMS, IFV, német védelmi miniszteri látogatás célját.
Ha itt lenne a héten előrelépés, csak lett volna vmi beharangozó, de azért a Nemzet beszámolójára ugyanerről kíváncsi leszek, ők benfenntesként, mire helyezik a hangsúlyt.

Jah és a két új magyar céggel kapcsolatos tervekről is jó lett volna vmi infó. Aero Vodochody, Hirtenberger ( főleg itt volt nemrég fejlemény)
Mégegyszer! Nem plusz 3000Mrd forint. Ennek elköltése nem '26-ban indul. Ez mostantól indul, és valamennyi belőle túl fog nyúlni '26-on.
A radar fejlesztés az az, amit már korábban említettem. Réskitöltő radarok beszerzése.
Esetleg passzív radarok, de az szerintem csak kicsit később. Meg persze az új magyar fejlesztés a drónok ellen.