A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

dkes

Well-Known Member
2019. december 5.
2 385
8 928
113

Szerintem a szerző (tonyo) a "belarus brdm utód" alatt a Kajmánra (Caiman) gondolhatott, ami egy igen mobil (+ úszóképes) minimálisan páncélozott felderítő 4 kerekes jármű. Ami ez (erről tettem be képet a belső teréről):

Caiman-4x4.jpg
 

milagro

Well-Known Member
2019. szeptember 28.
11 785
25 338
113
"Az altiszti eskü egy életre szól, amelyben elkötelezték magukat hazájuk, nemzetük, a magyar emberek ügye mellett - mondta a honvédelmi miniszter az altiszteknek szombaton Budapesten, az altisztavatáson.
..
Benkő Tibor rámutatott: olyan esküt tettek, amelyben azt vállalták, hogy ha a helyzet úgy kívánja, a legfontosabb dolgot, az életüket is hajlandóak feláldozni a hazáért, a nemzetért, a bajtársaikért. A miniszter szerint az eskü, amit elmondtak, a hazáról, a nemzetről, a magyar emberekről, az ő békéjükről, biztonságáról, és annak védelméről szól, amelynek most az élére álltak."
http://magyarforum.info/cikk/10728/Benko-Tibor:-az-altiszti-esku-egy-eletre-szol/
 
  • Tetszik
Reactions: honved and SilvioD

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
Egy közép-Európai NATO ország 37 (+20) ezres haderejét én 2030-ban így képzelném el:

1. Stratégiai szintű vezetés: 700 fő parancsnokság, 1000 fő háttérintézmény, közvetlen alárendelt: 2000 fő KM dd., összesen: 3700

2. Középszintű vezető szervek: haderőnemi és hadműveleti szintű (műveletirányító) parancsnokságok: 1800 fő, közvetlen alárendeltek (főv. helyő. pság, altisztképző intézmény):1400 fő, összesen: 3 200 fő

3. Harcászati szintű katonai szervezetek összesen:27 300 fő

a) szárazföldi haderőnem csapatai (18 500 fő)

- 3 gl.dd. (10 000 fő)
- 1 tü.e. (2000 fő)
- 1 mű.e. (1500 fő)
- 1 fe.e. (1800 fő)
- 1 lé.rak.e. (1200 fő)
- 1 vv.z. (400 fő)

b) légierő haderőnem csapatai (5 500 fő)

- 1 va.re.e. (1900 fő)
- 1 he.e. (1800 fő)
- 1 lé.rak.e. (1100 fő)
- 1 lé. vez.ir. kp. (700 fő)

c) támogató szervezetek (3 300 fő)

- 2 log.e. (2000 fő)
- 1 kik.kp. (400 fő)
- log. ello.kp. (500 fő)
- 1 lé. jármű javító kp. (400 fő)

Ez nekem kb. 34 200 fő aktív állományú haderő.
Ha jól emlékszem van egy OGY határozat amiben kísértetiesen hasonló számok (37 000 fő aktív és 20 000 tartalékos) szerepelnek, (egy Közép-Európai országban, valahol).
Biztos kihagytam egynémely szervezetet, de az valószínűleg szándékos volt. Egy normálisan működő haderőben nem kell GAVIK, BTKK, KKK, HFKP., CIMIC.., meg egyéb kurvák, buzik egyéb műszakiak... :D csőcseléke.
Sőt a világon sehol NEM HADERŐNEM:
- a logisztika (az egy nagyon fontos szakterület, de nem vív harcot, legfeljebb csak a harcolók ellen)
- a különleges művelet (stratégiai szintű, jellemzően a lövész fegyvernem elit csapataiból álló erők, melyek mindig a stratégiai parancsnok kezében kell, hogy legyenek, annak érdekében, hogy stratégiai szintű feladatokat hajtsanak végre).
- A kibervédelem , vagy informatikai hálózatok elleni hadviselés (napjainkban egyre fontosabb szaktevékenység, melyet szakcsapatok erői végeznek, tehát semmiféleképp sem haderőnem és nem is lesz az, bárki bármit terjeszt).

Szóval lehet 30 vagy 37 ezer főből működőképes, valós harcképességgel rendelkező haderőt építeni, nem kell kitalálni a kanálban a mélyedést senkinek.

A katonai rendőrség szerepén lehet vitatkozni, helyén azonban nem. Minél inkább függetlennek kell lennie az ellenőrizendő szervezetektől (mert közép-európai korrupt országokban csak így lehet).

Kezdhetitek.....o_O
 
M

molnibalage

Guest
Nehéz linkelni a hiteles forrást?
Tessék itt egy forrás.
Ebből:

Honnan veszed az azonos sebességet? Ha egy könnyebb rakétát ugyan akkora erővel (azonos a hajtómű, ugye!) gyorsítasz, akkor az magasabbra és messzebbre repül, amíg eléri a ballisztikus pálya csúcsát. Arról nem is beszélve, hogy a keskenyebb orr rész előnyösebb a SL verzióknál, ugyanis azok a felszínről indulva a pálya elején keresztül kell menjenek a sűrű légrétegen. A célpont viszont valószínűleg a visszatérő ágban különben is már a ritkább levegőben lesz.
Ez nem 5.56 vs 7.62 vita. Mert egy rakétánál nincs az átütésnek értelme.


Nem neked magyarázom elsősorban. Nem privátban vagyunk.
És muszáj, ha nem írod le a lényeget.

Amit te leírtál, az azt jelenti, hogy a ballisztikus pálya elején alacsonyabb légrétegben alacsonyabb sebességgel halad, hogy csökkentse a légellenállás hatásait, majd fentebb begyorsít. Ez ugye nem azt jelenti, hogy mondjuk kitérő manőver esetén utánad tud fordulni, vagy menet közben a Link-16-on kap egy másik célpontot.
Ránézel az ESSM méret és tömegére és ránézel egy rakétára, amit 120 km-re megy el. Ebből kijön, hogy felőlem spekulálhat bárki 80 km-et, nekem nem nagyon akar kijönni a matek. Főleg úgy, hogy az ESSM egyfokozatú, addig a 120 km-es ASTER 30 meg nem és majdnem kétszeres tömeg eltérés van a kettő között...

A probléma az az érdekes ellentmondás, hogy közeli cél esetén a ballisztikus pályacsúcs nem tud magasan lenni. Ergo sokat lesz sűrű légkörben az amúgy könnyű rakéta. Ha meg elindul a rakéta függőlegesen és sok Mach sebességnél fordulásra pazarolja az energiát, akkor nem kap semmi előnyt.

Viszont, akkor építesz egy baszott nagy rakétát, akkor látod, hogy az Sz-300 rakéta is 30 km-es elfogási pontnál is M2,5-re lassul vissza. M6 égésvégiről. Nem tudsz előnyt szerezni a kisrakétához képest. A kisrakéta meg nem tud magasra fölmenni nagy sebességgel, mert túl kis tolóerő és rövid a működési idő. Viszont az S-300 10 km magasság vagy picit felette ég ki. És bitang nehéz = elszáll a világ végére .Vagy Lásd az Sz-200-at. Ott a HTÖ-ben diagram, tanulmányozd. 383 és 384 oldal. Azt a pályát is látod, ami 70 km táján érne véget, de sokkal korábban véget ért a felmelegedés miatt a HMZ. Na, már ott is M3,0 alá lassult vissza a nagy rakéta.

Ha M6,5 égésvégit tudna a ESSM Block 2, amit nem tud és nehezebb lenne, akkor se repülne odáig.

Ezért van az, hogy mivel a szilárd tüzelőanyag ISP-je kb, 30 éve változatlan, ezért a tömeg és az átlagos hajtóanyag tömeg / rakéta tömeggel számolva egy 250 kilós rakéta SL-ről indítva nem megy el 1 km magasan levő pontig. Túl kicsi ahhoz.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 319
113
Az AMRAAM ER témához még egy pici adalék:
cvmLL.jpg

A RIM-7-tel pontosan ugyan az történt hogy RIMM-162 lett belőle, mint ami az AMRAAM-mal történt, hogy ER lett belőle.
Ezek sem pontos adatok (wikiről), csak az arányok miatt:
RIM-7 : 19km
RIM-162: 52km+
Az SL-AMRAAM-ra meg kb. 25-33km (c5-c7 eltérés ?) között mozog a források szerint a hatótávolsága.
 

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 692
6 465
113
Egy közép-Európai NATO ország 37 (+20) ezres haderejét én 2030-ban így képzelném el:

1. Stratégiai szintű vezetés: 700 fő parancsnokság, 1000 fő háttérintézmény, közvetlen alárendelt: 2000 fő KM dd., összesen: 3700

2. Középszintű vezető szervek: haderőnemi és hadműveleti szintű (műveletirányító) parancsnokságok: 1800 fő, közvetlen alárendeltek (főv. helyő. pság, altisztképző intézmény):1400 fő, összesen: 3 200 fő

3. Harcászati szintű katonai szervezetek összesen:27 300 fő

a) szárazföldi haderőnem csapatai (18 500 fő)

- 3 gl.dd. (10 000 fő)
- 1 tü.e. (2000 fő)
- 1 mű.e. (1500 fő)
- 1 fe.e. (1800 fő)
- 1 lé.rak.e. (1200 fő)
- 1 vv.z. (400 fő)

b) légierő haderőnem csapatai (5 500 fő)

- 1 va.re.e. (1900 fő)
- 1 he.e. (1800 fő)
- 1 lé.rak.e. (1100 fő)
- 1 lé. vez.ir. kp. (700 fő)

c) támogató szervezetek (3 300 fő)

- 2 log.e. (2000 fő)
- 1 kik.kp. (400 fő)
- log. ello.kp. (500 fő)
- 1 lé. jármű javító kp. (400 fő)

Ez nekem kb. 34 200 fő aktív állományú haderő.
Ha jól emlékszem van egy OGY határozat amiben kísértetiesen hasonló számok (37 000 fő aktív és 20 000 tartalékos) szerepelnek, (egy Közép-Európai országban, valahol).
Biztos kihagytam egynémely szervezetet, de az valószínűleg szándékos volt. Egy normálisan működő haderőben nem kell GAVIK, BTKK, KKK, HFKP., CIMIC.., meg egyéb kurvák, buzik egyéb műszakiak... :D csőcseléke.
Sőt a világon sehol NEM HADERŐNEM:
- a logisztika (az egy nagyon fontos szakterület, de nem vív harcot, legfeljebb csak a harcolók ellen)
- a különleges művelet (stratégiai szintű, jellemzően a lövész fegyvernem elit csapataiból álló erők, melyek mindig a stratégiai parancsnok kezében kell, hogy legyenek, annak érdekében, hogy stratégiai szintű feladatokat hajtsanak végre).
- A kibervédelem , vagy informatikai hálózatok elleni hadviselés (napjainkban egyre fontosabb szaktevékenység, melyet szakcsapatok erői végeznek, tehát semmiféleképp sem haderőnem és nem is lesz az, bárki bármit terjeszt).

Szóval lehet 30 vagy 37 ezer főből működőképes, valós harcképességgel rendelkező haderőt építeni, nem kell kitalálni a kanálban a mélyedést senkinek.

A katonai rendőrség szerepén lehet vitatkozni, helyén azonban nem. Minél inkább függetlennek kell lennie az ellenőrizendő szervezetektől (mert közép-európai korrupt országokban csak így lehet).

Kezdhetitek.....o_O
1.) melyik ország dolgozik ilyen számokkal?
2.) 3 gl.dd-re 10.000 fő nekem gyanúsan kevés
amúgy egyetértünk ami a fő mondanivalódat illeti
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Ezek a te igényeid ezek szerint nem a Honvédségé...
Nem hinném, vagy legalábbis remélem, hogy nem. A megfogalmazott igény cirka egy nehéz(3 g.z., 2 hk.z., 1 tü.o) meg egy közepes dandár(3 g.z, 1+1 hk.z, 1 tü.o), valamint egy önálló tüzérezred(2 tü.o., 1 sv.o) kiállításához szükséges. Egy Magyarország méretű országnak simán hadrendben kellene tudnia tartania, a szükséges felszerelés: 132 darab MBT, kb 300 IFV/FSV, 100 SPA, 18 MRLS
 
  • Tetszik
Reactions: honved

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
1.) melyik ország dolgozik ilyen számokkal?
2.) 3 gl.dd-re 10.000 fő nekem gyanúsan kevés
amúgy egyetértünk ami a fő mondanivalódat illeti

A dandár létszámnál az utóbbi időben kicsit elszálltunk itt Magyarhonban. Sokat foglalkoztam korábban külföldi haderők szervezeteivel, sehol nincsenek 900 fős zászlóaljak. A brit, az US, a cseh, a német, mind meg tud állni valahol 560-700 környékén. Nálunk van egyedül, hogy két harci kiszolgáló alegységet akarunk állandóan a lövészzászlóaljainkba szervezni (egy törzsszázadot és egy logisztikai századot). Sehol nem láttam ilyet, mindenhol csak egy ilyen alegység van tök mindegy hogy nevezik. A lövészszázad létszáma nagyjából hasonló mindenhol, a zászlóalj közvetlenek viszont elég nagy szórást mutatnak. Műszaki-, felderítő szakasz azért illik, a tűztámogatást meg vagy aknavető szakasszal, vagy üteggel szokták megoldani. Nyilván valahol 105 mm-es ágyú is előfordul, de a 120 mm-es aknavető tűnik a legpopulárisabb zászlóalj szintű tűztámogató eszköznek. Viszont a kapacitása mindenhol kevés, ezért szeretnék az automata vagy gyorstüzelő aknavetőket erőltetni, de hát az meg drága.
Ha 700 fő körül lehetne tartani a lövészzászlóaljat, a harckocsi azért 350-400 nál nem kellene, hogy több legyen, a tüzér is szerintem 450-500-ból ki kellene, hogy jöjjön. Két lövész- (1400) egy harckocsizászlóalj (400), egy tüzér osztály (500), egy felderítő- (110), egy műszaki (100) és egy törzsszázad (120), valamint egy logisztikai zászlóalj (350) esetén a dandár törzs létszáma (125) mellett még egyéb, helyőrségben maradó alegységek (helyő tám, humán, stb.), esetleg egy légvédelmi alegység is beleférne a 3330 fős dandár B létszámba.
Itt 7-9 ezer fős "műveleti" dandárokról hablatyolnak sokan, de szerintem sehol nincs ilyen, csak sokan szakértenek az MH-ban is a témához. Úgy beszélnek ekkora szervezetekről, hogy közben két csonka szervezetet nem hajlandóak normális felépítésűre vissza állítani, illetve feltölteni.
Szerintem ki lehet békülni a 3330 fős lövészdandárral. Lehet, hogy M-ben kellene neki még egy harmadik lövészzászlóalj, de az azért szerintem menne.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
1.) melyik ország dolgozik ilyen számokkal?
2.) 3 gl.dd-re 10.000 fő nekem gyanúsan kevés
amúgy egyetértünk ami a fő mondanivalódat illeti

A 37 000 aktív és 20 000 tartalékos az szerintem ismerős lehet nekünk. Az más tészta, hogy az OGY határozatban meglévő létszámot a kormány (egy kormányhatározatban) durván megkurtította saját maga számára ellehetetlenítve a végrehajtó szervezetek létszámának növelését. A vízfejből ugyanis nem enged a rendszer, magyarul nem változtatnak a belső állomány arányokon. minden marad így.
Ha szervezetek ismerősek az a feladatrendszer miatt van. Viszont a túlburjánzott adminisztratív vezetési elemek csak nehezítik a működést, akadályozzák a vezetést és a döntéshozatalt.
 

ssgtzlan

Well-Known Member
2020. május 10.
1 175
4 982
113
Egy közép-Európai NATO ország 37 (+20) ezres haderejét én 2030-ban így képzelném el:

1. Stratégiai szintű vezetés: 700 fő parancsnokság, 1000 fő háttérintézmény, közvetlen alárendelt: 2000 fő KM dd., összesen: 3700

2. Középszintű vezető szervek: haderőnemi és hadműveleti szintű (műveletirányító) parancsnokságok: 1800 fő, közvetlen alárendeltek (főv. helyő. pság, altisztképző intézmény):1400 fő, összesen: 3 200 fő

3. Harcászati szintű katonai szervezetek összesen:27 300 fő

a) szárazföldi haderőnem csapatai (18 500 fő)

- 3 gl.dd. (10 000 fő)
- 1 tü.e. (2000 fő)
- 1 mű.e. (1500 fő)
- 1 fe.e. (1800 fő)
- 1 lé.rak.e. (1200 fő)
- 1 vv.z. (400 fő)

b) légierő haderőnem csapatai (5 500 fő)

- 1 va.re.e. (1900 fő)
- 1 he.e. (1800 fő)
- 1 lé.rak.e. (1100 fő)
- 1 lé. vez.ir. kp. (700 fő)

c) támogató szervezetek (3 300 fő)

- 2 log.e. (2000 fő)
- 1 kik.kp. (400 fő)
- log. ello.kp. (500 fő)
- 1 lé. jármű javító kp. (400 fő)

Ez nekem kb. 34 200 fő aktív állományú haderő.
Ha jól emlékszem van egy OGY határozat amiben kísértetiesen hasonló számok (37 000 fő aktív és 20 000 tartalékos) szerepelnek, (egy Közép-Európai országban, valahol).
Biztos kihagytam egynémely szervezetet, de az valószínűleg szándékos volt. Egy normálisan működő haderőben nem kell GAVIK, BTKK, KKK, HFKP., CIMIC.., meg egyéb kurvák, buzik egyéb műszakiak... :D csőcseléke.
Sőt a világon sehol NEM HADERŐNEM:
- a logisztika (az egy nagyon fontos szakterület, de nem vív harcot, legfeljebb csak a harcolók ellen)
- a különleges művelet (stratégiai szintű, jellemzően a lövész fegyvernem elit csapataiból álló erők, melyek mindig a stratégiai parancsnok kezében kell, hogy legyenek, annak érdekében, hogy stratégiai szintű feladatokat hajtsanak végre).
- A kibervédelem , vagy informatikai hálózatok elleni hadviselés (napjainkban egyre fontosabb szaktevékenység, melyet szakcsapatok erői végeznek, tehát semmiféleképp sem haderőnem és nem is lesz az, bárki bármit terjeszt).

Szóval lehet 30 vagy 37 ezer főből működőképes, valós harcképességgel rendelkező haderőt építeni, nem kell kitalálni a kanálban a mélyedést senkinek.

A katonai rendőrség szerepén lehet vitatkozni, helyén azonban nem. Minél inkább függetlennek kell lennie az ellenőrizendő szervezetektől (mert közép-európai korrupt országokban csak így lehet).

Kezdhetitek.....o_O


Hát azért mielőtt ilyen magas szintű dimenziókban kezdesz gondolkodni nem ártana körbe nézni a világban.

Vajon melyik hadseregben nincs a szállítmányozással foglalkozó szervezet? (KKK)
A világ hadseregeinek 99% ban van CIMIC és PSYOPS képesség.
Szívesen megkérdezném hogy van e bármi fogalmad mit csinál a GAVIK?
Mindenféle egyéb műszakiak? Mint a tűzszerészek? Ők is elő-elő fordulnak a világ hadseregeinek... (Keress rá EOD nak hívják...)
Nyilván meteorológiai szolgálatra sincs szükség... Tudod ha az nincs sokat kell dolgoznia a légi jármű javítóknak...

Szerintem gondold át alaposan...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
Hát azért mielőtt ilyen magas szintű dimenziókban kezdesz gondolkodni nem ártana körbe nézni a világban.

Vajon melyik hadseregben nincs a szállítmányozással foglalkozó szervezet? (KKK)
A világ hadseregeinek 99% ban van CIMIC és PSYOPS képesség.
Szívesen megkérdezném hogy van e bármi fogalmad mit csinál a GAVIK?
Mindenféle egyéb műszakiak? Mint a tűzszerészek? Ők is elő-elő fordulnak a világ hadseregeinek... (Keress rá EOD nak hívják...)
Nyilván meteorológiai szolgálatra sincs szükség... Tudod ha az nincs sokat kell dolgoznia a légi jármű javítóknak...

Szerintem gondold át alaposan...

Nem mondtam, hogy nincs közlekedési szakterület. Az a logisztika része , a képességek eszközök meg vannak, de nem kell külön szervezni.
A CIMIC/PSYOPS ugyan ez. Meg kell végre találni ezen új szakterületeknek helyét, szerepét egy modern haderőben. Nem kell külön hadrendi elembe szervezni őket, mert ez is egy szakterület, mely szakembereit és eszközeit oda kell adni arra a szintre, azokhoz a katonai szervezethez akiket támogatniuk kell.
A GAVIK is szaktevékenységet végez, azt más katonai szervezet keretei között (pl 93-as vv.z) végezhetné.
Az általuk végzett feladatok egy részét a rendőség tűzszerészeinek kellene végezni. A katonai tűzszerészeti feladatokat tudod hol kell végezni? A csapatoknál. A missziókba kiküldött szervezetszerű erőknél. Lehetnek modul elemként delegálva, de azért külön alakulat nem biztos, hogy indokolt. Ilyen alapon katonazenész ezred is lehetne....
Viszont a folyamőrség, hadihajósok azok csak egy alakulatban lehetnek, illetve azoknak fontos, hogy egy alakulatban végezzék feladatukat (azt lehet, hogy kihagytam, de kell). A kurvák, buzik egyéb műszakiak egy anekdotává lett mondás a Honvédségnél, nem a műszaki szakcsapat tagjainak sértegetése használtam, csupán idéztem valakitől a 90-es évekből. Minden tiszteletem a műszaki katonáké, fontos tagjai minden hadseregnek.
A meteorológia szintén szakterület, minden szinten ahol szükség van rájuk ott kell lenni a szakembereiknek. Nem tudok meteorológus hadrendi elemről. Még..., de ha már nálunk öt haderőnemet tartunk számon, akkor bármi lehet.
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
1.) melyik ország dolgozik ilyen számokkal?
2.) 3 gl.dd-re 10.000 fő nekem gyanúsan kevés
amúgy egyetértünk ami a fő mondanivalódat illeti

A katonai szervezetek B létszámait a 30 éves katonai pályafutásom tapasztalatai alapján írtam be, önkényesen. Viszont mindegyiket meg tudom indokolni, hogy miért nem lehet kevesebb és, hogy miért nem kell több. Ezekkel a létszámokkal ezek a szervezetek képesek műveletben rendeltetés szerinti feladataikat végrehajtani, az igaz, általában csak rövid ideig. Ha M esetén szervezetük (kismértékben) kiegészül, akkor hosszabb ideig is képesek műveletben tevékenykedni. A rendszeresített technikai eszközök befolyásolják a létszámokat, azonban a nemzetközi tapasztalat az, hogy a különböző országok, azonos feladatú katonai szervezetei meglepően hasonló létszámokat, és azonos felépítést mutatnak.
A katonai szervezés elmélete és gyakorlata külföldön több évszázados hagyományokkal rendelkezik (ott a hadtudomány része), nálunk inkább csak úri huncutság az állománytábla varászlás, hisz mire kiderül, hogy működésképtelen, vezethetetlen egy szervezet, már másra lehet fogni az átalakítás (haderőreform) szükségességét. Felelőse sosincs a szervezésben elkövetett hibáknak. De legalább mindig átmeneti helyzetben vagyunk, pont nem kell a működést bizonyítanunk.... Ez is egy taktika...:cool:
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 342
76 992
113
Nem hinném, vagy legalábbis remélem, hogy nem. A megfogalmazott igény cirka egy nehéz(3 g.z., 2 hk.z., 1 tü.o) meg egy közepes dandár(3 g.z, 1+1 hk.z, 1 tü.o), valamint egy önálló tüzérezred(2 tü.o., 1 sv.o) kiállításához szükséges. Egy Magyarország méretű országnak simán hadrendben kellene tudnia tartania, a szükséges felszerelés: 132 darab MBT, kb 300 IFV/FSV, 100 SPA, 18 MRLS

Persze,hogy lehetne,lehetne dupla ennyit is csak akkor sokkal szarabbul élnél mint most.A hadseregnek nem az a dolga,hogy élősködjön az államon és elszívja szinte minden erőforrását(ahogyan a Néphadsereg tette).
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 342
76 992
113
Hát azért mielőtt ilyen magas szintű dimenziókban kezdesz gondolkodni nem ártana körbe nézni a világban.

Vajon melyik hadseregben nincs a szállítmányozással foglalkozó szervezet? (KKK)
A világ hadseregeinek 99% ban van CIMIC és PSYOPS képesség.
Szívesen megkérdezném hogy van e bármi fogalmad mit csinál a GAVIK?
Mindenféle egyéb műszakiak? Mint a tűzszerészek? Ők is elő-elő fordulnak a világ hadseregeinek... (Keress rá EOD nak hívják...)
Nyilván meteorológiai szolgálatra sincs szükség... Tudod ha az nincs sokat kell dolgoznia a légi jármű javítóknak...

Szerintem gondold át alaposan...

Inkább ne gondolkodjon mert nyilvánvlóan nem ért hozzá kicsit sem.Én nem mernék ilyet összeállítani pedig biztosan több közöm van hozzá mint neki!Ilyeneket(hadsereg szervezés) komplett osztályok egy halom tiszttel meg altiszttel raknak össze(a legkülönfélébb szakterületekről)nem egy ember...
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
Inkább ne gondolkodjon mert nyilvánvlóan nem ért hozzá kicsit sem.Én nem mernék ilyet összeállítani pedig biztosan több közöm van hozzá mint neki!Ilyeneket(hadsereg szervezés) komplett osztályok egy halom tiszttel meg altiszttel raknak össze(a legkülönfélébb szakterületekről)nem egy ember...
Ha te azt tudnád.... :)
 

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 484
18 395
113
Inkább ne gondolkodjon mert nyilvánvlóan nem ért hozzá kicsit sem.Én nem mernék ilyet összeállítani pedig biztosan több közöm van hozzá mint neki!Ilyeneket(hadsereg szervezés) komplett osztályok egy halom tiszttel meg altiszttel raknak össze(a legkülönfélébb szakterületekről)nem egy ember...
Te tényleg ne merj ilyenen gondolkodni.
Azt miből gondolod, hogy több közöd van hozzá? Netán főtisztként lehúzták pár évet haderotervezokent? Esetleg NATO ban pár évet?