A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
17 949
30 816
113
Nem lett volna jó egy nagyon messzi ország cuccaiból bevásárolni. A Leókról tudunk egyet és mást a koreai eszközökről jószerével semmit. Úgy gondolod, goghy 56 Leo és 120 K2 lenne a megfelelő?
Argentina kinai heliket vett,az se kisebb távolság.
Hogy miért ez vagy az van véve,jó kérdés kategória.Szerintem inkább politikai kérdés,mint katonai.
A gondolatarrol szolt,hogy a lengyelekkel,csehekkel lehetett volna összehangolni a beszerzést.Lengyelek db-szám igénye már önmagában gazdaságossá teheti a helyi gyártást (amibe esetleg belefolyhattunk volna)
Hogy melyik a jobb hk,azt igazábol nem tudjuk.Én szivesen láttam volna egy vásárlás elötti gyakorlati összehasonlitó vizsgálatot.(igy láttatlanban...cseheknek a K2,poláknak a Leo,nekünk meg a Merkava jött volna ki...;))
 
  • Tetszik
Reactions: mindenen kívül

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Ez a topic témája. Nem kell a véleményemmel egyetérteni, de azért csak idei irhatom. Szakmai érveket lehet utkoztetni, arra vevő vagyok. A fikazasra nem.

Komplett szervezetek hiányoznak amikből már írtak peldákat.De nem láttam pl doktrinalis vagy transzformaciós parancsnokságot/központot.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Persze,hogy lehetne,lehetne dupla ennyit is csak akkor sokkal szarabbul élnél mint most.A hadseregnek nem az a dolga,hogy élősködjön az államon és elszívja szinte minden erőforrását(ahogyan a Néphadsereg tette).
Miért akkor a lengyelek hogyan tudják fenntartani a haderejüket? Ne vicceljünk már egymással. A kommunista időkben(60-80-as évek) a GDP 4.5%-át költötték az MN-re. Ha már most elérné a költésünk az elvárt 2%-t, mennyivel több pénz jutna a fejlesztésekre? Talán ha nem a meglehetősen magas árfekvésű német technikát preferálnánk, ugyanannyi pénzből több eszköz megvásárlására lenne lehetőség. Nem azt mondom, hogy szart vegyünk, de nem vagyok róla meggyőződve, hogy a sehol nem bizonyított, de cserébe marha drága német felszerelés a legmegfelelőbb választás a számunkra. Azt sem tartom túl jó ötletnek, hogy egyoldalúan a nagyon
gyorsan iszlamizálódó Németországhoz kötjük a sorsunkat és a fegyverellátásunkat.
 
  • Tetszik
Reactions: krokomach and L.O.B

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Miért akkor a lengyelek hogyan tudják fenntartani a haderejüket? Ne vicceljünk már egymással. A kommunista időkben(60-80-as évek) a GDP 4.5%-át költötték az MN-re. Ha már most elérné a költésünk az elvárt 2%-t, mennyivel több pénz jutna a fejlesztésekre? Talán ha nem a meglehetősen magas árfekvésű német technikát preferálnánk, ugyanannyi pénzből több eszköz megvásárlására lenne lehetőség. Nem azt mondom, hogy szart vegyünk, de nem vagyok róla meggyőződve, hogy a sehol nem bizonyított, de cserébe marha drága német felszerelés a legmegfelelőbb választás a számunkra. Azt sem tartom túl jó ötletnek, hogy egyoldalúan a marha gyorsan iszlamizálódó Németországhoz kötjük a sorsunkat és a fegyverellátásunkat.

A lengyel gazdaság meg ugy Lengyelország teljesen más liga.
4,5% nagyon sok és megnyomoritaná az országot.
Mi európai allam vagyunk nem az USA ahol a minimál állam az elvárás és emiatt belefér akár a 10%-os honvédelmi költsegvetés.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Miért akkor a lengyelek hogyan tudják fenntartani a haderejüket? Ne vicceljünk már egymással. A kommunista időkben(60-80-as évek) a GDP 4.5%-át költötték az MN-re. Ha már most elérné a költésünk az elvárt 2%-t, mennyivel több pénz jutna a fejlesztésekre? Talán ha nem a meglehetősen magas árfekvésű német technikát preferálnánk, ugyanannyi pénzből több eszköz megvásárlására lenne lehetőség. Nem azt mondom, hogy szart vegyünk, de nem vagyok róla meggyőződve, hogy a sehol nem bizonyított, de cserébe marha drága német felszerelés a legmegfelelőbb választás a számunkra. Azt sem tartom túl jó ötletnek, hogy egyoldalúan a nagyon
gyorsan iszlamizálódó Németországhoz kötjük a sorsunkat és a fegyverellátásunkat.

Ami pedig a német technikát illeti:az a legjobb a világon(szárazföld),nem véletlen kerül annyiba.
 
  • Tetszik
Reactions: therob and Blitz97

Király Fika

Well-Known Member
2019. március 22.
2 904
4 743
113
Legalább 2 további harckocsi zászlóaljat, további 3-4 tüzérosztályt és 6 gépesített zászlóaljat kellene felszerelni. Szerintem ez a minimum. Ezért nem mindegy az ár. Mondjuk én a közepes dandárnál szerveznék egy második hk. z.-t K-21 XC-8 120 mm-es változatával felszerelve.
Tehát mindent is vennél. Az sem számít, hogy van-e rá igény, személyzet és pénz.
 
  • Tetszik
Reactions: tonyo

mindenen kívül

Well-Known Member
2019. szeptember 18.
6 478
18 386
113
Komplett szervezetek hiányoznak amikből már írtak peldákat.De nem láttam pl doktrinalis vagy transzformaciós parancsnokságot/központot.
Mert nem kell. A feladatot a J5 végzi. Csak nálunk sok marhát megzavart,hogy a NATO Norfolki parancsnokságát 10 évvel ezelőtt átnevezték ATO nak. Kényszerből, elvesztette funkcióját, az Atlanti óceánon nem valószínű, hogy világháborús műveleteket kellene vezetni. Ez lett az új funkciója. Ez sok képzetlen magyar fotisztet megzavart. Azóta azt hiszik nincs haderő ilyen nélkül. Érdemes a mélyére nézni a dolgoknak......
A hírhedt GAVIK 60 egynéhány fős szervezet, ezredes az eleje, sokan bedőlnek annak,hogy nem létezhet nélküle az MH. Ezért tartunk itt.....
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Mert nem kell. A feladatot a J5 végzi. Csak nálunk sok marhát megzavart,hogy a NATO Norfolki parancsnokságát 10 évvel ezelőtt átnevezték ATO nak. Kényszerből, elvesztette funkcióját, az Atlanti óceánon nem valószínű, hogy világháborús műveleteket kellene vezetni. Ez lett az új funkciója. Ez sok képzetlen magyar fotisztet megzavart. Azóta azt hiszik nincs haderő ilyen nélkül. Érdemes a mélyére nézni a dolgoknak......
A hírhedt GAVIK 60 egynéhány fős szervezet, ezredes az eleje, sokan bedőlnek annak,hogy nem létezhet nélküle az MH. Ezért tartunk itt.....

És ezeket rádonbnád a J5-re?Akkor meg az lesz nagylétszámú szervezet.Persze ha úgy alakítottuk meg pl a két fenti szervezetet,hogy nem csökkent a J5 akkor oké,értem,hogy mit akarsz mondani.
 

PavolR

Well-Known Member
2020. július 2.
5 062
13 434
113
... Azt sem tartom túl jó ötletnek, hogy egyoldalúan a nagyon gyorsan iszlamizálódó Németországhoz kötjük a sorsunkat és a fegyverellátásunkat.

Tehát a németek helyet, mondjuk inkább törököktől kellene vásárolni, mert azok már tovább iszlamizálódni nem fognak? :cool: Mert ugyebár, ha megnézzuk a NER ideológiai és geopolitikai profilációját, no még a meglévő hadiipari (és egyébb ;)) kötődéseket és egyezményeket ( https://www.nordicmonitor.com/2019/...e-to-protect-data-in-secret-defense-projects/ ), a németek után reálissan csakis őkk jöhetnek szóba. Sajnos, ez van!
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
A lengyel gazdaság meg ugy Lengyelország teljesen más liga.
4,5% nagyon sok és megnyomoritaná az országot.
Mi európai allam vagyunk nem az USA ahol a minimál állam az elvárás és emiatt belefér akár a 10%-os honvédelmi költsegvetés.
Azt értem, hogy Lengyelország más liga. De nehogy elmagyarázd már, hogy közel hasonló egy főre vetített GDP mellett nem tudnánk fenntartani méretarányosan negyedakkora haderőt mint a lengyelek, úgy hogy nekünk még a haditengerészetre sincs gondunk. A lengyeleknek jelenleg 13 hk.z-a, 24 g. z-a van. Arányosan nekünk 3 hk.z-jal és 6 g. z-jal kellene rendelkezni. Szerintem egyáltalán nem a valóságtól elrugaszkodott az elképzelés. Én nem beszéltem 4.5%-os honvédelmi költségvetésről csak a MN kapcsán, a jelenlegi viszonyaink között megelégednék a NATO elvárás mielőbbi teljesítésével is.

Ami a német technikát illeti, melyik háborúkban bizonyították, hogy a legjobbak a világon?
 
  • Tetszik
Reactions: vata and Sulaco

Schurrer

Well-Known Member
2019. március 9.
1 053
792
113
Azt értem, hogy Lengyelország más liga. De nehogy elmagyarázd már, hogy közel hasonló egy főre vetített GDP mellett nem tudnánk fenntartani méretarányosan negyedakkora haderőt mint a lengyelek, úgy hogy nekünk még a haditengerészetre sincs gondunk. A lengyeleknek jelenleg 13 hk.z-a, 24 g. z-a van. Arányosan nekünk 3 hk.z-jal és 6 g. z-jal kellene rendelkezni. Szerintem egyáltalán nem a valóságtól elrugaszkodott az elképzelés. Én nem beszéltem 4.5%-os honvédelmi költségvetésről csak a MN kapcsán, a jelenlegi viszonyaink között megelégednék a NATO elvárás mielőbbi teljesítésével is.

Ami a német technikát illeti, melyik háborúkban bizonyították, hogy a legjobbak a világon?
Azért azt vedd figyelembe, hogy mi a nulláról indultunk a Z2026-tal, ők meg jóval feljebbről. Lásd Twardy hk-k pl(ugye mi mit modernizáltunk volna) , de minden egyebet is. És ez nem csak a lengyelekre igaz.
 

dudi

Well-Known Member
2010. április 18.
47 264
76 817
113
Azt értem, hogy Lengyelország más liga. De nehogy elmagyarázd már, hogy közel hasonló egy főre vetített GDP mellett nem tudnánk fenntartani méretarányosan negyedakkora haderőt mint a lengyelek, úgy hogy nekünk még a haditengerészetre sincs gondunk. A lengyeleknek jelenleg 13 hk.z-a, 24 g. z-a van. Arányosan nekünk 3 hk.z-jal és 6 g. z-jal kellene rendelkezni. Szerintem egyáltalán nem a valóságtól elrugaszkodott az elképzelés. Én nem beszéltem 4.5%-os honvédelmi költségvetésről csak a MN kapcsán, a jelenlegi viszonyaink között megelégednék a NATO elvárás mielőbbi teljesítésével is.

Ami a német technikát illeti, melyik háborúkban bizonyították, hogy a legjobbak a világon?

Ez nagyon rossz hozzáallas,hogy ami nem bizonyitott az nem jo.Az F-22 sem bizonyitott megis a legjobb.

Mitől vennéd el a pénzt?
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Tehát mindent is vennél. Az sem számít, hogy van-e rá igény, személyzet és pénz.
Ez a Z2026 program célja jóember! Jelenleg 2 foghíjas dandárunk van az egyikben 1 hk.z., 2 g.z., 1 tü.o.; a másikban 3 g.z. tüzérség és hk-k nélkül. Ezeket akarják felfejleszteni egy nehéz és egy közepes dandárrá. Az én olvasatomban ez azt jelenti, hogy lesz két teljesen feltöltött és felszerelt dandárunk. A nehéz dandárban állományába 2 hk.z, 3 g.z, 1 tü.o lett számolva, míg a közepes dandár állományába 3 g.z., 1+1 hk.z, 1 tü.o lett számolva. A +1 hk.z-t az ország adottságait figyelembe véve úszó könnyű hk-kal tölteném fel. Ezeken túlmenően egy önálló tüzérezred felállítása mindenképpen szükségesnek látszik(2 tü.o, 1 sv.o) Nem hinném, hogy ez a valóságtól elrugaszkodott elképzelés lenne. Csak annyit jegyeztem meg, ha nem a méregdrága német technikát vásárolnánk, hanem szintén modern, de olcsóbb eszközöket(a koreai K-21 és K-9 lett nevesítve) akkor a rendelkezésre álló összegből is megvalósítható lenne.
 
  • Tetszik
Reactions: L.O.B

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Ez nagyon rossz hozzáallas,hogy ami nem bizonyitott az nem jo.Az F-22 sem bizonyitott megis a legjobb.

Mitől vennéd el a pénzt?
Nem kell pénzt elvenni, csak a német technika helyett olcsóbb(de modern) IFV-ket és tüzérséget kell beszerezni, meg mihamarabb elérni a GDP arányos 2%-t és nem csak 2024-ben.

Nem mondtam, hogy nem jó a német technika, csak éppen még nem bizonyította, hogy a legjobb