A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

K

kamm

Guest
Nem hinném, vagy legalábbis remélem, hogy nem. A megfogalmazott igény cirka egy nehéz(3 g.z., 2 hk.z., 1 tü.o) meg egy közepes dandár(3 g.z, 1+1 hk.z, 1 tü.o), valamint egy önálló tüzérezred(2 tü.o., 1 sv.o) kiállításához szükséges. Egy Magyarország méretű országnak simán hadrendben kellene tudnia tartania, a szükséges felszerelés: 132 darab MBT, kb 300 IFV/FSV, 100 SPA, 18 MRLS

A szamokat meg keveslem is, de azt marhasagnak tartanam, ha ketfele harckocsit meg ilyesmiket tartanank.
120-130 hk, egy tipus
220-250 tracked IFV, egy tipus
400-500 wheeled IFV, egy tipus, uszokepes (ebben benne vannak a zl mortar legvedelmi, felderítő, APC stb variációk is)
Minden mas alacsonyabb funkciora (MRAP, rendeszet stb) ott vannak a kebabos kocsik, ezekbol ugyis lesz 2-3 tipus, tuti.
Tuzerseghez nem ertek egyaltalan, de meggyőző volt itt az erveles az MRLS mellett, szoval ugy 40-50 onjaro howitzer melle a lengyelek mintajara 20 HIMARS meg elferne.
Ha ehhez hozzacsapjuk a meglevo Gripeneket plusz az altalam favorizalt +2 szazad E/F-et meg a harom rampas gepet, ket szallitot, ket Falcont, a Hindeket es az uj helikoptereket, akkor meg is van kb a @mindenen kivul altal kalkulált létszám szerintem...?
 
  • Tetszik
Reactions: dkes
K

kamm

Guest
Szerintem ennek az úszóképességnek nem kell túl nagy jelentőséget tulajdonítani a hazai viszonyok között hiszen ha tüzetesebben megnézzük a Duna és Tisza partvonalát az ismert átkelőhelyeket leszámítva hiába úszóképes a harcjármű nem nagyon fog tudni önerőből kijutni a túlpartra így mindenképpen szüksége lesz külső segítségre az átkeléshez,természetesen jó dolog ha úszóképes a harceszköz de szerintem nem annyira meghatározó szempont.

Kabe otkilometerenkent van egy csatorna, patak, valami nedves cucc, amin at kell kellni. Nem az uszas a lenyeges, hanem a gazlokepesseg, nem véletlenül van ilyen a szlovakoknal, horvatoknal stb.
 
  • Tetszik
Reactions: dkes

fedett_mókus

Well-Known Member
2018. november 25.
3 648
6 360
113
Nem kell pénzt elvenni, csak a német technika helyett olcsóbb(de modern) IFV-ket és tüzérséget kell beszerezni, meg mihamarabb elérni a GDP arányos 2%-t és nem csak 2024-ben.

Nem mondtam, hogy nem jó a német technika, csak éppen még nem bizonyította, hogy a legjobb
Baszod , a világ legjobb és legmodernebb harckocsi zászlóalját es tüzérosztályát vettük meg , mit vársz hogy olcsó lesz? Nem bizonyított??? Nagyon nem értesz hozzá...
Másik, fogd màr fel te szerencsétlen hogy PICI haderőnk van , nem adhatunk “olcsóbb” másodvonalast szart a srácoknak , ezaz idióta mentalitás tart itt a honvédség...
Hagyjuk inkább mert olyanokba mész bele amikhez nagyon nem értesz , amivel ne lenne gond ha nem próbálnád meggyőzni a hülyeségről azt aki ért is hozzá picit
 
K

kamm

Guest
Argentina kinai heliket vett,az se kisebb távolság.
Hogy miért ez vagy az van véve,jó kérdés kategória.Szerintem inkább politikai kérdés,mint katonai.
A gondolatarrol szolt,hogy a lengyelekkel,csehekkel lehetett volna összehangolni a beszerzést.Lengyelek db-szám igénye már önmagában gazdaságossá teheti a helyi gyártást (amibe esetleg belefolyhattunk volna)
Hogy melyik a jobb hk,azt igazábol nem tudjuk.Én szivesen láttam volna egy vásárlás elötti gyakorlati összehasonlitó vizsgálatot.(igy láttatlanban...cseheknek a K2,poláknak a Leo,nekünk meg a Merkava jött volna ki...;))

Mar megint valami hekkelt zsido cucc... neked vmi fetised van ezekkel a zsido szirszarokkal.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 417
23 617
113
Kb fele annyi az ára. És szerintem a mi igényeinknek megfelelnek, legalábbis a IFV és SPA szintjén. Nem sokra megyünk a dísszemle mennyiségű eszközökkel
Miért pont koreai? Még annyit sem bizonyított mint a német ráadásnak meg még jó messze is vannak. Nagyjából eu-n belül mindent tudnánk szerezni a korea árakhoz hasonlóan.
A k2 BP pedig bekerült a guinness rekordok könyvébe mint a világ legdrágább harckocsija 2009-ben
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Fele?Na az hogy jön ki hasonló képessegekkel?
Számold ki, közel 400 millió USD fizetünk a 24 db PZH 2000-ért, a norvégek 24 db K-9 önjáró tarackért és 6 db K-10 ARV-ért fizetnek 200 millió USD-t. A K-21 IFV-re 4-4.5 millió dolláros árakat olvastam, még a K-21 XC-8 120 mm-es löveggel is csak 7.5 millió USD szemben a Puma és a Lynx 10 millió USD feletti árával. Arról nem is beszélnék, hogy a K-21 40 mm-es gépágyúja szétkapja az agyonpáncélozott német IFV-ket is. Természetesen a koreai nehéz IFV biztos drágább, erre konkrét árat nem találtam, de abból nekünk elég lenne 2-3 zászlóaljnyi mennyiség.

Ha az IFV-kre szánt pénznek vesszük az 1300 milliárdot, a 200 német PUMA/Lynx/Boxer árából vehetnénk kb 2-3 zászlóaljnyi AS-21, 3-4 zászlóaljnyi K-21 gyalogsági harcjárművet, és 1 zászlóaljnyi K-21 XC-8 úszóharckocsit. Ez alsó hangon is 300 darab jármű
 
  • Tetszik
Reactions: krokomach
K

kamm

Guest
A lengyel gazdaság meg ugy Lengyelország teljesen más liga.
4,5% nagyon sok és megnyomoritaná az országot.
Mi európai allam vagyunk nem az USA ahol a minimál állam az elvárás és emiatt belefér akár a 10%-os honvédelmi költsegvetés.

Mondjuk 3% siman elbirna siman az orszag, amig megy a szeker, utana meg ugyis vagnak, de addigra mar megvettek a cuccokat, max beszerzest visszafogjak, csak proper maintenance lesz addig, amig visszaall a növekedés.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Miért pont koreai? Még annyit sem bizonyított mint a német ráadásnak meg még jó messze is vannak. Nagyjából eu-n belül mindent tudnánk szerezni a korea árakhoz hasonlóan.
A k2 BP pedig bekerült a guinness rekordok könyvébe mint a világ legdrágább harckocsija 2009-ben
A német se bizonyított semmit.
A K2 szóba sem került, GyHJ-ről és önjáró tüzérségről beszélek.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
A szamokat meg keveslem is, de azt marhasagnak tartanam, ha ketfele harckocsit meg ilyesmiket tartanank.
120-130 hk, egy tipus
220-250 tracked IFV, egy tipus
400-500 wheeled IFV, egy tipus, uszokepes (ebben benne vannak a zl mortar legvedelmi, felderítő, APC stb variációk is)
Minden mas alacsonyabb funkciora (MRAP, rendeszet stb) ott vannak a kebabos kocsik, ezekbol ugyis lesz 2-3 tipus, tuti.
Tuzerseghez nem ertek egyaltalan, de meggyőző volt itt az erveles az MRLS mellett, szoval ugy 40-50 onjaro howitzer melle a lengyelek mintajara 20 HIMARS meg elferne.
Ha ehhez hozzacsapjuk a meglevo Gripeneket plusz az altalam favorizalt +2 szazad E/F-et meg a harom rampas gepet, ket szallitot, ket Falcont, a Hindeket es az uj helikoptereket, akkor meg is van kb a @mindenen kivul altal kalkulált létszám szerintem...?
Ja ez kb 3-4 dandár. Ez biztos nem futja ki a 2%-ból. Én mindössze a NATO felajánlás 2 dandárral számoltam, kizárólag láncos technikával. Azonkívűl meg a török gépek. Hk-nál maradnék a német vonalon, viszont IFV-nél a K-21 családot favorizálnám, minden változatával. Az önjáró tüzérségnél meg a PZH2000 mellé a hasonló tudású, de feleannyiba kerülő K-9. A Himarssal egyet értek.
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
pzh2000 afgán
boxer afgán
ifv-jük lőtéri állapotok között taknyosra szopatott minden más versenyzőt
Nekem ez bizonyított kategória.
Nem is tudtam, hogy a táliboknak ismét van páncélos haderejük. Még a Leót se láttuk, mit is tud valójában, csak a gyakorlatokon. Nagy bizonyítás gerillákra lövöldözni. Ne röhögtess