A magyar haderő lehetséges fejlesztési irányai

  • Ha nem vagy kibékülve az alapértelmezettnek beállított sötét sablonnal, akkor a korábbi ígéretnek megfelelően bármikor átválthatsz a korábbi világos színekkel dolgozó kinézetre.

    Ehhez görgess a lap aljára és a baloldalon keresd a HTKA Dark feliratú gombot. Kattints rá, majd a megnyíló ablakban válaszd a HTKA Light lehetőséget. Választásod a böngésződ elmenti cookie-ba, így amikor legközelebb érkezel ezt a műveletsort nem kell megismételned.
  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján házirendet kapott a topic.

    Ezen témában - a fórumon rendhagyó módon - az oldal üzemeltetője saját álláspontja, meggyőződése alapján nem enged bizonyos véleményeket, mivel meglátása szerint az káros a járványhelyzet enyhítését célzó törekvésekre.

    Kérünk, hogy a vírus veszélyességét kétségbe vonó, oltásellenes véleményed más platformon fejtsd ki. Nálunk ennek nincs helye. Az ilyen hozzászólásokért 1 alkalommal figyelmeztetés jár, majd folytatása esetén a témáról letiltás. Arra is kérünk, hogy a fórum más témáiba ne vigyétek át, mert azért viszont már a fórum egészéről letiltás járhat hosszabb-rövidebb időre.

  • Az elmúlt időszak tapasztalatai alapján frissített házirendet kapott a topic.

    --- VÁLTOZÁS A MODERÁLÁSBAN ---

    A források, hírek preferáltak. Azoknak, akik veszik a fáradságot és összegyűjtik ezeket a főként harcokkal, a háború jelenlegi állásával és haditechnika szempontjából érdekes híreket, (mindegy milyen oldali) forrásokkal alátámasztják és bonuszként legalább a címet egy google fordítóba berakják, azoknak ismételten köszönjük az áldozatos munkáját és további kitartást kívánunk nekik!

    Ami nem a topik témájába vág vagy akár csak erősebb hangnemben is kerül megfogalmazásra, az valamilyen formában szankcionálva lesz

    Minden olyan hozzászólásért ami nem hír, vagy szorosan a konfliktushoz kapcsolódó vélemény / elemzés azért instant 3 nap topic letiltás jár. Aki pedig ezzel trükközne és folytatná másik topicban annak 2 hónap fórum ban a jussa.

    Az új szabályzat teljes szövege itt olvasható el.

  • Az elmúlt évek tapasztalatai alapján, és a kialakult helyzet kapcsán szeretnénk elkerülni a (többek között az ukrán topikban is tapasztalható) információs zajt, amit részben a hazai sajtóorgánumok hozzá nem értő cikkei által okozott visszhang gerjeszt. Mivel kizárható, hogy a hazai sajtó, vagy mainstream szakértők többletinformációval rendelkezzenek a fórumhoz képest a Wagner katonai magánvállalat oroszországi műveletével kapcsolatban, így kiegészítő szabály lép érvénybe a topik színvonalának megőrzése, javítása érdekében:

    • a magyar orgánumok, közösségi média oldalak, egyéb felületek hírei és elemzései (beleértve az utóbbi időkben elhíresült szakértőket is) nem támogatottak, kérjük kerülésüket.
    • a külföldi fősodratú elemzések, hírek közül az új információt nem hordozók szintén kerülendők

    Ezen tartalmak az oldal tulajdonosának és moderátorainak belátása szerint egyéb szabálysértés hiányában is törölhetők, a törlés minden esetben (az erőforrások megőrzése érdekében) külön indoklás nélkül történik.

    Preferáltak az elsődleges és másodlagos források, pl. a résztvevő felekhez köthető Telegram chat-ek, illetve az ezeket közvetlenül szemléző szakmai felületek, felhasználók.

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
A dandár létszámnál az utóbbi időben kicsit elszálltunk itt Magyarhonban. Sokat foglalkoztam korábban külföldi haderők szervezeteivel, sehol nincsenek 900 fős zászlóaljak. A brit, az US, a cseh, a német, mind meg tud állni valahol 560-700 környékén. Nálunk van egyedül, hogy két harci kiszolgáló alegységet akarunk állandóan a lövészzászlóaljainkba szervezni (egy törzsszázadot és egy logisztikai századot). Sehol nem láttam ilyet, mindenhol csak egy ilyen alegység van tök mindegy hogy nevezik. A lövészszázad létszáma nagyjából hasonló mindenhol, a zászlóalj közvetlenek viszont elég nagy szórást mutatnak. Műszaki-, felderítő szakasz azért illik, a tűztámogatást meg vagy aknavető szakasszal, vagy üteggel szokták megoldani. Nyilván valahol 105 mm-es ágyú is előfordul, de a 120 mm-es aknavető tűnik a legpopulárisabb zászlóalj szintű tűztámogató eszköznek. Viszont a kapacitása mindenhol kevés, ezért szeretnék az automata vagy gyorstüzelő aknavetőket erőltetni, de hát az meg drága.
Ha 700 fő körül lehetne tartani a lövészzászlóaljat, a harckocsi azért 350-400 nál nem kellene, hogy több legyen, a tüzér is szerintem 450-500-ból ki kellene, hogy jöjjön. Két lövész- (1400) egy harckocsizászlóalj (400), egy tüzér osztály (500), egy felderítő- (110), egy műszaki (100) és egy törzsszázad (120), valamint egy logisztikai zászlóalj (350) esetén a dandár törzs létszáma (125) mellett még egyéb, helyőrségben maradó alegységek (helyő tám, humán, stb.), esetleg egy légvédelmi alegység is beleférne a 3330 fős dandár B létszámba.
Itt 7-9 ezer fős "műveleti" dandárokról hablatyolnak sokan, de szerintem sehol nincs ilyen, csak sokan szakértenek az MH-ban is a témához. Úgy beszélnek ekkora szervezetekről, hogy közben két csonka szervezetet nem hajlandóak normális felépítésűre vissza állítani, illetve feltölteni.
Szerintem ki lehet békülni a 3330 fős lövészdandárral. Lehet, hogy M-ben kellene neki még egy harmadik lövészzászlóalj, de az azért szerintem menne.

Dandár, 3-4 ezer fő között, már teljesen normálisan feltöltött emberrel. Nem kell több. Nem tudjuk hova jut a haderő fejlesztés, mert nagyon az elején vagyunk. Remélem, úgy 10 év múlva, ha megérjük, már beszélhetünk 3 páncélos lövészdandárról. ( Én neveztem így el, mert a gépesített lövészt, kicsit réginek érzem már. ) Volt egykoron a gépkocsizó lövész, majd a páncélozott szállítójárművek megjelenésekor, lett a gépesített lövész. Egy brutál páncélozott IFV-vel, világelső harckocsikkal, láncos önjáró tüzérséggel, felszerelt dandárt, bátorkodtam "páncélos lövész dandár" jelzővel illetni. :) Talán a katonák sem nevetnek ki érte. :) Tényleg ki kellene találni valami ütős elnevezést a gépesített lövész helyett, szerintem. A totális fordulat, ami a technikában bekövetkezik, talán elbírna egy szakmai névváltoztatást is, a megnevezést illetően.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 989
113
Nem is tudtam, hogy a táliboknak ismét van páncélos haderejük. Nagy bizonyítás gerillákra lövöldözni. Ne röhögtess
Német cucc lőtt élő emberre? Igen.
Koreai cucc lőtt élő emberre? Nem.
A koreai olcsóbb török licensz változata se képviselte magát szíriában, hogy arra ráfoghassuk, hogy muzsikált már emberek ellen.
A gerillák már jó pár nyugati katonát leküzdöttek.
Amúgy pzh2000-el vagy boxerrel akarsz páncélos haderőt leküzdeni? "Ne röhögtess"
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 066
30 999
113
Dandár, 3-4 ezer fő között, már teljesen normálisan feltöltött emberrel. Nem kell több. Nem tudjuk hova jut a haderő fejlesztés, mert nagyon az elején vagyunk. Remélem, úgy 10 év múlva, ha megérjük, már beszélhetünk 3 páncélos lövészdandárról. ( Én neveztem így el, mert a gépesített lövészt, kicsit réginek érzem már. ) Volt egykoron a gépkocsizó lövész, majd a páncélozott szállítójárművek megjelenésekor, lett a gépesített lövész. Egy brutál páncélozott IFV-vel, világelső harckocsikkal, láncos önjáró tüzérséggel, felszerelt dandárt, bátorkodtam "páncélos lövész dandár" jelzővel illetni. :) Talán a katonák sem nevetnek ki érte. :) Tényleg ki kellene találni valami ütős elnevezést a gépesített lövész helyett, szerintem. A totális fordulat, ami a technikában bekövetkezik, talán elbírna egy szakmai névváltoztatást is, a megnevezést illetően.
Páncélgránátos?
 
  • Tetszik
Reactions: pöcshuszár

honved

Well-Known Member
2010. június 2.
9 937
18 425
113
Páncélgránátos?

Az a németeknél már foglalt elnevezés. :) Arra gondoltam én is, de azoknál már rég azok a gyalogosok. Ebből az apropóból ötlöttem ki a páncélos lövész elnevezést. Mégis jobban hangzik, mint a gépesített lövész, vagy csak lövész. :)
 

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
Miért pont koreai? Még annyit sem bizonyított mint a német ráadásnak meg még jó messze is vannak. Nagyjából eu-n belül mindent tudnánk szerezni a korea árakhoz hasonlóan.
A CV-90 nagyon drága tudjuk a cseh tender óta, az Ascod árban megfelelő lenne, azonban nincs úszóképes változata, így egy kerekes, úszóképes APC rendszeresítése szükséges lenne mellé. Még a lengyel Borsuk jöhetne szóba, de az legelőbb 2023-ban kerül sorozatgyártásra, meg a lengyelek saját igénye lefedi vagy másfél évtizedre a gyártókapacitást. És azért a koreai K-21, mert így gyakorlatilag egy típussal le tudunk fedni minden igényt, könnyebb úszóképes, nehéz IFV, FSV. Nem lenne szükség kerekes járművekre, csak a kebabos kocsikra. A 40 mm-es fő fegyverzete meg overkill minden hk-nál könnyebb cél ellen.

Norvégia, Finnország, Észtország, Törökország rendszeresítette a K-9 önjáró löveget+ a lengyel tesók meg az alvázát használják. Nekik nem gond a távolság?
 
K

kamm

Guest
Számold ki, közel 400 millió USD fizetünk a 24 db PZH 2000-ért, a norvégek 24 db K-9 önjáró tarackért és 6 db K-10 ARV-ért fizetnek 200 millió USD-t. A K-21 IFV-re 4-4.5 millió dolláros árakat olvastam, még a K-21 XC-8 120 mm-es löveggel is csak 7.5 millió USD szemben a Puma és a Lynx 10 millió USD feletti árával. Arról nem is beszélnék, hogy a K-21 40 mm-es gépágyúja szétkapja az agyonpáncélozott német IFV-ket is. Természetesen a koreai nehéz IFV biztos drágább, erre konkrét árat nem találtam, de abból nekünk elég lenne 2-3 zászlóaljnyi mennyiség.

Ugyan mar, a nonrvegok konkretan usznak az olajban ill a penzben, azt vesznek uri jodolgukban, amit akarnak, plane ugy, hogy a norveg allami tulajdonban levo Kongsberg a vilag egyik legnagyobb hadiipari szallitoja. Meg az is lehet, szetszedik es terveznek sajatot, siman elkepzelem roluk.
A 40mm agyu ott van a CV90-en is, megsem terjedt el, mert sokkal kevesebb fer el belole, lassabb stb.
Ha valami, hat egy 35mm (pl Wotan35 a RM-tol), ami kepes 50mm SS-ra tokeletes lenne nekunk a regioba a kovetkezo 30 evre, az tuti.

Ha az IFV-kre szánt pénznek vesszük az 1300 milliárdot, a 200 német PUMA/Lynx/Boxer árából vehetnénk kb 2-3 zászlóaljnyi AS-21, 3-4 zászlóaljnyi K-21 gyalogsági harcjárművet, és 1 zászlóaljnyi K-21 XC-8 úszóharckocsit. Ez alsó hangon is 300 darab jármű

A koreaiaktol semmi kikepzest, tamogatast stb nem kapnank erte a nemethez hasonlithato modon, a szomszedban, minden szarral hozzajuk szaladgalhatunk utana. A vilag masik vegen levo supporttal meg egy tizmillios kis orszag kitorolheti a valagat, ertsd meg.
Ez az egesz orultseg lenne egyelore.

Ha a kovetkezo 20-30 evben idetelepulnek es valos beszallitova valnak Europaban, akkor majd szoba johetnek.
 
K

kamm

Guest
Az a németeknél már foglalt elnevezés. :) Arra gondoltam én is, de azoknál már rég azok a gyalogosok. Ebből az apropóból ötlöttem ki a páncélos lövész elnevezést. Mégis jobban hangzik, mint a gépesített lövész, vagy csak lövész. :)

Szerintem a gepesitett lovesszel semmi baj nincs, en siman elvallalnam.
 
K

kamm

Guest
Ja ez kb 3-4 dandár. Ez biztos nem futja ki a 2%-ból.

Dehogynem, ha a beszerzesi fazist (10 ev) kulon kezeljuk - es lass csodat, ugy kezelik.

Én mindössze a NATO felajánlás 2 dandárral számoltam, kizárólag láncos technikával. Azonkívűl meg a török gépek. Hk-nál maradnék a német vonalon, viszont IFV-nél a K-21 családot favorizálnám, minden változatával. Az önjáró tüzérségnél meg a PZH2000 mellé a hasonló tudású, de feleannyiba kerülő K-9. A Himarssal egyet értek.

Semmi sem kerul feleannyiba, csodak nincsenek. Vagy az anyag nem olyan, vagy a support, vagy trening es logisztika nincs benne, akarmi. Nemetektol idehozni egy testet vasuton megoldhato, Koreabol egy extra hull mar repulon jon, piszok dragan stb stb.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 989
113
A CV-90 nagyon drága tudjuk a cseh tender óta, az Ascod árban megfelelő lenne, azonban nincs úszóképes változata, így egy kerekes, úszóképes APC rendszeresítése szükséges lenne mellé. Még a lengyel Borsuk jöhetne szóba, de az legelőbb 2023-ban kerül sorozatgyártásra, meg a lengyelek saját igénye lefedi vagy másfél évtizedre a gyártókapacitást. És azért a koreai K-21, mert így gyakorlatilag egy típussal le tudunk fedni minden igényt, könnyebb úszóképes, nehéz IFV, FSV. Nem lenne szükség kerekes járművekre, csak a kebabos kocsikra. A 40 mm-es fő fegyverzete meg overkill minden hk-nál könnyebb cél ellen.

Norvégia, Finnország, Észtország, Törökország rendszeresítette a K-9 önjáró löveget+ a lengyel tesók meg az alvázát használják. Nekik nem gond a távolság?
A török meg a lengyel licenszelt cucc, az észtek kapkodnak mindenért az "orosz veszély" miatt, a norvégok meg a finnek lövésem sincs miért azt vették.
Keresgettem, a páncélos üzletre (leo pzh és kiszolgáló járművek + hídvetők) a neten 565 és 600M$ között vannak említések amit vegyünk 600-nak és tételezzük fel, hogy csak 44+12+24 nehéz technikáért fizettünk a többit grátiszként adták a németek így 7,5M$/db-ra jön ki az ár 80 járműre (de tudjuk ennél több jön így a /db ár csökken, ugyebár 5 mentőjármű és 3 hídvető +Xdb MAN tgk)
Ha a norvég üzletet veszem 215M$ 24+6 járműre akkor az ár 7,1M$/db
IFV-re meg mi is kérhetünk wotan35-öt.
 

megazez

Well-Known Member
2018. július 22.
7 466
23 989
113
Semmi sem kerul feleannyiba, csodak nincsenek. Vagy az anyag nem olyan, vagy a support, vagy trening es logisztika nincs benne, akarmi. Nemetektol idehozni egy testet vasuton megoldhato, Koreabol egy extra hull mar repulon jon, piszok dragan stb stb.
Nem jön ki a matek a fele annyira.
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 318
113
Ja ez kb 3-4 dandár. Ez biztos nem futja ki a 2%-ból. Én mindössze a NATO felajánlás 2 dandárral számoltam, kizárólag láncos technikával. Azonkívűl meg a török gépek. Hk-nál maradnék a német vonalon, viszont IFV-nél a K-21 családot favorizálnám, minden változatával. Az önjáró tüzérségnél meg a PZH2000 mellé a hasonló tudású, de feleannyiba kerülő K-9. A Himarssal egyet értek.
Ezt áruljátok már el, hogy honnan vettétek, hogy EGYSZERRE fogunk 2 dandárt felajánlani a NATOnak!?!
 

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 066
30 999
113
Az a németeknél már foglalt elnevezés. :) Arra gondoltam én is, de azoknál már rég azok a gyalogosok. Ebből az apropóból ötlöttem ki a páncélos lövész elnevezést. Mégis jobban hangzik, mint a gépesített lövész, vagy csak lövész. :)
Eredetileg alövészszállitókon vitt lövészek megnevezése a II.vh-ban.De a hh alatt már kifejezetten a Marder ifv-hez kapcsolódik.M113,Fuchs egységek gépesitett lövészként szerepeltek
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 318
113
Az a németeknél már foglalt elnevezés. :) Arra gondoltam én is, de azoknál már rég azok a gyalogosok. Ebből az apropóból ötlöttem ki a páncélos lövész elnevezést. Mégis jobban hangzik, mint a gépesített lövész, vagy csak lövész. :)
Nem! Ott a páncélgránátos az, aki jelenleg vegyesen Marderben és PUMA-ban ül. Talán nehézlövésznek lehet fordítani. Mondjuk náluk elég régóta van annak hagyománya.
Ezen túl vannak a sima jäger (lövész) alakulatok főleg Boxerben. Meg vannak hegyivadászok, akik most már szintén Boxert kapnak. Esetleg BvS-10-ben "hernyóz nak".:)
 

pöcshuszár

Well-Known Member
2019. március 21.
23 431
46 318
113
A török meg a lengyel licenszelt cucc, az észtek kapkodnak mindenért az "orosz veszély" miatt, a norvégok meg a finnek lövésem sincs miért azt vették.
A finnek azért mert marha olcsón jutottak a koreaiak felesleges K9-eihez.
A norvégok az Archer programban voltak benne, de egyrészt az nagyjából annyira jött volna ki, mint a lánctalpas K9, és akkor rájöttek, hogy bár sok pénzük van, de a terep és a hó inkább a láncosnak kedvez.
Hogy végül miért a K9-nél maradtak a PZH helyett, azt nem tudom. Lehet, hogy akkor éppen nem volt gyártásban???
De az is lehet, hogy valamilyen fizikai paraméter nem engedte (főleg a súly) a PZH-t. Ugye a PZH vagy 8 tonnával nehezebb.
 
  • Tetszik
Reactions: megazez

Negan

Well-Known Member
2019. november 30.
18 066
30 999
113
A finnek azért mert marha olcsón jutottak a koreaiak felesleges K9-eihez.
A norvégok az Archer programban voltak benne, de egyrészt az nagyjából annyira jött volna ki, mint a lánctalpas K9, és akkor rájöttek, hogy bár sok pénzük van, de a terep és a hó inkább a láncosnak kedvez.
Hogy végül miért a K9-nél maradtak a PZH helyett, azt nem tudom. Lehet, hogy akkor éppen nem volt gyártásban???
De az is lehet, hogy valamilyen fizikai paraméter nem engedte (főleg a súly) a PZH-t. Ugye a PZH vagy 8 tonnával nehezebb.
Úgy hirlik,hogy a mozgékony tűzcsapásos taktikában jelenleg a koreai a legjobb a világon.
 
  • Tetszik
Reactions: tong djagbu

tong djagbu

Well-Known Member
2019. november 9.
2 942
19 451
113
A török meg a lengyel licenszelt cucc, az észtek kapkodnak mindenért az "orosz veszély" miatt, a norvégok meg a finnek lövésem sincs miért azt vették.
Keresgettem, a páncélos üzletre (leo pzh és kiszolgáló járművek + hídvetők) a neten 565 és 600M$ között vannak említések amit vegyünk 600-nak és tételezzük fel, hogy csak 44+12+24 nehéz technikáért fizettünk a többit grátiszként adták a németek így 7,5M$/db-ra jön ki az ár 80 járműre (de tudjuk ennél több jön így a /db ár csökken, ugyebár 5 mentőjármű és 3 hídvető +Xdb MAN tgk)
Ha a norvég üzletet veszem 215M$ 24+6 járműre akkor az ár 7,1M$/db
IFV-re meg mi is kérhetünk wotan35-öt.
1.39 milliárdot fizettünk a csomagért, legalábbis a németek szerint. Magyarország páncélos technikára ennyit fizetett